Skocz do zawartości

Hub mount ATM


mago83

Rekomendowane odpowiedzi

I to jest To 8)

Mam podobne rozwiązanie i sprawdza się idealnie - w ,,skrzyneczce" na głowicy wszystko a od tego idzie tylko wiązka prądowa po statywie i 1 kabelek USB.

Super zobrazowany opis - Gratulacje Marku :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt. U każdego przychodzi ta chwila, że zaczyna zauważać, że przy setupie panuje jakiś bałagan. Wtedy czas zacząć działać.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super , to wygląda . Chyba do swojego pudełka też dołożę huba  ::)  ;)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje skrzyneczke zamontować na tubie.Ja tak mam.

Jak założę tube na montaż , to podpinam kabel zasilający i wszystko gotowe.

W moim przypadku rozlozenie i podlaczenie setapu trwa dwie minuty :-)

Zakładając na tubę zwiększymy masę, którą montaż musi ciągnąć. Lepiej montować takie pudełka na nogach albo na bocznej stronie głowicy. Pół biedy, jeśli konstrukcja jest prosta i lekka, ja ostatnio robiłem pudełko na zamówienie i waga wyszła ok. 0,5 kg, a to już mało nie jest. Taki montaż, jak na ostatnich zdjęciach wydaje się być optymalny.

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D hypermod, SK804A + Orion SSAG, DO Titanium 9x63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgrabne pudełeczko. Szkoda tylko że sam nie mam takich zdolności do majsterkowania ile razy czegoś próbowałem zawsze mi wychodziło wielkie nic. Ale wracając do urzadzenia jest naprawdę eleganckie, tylko żeby przeszło test "bojowy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu ma rację. Zwiększanie masy a tym samym bezwładności tuby to potencjalne kłopoty z prowadzeniem.

Ja na tubie mam dwa pudełka. Jolofokuser i huba.

Pudełka prawie nic nie ważą.Szykowanie setapu do oserwacji ogranicza się

Do podcięcia jednego kabla,a na czasie mi zależało.

I dodatkowo jest porządek z kabelkami :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając na tubę zwiększymy masę, którą montaż musi ciągnąć. Lepiej montować takie pudełka na nogach albo na bocznej stronie głowicy. Pół biedy, jeśli konstrukcja jest prosta i lekka, ja ostatnio robiłem pudełko na zamówienie i waga wyszła ok. 0,5 kg, a to już mało nie jest. Taki montaż, jak na ostatnich zdjęciach wydaje się być optymalny.

Tylko co to za ułatwiwnie skoro i tak kable trzeba odpinać i podpinać?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kable nie zwisają i nie ciągną montażu. Poza tym, czy rozłożysz się w 5 minut, czy w 15, to chyba nie ma znaczenia, bo zanim zrobi się odpowiednio ciemno, to i tak trzeba czekać jeszcze kilkadziesiąt minut co najmniej.

  • Like 1

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D hypermod, SK804A + Orion SSAG, DO Titanium 9x63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kable nie zwisają i nie ciągną montażu. Poza tym, czy rozłożysz się w 5 minut, czy w 15, to chyba nie ma znaczenia, .....

Dokładnie to jest najważniejsze. Ja dla skrócenia rozkładania, kabelki mam już podłączone w puszce i wychodzą z niej długości potrzebne do zasilenia motofocusera, kamerki oraz USB - kamerki i motofocus. Odmierzone bez zwisania z uwzględnionym obrotu głowicy w osiach.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Rozwiązanie z montażem skrzyneczki na tubie ma według mnie swoje plusy i minusy. Minusem jest to co pisaliście, że obciąża tubę. Natomiast plusem jest to, że przy obrocie głowicy nie ciągnie przewodów. jeżeli jest skrzyneczka lekka to wydaje mi się, że mniej będzie wpływało na prawidłową pracę tuby to, że będzie miało na sobie te 0,3 kg niż to że zawiesimy ją do np. nogi i przy skrajnych obrotach musimy zagwarantować odpowiednią długość kabli. Tak tylko gdybam, bo dopiero jestem w trakcie montażu takiej skrzyneczki i sam się zastanawiam, gdzie ją powiesić. Może to wszystko zależy od setupu. Mój to HEQ5, ED 80 i Canon 1100 d

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz zawiesić skrzyneczkę na tubusie symetrycznie. Np na barana EDka, albo u dołu za szyną jak się zmieści. Wtedy nie będzie wpływać na wyważenie zestawu. Umieszczone w ten sposób dodatkowe 300g nie obciąży za bardzo żadnego montażu.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak myślałem. I wtedy można skrócić wszystkie kable do niezbędnego minimum i nie martwić się z ich zapasami, które niestety maja chyba maja wpływ, tym bardziej, że im zimniej tym robią się sztywniejsze. Dzięki za odpowiedź.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku kable tak puściłem z tuby do astropudełka by w każdej pozycji teleskopu nie przeszkadzało i ciągnęło.

Z prawej strony kable przypięte do tuby i dalej spuszczone luzem w dół między tubą a dovetailem na lewą stronę do gniazd.

Podczas skrajnych ustawień teleskopu kable z luzem suwają się między obejmami.

Nie wiem czy dobrze widać na zdjęciach, ale starałem się uchwycić dobrze :)

post-780-0-16864100-1422457682_thumb.jpg

post-780-0-64041500-1422457685_thumb.jpg

post-780-0-72114300-1422457689_thumb.jpg

  • Like 4

Gem45, TS150F2,8, Asi533mmp, Astronomik LRGBSHO
Pozdrawiam Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest ten metalowy mały walec przyczepiony do tubusu teleskopu? :)

Zapewne ATEMowa wywazareczka :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie coś związane z zasilaniem aparatu. Może "atomowy" akumulator  :)

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest ten metalowy mały walec przyczepiony do tubusu teleskopu? :)

To jest stabilizator napięcia do canona który jednocześnie spełnia funkcję aluminiowego radiatora.

 

Zapewne ATEMowa wywazareczka :)

 

Ale z kabelkiem? A może zbiornik wyrównawczy chłodziwa do aparatu... :)

Jesteście niesamowici, uśmiałem się :D

  • Like 2

Gem45, TS150F2,8, Asi533mmp, Astronomik LRGBSHO
Pozdrawiam Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest stabilizator napięcia do canona który jednocześnie spełnia funkcję aluminiowego radiatora.

 

 

Jesteście niesamowici, uśmiałem się :D

Cholera se wymyślił...  8) 

Gotów byłem się założyć bo takie coś podobnego widziałem.. - luzowało się śrubkę i walec jeździł na pręcie idealnie wywarzając tubkę.

A że patrzyłem na lapku to kabelka nie widziałem :)

 

post-476-0-79576900-1422476021.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera se wymyślił...  8)

Gotów byłem się założyć bo takie coś podobnego widziałem.. - luzowało się śrubkę i walec jeździł na pręcie idealnie wywarzając tubkę.

A że patrzyłem na lapku to kabelka nie widziałem :)

 

No, ja tego nie wymyśliłem. Tak dobry to nie jestem. :)

Gem45, TS150F2,8, Asi533mmp, Astronomik LRGBSHO
Pozdrawiam Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)