Skocz do zawartości

Teleskop na balkon miasto 40tys


Rekomendowane odpowiedzi

Aaaaaa.... to Ty chcesz obserwować z balkonu. Myślałem, że chcesz tam tubę trzymać ;)

Wybacz żarcik.

 

To są tuby bez montażu - musiałbyś dokupić do nich odpowiedni montaż AZ lub EQ.

Jeśli chodzi o DSO z miasta, nawet niedużego to katalog Messiera i jaśniejsze NGC są do wyłapania ale raczej na zasadzie "zaliczona". Jak chcesz coś więcej wyłuskać to czeka Cię wycieczka w ciemniejsze miejsca, daleko poza miasto.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 6" w Ostrowie wielkopolskim więc podobne warunki i było ok. Jednak za miastem 15km było super... zamieniłem na 10" co chyba jest maximum na moje miejskie warunki. I tak polecam 6" ale używany bo cena adekwatna. A synte 8" też widziałem w akcji i jest rozsądny stosunek jakości do ceny. Dsy z miasta to nie to samo co z za... nawet filtr Alp nie działa tak dobrze jak czyste ciemne niebo.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkon to wogóle jest nie najlepsze miejsce do obserwacji tym bardziej tubą na montażu paralaktycznym kiedy szerokość balkonu wynosi 1,2 metra.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może na początek?

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7040-refraktor

Choć w tej cenie może być synta 6" a czasem 8"... mam podwórko więc miejsca dosyć. Z balkonem nie wiem. Zależy od budżetu... co wyjdzie najkorzystniej. A na początek proponuje spotkanie z miłośnikiem/kami z okolic i zobaczyć ich sprzęt. Sam mówisz że eq już czeka więc Masz kogoś i coś wiesz czy to tylko Tak.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ta 90/900 nie wiele pomoże...

Sam miałem skylux w wersji SW i przeszedłem na synte 6" i była olbrzymia różnica. Kupiłem używany za pół ceny nowego. Tylko nie jest to maly sprzęt. A chcąc kupić Nowy się nie opłaca. Dokładasz troszkę i masz 8" tych samych rozmiarów. Ale czy jest to sprzęt na balkon... a i odpuścić sobie wersję krótkie f4, f5 bo wymagają lepszych okularów a tym samym drogich.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie MAK, to chyba pozostaje tylko krótki achro. Bardzo fajną relację napisał kolega Lukost:

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6974-po-co-wymyslono-krotkie-achromaty/

 

Z tekstu wynika że był to wspominany już w wątku 150/750. Do Twoich potrzeb i możliwości chyba nic lepszego nie znajdziesz. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie 150/750 na EQ3 i napęd w 2 osiach. To i na balkonie postoi i pod pachę weźmiesz do samochodu, dziewczynę zmieścisz obok i sobie pojedziesz. DS-y sobie pooglądasz, a planety w nim też niczego sobie. A jak Ci się znudzi oglądactwo to podepniesz do niego lustrzankę i sobie nim mgławice nawet pofocisz.

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie trochę tańczenia dookoła montażu, ale na wydechu da radę :)

Dodatkowo ważna informacja (o ile nie wiesz) 150-ątka jest dostępna w dwóch wersjach - o ogniskowej 750 i dłuższej 1200:

ogniskowa 750 jest jaśniejsza, krótsza (większe lusterko wtóre)

ogniskowa 1200 jest trochę ciemniejsza ale lepiej rozbija np gromady kuliste. Jest też prawie 2x dłuższa (110cm vs 65cm)

 

Cena jest identyczna, dlatego przez nieuwagę można sie pomylić przy zamówieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)