Skocz do zawartości

Księżyc - 05.01.2016r.


Astro-Sky21

Rekomendowane odpowiedzi

Adaś,
fajnie, że masz zapał do szkicowania, ale zacznij szkicować to, co widzisz.
W przypadku obiektów głębokiego nieba dodajesz nieistniejący detal, w przypadku Księżyca - grabisz go z jego struktur. Księżyc w powiększeniu 10x pokazuje mi znacznie więcej detalu, niż widać na twoim szkicu, a co więcej - pokazuje inny rozkład mórz (i wszystkiego innego). W zasadzie ciężko mi na podstawie twojego szkicu zidentyfikować chociaż jedną formację na Srebrnym Globie.
Nazwijmy więc rzeczy po imieniu - to nie szkic, a bazgroł, tania pseudoimpresja robiona metodą na odpierdziel. To jest niedopuszczalne! Zerknij na porównanie poniżej - widzisz jakieś podobieństwo? Bo ja nie :5640dc6f5718d_06Sad:

568bc4be32eac_ksiyc-porownanie.jpg.7dc6f
Cień na zdjęciu dodany w PS, zdjęcie (Wiki) było robione w III kwadrze.

Jeśli będziesz jeszcze raz podchodził do Księżyca, weź sobie do serca kilka rad:
- widok całej tarczy jest trudny do ogarnięcia. Mnóstwo detalu, łatwo zgubić proporcje. Zacznij od widoku, gdzie będzie widać kilka kraterów.
- koślawe kółko nie oddaje widoku krateru. Kluczem jest światłocień
- poćwicz na sucho - weź zdjęcie Księżyca i przerysuj w komfortowych warunkach. Jak zacznie Ci wychodzić, spróbuj rysować przy okularze.
- zacznij od narysowania krawędzi tarczy - wspomóż się cyrklem, talerzem, płytą kompaktową. Krawędź na twoim rysunku jest koślawa. A szkoda, bo cyrkiel nie gryzie.

Podejrzewam, że twój rysunek zajął Ci kilka minut. Moim zdaniem na porządny szkic obejmujący całą tarczę, i dwie godziny może być mało. Kluczem jest cierpliwość i uważna obserwacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Panasmaras napisał:

Adaś,
fajnie, że masz zapał do szkicowania, ale zacznij szkicować to, co widzisz.
W przypadku obiektów głębokiego nieba dodajesz nieistniejący detal, w przypadku Księżyca - grabisz go z jego struktur........ W zasadzie ciężko mi na podstawie twojego szkicu zidentyfikować chociaż jedną formację na Srebrnym Globie.

 

Bo moim skromnym zdaniem Pan Adaś przyozdabia w tym wypadku rogalik - nie szkicuje to co widzi przez swój instrument

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz przykład szkicu Księżyca http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=35056 ASTROOKIE wymiata z swoimi szkicami :)

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że kolega Astro-Sky21 jest nie tylko twórcą fantazyjnych szkiców ale i autorem bardzo szeroko zakrojonych planów https://polakpotrafi.pl/projekt/przenosne-obserwatorium-popularyzujemy-razem-

A może nie całkiem autorem? Warto zerknąć w temat: http://astropolis.pl/topic/51991-astronomia-pomoz-rozwinac-skrzydla/page-2  post 15 i dalej...

Nieładnie to wygląda... w każdym razie ja mam dziwne odczucia.

  • Like 4

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że mi w tak młodym wieku podobne jazdy nie przyszłyby do głowy. Coś jest na rzeczy. Przerośnięte ego to delikatna konkluzja. Gdyby mój syn zaczął praktykować takie zachowania, to albo lekarz, albo przez kolano. Jestem -delikatnie rzecz ujmując - zniesmaczony. No,ale najwyraźniej doczekaliśmy takich czasów. Sprawa winna być ewidentnie monitorowana. Nie chciałbym kolejnego smrodku w astro środowisku. Robert, podzielam Twoje odczucia i jednocześnie oczekuję wyjaśnień od kolegi Astro-Sky21.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego po ukazaniu się tematu Koledzy z Rady FA go natychmiast ukryli aby na spokojnie przeanalizować pomysł z ufundowaniem teleskopu dla propagowania astronomii....... mam jeszcze nadzieje, ze przeczytam jakieś sensowne wyjaśnienie autora.... Dla mnie też jest to porażające :(

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że projekty były podobne ale mój został już na tyle zmieniony, że nie ma wiele wspólnego z tamtym. Kolega zbiera na Mobilne Obserwatorium natomiast ja nie zbieram na Mobilne Obserwatorium lecz na sprzęt służący dalszej popularyzacji astronomii. Ostatnio zauważyłem że projekt kolegi był podobny do mojego dlatego postanowiłem go zmienić. Pod hasłem: Popularyzujemy razem- astronomia naszym jutrem to już zupełnie inny projekt. Tak więc proszę nie snuć zgubnych wniosków że wzorowałem się na koledze. Wiem że tematyka jest podobna ale projekty są całkiem inne. Ja nie zbieram na przyczepkę ani nie mam takich samych celów co Kolega mój projekt jest poprostu inny. Naprawdę zależy mi na sukcesie dlatego proszę o wsparcie, natomiast jeżeli FA się nie zgadza na objęcie patronat uszanuje to. Zapraszam do zapoznania się z nim teraz.

https://polakpotrafi.pl/projekt/przenosne-obserwatorium-popularyzujemy-razem-

Tak więc jeżeli Forum Astronomiczne zgodzi się opatrzeć mój projekt patronatem będę naprawdę wdzięczny.

Pozdrawiam, :)

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Osobiście dziwię się, że ten osobnik jeszcze tu jest. My też musimy hołdować politycznej poprawności?

Wiem, że to trąci Donaldem Trumpem, ale postuluję definitywnego bana dla użytkownika Astro-Sky21.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili otrzymałeś ode mnie dwa ostrzeżenia:

1) Za narażenie  Forum na śmieszność z powodu umieszczania plagiatów projektów astronomicznych i prośbę o ich promowanie!

2) Umieszczanie niestosownych  treści i zgłaszanie ich do konkursów (patrz wyżej) .

 

Trzeci taki wybryk przypłacisz banem bezterminowym

 

 

Administrator.

 

  • Like 9

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)