Skocz do zawartości

Koskowa Góra, 24 XI 2014


Rekomendowane odpowiedzi

Nabieram przekonania, że macie tam zawsze pogodne niebo i tylko swobodnie wybieracie sobie noce które wam odpowiadają na obserwacje. Ja nie widziałem pogodnego nieba od jakiegoś miesiąca. A każda noc obserwacyjna jest jak szmata wyrwana psu z gardła.

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabieram przekonania, że macie tam zawsze pogodne niebo...

Nabieram podejrzeń, że On czaruje ::)

Piotrek, nie przeprowadziłbyś się do centralnej Polski?

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca tak, że południowe krańce Polski są jakoś szczególnie uprzywilejowane przez pogodę. Po prostu jesień jest tu zwykle długa i słoneczna (o czym można poczytać np. tutaj: http://igorce.eu/gorce-klimat), a dodatkowo mamy możliwość wydostania się ponad mgły. Inne pory roku (szczególnie lato) nie wyglądają już tak dobrze, a szczerze powiedziawszy bywają paskudne - zimne, mokre i z małą ilością pogodnych dni. Niemniej, za nic nie zamieniłbym mojej miejscówki obserwacyjnej na wersję nizinną ;)   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesienią, tak jak napisał Lukost, mamy tę przewagę, że możemy wznieść się ponad mgły i chmury niskie i właśnie z tego korzystam. Niestety, nie jest to aż tak częste, jak mogłoby się wydawać po częstotliwości pojawiania się relacji. Tak naprawdę przez ostatni miesiąc w samym Krakowie Słońce pokazało się kilka razy i to tylko na chwilę. W górach natomiast trafiło się kilka nocek naprawdę fajnych. Gdybym sam wybierał, albo czarował, to te nocki byłyby z piątku na sobotę lub z soboty na niedzielę ;).

 

 

Inne pory roku (szczególnie lato) nie wyglądają już tak dobrze, a szczerze powiedziawszy bywają paskudne - zimne, mokre i z małą ilością pogodnych dni.

Co do tych innych pór roku, to nie przesadzajmy. Lato jest mokre, bo sumy opadów są duże, jednak wynika to głównie z częstszych niż w innych częściach kraju burz. Jeśli chodzi o ilość pogodnych nocy, to raczej jest podobna jak w innych rejonach kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A poza tym macie za blisko w góry. I za to Was najbardziej nie lubimy, o!

Dodaj jeszcze, że tam mieszka niejaki Y..., który straszy (sowami) po innych forach a tutaj nie raczy się odezwać.

Tow. Y..., upominamy Was. Złóżcie samokrytykę i poprawcie się!

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Południe wydaje się ok, ale jest tu duże zagęszczenie mieszkańców/domów . U mnie w Beskidzie Żywieckim dom stoi obok domu - tylko pagórki i lasy są wolne od urbanizacji. Jak jadę nad morze to inspirują mnie te przestrzenie bez domow np. w wielkopolsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jadę nad morze to inspirują mnie te przestrzenie bez domow np. w wielkopolsce.

Tak, tak. I to uwodnienie terenu które powoduje wieczne zamglenie. Gdzie się nie ruszyć tam jezioro albo ciek wodny. Inspiracja, cholera jasna ;)

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)