Skocz do zawartości

Mgławice wodorowe w M33


Rekomendowane odpowiedzi

Mały, północny gwiazdozbiór Trójkąta zawiera położoną od nas 3 miliony lat świetlnych tę wspaniałą galaktykę spiralną M33. Ma ona ponad 50 000 lat świetlnych średnicy i jest trzecią pod względem wielkości galaktyką Grupy Lokalnej po Galaktyce Andromedy (M31) i naszej własnej Mlecznej Drodze. Poza niebieskimi gromadami gwiazd M33 ujawnia na długoczasowych astrofotografiach bogactwo wodorowych, różowawych obszarów formowania gwiazd, które wyznaczają słabo nawinięte ramiona spiralne galaktyki, z najjaśniejszy obszarem gwiazdotwórczym oznaczonym NGC604.

38X600s L (IDAS-LPS) z ST8300M

Kolor z ubiegłego roku (53X600s z ST8300C)

 

post-47-0-25513200-1379012616_thumb.jpg

 

post-47-0-89020200-1379012662_thumb.jpg

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo to trzeba miec NSOGa ;) Tam jest zaznaczonych więcej obiektów, które są na tej fotce. Wszystkie są wizualnie do wyłapania, w Walkowicach z Dragonem i  Aną oblecieliśmy je 12tką.

 

P.S. W NSOGu naliczyłem 29 obiektów.

 

Jest tam tego sporo nawet nie wiedziałem ale ze mnie astrofotograf ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie naprawdę fajne, lubię takie, co mają jakieś podpisy, gdzie pokazane jest na co patrzeć, bo nie zawsze wiem :)

 

 

Niesamowite zdjęcie ::)  Przyznam się szczerze, że nie wiedziałem, że są skatalogowane DSy w innych DSach ;) A tutaj tyle tego jest ::)

DScepcja :D

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo to trzeba miec NSOGa ;) Tam jest zaznaczonych więcej obiektów, które są na tej fotce. Wszystkie są wizualnie do wyłapania, w Walkowicach z Dragonem i  Aną oblecieliśmy je 12tką.

 

P.S. W NSOGu naliczyłem 29 obiektów.

 

Mógłbyś wrzucić jakiś obrazek, jestem ciekaw czy są jeszcze jakieś oznaczenia mgławic wodorowych, bo więcej nie mogłem nigdzie znaleźć.

Wiem że są jeszcze gromady, ale ich nie oznaczałem na zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mógłbyś wrzucić jakiś obrazek, jestem ciekaw czy są jeszcze jakieś oznaczenia mgławic wodorowych, bo więcej nie mogłem nigdzie znaleźć.(..)

Elegancko wyszło, aż mi się zachciało wrócić do mojej M33 sprzed prawie dwóch lat. Nie naświetlałeś osobno Ha, jedynie L i RGB?

Jak na moim zdjęciu oznaczałem obiekty w M33 to korzystałem z tych dwóch źródeł: http://www.starkeeper.it/m33_mapped.htm http://www.skyandtelescope.com/wp-content/uploads/M33-Whitman.pdf

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie naświetlałeś osobno Ha, jedynie L i RGB?

Dokładałem Ha 7X900s.

Jak na moim zdjęciu oznaczałem obiekty w M33 to korzystałem z tych dwóch źródeł: http://www.starkeeper.it/m33_mapped.htm i http://www.skyandtelescope.com/wp-content/uploads/M33-Whitman.pdf

Dzięki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawat,

NGC604 jest do wyrwania w wizualu bez problemu, 595 też. 592 i 588 podejrzewam że również, sprawdzę przy najbliższej okazji :)

Jeśli chodzi o "DSy w innych DSach", to są takie też np. w M101.

Widzę, ja w moim Taurusie 330 pod ciemnym niebem Beskidu Niskiego zidentyfikowałem kiedyś 12 "mgławic" w M33 (te trzy o które pytasz były widoczne bez problemu):

 

NGC 604 - nieduża, ale bardzo jasna, rzuca się w oczy
IC 143 - słaba, ledwie widoczna, rozmyta
IC 142 - dość jasna, mała, widoczna bez trudu
NGC 595 - jasna, niezbyt duża, widoczna wyraźnie
NGC 592 - malutka, dość jasna
IC 131 - mała, słabo widoczna zerkaniem
IC 133 - mała, słabo widoczna zerkaniem
IC 132 - malutka, dość jasna, wyraźnie widoczna zerkaniem
NGC 588 - nieduża, dość jasna, wyraźnie widoczna zerkaniem
IC 137 - słaba, rozmyta, ledwie widoczna
IC 139 - słaba, rozmyta, ledwie widoczna
IC 140 - malutka, stosunkowo jasna

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024