Skocz do zawartości

Jolo AstroHub 3.0 - założenia


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Aby się nie rozpisywać ja taki hub widzę w tej konfiguracji bez zbędnych wodotrysków. Gdzie całość jest sterowana z kompa.

http://www.webastro.net/forum/showthread.php?t=96700

post-10-0-81015200-1416937902.jpg

4x port do grzałek

5x port zasilania 12V

1x port zasilania canona 8.1V

5xUSB zasilanie rozwiązane w środku huba aby nie dodawać dodatkowego kabelka zewnętrznego

2xfocuser z opcja kompensacji temperatury podczas automatycznego ostrzenia sterowane oprogramowaniem lub poprzez ascom

Nie ma co przesadzać ma to być tylko centrum dowodzenia czyli łącznikiem pomiędzy setupem i laptopem.

Cena oryginalnego to około 2000zł.

post-10-0-01029100-1416938503_thumb.jpg

post-10-0-38589800-1416938500_thumb.jpg

post-10-0-04570500-1416938568.jpg

post-10-0-48853900-1416938750_thumb.jpg

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o koszty to mim zdaniem nie należy szczególnie oszczędzać na podzespołach - każdy podłączy sprzęt za kilka tysięcy i będzie płakał jak się coś zhajcuje. Jeżeli chodzi o gniazda to proponuję kompatybilne z zakręcanymi wtyczkami "Switchcraft S760K" kto chce będzie leciał na starych a kto chce zmieni na bezpieczne wkręcane !

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym czy umieścić w środku hub USB myślałem najdłużej. Na razie projektuję bez huba w środku, bo nie wiem jaki wybrać. Każdy może mieć inne wymagania - może potrzebować mniej lub więcej portów, może potrzebować teraz albo w przyszłości USB 3.0, może potrzebować zasilanie do huba a może nie. Temat do przemyślenia - kiedy myślałem o hubie USB w środku to o 4 portowym, z tym że jeden port byłby zajęty, a 3 na dostępne. U mnie taka ilość starcza bo montaż działa na BT, ale generalnie może być za mało i zostają 7 portowe, jak taki http://allegro.pl/solidny-hub-usb-7-portow-z-wlacznikami-germany-i4776909946.html czy http://allegro.pl/hub-usb-2-0-rozgaleziacz-portu-usb-6-gniazd-i4832371209.html

Co do Mount Hub Pro to u siebie widzę takie inne rzeczy tylko:

 - kontrola napięcia i pobieranego prądu - istotne przy pracy w polu na akumulatorze

 - automatyczne PWM dla grzałek w zależności od wilgotności powietrza - to już było w focuserze 2.0

 - wyświetlacz LCD

 - brak sterowania PWM pokrętłami na pudełku - sterowanie wszystkiego z komputera

 - możliwość podpięcia pilota (ma sens jeśli mamy LCD do pokazywania menu)

 - możliwość sparowania wyjścia PWM z dodatkowym czujnikiem temperatury/wilgotności do regulacji mocy chłodzenia/grzania

 

Co sądzicie o tej liście powyżej? Czy rzeczy na niej są zbędne? Dodatkowe koszty z nimi związane to 10zł za pomiar prądu i napięcia i 20zł - wyświetlacz LCD i xx zł za pilota.

 

@zombi, fajne te gniazdka, szkoda że takie drogie :(

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zombi, fajne te gniazdka, szkoda że takie drogie  :(

Ja chętnie zapłacę ;) jest takie w ST-8300 więc wiem co to za komfort.

 

Jeżeli chodzi o hub to musi być ! Ja Ci mogę powiedzieć jaki ma być - Dlink 7 portów, 6 udostępnionych, hub oczywiście zasilany, usb 3 w tej chwili nie istotne i w najbliższym czasie też nie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Mount Hub Pro to u siebie widzę takie inne rzeczy tylko:

 - kontrola napięcia i pobieranego prądu - istotne przy pracy w polu na akumulatorze - dla mnie osobiście zbędne korzystam wyłącznie z sieci

 - automatyczne PWM dla grzałek w zależności od wilgotności powietrza - to już było w focuserze 2.0

 - wyświetlacz LCD - dla mnie osobiście zbędne i tak steruję z poziomu laptopa

 - brak sterowania PWM pokrętłami na pudełku - sterowanie wszystkiego z komputera

 - możliwość podpięcia pilota (ma sens jeśli mamy LCD do pokazywania menu) - dla mnie osobiście zbędne i tak steruję z poziomu laptopa

 - możliwość sparowania wyjścia PWM z dodatkowym czujnikiem temperatury/wilgotności do regulacji mocy chłodzenia/grzania

 

Co sądzicie o tej liście powyżej? Czy rzeczy na niej są zbędne? Dodatkowe koszty z nimi związane to 10zł za pomiar prądu i napięcia i 20zł - wyświetlacz LCD i xx zł za pilota.

 

@zombi, fajne te gniazdka, szkoda że takie drogie :(

Moje odpowiedzi pogrubiona czcionka.

Im więcej opcji to i cena będzie wzrastać a każdy chce aby było jak najtaniej. Gniazda zasilająca muszą być ustalone na początku bo nie widzę aby Łukasz mając np do polutowania 20sz huba robił do każdego inne gniazda.

Trza pamiętać że Łukasz poświęca czas nieodpłatnie aby takie urządzenie dla nas wykonał i nie przesadzajmy.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chętnie zapłacę ;) jest takie w ST-8300 więc wiem co to za komfort.

Jeżeli chodzi o hub to musi być ! Ja Ci mogę powiedzieć jaki ma być - Dlink 7 portów, 6 udostępnionych, hub oczywiście zasilany, usb 3 w tej chwili nie istotne i w najbliższym czasie też nie ;)

Obudowa będzie jedna. Jak znajdziemy gniazda zwykłe za 3 zł i z gwintem za 25zł które będą pasowały do takiego samego otworu to nie ma sprawy żeby każdy dostał co chce. Bo wątpię żeby każdy chciał płacić 250zł za same jedynie gniazdka.

Znam ten hubik, elegancki jest. Warto dać za niego stówkę :)

 

Ja osobiście myślę, że wyświetlacz i pilot jest zbędny. I tak korzystamy z kompa, więc po co wyświetlacz i pilot? Poza tym dla mnie super :)

Ja też się skłaniam w sumie do takiej opcji. 

 

Ja piszę się na takie urządzenie. Proponuję dodać wyście 7,8V dla Canonierów :-)

 

Jest wyjście z regulowanym napięciem - ustawiasz 7.8 i jest gitara. Będzie też małe wyjście izolowane galwanicznie, którym będzie można sterować migawkę aparatu.

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Łukasz, gratuluję nowego pomysłu. Ja piszę się na nową wersję niezależnie od tego co w nim będzie  ???

Prześledziłem wątek i chyba wszystko zostało powiedziane co mogło by się znajdować wewnątrz tego kombajnu.

Ja mam parę "ficzerów" w głowie ale na razie to tylko bajery takie jak GPS  co wiąże się z podniesieniem kosztów i wykorzystaniem cennych pinów z Arduino.

Poza tym nie wszyscy zmieniają aż tak często miejscówki nie mówiąc o osobach, które są stacjonarne.

P.S. Łukaszu jak poprzednio możesz liczyć na pomoc przy składaniu urządzeń jeżeli tylko będzie taka potrzeba.

  • Like 3

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Dominik, zobaczymy ilu będzie chętnych jak już zapadnie decyzja co w środku i za ile :)

Co do GPSa i innych dodatków to będzie wyprowadzona na zewnątrz magistrala I2C i będzie do niej można podpinać dodatkowe urządzenia które się potrafią przez I2C dogadać, a potem modyfikować kod Arduino żeby je obsłużyć. To taki ukłon dla majsterkowiczów :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 To taki ukłon dla majsterkowiczów :)

dzięki jesteś WIELKI  :) jeżeli interface na komputerze będzie jakoś sprytnie rozwiązane to można by usunąć LCD i pilota. Jednak hub USB chyba by się przydał

  • Like 1

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyświetlacza i pilota zgadzam się z przedmówcami. Są zbędne. Aktualnie posiadam i do niczego nie są mi potrzebne bo steruję z laptopa. Co do gniazd, wolę zapłacić więcej i mieć porządne. Jeśli większość będzie chciała 5.5 też nie będzie teagedii i tak będę zadowolony.

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi - już powoli się klaruje końcowy obraz urządzenia. Rozeznam się jeszcze w elementach i za 2-3 dni zrobimy małe podsumowanie. Hub USB będzie zatem :) Z resztą już robiłem takie podejścia - to moje pierwsze astropudełko sprzed dwóch lat:

post-1260-0-47191700-1416952586_thumb.jp  post-1260-0-72642000-1416952587_thumb.jp

 

Pod płytką z hubem USB schowany JoloFocuser wersja 0.1. Tylko czujnik temperatury do dziś mam ten sam :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo w opisie AstroHuba napisałeś że będzie możliwość podłączenia czujnika DS1820/DHT22 do sterowania przez PWM systemem chłodzenia/grzania Canona

Mam rozumieć że oba czujniki będzie można podłączyć czy tylko jeden z nich?

Jak dla mnie potrzebował bym oba gdyż:

DS1820 zamontowany przy samej matrycy mierzył by jej temperaturę i sterował przez PWM pracą peltiera w taki sposób aby utrzymać zadaną temperaturę ustawioną w oknie monitora (np. na poziomie 0 st.C)

DHT22 zamontowany w dorobionej szczelnej obudowie Canona do pomiaru punktu rosy z informacja w oknie monitora o jej wartości .

Niestety DHT22 jest za duży żeby go upchnąć w pobliżu matrycy i tylko z jego odczytów korzystać.

Jak to widzisz?

EQ6 , TS APO 115/800 , SW 80/400+DSI , Canon 500D , Canon 450D w trakcie MOD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenie jest takie, że jest możliwość podpięcia dwóch czujników i każdy z nich to może być DS1820 albo DHT22. Potem będzie można skonfigurować je do pracy w kilku zadaniach: korekcja ustawienia focusera, regulacja PWM czy regulacja chłodzenia lodówki właśnie.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak Ale ja oba czujniki jak pisałem będę miał włożone do obudowy Canona

I nie bardzo będą one mogły sterować fokuserem czy grzalkami.

Do tego musiałby być jeszcze jeden DHT 22 być podłączony i zabudowany

Np na tubusie teleskopu

EQ6 , TS APO 115/800 , SW 80/400+DSI , Canon 500D , Canon 450D w trakcie MOD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, tylko trzeba to jakoś logicznie poskładać w całość.

Jak to wszystko pozbierasz i wciśniesz w jedno ładne pudełeczko to proponuję natychmiast opatentować, a pieniążki będą płynąć na wskazane konto od znanych firm z elektroniką astro, które ustawią się w kolejce.

JoloAstoHub 3.0 będzie maszynką, która tylko się innym śniła.

Po 2-3 latach kupisz działkę na Atacamie i rozwiniesz biznes pt. Astro wczasy, na które zniżki będą mieli pomysłodawcy, wyjść - wejść, czujników, HUBów i innych pierdółek.

A po kilku latach Kupisz sobie teleskop na orbicie i Będziesz miał w 5 literach chmurwy - czego Ci serdecznie życzę :)

P.S. A jak dołożysz jeszcze pomysły, które w najbliższym czasie wejdą w fazę prób, to ..... ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli potrzebowalibyśmy wejścia na 3 czujniki - technicznie to nie problem, tylko trzeba to jakoś logicznie poskładać w całość.

Większość ludzi będzie potrzebowała tylko jednego DHT22 i obsłuży nim i fokusera i grzałki.

Ale możliwość podłączenia 3 czujników to będzie ukłon w stronę mocno modowanych canonow.

A w przyszłości może się okazać że te dodatkowe czujniki zostaną w inny sposób wykorzystane.

EQ6 , TS APO 115/800 , SW 80/400+DSI , Canon 500D , Canon 450D w trakcie MOD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zamiast wyprowadzać X wejść na czujniki, lepiej zrobić 1-2, które dla większości wystarczą, a jak ktoś potrzebuje ich więcej, to zrobić wyprowadzenie I2C lub SPI. Przynajmniej nie będzie trzeba choćby do takiego aparatu ciągnąć 6-8 kabli dla czujników, tylko 4-5.

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D hypermod, SK804A + Orion SSAG, DO Titanium 9x63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magistrala I2C będzie wyprowadzona - już wcześniej obiecałem :)

Co do czujników, to przejrzałem z grubsza ofertę i nie znalazłem jakiejś taniej i prostej opcji na pomiar temperatury i wilgotności przez magistralę I2C, więc będzie tak:

  • będą trzy osobne wejścia na czujniki: jedno na DS1820 i dwa na DHT22
  • podłączenie tylko DS1820 - normalna praca z kompensacją temperatury i jej odczyt gdziekolwiek
  • podłączenie tylko DHT22 - jak wyżej plus sterowanie grzałkami na podstawie wilgotności i odczyt wilgotności gdziekolwiek
  • podłączenie DS1820 plus jeden DHT22 - jak wyżej plus opcja termostatu na jednym z wyjść PWM z DS1820 jako czujnikiem temperatury i odczyt wszystkich trzech wartości
  • podłączenie DS1820 plus dwa DHT22 - jak wyżej plus opcja wyłączenia chłodzenia po przekroczeniu progu wilgotności na drugim DHT22 i odczyt wszystkich pięciu wartości (trzy temperatury i dwie wilgotności :D )

Oczywiście można też nie podłączyć żadnego czujnika - nic się nie stanie :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ludzi będzie potrzebowała tylko jednego DHT22 i obsłuży nim i fokusera i grzałki.

Ale możliwość podłączenia 3 czujników to będzie ukłon w stronę mocno modowanych canonow.

A w przyszłości może się okazać że te dodatkowe czujniki zostaną w inny sposób wykorzystane.

Olek, nie lepiej iść krok naprzód i zainwestować w dedykowaną kamerkę
  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)