Skocz do zawartości

Teleskop pod choinkę 🎄


joko

Rekomendowane odpowiedzi

No to skoro jest bco 6 to na plenety ksiezyc bralbym teraz starbase 9 mm .

Tak jak kolega wyzej , 6 mm czyli w gso 8 powerx200 to na bdb seeing ktory niestety czesto sie nie zdarza.

Nadmierne powieksenie przy slabych warunkach pogarsza obraz mowiac krotko.

Ilosc detalu jednak jak i ogólnie jakość obrazu w OGROMNEJ części zelezą od SEEINGU a zatem gdy tylko pogoda to obserwowac i czekac  cierpliwie na dobry seeing jak i tez nauczyc sie odróżniać wplyw seeingu od kiepskiego okularu , majac kitowy gso 9 i kupując ewentualnie ten starbase mozna takie testy przeprowadzic sobie .Mozna wesprzeć sie meteoblue w kwesti prognozy  seeingu ale to ...

 

Na zbyt jasny księżyc  i Jowisz filtry ND lub polaryzacyjny zmienny , mnie jednak nieprzypadł do gustu, ale widze jakis filtr ksiezycowy juz jest .

Saturn nie wymaga przyciemniania.

 

Jesli krotki ER  i male pole orciakow czy plosi doskwiera  to isc w kierunku celstron x cell lx zamiast starbase. 

Doradzam tez brak pośpiechu z zakupami. 

 

Btw kto poradził by kupić ten barlow ?

 

Edytowane przez Koszy89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego barlowa odkupiłam tu od kogoś za jakieś groszaki, więc niech juz tam jest 🤭

Z kolejnym szkłem nie będę się spieszyć,  tak jak polecacie. Oglądam wszystkie, które wymieniacie i chciałabym wybrać jedno lub dwa, ale na spokojnie. Zależy mi na czymś co rzeczywiście przyda się nam do naszych amatorskich, podwórkowych obserwacji. Słyszałam też, że ESy o większym polu są dobre....

Może ktoś z Was miałby coś sensownego do odsprzedania?

Jeśli chodzi o filtry to jakie polecalibyście zakupić, bo mam tylko ten jeden zwykły szary księżycowy.

Ten Saturn nie był tak jasny, że oślepiał.  Był piękny, złoty i całkiem wyraźny tylko zapierniczał po niebie, że wciąż trzeba było za nim podążać 😄🪐 Zapewne brakuje nam  wprawy w obserwacjach i jeszcze długo przyjdzie nam się uczyć. Już myślimy, że latem ruszymy na jakiś zlot pod gwieździstym niebem, żeby pouczyć się od profesjonalistów 😊💪🔭

Gdzie wgl można znaleźć jakiś kalendarz spotkań?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, joko napisał:

Tego barlowa odkupiłam tu od kogoś za jakieś groszaki, więc niech juz tam jest 🤭

Aha 😌

1 godzinę temu, joko napisał:

Słyszałam też, że ESy o większym polu są dobre....

Tak ale to okukar raczej do głębokiego nieba , na ksiezycu czy planetach daje nieco miekkie obrazy choc pewnie na tym etapie mogli btscie nie widziec różnicy, nie spiesz sie z zakupem, na zapoznanie z ds wystarczy ten gso 30 mm...

1 godzinę temu, joko napisał:

Jeśli chodzi o filtry to jakie polecalibyście zakupić, bo mam tylko ten jeden zwykły szary księżycowy.

Wystarczy w zupełności na ten moment. 

1 godzinę temu, joko napisał:

Ten Saturn nie był tak jasny, że oślepiał.  Był piękny, złoty i całkiem wyraźny tylko zapierniczał po niebie, że wciąż trzeba było za nim podążać 😄🪐 Zapewne brakuje nam  wprawy w obserwacjach

Im mniejsze pole okukaru a wieksze powiekszenie tym szybciej obiekt ucieka z pola widzenia , nieco wprawy w prowadzeniu dobsona pomoże, pomaga w tym rączka jaką mają synty,można cos dorobic . Okular z większym  polem i dłuższa  ogniskową da wyraźną roznice ib plus w tym aspekcie, planeta dłużej  bedzie w polu widzenia, dlatego moze spróbujcie sobie teraz tego celestrona x cela 9 mm,  ogolnie 9 mm to fajna ogniskowa do tego teleskopu, warunki zwykle beda wlasnie na takie powiekszenie i nie jest ono  juz takie małe by czuc niedosyt a gdy chciec wiecej macie to bco 6 mm.

Najblizszy zlot FA bedzie w kwietniu w Zatomiu, jest taki temat na forum

1 godzinę temu, joko napisał:

Już myślimy, że latem ruszymy na jakiś zlot pod gwieździstym niebem, żeby pouczyć się od profesjonalistów 😊💪🔭

Gdzie wgl można znaleźć jakiś kalendarz spotkań?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie... Czy zakupy na Aliexpress to dobry pomysł? Są dużo tańsze te okulary. Pytanie tylko czy na zdjęciach produktu pokazują oryginalne produkty a sprzedają jakieś podróby, czy jednak jak na foto jest celestron to i w przesyłce taki będzie.  Macie jakieś doświadczenie w tej kwestii? 🫣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Celestrony X-cel LX to kupowałem na Ali i przysłali to, co w ofercie 🙂

Podtrzymuję swoje zdanie, że lepiej było od razu kupić dobry okular 9mm niż brać ortho 6mm i teraz szukać oszczędności na zakupie 9mm.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris

Myślę, że każdy na początku popełnił jakieś błędy i to chyba nie jest coś tak strasznego, żeby wciąż to wypominać.

Nie szukam oszczędności tylko sensownego rozwiązania, zwłaszcza, że nie jesteśmy zapaleńcami i profesjonalistami. Mamy piękne niebo nad głowami, w które zawsze lubiliśmy spoglądać i marzyliśmy o teleskopie. Teraz go mamy i chcielibyśmy przez niego zobaczyć trochę więcej niż kropki. Jako, że astroznawców z nas już nie będzie, potrzebujemy porady, żeby więcej błędów nie popełniać ale też nie nadszarpnąć budżetu jakoś znacznie....

Po prostu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@joko, osobiście uważam, że posiadanie BCO 6 do teleskopu 200/1200 to jest bardzo dobry pomysł, bo powiększenie x 200 i źrenica 1 mm to znowu nie są jakieś skrajne parametry.
Jak będziecie często obserwować, to w końcu traficie na warunki i wykorzystacie ten okular.
Aby mieć dobre obrazy potrzebne będzie jeszcze odpowiednio wcześniejsze wystawienie teleskopu przed obserwacjami, tak aby lustra na pewno mogły osiągnąć temperaturę otoczenia, i w miarę poprawna kolimacja.
Jowisz teraz wysoko, Księżyc bywa wysoko, więc warto mieć taki okular w pogotowiu.
Poza tym takie powiększenia pomagają ocenić seeing, wychłodzenie teleskopu i kolimację.

Kompletowanie okularów od najkrótszych ogniskowych i Barlowów to jest częsty błąd początkujących, więc nie jesteście tu wyjątkiem.
W tym przypadku przynajmniej kupiliście okular, który ma chyba najlepszy stosunek jakości obrazów do ceny, i przy odpowiedniej dozie cierpliwości będziecie go używać.

Do typowych warunków możecie rozważyć BCO 10 mm, który będzie już wygodniejszy niż BCO 6 ze względu na sporo dłuższe odsunięcie źrenicy wyjściowej.
Pole będzie nadal bardzo skromne 52*, ale w powiększeniu x120 to nie jest jakiś duży problem na obiektach US, bo pole widzenia okularu będzie 52/120 = 0.46*.
Czyli zmieści się prawie cała tarcza Księżyca a Jowisz bez popychania Dobsona przejdzie przez całe pole widzenia w 110 sekund (0.46* / (15* obrotu Ziemi na godzinę) x 60 minut x 60 sekund), więc raczej do wytrzymania, jeśli się ma bardzo dobrą jakość obrazu za rozsądne pieniążki.

Z tej samej serii Baadera są jeszcze ogniskowe 18 i 32 mm, które też dają bardzo dobre obrazy, kosztem takiego samego malutkiego pola.
Oczywiście można kupić droższe okulary, które będą miały sporo większe pole, ale kupić okular, który będzie dawał wyraźnie lepsze obrazy z GSO 8" będzie ciężko, nawet za parę razy większy budżet.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 3

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sovaga Kato napisał:

Dokładnie tak jak Mareg pisze, nie żałuj zakupu tego 6mm. Jak zgrają się wam warunki ( wystudzenie teleskopu, kolimacja i traficie na dobry seeing) to będziecie zbierać szczęki z podłogi.

Ja już zbierałam kiedy zobaczyłam Saturna, choć przedtem oglądałam Jowisza. Saturn zawsze mnie fascynował. Nawet kiedyś,  jako nastolatkowie pogrywaliśmy z kumplami na gitarach a nasz zespół nazwaliśmy Hyperion ☺️🙈

Hyperiona na niebie nie zobaczę ale Saturnowi przyjrzę się z wielką przyjemnością 😂🪐

Kupię więc tą 9tke Celestrona jeśli to wystarczy do naszego 8" dobka. Jeśli uważacie, że lepiej kupić innej firmy to dajcie znać. Jeśli ewentualnie jeszcze powinniśmy mieć jakiś z szerszym polem to też doradźcie,  proszę. Wtedy będę mogła sobie rozplanować ten zakup....albo kupić 2 sztuki na Ali 😂😂😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Jakie polecacie jeszcze soczewki, żeby było lepiej? Te fotki robilam przez celestron x- cell LX 9mm i smartwatch Samsung Galaxy S23 ultra. 

Inwestować w Morfeusze? Jeśli tak to jakie? Mam kilka w zasięgu....😬

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)