Skocz do zawartości

ATMowe pomiary współczynników odbicia i transmisji


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

... tylko, że prawie każdy raczej myślał, że jak kupił taniego newtona F/5 to ma tak samo jak inni co wydali 10x tyle kasy za podobnego newtona i za dwa lata też będzie miał tak samo, bez roboty przy nim.

Akurat się z tym nie zgadzam. Większość ma pojęcie co kupuje a za ile to determinuje nas kwestia zamożności.

Jak sam napisałeś gdzieś że nie dałeś rady opanować Newtona i masz do tego typu konstrukcji awersję. Druga sprawa która jest ważna co i święta sprawność to jaką astrofotografie wykonujemy. Mamy artystyczną, poglądową, naukową itd. Nie wrzucajmy wszystkiego do jednego worka.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosunkowo niewielkim kosztem możemy poprawić naszego newtona wysyłając lusterko wtórne do napylenia 97%. LW zazwyczaj ma gorsze warstwy niż LG i przez to zyskujemy całkiem sporo - w przypadku moich newtonów byłoby to ponad 10 i ponad 20%.

Wystukane z Tapatalka

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat się z tym nie zgadzam. Większość ma pojęcie co kupuje a za ile to determinuje nas kwestia zamożności.

Jak sam napisałeś gdzieś że nie dałeś rady opanować Newtona i masz do tego typu konstrukcji awersję. Druga sprawa która jest ważna co i święta sprawność to jaką astrofotografie wykonujemy. Mamy artystyczną, poglądową, naukową itd. Nie wrzucajmy wszystkiego do jednego worka.

Ależ dałem radę opanować, tylko mnie wkurzają. W latach siedemdziesiątych zrobiłem kilkanaście luster parabolicznych 150-250 mm dla siebie i kolegów. Ostatnio 10 lat temu dwa lustra paraboliczne 230 mm do mojego binonewtona, którego zresztą też zrobiłem do końca i naoglądałem się dwuocznie nieba przez ostatnie 8 lat. Poruszenie tego tematu zakończonego rzetelną pracą Łukasza to chyba nie jest źle? Niejeden się zastanowi, choćby nad tym czy może umyć lustro dwa razy w roku jak nim foci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Akurat się z tym nie zgadzam. Większość ma pojęcie co kupuje a za ile to determinuje nas kwestia zamożności.

Jak sam napisałeś gdzieś że nie dałeś rady opanować Newtona i masz do tego typu konstrukcji awersję. Druga sprawa która jest ważna co i święta sprawność to jaką astrofotografie wykonujemy. Mamy artystyczną, poglądową, naukową itd. Nie wrzucajmy wszystkiego do jednego worka.

 

To jest właśnie ten mój binonewton, fot. z zeszłego roku. Zaraz potem go rozebrałem z zamiarem napylenia lub wymiany lusterek bocznych na 99%. Na razie nic w tym roku nie zrobiem i jest po staremu bo to trochę kosztuje i bino leży w "proszku". Już nie myślę o wysyłaniu za granicę luster głównych tylko płaskich albo o ich kupnie. Tu są 3 odbicia i straty po latach widać gołym okiem bez rachunków ....

post-3659-0-90114900-1417134443.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe wyniki i dają do myślenia. Ja mam nowe źródło napylania luster i tylko czekam na końcowe wyniki testów napylania wielowarstwowego dla uzyskania odbijalości większej niż przy jednowarstwowym. Jednowarstwowe daje max.90% a przy kilku warstwach można wyciągnąć jeszcze parę procent. Utwardzenie SiO2. Różnica do Hiluxa nie będzie duża ale będzie to mniej kosztowna alternatywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo, genialna robota! Miło popatrzeć jak w naszym kraju rozwija się myśl techniczna wśród ATM-owców. :) Tego typu pomiary są dla nas wszystkich bardzo cennym dorobkiem i nie lada gratką, nawet na forach zagranicznych. Jedyne zastrzeżenie jakie mam tyczy się stabilności termicznej lasera zielonego, który nie nadaje się do tego typu pomiarów w ogóle. Czemu? Jest on w odróżnieniu od lasera czerwonego/niebieskiego sklejonymi kryształami pompowanymi laserowym światłem IR i posiada bardzo kiepską stabilność wiązki, zarówno w funkcji mocy jak i modów. Rozrzut mocy promieniowania laserowego 532 nm sięga kilkudziesięciu % w zależności od temperatury i kondycji drivera laserowej diody IR która jest szalenie wrażliwa na jakość zasilania, a tzw. "wavelength shift" spowodowany jej nagrzewaniem podczas pracy (ma kilkadziesiąt do kilkuset mW w takich laserkach) przesuwa emisję o dziesiąte części nm. Charakterystyka całego laserka w następstwie tego się "rozjeżdża", zwłaszcza że same kryształy też nagrzewają się od tego promieniowania. Poszukaj w necie lasera 445 (450 nm) diodowego, który jest też bardzo stabilny jak laser 650 nm i uzupełnisz badania o najbardziej krytyczną część widma, w której wiele powłok "siada" o kilkanaście a może i kilkadziesiąt %.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dzisiaj też czytałem o tym samym w kwestii lasera zielonego (tego zbudowanego z diody podczerwonej i dodatkowego kryształu). Dlatego nawet dobrze, że nie "udało" mi się zmusić tego lasera do współpracy - choć prawdopodobnie ta niestabilność by wyszła w pomiarach. Z tą czerwoną diodą laserową którą mam było ok - próby referencyjne z laserem skierowanym bezpośrednio na matrycę dawały w różnych dniach wyniki różniące się od siebie o 0.1-0.2%, podobnie było w czasie sesji pomiarowej. Taką diodę 450nm też chętnie bym zastosował, ale fajnie by też było mieć jakieś referencyjny laser do pomiarów w okolicy 500-550nm, gdzie ludzkie oko jest najbardziej czułe nocą. 

Wszystkie pomiary przedstawione w tym wątku były wykonane z czerwoną diodą laserową.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jolo, Osram produkuje zielone diody laserowe 520 nm lecz są one póki co bardzo drogie, zielony laser to bardzo rzadkie zwierzę gdyż bariery elektropotencjału możliwe do wykorzystania do emisji elektromagnetycznego promieniowania w konwencjonalnych półprzewodnikach zazwyczaj "kończą się" od strony podczerwieni w świetle czerwonym, a zaczynają się w niebieskim i dochodzą do bliskiego UV - są fajne diody 405 nm z odtwarzaczy BluRay. :)

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga miłośnicy cyferek! :) Popełniłem taki prosty arkusz kalkulacyjny, w którym widać czarno na białym jakie korzyści płyną z wydajnych powłok odbijających. Możecie sobie go ściągać i modyfikować. Wybrałem kilka popularnych teleskopów, w tym mój oraz ich wariacje dla przykładu. Przyjąłem pewne umowne wartości procentowe oraz to, że najbardziej jako wizualowca, interesuje mnie długość fali 500 nm. Przy niej oko uzyskuje maksimum wydajności po adaptacji skotopowej (do ciemności) i w jej okolicach leżą linie emisyjne OIII. Najbardziej interesuje nas tzw "efektywna apertura" będąca skutkiem iloczynu sprawności obu odbijających powierzchni optycznych po odjęciu powierzchni obstrukcji centralnej. Z racji właściwości ludzkiego oka interesują nas wartości procentowe liniowego przyrostu apertury. Pierwsze co rzuca się w oczy to znaczny przyrost efektywnej apertury między SW 8" a GSO 10", będący skutkiem współdziałania większej średnicy oraz lepszych powłok. Podobny przyrost następuje po wymianie GSO 10" na Pablitusa 14,7" jaki dokonał się u mnie, widać też że powłoki krajowe nie są tak dobre jak w GSO. Za to odrębną sprawą jest jakość powierzchni optycznej pokrytej tymi powłokami, co akurat jest sprawą nie podlegającą dyskusji, mając w pamięci potężny przyrost kontrastu i ostrości jaki zaobserwowałem między tymi dwoma sprzętami. Jeszcze większy skok jasności obrazu następuje po przesiadce z GSO 10" na SW 16", jednak nie ma co komentować skoku w logistyce jaki ma miejsce po zamianie na 16" Chińczyka z lekkiej tuby 10" którą każdy sam może przenieść i wrzucić do małego autka. Różnica w jasności między moim 14,7" a 16" SW wynosi niecałe 9%. Biorąc pod uwagę fakt, że 14,7-calową twórczość Pablita mogę w całości z szukaczem i okularem w wyciągu podnieść z ziemi i przenieść sobie gdzie indziej (jeszcze ćwiczę stawianie go na ziemi, póki co boję się że mnie przeważy i polecę z nim na glebę :D ) jest zadziwiającym faktem i powodem dla którego trzeba jego twórczość podziwiać!

 

Sprawa zmienia się, po hipotetycznej podmianie lusterka wtórnego na lusterko Orion Optics z powłoką Hilux. Wtedy dystans do 16" SW staje się pomijalny i oba instrumenty zapewniają prawie tą samą jasność obrazu, a być może Kwarcowe lustro zapewni jeszcze lepszy obraz o niskim rozpraszaniu poza krążek Airego ze względu na gładkość szlifu charakterystyczną dla tego substratu i bezkompromisową jakość ręcznie wykonanej powierzchni optycznej rzutujące na super-kontrast. Dodatkowo, lusterko Oriona posiada 2 mm większą średnicę i bardziej regularny kształt elipsoidy, więc wynik jeszcze bardziej poprawia się ze względu na lepsze oświetlenie skrajów pola widzenia.

 

Gdybym wysłał lustro główne do Oriona w celu napylenia Hiluxa, razem z wtórnym o wysokiej sprawności stworzą system o 12% większej aperturze efektywnej niż oryginalnie, co wciąż może nie będzie wprost dostrzegalne. A może? Nie wiem. Z pewnością lekki i świetny optycznie Newton dostarczy do oka więcej światła niż 16" teleskop SW, który jest 3x cięższy, o lustrze fizycznie większym o 32 mm. Powłoki robią wrażenie! Dalej stoją jeszcze większe instrumenty. Zakładając że 16" optykę pokryjemy warstwami Hilux i wpakujemy do konstrukcji Pablitusa 14,7" (jest przewymiarowana w stosunku do 14,7" lustra i pozwala na taką karkołomną, hipotetyczną operację - kwestia nowej celi, dobrania długość rur kratownicy do ogniskowej 16" lustra i obniżenia płóz na klatce LG dla uzyskania niższego położenia środka ciężkości) uzyskamy 21,5 % większą aperturę efektywną w podobnej gabarytowo konstrukcji, co jest poważnym przyrostem, dostrzegalnym bezpośrednio przez wzrok.

 

Gdybyśmy zbudowali bezkompromisowy, kratownicowy 18" teleskop z najlepszymi na świecie powłokami metalicznymi Spectrum Coatings Max-R o sprawności dochodzącej do 98%, uzyskamy wciąż kompaktowego po złożeniu wymiatacza popularnych "szesnastek" o prawie 30% większej aperturze efektywnej (inaczej - o prawie 100 mm większej), który tylko o kilka % a więc niezauważalnie ustępuje wielkiej, ciężkiej, krajowej 22" optyce Newtona znanej nam już wcześniej. Tak więc na papierze powłoki działają cuda, ciekawe jak jest w realnych obserwacjach? Nazwałem go "Perseusz", więc znak towarowy jest już zastrzeżony! :D

 

Chyba jeszcze u nas nikt nie napylał Hiluxa do wizuala? Poniżej ink do arkusza.

 

https://drive.google.com/file/d/0B252DemIhCeFeVZaQ0dWc0ZqMjQ/view?usp=sharing

  • Like 2

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga miłośnicy cyferek! :) Popełniłem taki prosty arkusz kalkulacyjny, w którym widać czarno na białym jakie korzyści płyną z wydajnych powłok odbijających. Możecie sobie go ściągać i modyfikować. Wybrałem kilka popularnych teleskopów, w tym mój oraz ich wariacje dla przykładu. Przyjąłem pewne umowne wartości procentowe oraz to, że najbardziej jako wizualowca, interesuje mnie długość fali 500 nm. Przy niej oko uzyskuje maksimum wydajności po adaptacji skotopowej (do ciemności) i w jej okolicach leżą linie emisyjne OIII. Najbardziej interesuje nas tzw "efektywna apertura" będąca skutkiem iloczynu sprawności obu odbijających powierzchni optycznych po odjęciu powierzchni obstrukcji centralnej. Z racji właściwości ludzkiego oka interesują nas wartości procentowe liniowego przyrostu apertury. Pierwsze co rzuca się w oczy to znaczny przyrost efektywnej apertury między SW 8" a GSO 10", będący skutkiem współdziałania większej średnicy oraz lepszych powłok. Podobny przyrost następuje po wymianie GSO 10" na Pablitusa 14,7" jaki dokonał się u mnie, widać też że powłoki krajowe nie są tak dobre jak w GSO. Za to odrębną sprawą jest jakość powierzchni optycznej pokrytej tymi powłokami, co akurat jest sprawą nie podlegającą dyskusji, mając w pamięci potężny przyrost kontrastu i ostrości jaki zaobserwowałem między tymi dwoma sprzętami. Jeszcze większy skok jasności obrazu następuje po przesiadce z GSO 10" na SW 16", jednak nie ma co komentować skoku w logistyce jaki ma miejsce po zamianie na 16" Chińczyka z lekkiej tuby 10" którą każdy sam może przenieść i wrzucić do małego autka. Różnica w jasności między moim 14,7" a 16" SW wynosi niecałe 9%. Biorąc pod uwagę fakt, że 14,7-calową twórczość Pablita mogę w całości z szukaczem i okularem w wyciągu podnieść z ziemi i przenieść sobie gdzie indziej (jeszcze ćwiczę stawianie go na ziemi, póki co boję się że mnie przeważy i polecę z nim na glebę :D ) jest zadziwiającym faktem i powodem dla którego trzeba jego twórczość podziwiać!

 

Sprawa zmienia się, po hipotetycznej podmianie lusterka wtórnego na lusterko Orion Optics z powłoką Hilux. Wtedy dystans do 16" SW staje się pomijalny i oba instrumenty zapewniają prawie tą samą jasność obrazu, a być może Kwarcowe lustro zapewni jeszcze lepszy obraz o niskim rozpraszaniu poza krążek Airego ze względu na gładkość szlifu charakterystyczną dla tego substratu i bezkompromisową jakość ręcznie wykonanej powierzchni optycznej rzutujące na super-kontrast. Dodatkowo, lusterko Oriona posiada 2 mm większą średnicę i bardziej regularny kształt elipsoidy, więc wynik jeszcze bardziej poprawia się ze względu na lepsze oświetlenie skrajów pola widzenia.

 

Gdybym wysłał lustro główne do Oriona w celu napylenia Hiluxa, razem z wtórnym o wysokiej sprawności stworzą system o 12% większej aperturze efektywnej niż oryginalnie, co wciąż może nie będzie wprost dostrzegalne. A może? Nie wiem. Z pewnością lekki i świetny optycznie Newton dostarczy do oka więcej światła niż 16" teleskop SW, który jest 3x cięższy, o lustrze fizycznie większym o 32 mm. Powłoki robią wrażenie! Dalej stoją jeszcze większe instrumenty. Zakładając że 16" optykę pokryjemy warstwami Hilux i wpakujemy do konstrukcji Pablitusa 14,7" (jest przewymiarowana w stosunku do 14,7" lustra i pozwala na taką karkołomną, hipotetyczną operację - kwestia nowej celi, dobrania długość rur kratownicy do ogniskowej 16" lustra i obniżenia płóz na klatce LG dla uzyskania niższego położenia środka ciężkości) uzyskamy 21,5 % większą aperturę efektywną w podobnej gabarytowo konstrukcji, co jest poważnym przyrostem, dostrzegalnym bezpośrednio przez wzrok.

 

Gdybyśmy zbudowali bezkompromisowy, kratownicowy 18" teleskop z najlepszymi na świecie powłokami metalicznymi Spectrum Coatings Max-R o sprawności dochodzącej do 98%, uzyskamy wciąż kompaktowego po złożeniu wymiatacza popularnych "szesnastek" o prawie 30% większej aperturze efektywnej (inaczej - o prawie 100 mm większej), który tylko o kilka % a więc niezauważalnie ustępuje wielkiej, ciężkiej, krajowej 22" optyce Newtona znanej nam już wcześniej. Tak więc na papierze powłoki działają cuda, ciekawe jak jest w realnych obserwacjach? Nazwałem go "Perseusz", więc znak towarowy jest już zastrzeżony! :D

 

Chyba jeszcze u nas nikt nie napylał Hiluxa do wizuala? Poniżej ink do arkusza.

 

https://drive.google.com/file/d/0B252DemIhCeFeVZaQ0dWc0ZqMjQ/view?usp=sharing

Proponuję zrobić 22" binonewtona z powłokami 98% o wypadkowej sprawności 80% (trzy odbicia). Zapewniam full-wypas obserwacyjny. Mnie się już nie chce, ale może ktoś młodszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Chyba jeszcze u nas nikt nie napylał Hiluxa do wizuala? Poniżej ink do arkusza.

 

https://drive.google.com/file/d/0B252DemIhCeFeVZaQ0dWc0ZqMjQ/view?usp=sharing

Ciekawe zestawienie :) No i ciekawe jak to wygląda właśnie w wizualu - jak komuś wytłumaczyć, że teleskop 14" może być lepszy niż 16", a teleskop 18" może być prawie tak dobry jak 22" :)

 

PS - a doskonale wymierne znaczenie ma to w astrofoto. Każdy 1% można bezpośrednio przeliczyć na oszczędzony czas ekspozycji. Będzie akcja hiluxowania, przynajmniej LW na początek :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice w okolicy 10% między sprzętami widać bez problemu a są tacy, którzy twierdzą że widzą różnice po kilka % między transmisją okularów. W każdym razie wychodzi na to, że wymiana/naparowanie LW na Hiluxa to najtańsza i najprostsza metoda podnosząca wydajność sprzętu.

Chodzą też słuchy, że lustra żebrowane w SW 14" i 16" mają lepsze powłoki i rzeczywiście parząc na nie bardziej przypominają te z GSO niz SW.

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem ostatnio czyste lustro SW 18" gdy stał w Warszawskim salonie DO i nawet świeciłem na nie latarką - byłem zaskoczony całkowitą niewidzialnością jakiegokolwiek rozpraszania na powierzchni, widać było jedynie punktowy syf który zdążył do niego po paru dniach przylgnąć. Moje lustro od nowości nie było nawet w części takie, też świeciłem latarką (tą samą) :P Nie wiadomo tylko, jakie to lustro 18" ma odbicie, w czym żebrowane lustra SW mają być "lepsze" od nieżebrowanych, jeśli chodzi o powłoki oraz na jakie obrazy stać powierzchnię optyczną przykrytą tak pięknie wyglądającą powłoką? Stawiam na nowoczesną metodę napylania z działa elektronowego w asyście jonowej, przez co jest warstwa Al jest dobrze ubita i od raz zabezpieczana mocną warstwą SiO2, w odróżnieniu od starodawnych metod parowania jakich używa się u nas. Na astroshow obraz w tym 18" był zdominowany przez seeing i ogólnie pojętą termikę i ostrości przez to nie było. Była natomiast znaczna różnica w jasności względem stojącego obok 14" SW. Trzymam kciuki za Pablita i jego tajemnicze, przyszłe źródło nowoczesnych powłok w Polsce.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie czekam na maila z tą informacją. Jutro wysyłam jedno wtórne.

Może zdążył bym dorzucić swoje ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile koszt całościowy ?Odpisz na PW.

 

LW z 14 SW.     8 cm.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)