Skocz do zawartości

Bolid nad Polską?! 31-10-2015 19:05


ChessNet

Rekomendowane odpowiedzi

Żona mi zakomunikowała, że przed chwilą widziała wielki, jasny bolid nad Pomorzem. Na tyle jasny, że oświetlił jasno ziemię. Mieszka w okolicach Słupska. Bolid, czy fajerwerk?

Ja jestem w Norwegii i nie miałem wglądu.

Edytowane przez ChessNet

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, przed chwilą go widziałem. Myślałem, że ktoś racę odpalił. Jasność Księżyca w pełni, co najmniej dwa wybuchy, barwa zielona, pozostawił wyraźną smugę i chmurę, która utrzymywała się przed kilkadziesiąt sekund. Nadleciał z kierunku ramienia Andromedy.

Niesamowite zjawisko, wiele meteorów widziałem, ale ten był mega!!!!!

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem telefon od kolegi (nie zajmuje się astronomią), że coś jasnego leciało (zielonkawy kolor) i zostawiło smugę :) 19:05 Wielkopolska :D

ps. A ja 3 minuty przed bolidem wróciłem do domu z obserwacji :(

 

Edytowane przez BlackAdder

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Wielkopolsce na ułamek sekundy ciemne niebo rozbłyslo

Edytowane przez marko7

SW 12" Flex,  SW 120/600, SW Mak127                                    Montaż: EQ5, AZ4.
Okulary: ES24mm, AXIOM 10mm, ES 4,7 , Barlow GSO 2" ED,                      Bino SW.  
Filtry: UB 2", GSO nebula , OIII.                             Lornetka:Ecotone Kamakura WP2 10X50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małopolska też widziała, no prawie, bo akurat patrzyłem przez teleskop na M33 i tylko zauważyłem nagłe pojaśnienie nieba, lecz zanim założyłem okulary było już po wszystkim. 

  • Like 1

Teleskop Sky-Watcher 114/900 EQ1; Super Plössle 10 mm, 12,5mm, 20 mm, 25mm; Barlow 2x; Lornetka 12x50

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małopolska też widziała, no prawieprawie, bo akurat patrzyłem przez teleskop na M33 i tylko zauważyłem nagłe pojaśnienie nieba, lecz zanim założyłem okulary było już po wszystkim. 

Ale pech... 

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ją akurat patrzylem na mgławice pierścień i nagle niebiesko w okularze szybko patrzę co się dzieje a tu całe niebo niebieskie i szczena w dół i czekanie co będzie teraz:)

  • Like 1

SW 12" Flex,  SW 120/600, SW Mak127                                    Montaż: EQ5, AZ4.
Okulary: ES24mm, AXIOM 10mm, ES 4,7 , Barlow GSO 2" ED,                      Bino SW.  
Filtry: UB 2", GSO nebula , OIII.                             Lornetka:Ecotone Kamakura WP2 10X50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduję,że w Zgorzelcu tez był widoczny. Ja osobiście nie widziałem ale o 19.05 zadzwonił do mnie kolega, że widział go na niebie. Mówił, że był bardzo jasny.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z Łodzi widzieliśmy pod dyszlem wiekiego wozu....niestety ja osobiści bezpośrednio dopiero drugą część zjawiska bo w trakcie największej jasności stałem tyłem... pojaśnienie większe od księżyca w pełni kazało mi się odwrócić aby sprawdzić kto o nad cmentarzem puszcza fajerwerki... zdążyłem jeszcze zobaczyć jak gaśnie i rozpada się ... smuga na ciemnym niebie widoczna jeszcze kilkanaście-kilkadziesiąt sekund. Żona stała przodem i relacjonuje "widziałam zielono-niebieską kulę". 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też widziałem - niesamowicie jasny, potężny bolid - leciał ze wschodu na zachód. Byłem akurat w samochodzie 50km na zachód od Poznania - cała okolica pojaśniała jasnoniebieskim światłem - tuż przed defragmentacją zrobiło się jasno jak w dzień!
Widziałem defragmentację w ostatniej fazie lotu - bolid rozbłysnął jasnoniebieskim a później pomarańczowym światłem. Smuga od bolidu utrzymywała się kilkadziesiąt sekund po rozbłysku gasnąc powoli... 

Newton SW 150/750, Refraktor SW 100/500, AZ4 + extension tube
SkyMaster 15x70, SkyMaster 12x60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Like 1

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orzesz w mordę. No to ci, którzy widzieli naocznie  mieli ucztę dla oka. Naprawdę jasne światełko.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, pikny był. Z mojej perspektywy (Podhale) leciał tuż nad północnym horyzontem, poniżej i z grubsza równolegle do dyszla Wielkiego Wozu. Zrobiło się tak jasno. że auto rzucało cień. Smuga, którą pozostawił, była ewidentnie zielona i utrzymywała się przez kilkadziesiąt sekund. Dawno nie widział czegoś tak efektownego.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepiękny bolid , dla takich chwil warto żyć . U mnie wyglądało że leciał z pogranicza Andromedy i zgasł-rozpadł się nad Wielką Niedźwiedzicą. Nasuwa się pytanie na które nie mogę odpowiedzieć  -Dlaczego nie miałem aparatu.

  • Like 1

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich chwilach nic nie zastąpi wizuala. Najpiękniejszy bolid jakiego miałem okazję widzieć.

Edit. Majkel - zapewne chodzi o spalanie się pierwiastków w ogromnych ilościach w atmosferze. (przyczyna koloru zielonego)
Jeśli ktoś szuka zdjęć: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/potezny-bolid-na-polnocnym-niebie-relacje-swiadkow,184293,1,0.html

Edytowane przez Allano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)