Skocz do zawartości

lolak89

Użytkownik
 • Zawartość

  367
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Odpowiedzi na komentarze dodane przez lolak89

 1. Galaktyka Igła w 20" Niutku wczoraj rozwaliła mnie na kolana. Nie widziałem do tej pory nic co by na mnie wywarło takie wrażenie, totalna petarda, wypełniła cała 60 stopniowe pole Pentaxa XF 12 mm, który okazał się najlepiej ją wyciągać, ten ciemny pył przecinający ją na pół, normalnie odlot :) Skończyliśmy o 4 nad ranem, jestem zmęczony ale zadowolony.

  1. lolak89

   lolak89

   Było zacnie :) Igła dała radę w bino, generalnie sporo fajnych testów się odbyło i fajnych obiektów padło :) 

  2. (Zobacz 16 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 2. Galaktyka Igła w 20" Niutku wczoraj rozwaliła mnie na kolana. Nie widziałem do tej pory nic co by na mnie wywarło takie wrażenie, totalna petarda, wypełniła cała 60 stopniowe pole Pentaxa XF 12 mm, który okazał się najlepiej ją wyciągać, ten ciemny pył przecinający ją na pół, normalnie odlot :) Skończyliśmy o 4 nad ranem, jestem zmęczony ale zadowolony.

  1. lolak89

   lolak89

   Tak jak Karol pisze :) Ale akurat tego dnia byliśmy u mnie na podwórku, wiało dość nieprzyjemnie a na podwórku jest duży plac osłonięty od wiatru zabudowaniami, może z 15-20 stopni nieba przy horyzoncie zasłonięte dachami ale to pomagało bo była nad głowami sama czarna czerń bez nieprzyjemnego LP blisko horyzontu. Zatom czy Bieszczady to nie jest ale daje radę :)  Ja to najchętniej bym się wybrał w okolice Włodawy, od Parczewa rzut beretem, już rozmawialiśmy o tym w tamtym roku ale jakoś nie było okazji, może w tym się uda.

  2. (Zobacz 16 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 3. Galaktyka Igła w 20" Niutku wczoraj rozwaliła mnie na kolana. Nie widziałem do tej pory nic co by na mnie wywarło takie wrażenie, totalna petarda, wypełniła cała 60 stopniowe pole Pentaxa XF 12 mm, który okazał się najlepiej ją wyciągać, ten ciemny pył przecinający ją na pół, normalnie odlot :) Skończyliśmy o 4 nad ranem, jestem zmęczony ale zadowolony.

  1. lolak89

   lolak89

   Zbieramy się właśnie na lornetkowanie :) Bądź może inaczej, soczewkowanie. Wezmę swoje achro 102 F11, z 33 SWANem daje 2.2 stopnia przy 33x i źrenicy 3 mm. Do tego WO ED 22x70, WO 10x50 i mój Nikonek VII10x50, może jeszcze mój ulubieniec czyli 8x30 Zeiss MC,.

   Przydałaby się jeszcze jakaś soczewka 150 mm albo najlepiej 200 mm :) 

  2. (Zobacz 16 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 4. Galaktyka Igła w 20" Niutku wczoraj rozwaliła mnie na kolana. Nie widziałem do tej pory nic co by na mnie wywarło takie wrażenie, totalna petarda, wypełniła cała 60 stopniowe pole Pentaxa XF 12 mm, który okazał się najlepiej ją wyciągać, ten ciemny pył przecinający ją na pół, normalnie odlot :) Skończyliśmy o 4 nad ranem, jestem zmęczony ale zadowolony.

  1. lolak89

   lolak89

   Jak masz bardzo dobre niebo to 16" spokojnie wyrówna osiągi z 20" (tak mi się wydaje) :) Moje wiejskie jest dobre i dzisiaj dałbym mu ocenę 8/10 bo ciemne tło nieba to było ale bardziej w zenicie, już 45 stopni nad horyzontem dało się odczuć wpływ LP na widok przy tych samych okularach.

   Sombrero było niżej i jego ciemniejsza część dzielona przez pasmo pyłu (swoją drogą niesamowite) była już gorzej wyłapywana. Męczyliśmy M51 na wszystkie kombinacje ale również w 12 mm wypadła najlepiej. Te ramiona rozciągające się wprost z jądra, most delikatnie widoczny.

   Galaktyka Czarne Oko była na deser, śmieszna jest, z tym ciemnym pasmem pyłu przy samym jądrze wyglądała bardziej jak "Podbite Oko".

   Triplety, Łańuchy Markariana, M81 i M82, Słoneczniki i różne różności padały wczoraj.

   W Triplecie Hamburger piękny z ciemnym pasmem. Cygaro pełne czarnych wżerów w strukturze, Galaktyka Bodego pokazała ramiona.

   M57, M13, M53, M92 jak i parę galaktyk służyło na testy z bino wyposażone w 20 mm TV plossle i power switch z 1.2x krotnością minimalną. Trochę przyciemniało obraz kłaczków ale nadal był przyjemny w odbiorze :) Za to z bino kulki rozbijało w puch, szczególnie później kiedy seeing się uspokoił i lustro doszło do siebie.

    

  2. (Zobacz 16 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 5. Wpis o M83 był ostatnim jeśli chodzi o obserwacje wizualne. Taurus, Denk i reszta zabawek pójdą pewnie na dniach na giełdę. Biorę się za focenie, szerokie kadry na początek. 

  1. lolak89

   lolak89

   przez pierwsze 30 sekund w to uwierzyłem :) o matko, jak to trzeba mieć na baczności tego 1 kwietnia :) aż mi serce bije.

  2. (Zobacz 3 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 6. Zimowa sesyjka z Taurusem po prawie 8 miesiącach przerwy... Głupie pomysły dotyczące sprzedaży dużego lustra momentalnie porzuciłem. :)

  1. lolak89

   lolak89

   @Karol_C zapomniałeś wspomnieć, że znacząco poprawiłem Ci adaptację wzroku telefonem :D Wszystkie Kwazary Twoje. 

  2. (Zobacz 5 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 7. Jest taka jedna firma, która składa obietnice bez pokrycia i robi z klienta idiotę... Tak, owszem, z Krakowa... ;)

  1. lolak89

   lolak89

   Zamawiałem 4 redukcje i po kilku dniach były gotowe :) na tą chwilę złego słowa nie mogę powiedzieć a wręcz pochwalić bo wyrób pierwsza klasa. Ale znam człowieka co na kupiony AZ4 czekał równy miesiąc :) 

  2. (Zobacz 25 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 8. W Biedrze są  latarki czołowe, wykonane z aluminium, diodowe z stałym, czerwonym światłem jak opcja. Kupiłem taką jest naprawdę fajna. :)

  1. lolak89

   lolak89

   20 zł. Dzięki Ignis, własnie ją kupiłem, faktycznie całkiem ciekawa, daje dużo światła, duży kąt świecenia i równomiernie rozłożone natężenie. Pewnie do szkiców trzeba będzie ją trochę przygasić :)

  2. (Zobacz 4 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 9. Pokonał mnie Palomar 2. Pół godziny patrzenia w jedno miejsce i nic, nie ten dzień. Ale gwiazdkę 13.4 mag zaraz obok widziałem dobrze.

  1. lolak89

   lolak89

   Tak, będzie mój, wczoraj miałem problemy z wilgocią na LW i raczej lustro nie grało na pełnej mocy.

  2. (Zobacz 1 odpowiedź na tę aktualizację statusu)

 10. Dzisiaj premiera filmu "Pierwszy człowiek". Bilet do IMAX już zakupiony :)

  1. lolak89

   lolak89

   Polecam również. Może nie będę go wspominał jako super produkcji ale są momenty naprawdę mocne i warte zapamiętania, szczególnie początek robi robotę.

  2. (Zobacz 4 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 11. Dzisiaj premiera filmu "Pierwszy człowiek". Bilet do IMAX już zakupiony :)

  1. lolak89

   lolak89

   Z żonką dopiero w niedzielę idziemy na niego :) Tak więc bez spojlerów na FA proszę Miron.

  2. (Zobacz 4 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 12. Zainwestowałem w krzesło astronomiczne - dlaczego tak późno!!! ?O 200% zwiększyła się moja przyjemność z obserwacji ?

  1. lolak89

   lolak89

   No właśnie Jacek takie kupiłem tylko zapłaciłem 30 zł + 30 zł za wysyłkę kurierem :) właśnie dziś dojechało. Koniec z wypinaniem tyłka, żeby się schylić do wyciągu. Może zaczną znowu coś szkicować czy notować a bez krzesełka to bym zwariował.

   P.S. astrofotka coś mi nie hula, nie chce się załadować.

  2. (Zobacz 8 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 13. Zainwestowałem w krzesło astronomiczne - dlaczego tak późno!!! ?O 200% zwiększyła się moja przyjemność z obserwacji ?

  1. lolak89

   lolak89

   Ja korzystałem z krzesełka ale przy eq3-2 z makiem bo tam wyciąg praktycznie w tym samym miejscu był a i kątówką można sobie wyregulować. W Newtonie na Dobsie niestety albo na leżąco patrząc na Marsa albo na stojąco atakując M31 :)

  2. (Zobacz 8 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 14. Zainwestowałem w krzesło astronomiczne - dlaczego tak późno!!! ?O 200% zwiększyła się moja przyjemność z obserwacji ?

  1. lolak89

   lolak89

   Ha ha, ja sam dzisiaj czekam na kuriera z krzesełkiem do prasowania :) mam dość wygibasów przy wyciągu, po całej nocy można oszaleć.

  2. (Zobacz 8 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 15. Już jutro piątek i nów tuż tuż. Oby tylko była pogoda, nie mogę się doczekać powrotu pod rozgwieżdżone niebo :thumbsup:

   

 16. Dziś o 5 rano zaliczyłem moje pierwsze M42 w tym roku... w 12" z 20 mm XWA 100 stopni nawet przy Księżycu było mega fajne.. i co najlepsze z balkonu :)

  Lustro wychłodzone, przez całą noc stał na balkonie, Księżyc również wyglądał cudownie, tyle pozytywnej energii dostałem na cały dzień. Patrzyłem jeszcze gołym okiem, wyglądał magicznie, czekam tylko na połączenie lidletki ze statywem i takie szybkie nocne to jest to.

  1. lolak89

   lolak89

   Właśnie na taką czekam. Ten weekend musi być pogodny to poszaleję trochę. Te 100stopniowe okular są super, może na kulkach i planetarkach nie tak dobre jak orthoskopy ale w nich już pole robi wrażenie.

   Co najlepsze jedzie już do mnie Lunt 9 mm HDC od kolegi Szklarz :) Małymi kroczkami do pięknego zestawu setek.

   Pod górskie niebo jednak mam kawałek ale nie narzekam, wiejskie też daje radę, a po schowaniu się bliżej lasu, żeby odciąć LP od pobliskich miasteczek robi się już konkretnie.

  2. (Zobacz 1 odpowiedź na tę aktualizację statusu)

 17. Widok rozgwieżdżonego nieba pod najwyższym szczytem Pirenejów bezcenny...

 18. Pierwszy kłaczek z Newtona za mną. Wczoraj na szybko z balkonu popatrzyłem z pół godzinki i NGC 6207 zaraz obok M13 wyskoczyła bardzo ładnie i wyraźnie, chyba nie jest to trudny obiekt. Szkoda, że nie mam normalnych okularów do F5 tylko kieliszki od MCT :) Ale to już niedługo się zmieni. Próbowałem wczoraj sił z Minkowski 1-64 ale o ile w 25 mm kitowym wydawało mi się, że widzę jakąś gwiazdkę/planetarkę w miejscu gdzie się jej spodziewałem to po wsadzeniu BCO 18 już się gubiłem i nie mogłem rozróżnić co jest co. Poczekam na lepsze szkła, ciemną noc z niepsującymi adaptacji lampami i chwilą spokoju.

  1. lolak89

   lolak89

   Niebo wiejskie ale jeszcze nie zgasły latarnie. Wyciągnąłem go na balkon około 21:00, popatrzyłem od 22:00 do może 22:40 a latarnie gasną kilka-kilkanaście minut po 23:00. Wydaje mi się, że na początku obserwacji lustro jeszcze nie było gotowe. Coś mi M13 mrużyła delikatnie. NGC pewnie łatwa ale jaka fajna :) Mam Ramsdena 4 mm, wsadziłem go w wyciąg przy M57 i M13 i był zajefajny widok :) M57 z nieregularną strukturą, ciemny środek. M13 super rozbita i jasna, wypełniała całe pole widzenia. Oj czekam tylko na te okulary, pewnie na następny weekend będę miał 24 Maxvision 82" i ES 14 82 stopnie.

   Do ES 14 pożyczę/kupię barlowa 2x ED GSO i na start powinno być wystarczająco.

    

   Minkowski mi nie ucieknie, spodobała mi się przy okazji Obiektu Tygodnia.

  2. (Zobacz 3 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 19. Taras widokowy na nim około 100 może 150 osób oglądających Chińskie lampiony czyli zmorę dla rybaków.
  Do tego testu przygotowałem się wcześniej, zająłem odpowiednie miejsce i około pół godziny po zachodzie słońca pojawia się coraz lepiej widoczna ISS.
  W pewnym momencie zdecydowanym głośnym głosem, niczym informacja na dworcu kolejowym i pokazując palcem na ISS dodając kilka informacji o niej, obserwując
  ile osób odwróci się i zacznie oglądać ISS. Ku mojemu zdziwieniu, reakcja była niesamowita. Co woleli oglądać baloniki czy ISS? odpowiem później:)

   

  1. lolak89

   lolak89

   Wczoraj też obserwowałem ISS, było jeszcze dość jasno na niebie. Obstawiam na ISS jeśli powiedziałeś "Uwaga leci MIĘDZYNARODOWA STACJA KOSMICZNA" a jeżeli powiedziałeś "Uwaga leci ISS" to obstawiam, że nikt nie wiedział o co chodzi o gapili się w lampiony ;)

  2. (Zobacz 3 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 20. Świeżo przywieziony Meade LB 12 chłodzi się na balkonie :) mam nadzieję na krótki test tego giganta na planetarce w Herkulesie i oczywiście M13 :) 

  1. lolak89

   lolak89

   Nie mam żadnych cudów jeśli chodzi o okulary bo to planetarny spadek po maku 150 i bino, czyli BCO 18 mm, 15.5 mm mikroskopowe CarlZeiss, 30 mm Też Zeissa i 25 kitowce :) Najlepiej było w BCO.

  2. (Zobacz 3 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 21. Świeżo przywieziony Meade LB 12 chłodzi się na balkonie :) mam nadzieję na krótki test tego giganta na planetarce w Herkulesie i oczywiście M13 :) 

  1. lolak89

   lolak89

   Do Jowisza i Saturna barierka nie dała obniżyć tej tuby ale m13 i towarzystwo było super.

  2. (Zobacz 3 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 22. Właśnie zdałem sobie sprawę, że HST w pracy też przeszkadza Księżyc w pełni i że żeby mógł zrobić zdjęcie po drugiej stronie "świata" musi poczekać pół roku :) Nieświadomy ignorant taki jak ja myślał, że jak lata mi nad głową to ma wszędzie zasięg :) 

  1. lolak89

   lolak89

   Może mniej przeszkadza niż nam ale i tak :) 

 23. Aaaale niebo już jest nocami. Dziś obudziłem się w nocy i jak zobaczyłem niebo prawie na golasa siedziałem kilkanaście minut na balkonie 0:30, zmarzłem okrutnie ale co gwiazd mi zwykła 10x50 lidletka pokazała to moje.

  M27 pięknie widoczna a i pokusiłem się o kulkę w Strzale, która rok temu nie bardzo dawała mi się dojrzeć w tej lornetce. Dziś padła jako lekka gromada słabych gwiazd bez widocznego halo/szarości jak np. ma m13.

  Nie mogę skatalogować obiektu ale poniżej Orła widzę jeszcze jakąś kulistą/mgiełkę, dziś jak będzie pogoda to zobaczę co to za kuleczka.

  1. lolak89

   lolak89

   No pewnie, że M11. nie brałem jej pod uwagę przeglądając Stellarium bo zmyliła mnie jej ikonka, myślałem że to jest jakaś bardziej otwarta gromada jak plejady. Z pewnością, jest to M11, dzięki.

  2. (Zobacz 1 odpowiedź na tę aktualizację statusu)

 24. W tym roku żniwa mnie zaskoczyły, jak zima drogowców. Trzeba kombajn odpalać, a jestem w lesie z pracami które zaplanowałem by przed żniwami zrobić. 

  1. lolak89

   lolak89

   No i niedługo dożynki ;) ale co racja to racja, żniwa wyjątkowo wcześnie, przez tą suszę zboże nie zdążyło urosnąć a już ludzie żną.

  2. (Zobacz 2 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

 25. O WSZYSTKO.....

  1. lolak89

   lolak89

   Mnie najgorzej gryzie "spacerowicz", tak go Hamal nazwał na AP i doskonale to do niego pasuje. Kręci się tylko, jak się przewroci to 5 minut wiąże te sandały za kilka tysięcy złotych i tak w koło. Mowa oczywiście o Lewandowskim. Sory ale udawane próby wymuszenia wolnego przed polem karnym to za mało na takiego swiatowca za jakiego go wszyscy mają. A gdzie drybling, jakiś zryw do przodu, no nic, zero, null.

  2. (Zobacz 26 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)