Skocz do zawartości

Warszaty Astrofotografii Praktycznej RODOS'15


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś rozpoczynają się czwarte Warsztaty Astrofotografii Praktycznej RODOS Jesień 2015. Jak poprzednio będzie  to spotkanie polskich astrofotografów amatorów mające na celu wymianę doświadczeń, opracowanie nowych sposobów obróbki, poznanie sprzętu i rozwiązań technicznych. Pomimo nie najlepszych prognoz wygląda na to, że przynajmniej jedna noc będzie " zdjęciowa" - a niebo na RODOS jest niesamowite.

 

Zapowiada się też niezły zestaw sprzętu do obejrzenia i " hands on" - montaże ASA, Takahashi, SkyWatcher, Ioptron, kamery SBIG i Atik w kilku wersjach, guidery Lodestar i SBIG, teleskopy Officina Stellare, Takahashi, Orion UK i TS w wielu wersjach, focusery FLI Atlas i PDF i wiele innych, w tym indywidualne rozwiązania kolegów.

 

WAP RODOS zostało powołane  z konieczności, po negatywnych doświadczeniach "ojców założycieli" z kilku dużych zlotów. Konflikt interesów wizualowców i astrofociarzy, osób towarzyszących i tych szukających czystego nieba a wreszcie uczestników i organizatorów, którzy na siłę próbowali zrealizować założony program - wszystko to zaowocowało skrzyknięciem się kilku zainteresowanych i organizacją RODOS.

Jest to organizacja non profit, każdy sam pokrywa swoje koszty pobytu i wyżywienia. Organizator zapewnia rezerwację noclegu w bardzo dobrych warunkach, duży namiot bazowy na polu, zasilanie i dostęp do internetu, rzutnik a także sprzęt do grilla, czajnik itp. W razie totalnego załamania pogody mamy do dyspozycji salkę wykładową z ekranem.

 

Warunkiem uczestnictwa jest przyjazd z własnym setupem, chociażby najprostszym i BEZ OSÓB TOWARZYSZĄCYCH.

 

Mam nadzieję że niedługo pokażemy efekty jesiennego RODOS.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wam i sobie pogodnych nocek życzę - już siedzę na torbach i walizach, choć mój kierunek to południowy-zachód :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę Wam powodzenia i pogody. Mam nadzieję kiedyś mieć tą przyjemność i zawitać do Was na RODOS.

Tymczasem siedzę i zastanawiam się czy wszystko gotowe do pakowania na wyjazd na północny-zachód  ;)

MOJA GALERIA :  https://www.astrobin.com/users/kenny/
NEQ-6 SYN SCAN, TS TRIPLET APO 90/600, TS 80/330, ZWO ASI120MM-S, ZWO ASI 2600MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam na RODOS są idealne warunki dla - powiedzmy - 10 setupów. I więcej nie bywa. No niestety tak się jakoś składa, że wszystkim pasuje nów kwietniowy i wrześniowy ( myślę że czynnikiem jest tu pogoda i ryzyko z tym związane)  i dlatego pokrywa się z terminem dużych zlotów. I wtedy trzeba wybierać..szkoda. Ja myślę że duże zloty dużo tracą na atrakcyjności przez brak tych ludzi, no ale ja nie jadę 400 km tylko po to, żeby się napić piwa i użerać z publiką łażącą wokół setupu oraz wysłuchiwać niewybrednych często uwag wizualowców na temat mojego drzewa genealogicznego i laptopa :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi dzień poświecony był od godz 10 do 18 obróbce materiałów. Jako główne tematy wybraliśmy obróbkę gwiazd - moderatorem był to Piotr -A oraz tutoriale obróbki obiektów Ha prowadzone przeze mnie. Potem przykład obróbki materiałów i podstawowe algorytmy obróbki na prośbę Rafała i wyjątkowo wymagająca obróbka sygnału OIII OU4 zombiego. Po nieco spóźnionym obiedzie pojechaliśmy na RODOS. Tam odbylo się szlifowane setupu Rafała :) i odwiedził nas Poldip w drodze na Lastovo z ekipą Adamo. Wobec braku szans na clear parę minut po 21 zjechaliśmy do hotelu na kolację i ciąg dalszy dyskusji.

Dzień zakończył się alarmem pogodowym o 23:30. Bujarek został na czatach i miał nas budzić jakby co.... Obudził mnie deszcz :)

Serdeczne pozdrowienia dla innych zlotów pod parasolami - uczestnicy RODOS :D

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś szykujemy się na całonocne fotografowanie. Mam nadzieję na dobre efekty.

W ciągu dnia odbyły się warsztaty z wykorzystania możliwości Pix LE i okazało się, że algorytmy histogramu i dynamicznego usuwania tła okazały się bezkonkurencyjne. Była także praktyczna szkółka wykorzystania Maxima od podstaw.

Teraz przygotowujemy katalog obiektów, socjal i pole do pracy nocnej.

Placówka wysunięta  na południowy wschód pozdrawia deszczowy  Zatom ! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ramach podsumowania, przedstawiam wam wyniki warsztatów RODOS.

 

Obiekty znane więc nie będę ich przedstawiał :D

 

post-3035-0-27022300-1442230576_thumb.jp

 

post-3035-0-64380300-1442230579_thumb.jp

 

Materiał M31 zebrany częściowo na zlocie i  dzień po. Na razie sama luminancja.

 

Przy obróbce wykorzystałem metodę Wessela na składanie HaRGB, oraz wyciąganie obiektu z tła gwiazdek.

 

Obydwie metody szlifowaliśmy na warsztatach.

 

Pozdrawiam

  • Like 6
Setup:
NEQ6 TS APO65Q/420+QHY9+Filtry,
Guiding OAG + Atik Titan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ,że z takich warsztatów nie mogą inni korzystać, można by się czego nauczyć.

No przecież zapraszali i w tamtym roku i w tym :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antoni, byłeś zapraszany z setupem zawsze. Nigdy nie przyjechałeś. Każdy kto ma własny setup i może z nim przyjechać na RODOS jest mile widziany. Limit 10 setupów , pierwszeństwo mają "ojcowie założyciele". I tyle.

Następne spotkanie planujemy w kwietniu, pewnie 7-10.04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwość dołączenia do starych wyjadaczy to moje pytanie które zadałem

 

Twoja odpowiedź: Zadzwonię w ciągu dnia do Ciebie! Ok?

 

Nie dałeś odpowiedzi do tej pory, więc po co wypisujesz te bzdury

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem pierwszy raz na RODOS i mogę potwierdzić, że pomimo braku dobrej pogody było genialnie. Mam w głowie tyle informacji i nowości (praktycznych i teoretycznych), że chyba się długo nie ogarnę. Naprawdę było super - panowie dziękuję za miłe i przyjacielskie przyjęcie.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwość dołączenia do starych wyjadaczy to moje pytanie które zadałem

 

Twoja odpowiedź: Zadzwonię w ciągu dnia do Ciebie! Ok?

 

Nie dałeś odpowiedzi do tej pory, więc po co wypisujesz te bzdury

 Każdy kto był zainteresowany trafił na RODOS. I nie są to bzdury, nie staraj się mnie obrażać. ODDZWANIAM ZAWSZE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc wiedza się trochę ugruntowała, i praktyki RODOS dały mi kopa w kierunku kreatywnej zabawy kolorem :D

 

 

Zawsze uważałem że zdjęcia Ha w tonacji Czerwono - Czarno - Białej z zabarwionymi gwiazdkami jet zbyt ubogie.

 

Postanowiłem coś z tym zrobić i.... wyszedł mi pelikan po amerykańsku.

 

 

post-3035-0-61399000-1442957592_thumb.jp

 

Coś w nim jest, może bardziej lubię róż niż czerwień ? :D

 

Do workflow Wessela dołożyłem swój własny kamyczek :)

 

Co do obróbki, zrobiłem ją na szybko (3 min...) bez dopieszczania więc nie krzyczcie.

 

Kolor jest najważniejszy....

  • Like 1
Setup:
NEQ6 TS APO65Q/420+QHY9+Filtry,
Guiding OAG + Atik Titan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fotka pikna, ale ten róż i brązy... :(

Oczywiście to mój odbiór.

 

attachicon.gifPeluś.jpg

 

 

 

To eksperyment kolorystyczny który ma podstawy w samym RGB,

 

Tutaj klatka bez kolorowanego Ha.

 

post-3035-0-75074000-1442999443_thumb.jp

 

i zdaje się że jedynym zjadliwym dla wszystkich rozwiązaniem przy balansie kolorów jest paleta HST....

Ponieważ nie mam fitrów O i S możliwości są ograniczone.

 

Dla kompleksów wodorowych, pozostaje mi opcja LRGB + Ha jako luminancja (bez barwienia).

Barwione Ha z kolorowanymi gwiazdkami (blleee...) ale to nie podoba mi się...

 

Szukam dalej.

  • Like 1
Setup:
NEQ6 TS APO65Q/420+QHY9+Filtry,
Guiding OAG + Atik Titan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ta fotka powyżej jest bardzo cenna w kontekście niedawnej dyskusji o filtrach H beta i H alfa i stosunku sygnału pomiędzy nimi - można prześledzić na niej jak zmienia się na niej stosunek sygnału niebieskiego do czerwonego w zależności od miejsca w mgławicy. Ale to tak na marginesie :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)