Skocz do zawartości

Joooowisz :)


Rekomendowane odpowiedzi

Jowisz z dzisiejszej sesji. Atrakcja nocy - WCP i WCP Junior.

Setup: DMK21 + Orion RGB + ProPlanet 742/807 + SCT 8" +/- GSO/TS Barlow 2x/1.5x

Obróbka: Castrator, Autostakkert, Astra Image

Fotki pod miniaturami:

f/10 IR807/742-RGB

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

~f/15 IR-RGB:

Rozmyty i oryginał

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafika

f/20 IR-RGB:

Rozmyty i oryginał

Dołączona grafikaDołączona grafika

I na przegryzkę - trochę gwiazdek z prób "dostrojenia" układu DSowego z reduktorem ogniskowej i radial guiderem. Wszystko fajnie poza kanałem czerwonym, który wyszedł nieostry ;)

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Mrozimy seeing.

f/20, wersja standardowa - połowa histogramu:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

f/20, wersja szybka - 1/4 histogramu RGB, 1/8 histogramu IR, wavelets + convolution + blur...:

Dołączona grafika

f/15, wersja standardowa - połowa histogramu:

Dołączona grafika

f/15, wersja szybka - ~1/4 histogramu:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj fotki wyszły w miarę dobre, choć najciekawszy jest zagadkowy słaby cień na powierzchni planety (fotki f/15 i f/20), który przemieszcza się na prawą krawędź. Problem w tym że nie widzę za bardzo który księżyc mógłby go rzucać. Io po lewej i dalej Calisto są za planetą względem Ziemi/Słońca i raczej nie mogą rzucać tego cienia...

f/20:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika                                                                                                                                                   

Wspomniany cień:

Dołączona grafika

f/15:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika                                                                                                                                                               

DMK21 z reduktorem - złapane księżyce:

Dołączona grafika

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Fajnie to wygląda, ale pogubiłem się w opisie przy tych wszystkich wersjach.

Mam prośbę, czy mógłbyś przy najbliższej sesji wrzucić obok siebie dla porównania pojedynczą klatkę oryginalną oraz wynik końcowy po zestackowaniu i obróbce? Jestem ciekaw jaka jest różnica przede wszystkim w ostrości.

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rano wspólne avikowanie Jowisza. DMK21 kontra QHY5v z matrycą CMOS Micron MT9V032.

QHY5v to można powiedzieć najlepszy guider z serii QHY5 posiadający elektronikę ze zczytywaniem zbliżonym do progresywnego odczytu w kamerkach CCD takich jak DMK21 - dlatego poleca się ją także do astrofotografii planetarnej. Kwantowa wydajność MT9V032 wynosi jakieś 35%, gdzie QE webcamowej matrycy ICX098AL to jakieś 31% (64-68% dla ICX618). QHY5v jest wyraźnie tańsza od DMK21.

Dołączona grafika

DMK21 jest obsługiwana przez różne aplikacje do avikowania - takie jak standardowe IC Caputer.AS, czy FireCapture. QHY5 oferuje sterowniki zgodne z platformą ASCOM i prostą aplikacje do zgrywania AVI za pomocą kamerek z tej serii. Przy testach użyłem Nebulosity poprzez sterownik ASCOM - rejestracja około 1000 plików FITS na kanał. Przy f/20 500 klatek na kanały RGB.

Obrobione stacki

Dołączona grafika

Kolorowe wersje z QHY5v:

Dołączona grafika     

Kolorowe wersje z DMK21:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Jak widać QHY5 daje radę. Ma jednak trochę wad takich jak:

- ograniczona lista czasów ekspozycji (nie ma dowolnego wyboru jak w DMK)

- na małych światłosiłach obraz planety prześwietlony na najkrótszej możliwej ekspozycji. Przy f/15 problemu już nie ma. f/10 robione przez filtr szary + filtry RGB/IR.

- brak obsługi w popularnych darmowych aplikacjach do avikowania planetarnego.

Z zalet można wymienić:

- 10 bitów

- maksymalna czułość przypada na czerwień (a nie zieleń jak w DMK) co poprawia wydajność filtrów podczerwonych

- brak artefaktów elektroniki

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj seeing był naprawdę dobry, szczególnie pod koniec, koło 4:10 gdy już porządnie świtało ;) Fotki przy f/20, SCT 8", DMK21:

Ir-RGB

Czerwony księżyc to Io, brązowy - Calisto:

Dołączona grafika

Kanał IR (Pro Planet 742)

Dołączona grafika

Animacje

- Ir-IrGB

- Ir-RGB bez rozmycia

- Ir-RGB z rozmyciem

Ir-R/O-III/B

Ciekawostka - gdy kanał zielony zastąpiłem kanałem O-III wyszła pasiastość na północy:

Dołączona grafika

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również zerkałem wczoraj na Jowisza w przerwach między wyszukiwaniem kolejnych obiektów DSO. Pierwszy raz gdy go dzisiejszej nocy obserwowałem widziałem jakąś przyklejoną kropkę z lewej strony tarczy planety  ;D.  Dzisiaj sprawdziłem w Stellarium  i był to księżyc Io, który stopniowo wychodził zza planety.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj seeing był już trochę gorszy, choć nie mogłem czekać do 4 by sprawdzić czy znowu będzie lepiej :D Udało się jedna wyciągnąć ładną WCP w f/20 i f/28. Na razie kilka fotek. Całość obrobię wieczorem:

f/20:

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

f/28:

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zdjęcia planety Jowisz o naturalnym wyglądzie, jaki widzimy przez teleskopowy okular jest mało, dlatego mi się podobają, zaś nie jestem przeciwnikiem zdjęć kolorowych tych, co ja nazywam cukierkowate, ale czasem dziwię się i zadaję sobie pytanie, dlaczego jest tak mało zdjęć, po prostu jest wytłumaczenie, każdy, kto robi zdjęcia planet chce mieć jak najlepsze i ładniejsze zdjęcia, dlatego obrabia je programem, a ja sobie tak myślę a może by tak ktoś z kolegów czy koleżanek pokazał planety tak jak widzimy przez teleskop nieobrabiane, fajnie by było porównać i co nie, co się dowiedzieć nawet jak widać przez każdy nasz teleskop. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się pokazać "jak widać" inaczej niż pokazując to na żywo. Częściowo oddają to szkice i wiele takich znajdziesz na dużych forach jak cloudynights czy stargazerslongue.

Astrofotografie obrabia się po to by było coś widać wyraźnie i ostro, by nie było gorących pikseli, czy szumów kamery - by można było oglądać obiekt w dowolnej chwili, a nie tylko na żywo w czasie obserwacji.

Stackowanie astrofotografii, szczególnie planetarnych pozwalać otrzymać obraz dobrej jakoś, na którym coś widać. Jest to obraz autentyczny a nie fantastyka grafika i nie ma czego tutaj bardziej "urealniać" - pojedyncza zaszumiona klatka nie jest w niczym lepsza. Ani bardziej "prawdziwa", ani nie oddaje lepiej tego co "widać" przez teleskop - tym bardziej że fotografia rządzi się innymi prawami niż obserwacje wizualne.

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie dzieje, może ja spróbuję swoich sił na czasie i kto wie może mi uda się zrobić Jowisza, bo teraz świeci na nocnym niebie ładnie tak jak widać przez teleskop. Astrofotografia to całkiem inna magia, więc tak jak pisałeś, jak się nie da to trudno. Ale nie zaszkodzi, chociaż dla siebie pobawić się w fotki astro. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę walki z f/28 było wczoraj. Niestety seeing nie był zbyt idealny no i matryca DMK21 ma za małą czułość i muszę stosować dłuższe ekspozycje co robi swoje (nawet 1/19 sek na kanał IR). W przyszłym miesiącu jest już szansa że będą dostępne nowe kamerki z ICX618... Basler Ace lub QHY IMG0H  :twisted:

f/28 pierwsze to obróbka waveletowa, drugie convolution ze stakkerta:

Dołączona grafikaDołączona grafika

DSI III Pro, f/10, księżyce Jowisza na paradzie od lewej Europa, Io, Ganimedes, Kalisto (kliknij na miniaturę):

Dołączona grafika

Nałożenie Jowisza z wersji normalnej na wersję mocno waveletowaną tej samej fotografii.

Dołączona grafika

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)