Skocz do zawartości

Pierwsze ćwiczenia plenerowe :)


eM.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :))

 

W najbliższy weekend wybieram się 100km na północ od Poznania  i przygotowuję się do pierwszego poważnego polowania w takich warunkach  ^-^

Teleskop Synta 8, okulary z zestawu (10 i 25), filtr księżycowy 50%. Moje pytanie brzmi następująco - od których obiektów warto zacząć w takich warunkach, lokalizacji, sprzętem oraz stopniem zaawansowania? Nadmienię, że jestem ambitna i szybko się uczę ;)  Planety już w większości 'zaliczyłam', myślę więc o jakichś DS. Przed wyjazdem jestem skłonna wydać do 200zł na ew. jakiś 'gadżet', domyślam się, że nic porządnego oprócz np. filtra nie dostanę. Z góry dzięki za porady

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps marzy mi się M51 :-)

Złap Wielką Niedźwiedzicę -  Alkaida (początek dyszla W. Wozu) - zjedź ,,kawałek"  w dół (połowę odległości między Alkaidem a Mizarem - 2 gwiazdka dyszla Wozu)  i masz :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że podstawy ogarnęłaś. Czy przejrzałaś relacje obserwacyjne z miesięcy lipiec-sierpień na Astronocach? To kopalnia wiedzy. Na Astronocach (w prawym panelu) i na dole strony głównej tego forum są ikonki do serii Small Wonders i Binocular Universe. Przejrzałaś? Wydrukuj sobie letnie gwiazdozbiory i działaj.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego jedziesz na północ, w stronę krainy białych nocy? Wolałbym uciec te 100 km na południe, po skarby Strzelca...

Laguna (M8) czy kulista M22 w ośmiocalowym lustrze prezentują się spektakularnie.   

Tak się akurat złożyło, że muszę wybyć tam;-) Ale rada cenna, następny wyjazd będę planować na południe ;D

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam M16 , nie wiem jak w Syncie 8`` ale w dziesiątce nawet przez kitowe 10mm widać pięknie wyszczególnione elementy owej gromady . Polecam darmową aplikację Star Chart na smartfona, która bardzo pomaga w zlokalizowaniu co ciekawszych obiektów na niebie :)

  • Like 1

Synta 10`` Super Plossl 25 i 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że podstawy ogarnęłaś. Czy przejrzałaś relacje obserwacyjne z miesięcy lipiec-sierpień na Astronocach? To kopalnia wiedzy. Na Astronocach (w prawym panelu) i na dole strony głównej tego forum są ikonki do serii Small Wonders i Binocular Universe. Przejrzałaś? Wydrukuj sobie letnie gwiazdozbiory i działaj.

Mam już atlas i obrotową mapę nieba, studiowanie czas zacząć ;D

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj namierzyłam Andromedę ( a przynajmniej tak myślę) ale wyglądało to jak mały jasny obłoczek... więc w sumie nie wiem czy to było to bo żadnego zarysu spirali nie dostrzegłam...

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież lipiec to bardzo zły okres na Galaktykę Andromedy! Nie dość, że jest jasno, to galaktyka jest nisko nad horyzontem. Widać tylko najjaśniejszą jej część, a reszta ginie w tle. Jej czas to wrzesień/październik. Nie ma to jak się uprzeć - to pierwszy krok do zniechęcenia.

 

Teraz obserwuj gromady otwarte, kuliste i mgławice.

 

PS. A w ogóle to zarysu spirali w M31 nie dostrzeżesz. Co najwyżej ciemne pasmo pyłowe, ale to nie jest takie łatwe.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam M16 , nie wiem jak w Syncie 8`` ale w dziesiątce nawet przez kitowe 10mm widać pięknie wyszczególnione elementy owej gromady . Polecam darmową aplikację Star Chart na smartfona, która bardzo pomaga w zlokalizowaniu co ciekawszych obiektów na niebie :)

 

I mgławicę widać ;)

 

Polaris - e tam, jeden pas pyłowy jest łatwy do zobaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w innych galaktykach dostrzegę?;p Gdzieś tutaj niedawno czytałam, że Andromedę dobrze już widać no i jest o wiele wyżej niż np. miesiąc temu - stąd ten pomysł . Na mgławice też poluję;-)

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris - e tam, jeden pas pyłowy jest łatwy do zobaczenia.

Tak? Powiedz to początkującemu. To tak jak pokazywać komuś Veila bez filtra - dla Ciebie jest oczywisty, a świeżak nic tam nie widzi.

 

a w innych galaktykach dostrzegę?;p Gdzieś tutaj niedawno czytałam, że Andromedę dobrze już widać no i jest o wiele wyżej niż np. miesiąc temu - stąd ten pomysł . Na mgławice też poluję;-)

W 8"? Będzie ciężko. Być może uda się w M51 i M33. Po nabraniu doświadczenia i pod ciemnym niebem. I na pewno nie będzie to spektakularny widok, a jedynie ulotne ślady ramion. Andromedę "dobrze widać" bo jest duża i jasna, ale to nie znaczy, że początkujący od razu dostrzeże pas pyłowy, kulistą G1 i obłok gwiezdny NGC 206.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)