Skocz do zawartości

Ktoś może oświeci ?teleskop dobson 12


Fabian

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę ze masz włożony 6.7mm , weź jakiś większy np 25mm

 

6.7mm da nieco za duże powiększenie (na dzisiaj)  i obraz będzie lekko nieostry.

Jak będziesz miał idealne warunki na niebie to wtedy wpakuj 6.7mm

Edytowane przez midimariusz

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy czasem nie masz podniesionego lustra i extender by się nie przydal. Ja tak miałem w gso 10. Po zakupie ni chu chu bo poprzedni właściciel focil samoloty i podniósł lustro. Po dołożeniu extendera okular dwu calowy ostrzył prawie przy maksymalnie wysuniętym wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimacja nie mając pojęcia o budowie Newtona to średni pomysł nie mówię już o wyjmowaniu lustra. Jeśli żadna pozycja okularu w wyciągu nie da zadowalającego efektu to podejrzewam że coś jest źle skolimowane. Spróbuj jak kolega mówi włożyc okular, który da ci mniejsze powiększenie i kręć do oporu w jedną i drugą stronę pokrętłami. Może uda się złapać ostrość. Jeśli nie to włóż ta przedłużkę i to samo kręć... Jeśli także nie to mamy problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ftraw napisał:

Tak się zastanawiam czy czasem nie masz podniesionego lustra i extender by się nie przydal. Ja tak miałem w gso 10. Po zakupie ni chu chu bo poprzedni właściciel focil samoloty i podniósł lustro. Po dołożeniu extendera okular dwu calowy ostrzył prawie przy maksymalnie wysuniętym wyciągu.

Możesz mieć rację czyli co radzisz dać do experta czy kupić laser?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się nie uda to poszukaj spotkań regionalnych w Twojej okolicy lub miejsca, gdzie będzie Ci łatwo podjechać. Umów się z ludźmi i pojedź z teleskopem, a sądzę że pomogą.

Ewentualnie napisz tam post z prośbą o pomoc lub sprawdź skąd są piszący tam ludzie i napisz do nich PW.

Spotkań szukaj tutaj i na Astropolis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staraj się pomniejszyć tę oponke, ala płytę cd (jest to rozogniskowany obraz np. Jowisza) jak tylko się da. Obrazy planet nie są duże w okularze, może kręcisz tym pokrętłem ostrości jak zoomem, jeśli tak to. tak nie działa, jest tylko jeden punkt ostrości. Jakiej długości jest ten ekstender? Też mam newtona GSO  tyle że 255/1000 i przedłużka jest konieczna , moja jest długości 50mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w dzień masz możliwość skierowania teleskopu na odległy obiekt naziemny ? Za widoku łatwiej coś ustawić i nie trzeba celować w punkcik na niebie. Kolimacja kolimacją ,na pewno jest rozjechana po wyjęciu lustra a tu faktycznie z odległością jest coś nie tak. Ogólnie gdyby tor optyczny w ogóle się nie schodził ( np lustro wtórne skierowane gdzieś w bok ) to nawet tej płyty byś nie widział. Na spokojnie zrób wszystko co koledzy napisali, bez nerwów 😀 ,plus taki że jak już to ogarniemy będziesz miał większe pojęcie o budowie teleskopu itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Artur333 napisał:

A w dzień masz możliwość skierowania teleskopu na odległy obiekt naziemny ? Za widoku łatwiej coś ustawić i nie trzeba celować w punkcik na niebie. Kolimacja kolimacją ,na pewno jest rozjechana po wyjęciu lustra a tu faktycznie z odległością jest coś nie tak. Ogólnie gdyby tor optyczny w ogóle się nie schodził ( np lustro wtórne skierowane gdzieś w bok ) to nawet tej płyty byś nie widział. Na spokojnie zrób wszystko co koledzy napisali, bez nerwów 😀 ,plus taki że jak już to ogarniemy będziesz miał większe pojęcie o budowie teleskopu itp. 

dzieki kazda rade biorę sobie do serca,dzis chmury u mnie 

3 godziny temu, Qrczak99 napisał:

Przed czyszczeniem teleskop działał ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)