Skocz do zawartości

Kamerka do guide?


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się rozeznać w sprawie kamerek do guidu. Jakie modele obecnie dobrze funkcjonują na zasadzie plug and play? i te trochę trudniejsze w zainstalowaniu pod MaximDL i PHDGuiding.
Pod Win7, 8, 10 64bit

Czyli krótko jakich używacie kamerek i jakie są ich wady i zalety.

 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczciwa QHY5 / ALccd5 (niemiecki klon) wystarczy, ze są wgrane sterowniki jest natychmiast rozpoznawana, bez najmniejszych komplikacji. Gwiazdki widzi praktycznie zawsze, czy to w szukaczo-guiderku, czy w popularnej SW 80/400. Kosztuje używka w granicach 620 - 670 zł. Oczywiście B/W. A i poavikować nią można bo od pół roku FC ja widzi.

P.S. Guiduje oczywiście i przez ST4 i po USB.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie modele guiderów Lodestara. Po zeszłorocznym falstarcie z kamerą ASI 120 MC - przy temperaturze plus trzydzieści i kłopotach z komunikacją dwoch kamer po ASCOM z Maximem  kupiłem Lodestara . I już nie mam problemów, bo Lodestar ma natywne drivery pracujące z Maximem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alien, ASI się nie sprawdza?

Swojej kamerki nie wymieniam, bo wymaga pewnych kombinacji do działania w maximie, choć poza wygodą jest w pełni funkcjonalna :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Zielu napisał:

Używa więcej, ale niewielu używa Maxima :). Ja używam ASI120MC - bardzo fajnie działa, ale z PHD2. Maxima nie mam więc się nie wypowiem.

Ok to dodałem jeszcze w pierwszym poście obsługa pod PHDGuiding.

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Alien, ASI się nie sprawdza?

Swojej kamerki nie wymieniam, bo wymaga pewnych kombinacji do działania w maximie, choć poza wygodą jest w pełni funkcjonalna :)

Nie mogę zdradzić co mi siedzi w głowie :5640dc6dbc8ce_01Smile: Przy okazji chciałem aby temat był takim zbiorczym krótkim opisem kamerek i ich działania z poziomu użytkownika, a nie opisu sklepowego.
Na pewno przyda się taki temat przyszłym nabywcom kamerek do guidingu.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam kamerkę atik titan z phd i MaximDL 6 win7/64 - nigdy nie było problemów czysty plug and play.

  • Like 1

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Alien napisał:

Nie mogę zdradzić co mi siedzi w głowie :5640dc6dbc8ce_01Smile: Przy okazji chciałem aby temat był takim zbiorczym krótkim opisem kamerek i ich działania z poziomu użytkownika, a nie opisu sklepowego.
Na pewno przyda się taki temat przyszłym nabywcom kamerek do guidingu.

Jest tak źle, że w głowie siedzą Ci same przekleństwa? :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Czy w takim razie mam opisać swoją kamerkę? Wymaga trochę zabawy w konfiguracji, ale działa poprawnie.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Ja używam Chameleona3. To generalnie kamerka planetarna, ale da się ją również wykorzystać do guidingu. Trzeba zainstalować oprogramowanie FlyCapture SDK ze strony producenta. Na XP działa bez problemu, ale na Win7 nie udało mi się połączyć z maximem (nie zajmowałem się tym zbyt długo, bo nie było to potrzebne, wiec być może problem jest błahy). W każdym razie z maximem łączę się sterownikiem WDM, integraiton frame int. Niestety sterownik nie przekazuje chyba niczego poza obrazem i ustawienie czasu exp nie działa z poziomu maxima. Wybieram tam 0s i ustawiam prawdziwy czas i resztę rzeczy w FlyCapture (trzeba tam też powyłączać wszelkie automaty). Kamera może zapamiętać profil ustawień i jeśli nie chcemy nic zmieniać, to nie trzeba już włączać FlyCapture (ja ustawiłem czas 3s, gain max i ciągle tego używam). W maximie trzeba jednak za każdym uruchomieniem zmienić ustawienia trybu przesyłania obrazu. Niestety nie chce on zapamiętać ustawień na stałe. Czyli podsumowując po pierwszej kompletnej konfiguracji, kolejne uruchomienia wymagają tylko zmiany trybu przesyłania w maximie i nic poza tym.

Kamerka nie ma portu ST4, więc z montażem trzeba się połączyć w inny sposób (np przez EQMod dla SW).

Kamerka ma przyzwoitą czułość (na poziomie ASI120) i oferuje prawdziwe bin2. W bin2 i po zdjęciu darka na OAGu nie mam problemów ze znalezieniem gwiazdki (bez szaleństw, ale gwiazdy jakieś są). Kamerka jest bardzo małą i lekka, przez co ładnie mieści się na nóżce cienkiego OAGa TS.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jacek E. napisał:

Poczciwa QHY5 / ALccd5 (niemiecki klon) wystarczy, ze są wgrane sterowniki jest natychmiast rozpoznawana, bez najmniejszych komplikacji. Gwiazdki widzi praktycznie zawsze, czy to w szukaczo-guiderku, czy w popularnej SW 80/400. Kosztuje używka w granicach 620 - 670 zł. Oczywiście B/W. A i poavikować nią można bo od pół roku FC ja widzi.

P.S. Guiduje oczywiście i przez ST4 i po USB.

Podpisuje się pod tym. To, że ZAWSZE znajdziesz w polu gwiazdkę jest ogromną zaletą.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, szdom1 napisał:

Podpisuje się pod tym. To, że ZAWSZE znajdziesz w polu gwiazdkę jest ogromną zaletą.

W zewnętrznej tubce tak, ale z OAGiem już niekoniecznie. Ja używałem swego czasu Oriona SSAG (ta sama matryca, co QHY5) i niestety w OAGu zaczynała wymiękać. Na SW80/400 było super.

I odnośnie jeszcze SSAG - z maximem niby współpraca bardzo dobra, ale jest jeden mankament - nie da się zdjąć darka (jakiś błąd w sterowniku zapewne). W zewnętrznej tubie nie ma to znaczenia, ale na OAGu maxim wariuje, bo bierze hotpiksele za gwiazdy.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MateuszW napisał:

(...) I odnośnie jeszcze SSAG - z maximem niby współpraca bardzo dobra, ale jest jeden mankament - nie da się zdjąć darka (jakiś błąd w sterowniku zapewne). W zewnętrznej tubie nie ma to znaczenia, ale na OAGu maxim wariuje, bo bierze hotpiksele za gwiazdy.

To potwierdzam - przy guide QHY5 w Maximie trzeba było działać bez kalibracji, inaczej wszystko wariowało, czy to z Simple dark, czy to z Full calibration.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jolo napisał:

To potwierdzam - przy guide QHY5 w Maximie trzeba było działać bez kalibracji, inaczej wszystko wariowało, czy to z Simple dark, czy to z Full calibration.

Czyli QHY5 ma tą samą przypadłość?

U mnie zrobienie darka nie powodowało jakiś negatywnych skutków - po prostu maxim zachowywał się tak, jakby darka w ogóle nie było.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Czyli QHY5 ma tą samą przypadłość?

Ja tego nie miałem. Moze to kwestia starszych sterowników lub starszego Maxia ???? Z Maxiem zacząłem od v6.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, podejrzewam, że w środku QHY5 i SSAG to może być to samo. Ja ją miałem już dawno (jakieś dwa lata temu) i z tego co pamiętam, to przy używaniu darka miałem często przypadłość Star faded. Bez darków działała ok. A po dodaniu "zimnego palca" o temperaturze otoczenia sytuacja się mocno poprawiła http://astrojolo.blogspot.com/2013/02/qhy5-cold-finger.html

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, jolo napisał:

Tak, podejrzewam, że w środku QHY5 i SSAG to może być to samo. Ja ją miałem już dawno (jakieś dwa lata temu) i z tego co pamiętam, to przy używaniu darka miałem często przypadłość Star faded. Bez darków działała ok. A po dodaniu "zimnego palca" o temperaturze otoczenia sytuacja się mocno poprawiła http://astrojolo.blogspot.com/2013/02/qhy5-cold-finger.html

Ale czy po zdjęciu darka było widać, że jest faktycznie odjęty? U mnie przed i po było dokładnie takie samo zdjęcie, tyle samo hotów.

2 minuty temu, Jacek E. napisał:

Ja tego nie miałem. Moze to kwestia starszych sterowników lub starszego Maxia ???? Z Maxiem zacząłem od v6.

Być może wersja maxima ma coś do sprawy. Ja używam wciąż v5.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

Ale czy po zdjęciu darka było widać, że jest faktycznie odjęty? U mnie przed i po było dokładnie takie samo zdjęcie, tyle samo hotów.

Nie pamiętam niestety tak na 100% czy była różnica czy nie, a teraz nie mam jak tego sprawdzić już.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)