Skocz do zawartości

Chmury, słaby seeing, deszcz, śnieg, mgła, metr mułu... - czy to normalne i czy trzeba się przeprowadzić ?


Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, andy_2000 napisał:

skąd się wzięła ta większa częstotliwość wymienionych przez Ciebie cytuję: "SW,W i NW fronty atmosferyczne"

Być może ze zmian klimatu,które w Europie objawiają się przesunięciem stref klimatycznych z W na E....

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wierzę że przyjdzie owocna zima jeszcze. Chyba ta w 2020 nie była taka zła z tego co pamiętam. Wiosna mnie nie za bardzo pociesza bo mało co jest z DSO do fotografowania tym bardziej ogniskowa ok 400mm. Na pewno nie spod Warszawy. Kończy się dla mnie sezon, a następny za pół roku. 
 

Z różnych względów, a najbardziej rodzinnych w zeszłym roku udało mi się postawić astrobudke (co prawda Bortle z 5,5 ale jest) i to nie jest tak że z nią wykorzysta się każdą dostępną godzinę w nocy jak ktoś wspomniał. To tak nie wygląda. Bardzo często pogoda się nie sprawdza i nawet jak się ustawi budzik to nie wiadomo czy przyjdą chmury za 30min czy za 1 godzinę więc tak czy siak trzeba kontrolować, czuwać, patrzeć czy się nie wykrzacza itp. Kilka niepewnych nocy pod rząd i tak człowiek jest wypruty jakby jechał w plener, a i tak nie wiadomo czy sesja wystartuje. Dodatkowo jak masz wszystko zdalnie to nie do końca chcesz temu zaufać w 100%. Jak masz okno między 2 a 3 a o 3:30 ma padać deszcz to średnio chcesz zaryzykować że coś się zatnie i dach nie zamknie. No chyba że jesteś na miejscu, założysz kapcie i pójdziesz z drabina „popchnąć” dach. Ja tak nie mam i kilka razy na początku musiałem jechać 80km po nocy i rzeźbić przy zębatkach od silnika. Na szczęście od dłuższego czasu jest ok ale nie zaryzykowałbym sesji przed deszczem. Mając astrobudke raczej nastawiam się mimo wszystko na pewne noce. Jadąc na działkę i rozstawiając zwyczajnie teleskop na pewno bym focił do pierwszych chmur nawet jakby to miało trwać zaledwie 40min. Astrobudka daje mi na pewno tą przewagę, że mogę dalej uprawiać to hobby jak nie mam czasu na nie, jak jestem zmęczony, jak pogoda nagle pozytywnie mnie zaskoczy. No i oszczędza na benzynie jak pogoda negatywnie zaskoczy. Ale to nie jest tak że każda godzinna dziurę w nocy się wykorzysta. 

Astrofotografia nauczyła mnie na pewno cierpliwości i pokory i wiem że jak teraz nie skończę projektu (a wiem że już nie skończę ani jesiennego ani zimowego) to zrobię to w przyszłym roku. Są rzeczy na które nie mamy wpływu i nie ma co się na to denerwować. Przyjdzie jeszcze czas kiedy będziemy mieli tylko nocy pod rząd  że będziemy chcieli żeby przyszły chmury zeby się wyspać 🙂 Do tej pory nie zrobiłem jeszcze zdjęcia płomienia i końskiego łba. Myślałem że może w tym roku zrobię. Ale nie. Nie było mi dane. A czekam już chyba 3ci rok. Trudno. 

Na szczęście nie jest to nasza praca, nie mamy celów na dany miesiąc typu 2 obiekty DSO albo ktoś rozwiąże z nami umowę. To hobby. Mimo że jest bardzo irytujące w wielu aspektach to ma jednak sprawiać radość i satysfakcję. Dlatego przyjmuje pogodę jaką jest i czekam na taką która będą mógł w jakimś stopniu wykorzystać. (Czyli pewnie za 2 tygodnie, w pełnię 😉 ). 
 

Ja bym się pogoda tak nie przejmował. Raz będzie raz nie będzie. Tak jak ktoś wcześniej wspomniał. Zanieczyszczenie światłem. To jest problem. 4 lata temu miałem nawet fajną miejscówkę. A za moment pobudowali obok magazyny na południu świecące non stop ledami, obok sąsiedzi ziemię kupili i już świecą po nocach. Robi się naprawdę źle. Niedługo nic mi po pogodzie. 

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od dawien dawna mam trzy noce z rzędu wolne ... I co , chmury chmury. Ale przynajmniej wygrzebałem z piwnicy piankę tapicerską i zrobiłem w nocyIMG_20240211_120309248_HDR.thumb.jpg.8ecb69c6347cbb39c391cce6de4385ea.jpg wypełnienie torby na tubę i z rozpędu zrobiłem też kubrak , nie wiem czy coś daje, ale przynajmniej nie widać wielkiego napisu GSO po bokach 😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

andy_2000 , to kwestia gustu, po prostu nie podoba mi się ten napis 😉 . Co do kubraka , to zdania są podzielone, 80% osób uważa że przy otwartej tubie to bez sensu i opóźni wychłodzenie tuby . Mnie trochę przekonał poniższy wpis , ale tak naprawdę to jak już to po wychłodzeniu powinno się ewentualnie założyć taki kubrak... Ogólnie miałem materiał pod ręką to zrobiłem, ale raczej to zdejmę, tym bardziej, że pod szyną trzyma się na taśmę która już puszcza... 

Screenshot_20240211-124308.thumb.png.6837dd3854b81fd5a58bf5b1764b1f2d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)