Skocz do zawartości

Jaki Teleskop


ramka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym kupić koledze na urodziny teleskop i nie wiem jaki wybrać. 

Znajomy mieszka w Poznaniu, ale do obserwacji nieba będzie wyjeżdżał poza miasto więc lokalizacja nie jest chyba aż tak istotna. 

Zależy na czymś w miarę wygodnym do przenoszenia i z możliwością oglądania głębokiego nieba.

Cena do 1300zł 

Myślałem o Sky Watcher BK 1309 EQ2 130/900, jednak wszędzie gdzie patrzę jest niedostępny w magazynie. 

Prosiłbym o jakieś propozycje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, ramka napisał:

Zależy na czymś w miarę wygodnym do przenoszenia

 

15 minut temu, ramka napisał:

Myślałem o Sky Watcher BK 1309 EQ2 130/900

Według mnie te dwa zdania się wzajemnie wykluczają. Ale ja mam skrzywienie "achromatyczne". Jeżeli Twój kolega jest z Poznania to jest tam dobra ekipa z dużą ilością odpowiedniej wiedzy i sprzętem żeby zapoznać się z tematem. Tutaj można do nich napisać :

 

A 1300 zł włóż do koperty i się wstrzymaj z zakupami. 

Pozdrawiam :

" Nieco przygałsy Kanopus "

  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już, to minimum na montażu EQ3 (lepiej eq3-2), ale w tej cenie ciężko będzie. Ale niższe montaże są strasznie niestabilne i drgają.

Do głębokiego nieba trzeba światła. Dużo światła w kiepskiej jakości refraktorze to aberracja i inne wady przeszkadzające, więc jak tanio, to lustro...

Może coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/teleskop-bresser-newton-130-650-eq3-14180457907

Mi osobiście podoba się ten:

https://allegro.pl/oferta/teleskop-bresser-messier-90-900-az-nano-z-filtrem-12655050564?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:query&bi_c=OWU0ZjI4NTUtOWU3NS00MGU3LTljZGQtNGQ0YTdmY2EwMWQ3AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=0e5e30c4-f8dc-44de-88c5-9f3a249232ca

Do planet i gromad gwiazd się sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ramka napisał:

Dzięki za odpowiedź. 

A co do tego to 1300 zł to za mało jak na pierwszy sprzęt? 

I w takim razie, mógłbyś to rozwinąć ile trzeba by zainwestować w jakiś fajny teleskop 

 

Prawda jest taka że mogę kupić coś za 500 zł na OLX i pokazać komuś "kawał kosmosu" i zachwycić tym co można przez taki sprzęt zobaczyć. Ale mogę mieć też zestaw za 10 000 zł i widz kiwnie tylko głową "że w sumie to fajne ale o co tyle krzyku". Przepraszam że tak mało konkretnie ale z perspektywy czasu patrzę nieco inaczej na to wszystko. Według mnie powinno się zaczynać od taniego teleskopu 70/700 i zmobilizować się do wyjazdu pod ciemne niebo. Reszta albo przyjdzie sama , albo teleskop wyląduje w bezkresie piwnicznej/garażowej graciarni.

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co do wyjazdów to ten kolega jeździ co roku na perseidy i jakieś inne wydarzenia(mało się znam więc szczegółów nie podaje) w Bieszczady i jakieś inne miejsca i ogląda nieba + widać że jest to jego pasja i się na tym zna, stąd właśnie pomysł na teleskop 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dale napisał:

Jeśli już, to minimum na montażu EQ3 (lepiej eq3-2), ale w tej cenie ciężko będzie. Ale niższe montaże są strasznie niestabilne i drgają.

O dzięki za info 

Trochę nie rozumiem myślałem że jak mamy ten refraktor to ważne jest właśnie szerokość i długość ogniskowej, czyli w tym co wysłałem to 130/900 a ten co przesłałeś to 130/650 tyle że na lepszym montażu, ale ta różnica to nie jest właśnie utrata jakości tego obrazu czy tam możliwości tego teleskopu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, ramka napisał:

130/650 tyle że na lepszym montażu,

Jest krótsza tuba za to montaż lepszy, więc nie będzie się tak telepał. Długa tuba generuje większe drgania.

Do tych propozycji można dorzucić SkyWatcher 6 [152/1200] na montażu dobsona, chyba że obserwacje tylko z balkonu to nie za bardzo bo barierka, no i cena nowego to ok 1600.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ramka napisał:

O dzięki za info 

Trochę nie rozumiem myślałem że jak mamy ten refraktor to ważne jest właśnie szerokość i długość ogniskowej, czyli w tym co wysłałem to 130/900 a ten co przesłałeś to 130/650 tyle że na lepszym montażu, ale ta różnica to nie jest właśnie utrata jakości tego obrazu czy tam możliwości tego teleskopu?

W skrócie, średnica jest odpowiedzialna za ilość zbieranego światła, długość za powiększenie i pośrednio pole widzenia (dłuższa ogniskowa---> większe powiększenie, mniejsze pole.)

Stosunek jednego do drugiego to "światłośiła" czy przesłona, krótszy będzie miał mniejszą przesłonę (z nomenklatury fotograficznej, potocznie), będzie jaśniejszy.

Pisałeś o obiektach głębokiego nieba, tam trzeba jaśniejszego teleskopu.

1 godzinę temu, lemarr7 napisał:

Do tych propozycji można dorzucić SkyWatcher 6 [152/1200] na montażu dobsona, chyba że obserwacje tylko z balkonu to nie za bardzo bo barierka, no i cena nowego to ok 1600.

Sprzęt ma być wygodny do przenoszenia - łatwiej wziąć jedną dużą torbę, niż "meblościankę" 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dale napisał:

 

Sprzęt ma być wygodny do przenoszenia - łatwiej wziąć jedną dużą torbę, niż "meblościankę" 🙂

Ale wiesz, że polecany przez Ciebie montaż EQ3-2 wraz z jeszcze teleskopem do tego nie będzie lżejszy? 

Nie koniecznie też sprawiający mniej problemów w przenoszeniu...masz do zabrania dość ciężki montaż, plus statyw stalowy, jeżeli niesiesz jako całość to w zasadzie często obydwie ręce zajęte, jeżeli osobno to również, do tego walizka z tubą lub tuba w rękach, które już są zajęte i jeszcze z czasem walizka z okularami, filtrami, szukaczem, kolimatorem itd...chyba, że część z tego umieścisz od razu na tubie lub zapchasz z nią do większej walizki. Tymczasem ja byłem w stanie spokojnie nieść w dwóch rękach dobsona 8 cali z drugiego piętra do samochodu, a na ramieniu walizka z całą resztą. Montaże paralaktyczne wbrew pozorom robią nie mniej problemów, a jeszcze trzeba je dłużej montować i ustawiać...

Jeżeli ma być sprytnie to wolałbym montaż AZ4 niż EQ3-2, z nogami aluminiowymi lub stalowymi, ale 1,5 calowymi, waży to w całości około 6 kg, do tego w drugiej ręce tuba z osprzętem.

Edytowane przez Setaarius
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, miałem taki montaż z takim teleskopem, bez problemu mieścił się do plecaka ze stelażem, odpowiednio przerobionego (oddzielne usztywnione kieszenie 🙂 ). Fakt, lekki nie jest, ale wygodniejszy do noszenia niż dobs. AZ4 może być lżejszy, myślałem o EQ, bo wygodniej się prowadzi obiekt. Fakt, ustawia się dłużej nieco niż dobsa, ale odwdzięcza się łatwością prowadzenia obiektów, co przy obiektach DS ma mniejsze znaczenie... Trudno jest mi jednoznacznie i obiektywnie odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Udało się finalnie zaoszczędzić kupując niewiele gorszy model. Zamiast 1300zł + dodatkowe filtry wyszło 50zł+ dodatkowe okulary (żeby uzyskać mocniejsze przybliżenie).

Kolega zadowolony tylko wspomina, że czasem występują zniekształcenia kolorów.

Orientuje się ktoś może jak rozwiązać ten problem?

received_374855925212673.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla kolegi pytam  😉

Sory ale chciałeś koledze prezent zrobic czy dac zabawke dla dzieci choc dzieci tez by sie z tego raczej nie ucieszyli , no moze jako rekwizyt do bazy .

Przychodzisz po poradę zakladasz tysieczny skolei temat "jaki teleskop", ludzie próbują Ci pomóc, dostajesz rady a ty i tak wiesz swoje wiec zamiast założonego  budzetu 1300 wydajesz 50 a teraz pytasz jak to uczynić uzytecznym ?

Jak kolega ma niby tym ogladac głębokie niebo o ktorym piszesz w 1 poście ?

 

Trudno sie potem i dziwic ze sie odechciewa userom udzielac pomocy rad , multiplikacja wątków  choc istnieja setki podobnych, wszystko podac na tacy a potem i tak zrobie po swojemu.

 

 

Moja rada co do tej zabawki to posmarować smalcem rzucic psom na pożarcie !

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co narzekać ważne że koledzy się podoba. A co to zniekształceń kolorów to aberracja chromatyczna. Zakładam że ten teleskop to nawet nie dublet a jest tylko w nim jedna soczewka i to prawdopodobnie plastikowa. Można się cieszyć że kosztował tylko 50 zł czyli masz jeszcze około 1200 żeby jednak kupić coś lepszego.

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, Celestron nexstar 5i, AZ 5, Nikon EX 8x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)