Skocz do zawartości

Słońce na dziś


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Kolego margor55 - nie rozumiem cytatu??? No chyba, że próbujesz powiedzieć nam bez słów, że Cthulhu cofnął się w czasie ażeby zrobić to zdjęcie?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie podpięte pytanie.... Czy folia (filtr słoneczny) który proponują na teleskopy.pl wystarczy do obserwacji słońca przy dużych powiększeniach? Czy dać ją podwójnie albo coś innego może?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie podpięte pytanie.... Czy folia (filtr słoneczny) który proponują na teleskopy.pl wystarczy do obserwacji słońca przy dużych powiększeniach? Czy dać ją podwójnie albo coś innego może?

Folia ND5 sie nadaje do obserwacji niezależnie od powiększenia. Folia ND3.8 natomiast przepuszcza 16-krotnie więcej światła i przez to używana jest w astrofotografii.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubawiły mnie te rysunki "jak zrobić oprawę na filtr słoneczny". :D Tak przy okazji, oprawę tą(wraz z filtrem oczywiście) montujemy na tubusie ze zdjętym odraszaczem?

Pozdrawiam, Tajulek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubawiły mnie te rysunki "jak zrobić oprawę na filtr słoneczny". :D Tak przy okazji, oprawę tą(wraz z filtrem oczywiście) montujemy na tubusie ze zdjętym odraszaczem?

Tak mi się wydaje ;)

Oczywiście - przecież podczas obserwacji Słonka - zaroszenie nam nie grozi :)  Oprawę zakładamy dokładnie sprawdzając czy dobrze została dopasowana, czy dobrze jest wcisnięta (bardzo ważna czynność - ze Słonkiem przez teleskop niema żartów) na wlocie tubusu teleskopu. Chyba, że jest to refraktor z odnośnikiem przesuwnym lub zamontowany na stałe  wtedy dopasowujemy ją do tegoż odrośnika.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj miałem swoją chwilę "bezchmurnego" nieba. Między jedną chmurą a drugą, w czasie ok 15min. miałem okazję podziwiać plamistość naszego Słońca. Lidloskopem zoom z okna ;) Widoczne wszystkie grupy plam oznaczone na zdjęciach SOHO. Grupy 1907 i 1910 na granicy zasięgu mojego instrumentu, widoczna też plamistość powierzchni. Po chwili na naszą gwiazdę naszły chmury i ze Słońca zrobił się Jowisz ze swoimi pasami :)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja też mam Newtona z lustrem 150mm a do foto Słoneczka używam ND5. To nie problem folii!

 

http://astrofotografiaszymon.blogspot.com/2013/10/sonce-z-22-10-2013.html

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)