Skocz do zawartości

Obserwacje w okolicach Warszawy


filipf

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jestem totalnie początkujący i chciałbym dołączyć do obserwacji doświadczonej grupy, żeby zerknąć na sprzęt i przez sprzęt i podpytać o rożne detale. Czy coś takiego funkcjonuje w okolicach stolicy?

Pozdrawiam!

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Raczej funkcjonowało, niż funkcjonuje :O

Mnie rzadko, a nawet bardzo rzadko udaje się wyjechać w 2-3 osoby pod ciemne niebo (daleko), ostatnio wyłącznie z lornetkami. By przyjrzeć się sprzętowi w większej ilości, najlepiej wybrać się na zlot.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem chętny o ile ktoś jeździł by w okolice Żelechowa. Tutaj jest chyba najlepiej jeśli chodzi o południowo-wschodni kierunek od Warszawy. Jednak nie mam tam nawet miejscówki bo nie ma z kim się spotkać, nadal szukam kogoś na "stałe" obserwacje - chociaż raz na 2-3 miesiące (to raptem 4 razy w roku). Nawet mimo tego nie ma z kim.

Np. Osiny, mniej więcej po równo od Łukowa, Stężycy, Ryk, Garwolina i w połowie drogi Warszawa-Lublin.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Panasmaras napisał:

Jak coś ustalicie, dajcie koniecznie znać. Dorzucę Wam początkującą lorneciarkę, która nie ma z kim jeździć (i nie ma jej kto nieba objaśniać) :) 

Niechby ta znana skądinąd i miła osoba odezwała się co jakiś czas na forum, to i łatwiej znalazłaby towarzystwo do obserwacji. Podejrzewam, że nawet całkiem liczne :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem cały czas chętny. Mogę jechać w każdej chwili w okolice Żelechowa (lub okolice Dęblina) - wystarczy chętna osoba. Jakoś tak jest, że jest kilka osób w okolicy (i opcjonalnie wielu z Warszawy którzy chcą jechać 80 km) a nie ma się z kim spotkać.

Przy najbliższej okazji spotykam się z osobą z Łukowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Ja też jestem chętny. Mieszkam w Wilanowie. 80km to dla mnie trochę za daleko, moim zdaniem całkiem akceptowalne niebo jest na wschód od Konstancina.

Jestem dość początkujący, ale mam swój sprzęt.

Jeśli chcesz poćwiczyć sam, to polecam na poczatek wypożyczyć np BKP15075 w Delcie. 15% ceny za miesiąc.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Moja miejscówka ma położenie geograficzne  52.041455 , 21.042236 przy dobrych warunkach daje się coś nie coś podejrzeć, coś nie coś dlatego,
że jest to 21,3 km w prostej linii od Pałacu Kultury na południe w lasie, ja do tego wpadam przy każdej okazji, to taka mała odskocznia
bez specjalnej wyprawy gdzieś dalej. Posiada wiele walorów podczas obserwacji można w dość sporej odległości rozpalić ognisko, atrakcja i przeszkoda
światło ogniska w odległości 100 m, przy małym ognisku dużo światła nie ma, tam wolno takie rzeczy robić.   
Polana położona jest pomiędzy Żabieńcem a Zalesiem Górnym, 4 km na południowy-wschód od Piaseczna, przy tzw. trakcie wareckim.
Można tu dojechać samochodem od strony Piaseczna skręcając w Żabieńcu z drogi krajowej nr 79 w prawo.
Za miejscowością należy jechać prosto drogą asfaltową wzdłuż lasu, by po ok. 500 m skręcić w lewo w szeroką drogę leśną (historyczny trakt warecki),
która zaprowadzi na miejsce. Od drogi nr 79, do miejsca jest około 2,3 km.
Warto zabrać ze sobą nie tylko sprzęt do obserwacji, ale i małą piłę do drzewa, małą siekierę jest około 10-ciu stanowisk do palenia ognisk.
Nadleśnictwo dba o to by była sterta gałęzi do palenia. W dzień, a szczególnie wolne dni od pracy ma to spore powodzenie, zwłaszcza rodzice z dziećmi,
tam w nocy czasami bywa Wega. Dla zainteresowanych podam stronę więcej informacji.   www.piaseczno.pl/turystyka/zimne-doly

Trasa.jpg13.jpgZanieczyszczenie światłem.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...
  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

Obserwują, ale uciekając daleko na wschód. Niestety rzadko.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby się coś szykowało, to dawajcie znać :) Macie jakieś miejscówki? Ja jeżdżę kilka km na południe od Konstancina, ale chętnie bym pojechał trochę dalej pod lepsze niebo.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrobonq napisał:

Jakby się coś szykowało, to dawajcie znać :) Macie jakieś miejscówki? Ja jeżdżę kilka km na południe od Konstancina, ale chętnie bym pojechał trochę dalej pod lepsze niebo.

Witam.

Chętnie wybrałbym się właśnie w te rejony, masz jakieś konkretne miejsce?

Jurek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam :) Ul. Mikołaja Reja w Brześcach, między Kawęczynem a Wólką Załęską. Gdzieś po 100m od głównej drogi kończą się domy, za to wykładana betonowymi płytami droga idzie dalej i kawałek dalej jest coś w rodzaju zatoczki, gdzie można zaparkować nie blokując przejazdu. Niebo jest tam ładnie odsłonięte, bo miejsce jest na środku sporej łąki. Niestety to wciąż bardzo blisko Warszawy, więc nie jest tam zbyt ciemno. Poza tym od wschodu widać 3-4 latarnie, które są mniej więcej 200m dalej. Pobliskie domy są zasłonięte drzewami, więc przynajmniej ich oświetlenie nie daje po oczach. Miejsce wybrałem głównie ze względu na to, że mogę tam dotrzeć stosunkowo szybko, ale ciemnych obiektów raczej tam się nie zobaczy. M31 jest ledwo widoczna jako słaby, rozmyty placek. M13 widziałem tylko w lornetce, mój refraktor już jej nie łapał. Raz wydawało mi się, że na granicy widoczności majaczy mi Droga Mleczna. Może bardzo jasnym sprzętem coś więcej by się wyciągnęło, ale miejsce jest raczej do obserwacji księżyca, planet, gromad otwartych itp.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okolica Puszczy Białej (nad Węgrowem - Sokołowem Podlaskim) oraz okolice Latowicza to dwie doskonałe miejscówki obserwacyjne. Sam z nich korzystałem. Niebo jest doskonałej jakości, bez SQM-a nie podam miarodajnych wartości ale weźcie to na wiarę. ;) Ostatnimi czasy w gminach Siennica i okolicznych wymieniono oprawy uliczne na LED. Są to takie popierdółki multi-emiterowe, więc na ulicach zrobiło się ciemno jak w d... Jakość nieba w okolicy znacznie się poprawiła dzięki temu.

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Nord napisał:

A co powiecie na Węgrów, a dokładniej kilka km na północ?

Ewentualnie Siennica- Latowicz.

Jestem otwarty na propozycje :)

3 godziny temu, Windforce napisał:

Okolica Puszczy Białej (nad Węgrowem - Sokołowem Podlaskim) oraz okolice Latowicza to dwie doskonałe miejscówki obserwacyjne. Sam z nich korzystałem. Niebo jest doskonałej jakości, bez SQM-a nie podam miarodajnych wartości ale weźcie to na wiarę. ;) Ostatnimi czasy w gminach Siennica i okolicznych wymieniono oprawy uliczne na LED. Są to takie popierdółki multi-emiterowe, więc na ulicach zrobiło się ciemno jak w d... Jakość nieba w okolicy znacznie się poprawiła dzięki temu.

Które z tych miejsc poleciłbyś bardziej? Na mapach LP korzystniej prezentuje się Puszcza Biała, ale latarnie LED w okolicach Siennicy i Latowicza oraz mniejsza odległość do pokonania też kuszą :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)