Skocz do zawartości

Foto vs Wizual-czyli rozwijamy dział obserwacyjny


Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu złożyłem deklarację rozwinięcia działu obserwacji astronomicznych. Słowo się rzekło (kobyłka u płota). Nie ma na co czekać, trzeba coś działać.

Ufam że astronomia amatorska to nie tylko astro-fotografia ale również jakże piękne obserwacje kosmosu przez większy lub mniejszy sprzęt do tego przeznaczony. Wiem że nie można było znaleźć sobie gorszej pory roku na rozwinięcie tego działu, wiadomo...jesień, brak pogody, wszech obecna wilgoć nie sprzyjają wypadom ze sprzętem w plener. Jednak chciałbym zachęcić wszystkich kolegów do większego zaangażowania w rozwój naszego forum.

Na początek mam pomysł na projekt pod tytułem "Katalog Messiera w Pigułce" wiem że teraz niektórzy z Was kręcą nosem, ale ręka do góry ten kto zaliczył wszystkie eMki wizualnie. Wiem że w sieci można znaleźć całe mnóstwo informacji na temat wyżej wymienionego katalogu, jednak na jednej stronie znajdziemy zdjęcie danego obiektu na innej jego wielkość gwiazdową na jeszcze innej odległość od Słońca.

Moim celem jest spisanie wszystkich Messierów na naszym forum wraz z informacjami dotyczącymi wielkości gwiazdowych, rodzaju obiektu, mapki dojazdu, zdjęcia bądź szkicu delikwenta. Głownie chodzi mi o to żeby każdy z nas cały katalog miał podany na tacy na tym forum.

Technicznie widzę to tak, raz w tygodniu publikuję listę dziesięciu eMek po kolei wraz z informacjami o których pisałem wyżej. Wy natomiast przez tydzień opisujecie swoje wrażenia dotyczące obserwacji danych obiektów, dodajecie informacje które ja pominąłem itp.

Jak można się domyślić po jakichś jedenastu tygodniach będziemy mieli fajną bazę danych dotyczących tego elementarza astro amatora.

Jeżeli uważacie że ten pomysł jest coś wart piszcie, jeżeli jest do dupy też piszcie.

Dając mi zielone światło w sobotę macie pierwsze dziesięć sztuk M1-M10

Pozdrawiam Jacek

  • Like 2

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek - Ogromne Zielone Światło 8)  z mojej strony :)

,,Wizualowcy" mam nadzieję, że nie zostaniecie bierni :)

Gdy ,,brałem się" tak systematycznie za Katalog Messiera kiedyś wpadł mi w łapy - fajny PDF-ek - który pokazuje obiekty i nadal jest aktywny.

Przerobiłem go sobie na format Worda i w górnym okienku pod nazwą - np. M1 - mogłem postawić datę ,,zaliczenia" ;)

Może się komuś przyda - a jeśli Jacku przeszkadza w Twojej koncepcji to go wywal ;)

The Messier Catalogue.pdf

 

Edit. Może co dwa tygodnie Twoje publikacje - będzie więcej czasu na posty ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Podnoszę rękę do góry. Zaliczyłem wszystkie eMki wizualnie ;D

 

Pomysł ciekawy, ale musisz go dopracować.

Proponuję prezentować obiekty nie po kolei, ale wg pór roku, w których są widoczne. Chcesz "podać na tacy" eMki 1-10, fajnie. Ale postaw się w sytuacji młodego miłośnika astronomii, który zapali się do pomysłu i w najbliższą pogodną noc chce obserwować. M1, M2 - da się zobaczyć. Ale zaraz, M3 świeci niziutko nad pn-zach horyzontem, M4, M6 i M7 są w Skorpionie, który zachodzi coraz wcześniej i trzebaby czekać kilka miesięcy na dobre warunki ich widoczności. Podobnie M8 w Strzecu, co prawda jeszcze widoczna, ale nisko i sporo traci przez to na uroku.

Na obecny czas zaproponowałbym świetnie widoczną i dość różnorodną dziesiątkę: M2, M13, M15, M27, M31, M33, M39, M52, M71, M103  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł. Moja łapka w górę.

Bardziej jednak byłbym za opcją zaproponowaną przez Pawła. Lista M-ek na dany miesiąc / nów i jest zajęcie na cały rok ;)

Co do szkiców to może być problem, bo nie są zbyt popularne...

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem za Pawłem i Piotrkiem - te co widzimy, może rzadziej (mniej) a aktualne i czas na obserwacje (pogoda) i wrażenia - szkice :) 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak daleko bym nie ,,szedł" -

,,Skończyć" Messiera i dopiero wziąć się np za NGC itd. W przyszłym roku też jest wrzesień ;)

Dlatego jestem za np.,,Najciekawsze wrześniowe obiekty Messiera"

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szacun Jacek. Ambitny plan. A jak to widzisz technicznie? Każda M-ka nowy temat? Można by to tak zorganizować.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jestem za, zaczynamy od samych Messierów...najlepiej wyselekcjonować pierwszą partię  i szlifować  na maksa, obserwacje, szkice oraz spostrzeżenia obserwacyjne w różnych przyrządach !

ps. NGC mogą się też pojawić jako environment samych obiektów np. M101  !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem jednak za kolejnością od 1-110 unikniemy bałaganu, w przyszłości łatwiej będzie znaleźć to czego szukamy, za trzy tygodnie mamy już M30 a M1 wschodzi teraz koło 2-3ciej.

To może zaznacz wyraźnie w jakich miesiącach widoczne i jakoś uwypuklij Mkę aktualnie widzianą jeśli się trafi tak jak M1 :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak:

 

W dziale OBSERWACJE ASTRONOMICZNE /  admin zakładasz dział MESSIER a każdy następny temat w tym dziale to kolejna M-ka. W temacie tak jak mówisz opisy szkice mapki itd...

 

Było by bardzo przejrzyście.

 

 

ps. To jest tylko propozycja jak masz inny plan to oczywiście działaj po swojemu.

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 100 tematów? Trochę dużo, ale krótkie serie jak w oryginalnym pomyśle mogą się sprawdzić :)

Również bardziej czytelny i uporządkowany byłby dla mnie podział ze względu na umiejscowienie na niebie czyli praktycznie równoważnie ze względu na termin obserwacji.

Temat "Kulki Woźnicy" czy "Galaktyki Panny i Bereniki"... :D

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

A ja proponuję zrobić nieco inaczej. Od jakiegoś czasu jestem zarejestrowany na amerykańskim forum www.deepskyforum.org na którym od ponad dwóch lat prężnie rozwija się dział "Object of the week", czyli Obiekt Tygodnia. W praktyce wygląda to tak, że co tydzień jeden z forumowiczów proponuje wszystkim JEDEN ciekawy obiekt do obserwacji. Podaje jego położenie, zdjęcie z DSS (digital sky survey), jasności wizualną i powierzchniową, dość dokładny opis. A na końcu zawsze sentencja: "Give it a go and let us know" ("spróbuj i daj nam znać") Jeden obiekt - jeden temat, w którym pod pierwszym postem ludzie opisują swoje wrażenia. Ja też swego czasu co nieco napisałem o zaliczonym teleskopem 13" Abellu 39 w Herkulesie.

 

Zróbmy coś podobnego na Forum Astronomicznym. Załóżmy odrębny dział "Obiekt Tygodnia", albo "Messier Tygodnia" lub jakoś inaczej. Niech jeden z nas - w uzgodnieniu z Robertem, by nie było bałaganu - zaproponuje powiedzmy w każdą środę (by zacząć już jutro ;D  ) jakąś eMkę. Najlepiej taką, którą już obserwował. Niech poda położenie, jasności, jeżeli chce - zdjęcie. Niech opisze krótko swoje wrażenia obserwacyjne. I na końcu "Spróbuj i daj nam znać" ;D  I dalej w wątku każdy może napisać, że widział - i co widział.

 

Można by pójść nieco dalej i zrobić taki dział w dwóch wersjach - osobno dla lornetek i teleskopów.  

 

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zaliczenia eMek - ja również podnoszę łapkę do góry. 

Rozumiem cel obu opcji, sam jestem bliższy proponowania wyszukiwania obiektów widocznych w danej porze roku, niż wg klucza numerycznego. Ale rozumiem ideę Jacka, żeby mieć porządek.

Zaproponuję też inną opcję - uporządkowaną, ale na niebie - żeby na jeden raz nie opisywać zbyt dużego regionu - chyba, że inaczej się nie da. Kolejność mogłaby być zbliżona do tej zalecanej podczas Maratonów Messiera, choć aż prosi się, żeby zacząć od obiektów obecnie najlepiej widocznych.

Mój zestaw na początek wyglądałby tak:

M2, M15, M74, M77, M31, M32, M110, M33, M29 i M39.

Przykładowy kolejny:

M52, M103, M76, M34, M45, M38, M36, M37, M35, M1.

 

itd.

 

EDIT:

Propozycja Pawła - "Obiekt tygodnia" - rewelacyjna propozycja!

W sumie może rozwijać się nawet niezależnie od projektu messierowskiego. Na dzień dobry mogę przygotować Messiera 24, ale w jeden dzień tego nie zrobię. Na za tydzień mógłbym się wyrobić.

 

 

Z szerokości geograficznej Płocka jest już spokojnie do wyjęcia  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz Paweł, to też jest myśl. Temat był by wspólny dla wizuala i dla foto bo zdjęcia obiektów też by można było tam zaprezentować.

 

Fajnie...

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

 

Temat "Kulki Woźnicy" :D

Paether, bój się Boga! Jakie kulki Woźnicy? Chyba, że chciałeś powiedzieć "jaja furmana", ale chciałeś, by zabrzmiało bardziej astronomicznie >:D  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zróbmy coś podobnego na Forum Astronomicznym. Załóżmy odrębny dział "Obiekt Tygodnia", albo "Messier Tygodnia" lub jakoś inaczej. Niech jeden z nas - w uzgodnieniu z Robertem, by nie było bałaganu - zaproponuje powiedzmy w każdą środę (by zacząć już jutro ;D  ) jakąś eMkę. Najlepiej taką, którą już obserwował. Niech poda położenie, jasności, jeżeli chce - zdjęcie. Niech opisze krótko swoje wrażenia obserwacyjne. I na końcu "Spróbuj i daj nam znać" ;D  I dalej w wątku każdy może napisać, że widział - i co widział.

 

Można by pójść nieco dalej i zrobić taki dział w dwóch wersjach - osobno dla lornetek i teleskopów.  

 

Co Wy na to?

Też pomysł dobry ale działu nowego niema co zakładać - Jacek słuchając naszych za lub przeciw na pewno coś Dobrego wymyśli  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paether, bój się Boga! Jakie kulki Woźnicy? Chyba, że chciałeś powiedzieć "jaja furmana", ale chciałeś, by zabrzmiało bardziej astronomicznie >:D  

Skąd ja te kulki wziąłem?  ???  Właściwie to jakby dołożyć gromadkę od Perseusza (34) i Bliźniąt (35) to i numerki po kolei i miejscówka w miarę spójna :)

No to niech będą kulki Herkulesa...albo Wężownika :D

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też pomysł dobry ale działu nowego niema co zakładać - Jacek słuchając naszych za lub przeciw na pewno coś Dobrego wymyśli  8)

Chwilowo czepię się pomysłu Pawła - proponuję po prostu zacząć. Jeśli uzbiera się wystarczająco dużo tematów, zawsze będzie można za jakiś czas stworzyć nowy dział i przerzucić tam pokrewne tematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co? :P Bardziej wzbudza ciekawość niż Messier 36, Messier 37 i Messier 38 :D Właściwie to jakby dołożyć kulkę od Perseusza (34) i Bliźniąt (35) to i numerki po kolei i miejscówka w miarę spójna :)

Pytanie raczej brzmiało - czemu nazywasz gromady otwarte kulkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę żadnych przeszkód żeby Paweł Trybus pociągnął wątek "Obiekty Tygodnia" (powiedzmy NGC i inne poza Messierem) ja w tym samym czasie będę wałkował Messiera, podobno od przybytku głowa nie boli a główna idea jest taka żeby na forum zaczęło pisać więcej osób.
Będę jednak trochę upierał się przy swojej wizji, dlatego że: jak już pisałem chcę uniknąć bałaganu, wątek ma służyć ludziom w przyszłości a nie tylko w danym miesiącu, za te jedenaście tygodni o ile wszystko dobrze pójdzie i nie będzie poślizgów będziemy mieli początek grudnia.
Jak to widzę technicznie, nie wiem jakie są ograniczenia na nowym silniku. Czytałem że na jeden wątek dwa załączniki, Czy jeżeli będę wrzucał fotki, mapki, szkice z jakiegoś serwera (photobucket np.) to wtedy mogę do jednej wypowiedzi władować powiedzmy 20 fotek???
To dość istotne bo jak nie da rady to niestety jedna eMka jeden wątek. Przy okazji nabiję sobie licznik ;)
Po mojej prezentacji dziesięciu obiektów Wy piszecie uzupełnienie. I albo ja przenoszę Wasze wypowiedzi do konkretnego obiektu albo zostają one pod moją prezentacją.
Prawdopodobnie w sobotę i tak zacznę ten projekt realizować, a co z tego wyjdzie zależy również od Was Drodzy Koledzy.

  • Like 1

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może warto pociągnąć to jeszcze ciut inaczej?

Jacku - chcesz w sposób uporządkowany, rozumiem to. Być może marzy Ci się baza encyklopedyczna. Jeśli dobrze zgaduję, to może warto zrobić tak:

 

1. Zakładasz wątek "Obiekty Messiera" (nazwa robocza) i jedziesz z kolejnymi obiektami wg listy. Proponuję jeden obiekt na jeden post. Dlaczego tak? Bo jeśli np. ktoś świeży będzie szukał konkretnego obiektu, wystarczy konkretny link do konkretnego postu i sprawa jest załatwiona szybko i precyzyjnie. Proponowałbym, żeby tylko jedna osoba pisała w takim wątku.

 

2. Równolegle powstają wątki dla obserwatorów, powiedzmy w paczkach po 10 messierów, czyli zakładamy temat "Spostrzeżenia wizualne przy obserwacji Messierów 1-10" (nazwa bardzo robocza) - tu wizualowcy wpisują swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi odnośnie konkretnych obiektów. Z tych wpisów Ty wybierasz najbardziej wartościowe, najtrafniej opisujące, czy najczęściej powtarzające się wpisy i wklejasz do wątku podstawowego (czyli edytujesz poszczególne posty w temacie "Obiekty Messiera" przeklejając wypowiedzi bądź ich fragmenty). Uwagi mogłyby zawierać również ciekawe dygresje obserwacyjne, np. zasugerowanie odszukania NGC 2158 przy okazji obserwacji M35.

 

Same uwagi obserwatorów mogą być podzielone wg sprzętu, np. duże apertury (>12), średnie (6-10), małe (<5) i lornetki (gdzie przynajmniej od siebie mógłbym dorzucać, że w 10x50 widać tak, a w 15x70 siak).

 

W ten sposób można osiągnąć maksimum porządku i czytelności, jednocześnie pozwalając na zaangażowanie wielu osób.

 

A "Obiekt tygodnia" mógłby faktycznie funkcjonować oddzielnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Zacząłem "Obiekt Tygodnia". Postaram się prowadzić go w miarę systematycznie. Oczywiście jeżeli ktoś chce w którymś tygodniu coś zaproponować od siebie - to super! Tylko proszę o "cynk" kilka dni wcześniej, by nie powstał bałagan ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku,

na przykładzie widzę to tak:

 

1. piszesz post w temacie "Obiekty Messiera". Na dzień dobry wygląda on mniej więcej tak:

 

Messier 1

Mgławica Kraba (krócej Krab, znana także jako M1, Messier 1 czy NGC 1952) ? plerion w gwiazdozbiorze Byka. Mgławica została zaobserwowana po raz pierwszy w 1731 przez Johna Bevisa. Jest skojarzona z supernową zauważoną przez chińskich oraz arabskich astronomów w 1054. Znajduje się w odległości około 6,3 tysiąca lat świetlnych (1930 pc[2]) od Ziemi. Jej średnica to około 11 lat świetlnych (3,4 pc) i co sekundę zwiększa się o kolejne 1500 kilometrów[5]. W centrum mgławicy znajduje się pulsar obracający się wokół własnej osi 30 razy na sekundę, emitujący promieniowanie w zakresie od fal gamma do radiowych.
Powszechnie przyjęło się nazywać Mgławicę Kraba pozostałością po supernowej, jednak to stwierdzenie jest formalnie nieprecyzyjne. Okazuje się, że supernowa z 1054 była wydarzeniem o wyjątkowo małej energii[6] lub w jakiś sposób znacznie i bardzo szybko wytraciła ją na otaczających gwiazdę gazach[7]. Za zasilanie obserwowanej mgławicy odpowiada centralny pulsar, pozostałość po gwieździe, która eksplodowała jako supernowa z 1054.
Krab, jako istotne źródło promieniowania, leżące jedynie 1,5° od płaszczyzny ekliptyki, często pomaga naukowcom w badaniach obiektów, które go przesłaniają. W latach 50. i 60. XX w. badano w ten sposób koronę słoneczną, a ostatnio oceniano grubość atmosfery Tytana, gdy blokowała ona pochodzące z M1 promieniowanie rentgenowskie.
M1-Crab-Nebula-Sketch.jpg crab_nebula.jpg
 
 

 

2. w wątku obok ("Spostrzeżenia z obserwacji Messierów 1-10") obserwatorzy wpisują swoje wrażenia. Tamten wątek wygląda mniej więcej tak:

 

Astrobronek

W Syncie 8 dość spory obiekt, wydłużony w osi N-S, brak szczegółów

 

RysiuPisiu

W 18 calach widziałem zarys struktury, polecam zerknąć przez O-III

 

Łosiu

W lornetce niewielka, łezkowata, ale bez większego problemu widać w 10x50, w 15x70 łatwa

 

Ktosiu

Fajny obiekt hehe no polecam no

 

 

3. Następnie edytujesz swój post i teraz twój wpis wygląda tak:

 

Messier 1

Mgławica Kraba (krócej Krab, znana także jako M1, Messier 1 czy NGC 1952) ? plerion w gwiazdozbiorze Byka. Mgławica została zaobserwowana po raz pierwszy w 1731 przez Johna Bevisa. Jest skojarzona z supernową zauważoną przez chińskich oraz arabskich astronomów w 1054. Znajduje się w odległości około 6,3 tysiąca lat świetlnych (1930 pc[2]) od Ziemi. Jej średnica to około 11 lat świetlnych (3,4 pc) i co sekundę zwiększa się o kolejne 1500 kilometrów[5]. W centrum mgławicy znajduje się pulsar obracający się wokół własnej osi 30 razy na sekundę, emitujący promieniowanie w zakresie od fal gamma do radiowych.
Powszechnie przyjęło się nazywać Mgławicę Kraba pozostałością po supernowej, jednak to stwierdzenie jest formalnie nieprecyzyjne. Okazuje się, że supernowa z 1054 była wydarzeniem o wyjątkowo małej energii[6] lub w jakiś sposób znacznie i bardzo szybko wytraciła ją na otaczających gwiazdę gazach[7]. Za zasilanie obserwowanej mgławicy odpowiada centralny pulsar, pozostałość po gwieździe, która eksplodowała jako supernowa z 1054.
Krab, jako istotne źródło promieniowania, leżące jedynie 1,5° od płaszczyzny ekliptyki, często pomaga naukowcom w badaniach obiektów, które go przesłaniają. W latach 50. i 60. XX w. badano w ten sposób koronę słoneczną, a ostatnio oceniano grubość atmosfery Tytana, gdy blokowała ona pochodzące z M1 promieniowanie rentgenowskie.
M1-Crab-Nebula-Sketch.jpg crab_nebula.jpg
 
Uwagi obserwatorów:
Obiekt dość łatwy do zlokalizowania i zaobserwowania, nie pokazuje jednak zbyt wiele detalu. W większych teleskopach są możliwe do wyłapania pewne detale (zarys włókien wewnątrz mgławicy), przydatny bywa filtr O-III. Obiekt jest też osiągalny w małych lornetkach, uchodzi za łatwy w średnich dwururkach.

 

EDIT:
oczywiście o tylko propozycja :)
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)