Skocz do zawartości

Czas ekspozycji


Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie dotyczy tego co w tytule. Czy macie drodzy forumowicze jakieś patenty na określenie właściwego czasu ekspozycji? Mój patent (choć dopiero dla dwóch ujęć) jest prosty ale i zarazem mało skuteczny podpatruję jak to robią inni. Tyle że każdy ma inny setup i nie zawsze się to sprawdza. Skąd wiadomo jaki czas nastawić. Metodą prób i błędów? Patrząc za każdym razem na histogram????

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chodzi Ci o całkowity czas ekspozycji na obiekt, czy pojedynczej ekspozycji?

Całkowity - im więcej tym lepiej. 

Pojedynczej - zależy od kamerki / światłosiły / filtra / jasności tła nieba. Już nie pamiętam - masz Atika mono czy kolor?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabdard to ;)  300s, 600, duzo zależy też od obiektu. Nie ma jakiś konkretnych norm.

Rafałowi chyba chodzi o nieszczęsna studnię.. czyli ile max powinno się palić 1 klatkę aby nie palić nie potrzebnie bo i tak więcej się nie złapie ....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chodzi Ci o całkowity czas ekspozycji na obiekt, czy pojedynczej ekspozycji?

Całkowity - im więcej tym lepiej. 

Pojedynczej - zależy od kamerki / światłosiły / filtra / jasności tła nieba. Już nie pamiętam - masz Atika mono czy kolor?

 

Oczywiście chodziło mi o pojedynczą ekspozycję. Mam Atika mono

 

 

Rafałowi chyba chodzi o nieszczęsna studnię.. czyli ile max powinno się palić 1 klatkę aby nie palić nie potrzebnie bo i tak więcej się nie złapie ....

Dokładnie tak, choć nie umiałem tego tak ładnie nazwać

 

 

Na przykład na załączonym wcześniej zdjęciu widać że środek galaktyki jest przepalony (tak mi się wydaje) a cała reszta pewnie mogłaby być lepiej doświetlona. Poszczególne ramki były naświetlane po 180 s - czy pozostaje tylko metoda prób i błędów? A może powinno się szybko przeprocesować pierwszą klatkę i obajrzeć? Właśnie ciekaw jestem jak Wy to robicie, czyli tak jak napisał Alien - po prostu praktyka 300 albo 600 czy może jednak bardziej indywidualne podejście?

 

post-1590-0-66677100-1436294601.jpg

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niekoniecznie musi być przepalony środek - musiałbyś pipetką albo innym próbnikiem sprawdzić jakie są wartości pikseli w środku. Jeśli używasz Maxima jest do tego Information window (Ctrl + I). 180s to jest trochę mało, raczej bym robił 300s kanały LRGB i po 600s wąskie pasma na początek, a potem analizował. 

Jeśli przy 300s masz przepalony środek (np w M42 czy M51) to nie ma problemu, lepiej zebrać materiał w klatkach 300s, dopalić kilka krótszych, np 60-120s i potem odpowiednio całość złożyć. 

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4040-czas-pojedynczej-ekspozycji-podejscie-praktyczne/

 

PS - przeniosłem do Szkoły astrofotografii

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 180sek to raczej nie jest prześwietlony środek - w zależności od programu jaki używasz ustaw maksymalny stretch obrazu (stawiam, że może z 1px na środku będzie prześwietlony).

 

Pamiętaj, że to co jest białe niekoniecznie jest prześwietlone - wszstko zależy od sposobu prozentacji obrazu.

 

co do czasów ekspozycji - zdażało mi się palić krócej niż 600sek, ale to były marginalne przypadki (ew. np naświetlenie centrum M42). ale najczęstrze czasy to 600/900/1200sek

 

Paweł

  • Like 1

Pozdrawiam

Paweł Radomski

---

astroscapes.eu

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Z uporem osła (i  nieco z niedowierzaniem) podpinam się do istniejącego wątku bo jego temat najlepiej, (ale nie dokładnie), pasuje do mojego pytania.

Na wstępie zaznaczam, że przeczytałem podobne wątki tutaj i kilka zbieżnych tematycznie na pokrewnych forach.

Nieco upraszczając, konkluzja z tej lektury jest taka:

  • Nie ma jednoznacznej recepty, nikt i nic nie zastąpi osobistych eksperymentów (bo zmiennych jest zbyt wiele).
  • Należy notować i analizować ustawienia na opublikowanych zdjęciach i ? od nich zaczynać swoje doświadczenia.

W moim przypadku myślę o fotografii obiektów punktowych (rozbijanie ukł. wielokrotnych) przy pomocy Canona 600D więc zagadnienie można uprościć (?) i sformułować problem następująco:

1/ cel - obiekt gwiazdowy o jasności np. 7 mag,

2/ teleskop o aperturze 150 i ogniskowej 750mm (f/5)

3/ detektor powiedzmy o czułości 800 ISO (wielkość matrycy, ilość i wymiary pixela ? do ustalenia w razie potrzeby)

4/ do tego załóżmy, że nie ma innych strat światła w układzie (na ewentualne filtry, barlowa, tłumienie odbicia etc)

5/ załóżmy, że chcemy sfocić  obiekt z pkt. 1 dysponując podmiejskim niebem o jasności 21,0 mag/arcsec^2 wg SQM-La.

 

Czy dysponując takimi danymi (wydaje się, że nie skąpymi) istnieje i jest znany wzór (algorytm, program), który dla powyższych (lub podobnych) danych wejściowych pozwoli obliczyć lub przynajmniej oszacować sumaryczny czas takiej ekspozycji, przy której obiekt jednoznacznie będzie wychodził z tła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy dysponując takimi danymi (wydaje się, że nie skąpymi) istnieje i jest znany wzór (algorytm, program), który dla powyższych (lub podobnych) danych wejściowych pozwoli obliczyć lub przynajmniej oszacować sumaryczny czas takiej ekspozycji, przy której obiekt jednoznacznie będzie wychodził z tła.

 

Gdyby fotografia była matematyką, to wszyscy robiliby idealnie naświetlone fotografie :)

  • Like 1

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam ten wątek i dochodzę do wniosku, że...

 

No właśnie. Czy naprawdę chodzi o to, że powinniśmy wyliczać, przeliczać ażeby uzyskać idealne zdjęcie? Przeliczanie, kalkulowanie, bla bla bla... Po co sobie utrudniać? Zdzisław napisał wyraźnie. Standard dla Canonowców to 600s przy ISO 800. Jak się przepala to zmniejszamy czas o powiedzmy 2 minutki. Jak się jeszcze przepala to zmniejszamy np do 300s. Ot cała filozofia. W extremalnych przypadkach pokusił bym się o zmniejszenie ISO. A pierwsze ustawienia wzorcujemy na opisach z sieci. Przecież jeżeli widzimy, że dany obiekt 90% fociarzy robi z parametrami np 480s ISO 800 to nie ustawimy przecież 120s ISO 400 bo to jest bez sensu.

 

Ta metoda się sprawdza więc czy naprawdę trzeba kombinować?

 

Oczywiście jeżeli chcecie nie ma problemu. Jak widać w sieci dostępne są przeróżne kalkulatory z których możemy skorzystać. Ja bynajmniej się w to nie bawię. Stosuje sposób, który opisałem wyżej i to się sprawdza.

 

pzdr

Szymon

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Przeliczanie, kalkulowanie, bla bla bla... Po co sobie utrudniać? Zdzisław napisał wyraźnie. Standard dla Canonowców to 600s przy ISO 800. Jak się przepala to zmniejszamy czas o powiedzmy 2 minutki. Jak się jeszcze przepala to zmniejszamy np do 300s. Ot cała filozofia. W extremalnych przypadkach pokusił bym się o zmniejszenie ISO. A pierwsze ustawienia wzorcujemy na opisach z sieci. Przecież jeżeli widzimy, że dany obiekt 90% fociarzy robi z parametrami np 480s ISO 800 to nie ustawimy przecież 120s ISO 400 bo to jest bez sensu.

 

Ta metoda się sprawdza więc czy naprawdę trzeba kombinować?

 

Oczywiście jeżeli chcecie nie ma problemu. Jak widać w sieci dostępne są przeróżne kalkulatory z których możemy skorzystać. Ja bynajmniej się w to nie bawię. Stosuje sposób, który opisałem wyżej i to się sprawdza.

 

pzdr

Szymon

 

Dzięki za wszystkie odpowiedzi

 

Szymonie

Problem w tym, że ten ?standard dla Canonowców?  nie sprawdza się w dziedzinie, o którą pytałem. (chociaż zapewne sprawdzi się metoda)

Szukam /łem narzędzi, które mogą cokolwiek przyśpieszyć, ot co. Czy więc jest to kombinacja ?

 

W linku poniżej jest nieco o tym co mnie interesuje, jednocześnie są tam przykłady, od których rozpocznę kolejne eksperymenty.

http://schmidling.com/doubst.htm

 

Fotografując obiekty o zbliżonych cechach (też) się spodziewam, że i podobne ustawienia dobrze się sprawdzą więc nie zamierzam (i nie zamierzałem) odkrywać ponownie Ameryki.

Z czasem, zaczynając od najłatwiejszych chciałbym zwiększać trudność fotografowanych obiektów na ile tylko umiejętności, czas i setup pozwolą (może w tym czasie powstaną jakieś ułatwiacze ;)  ).

 

Pozdrawiam

Jerzy

 

Ps.

1/ Gdyby człowiek nie kombinował to rolnicy nadal oraliby ziemię radłem i wołami ;) .

2/ Fotografia jest matematyką (jak prawie wszystko we Wszechświecie) tylko my za słabo ją znamy :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)