Skocz do zawartości

Projekt 16"


piotrkusiu

Rekomendowane odpowiedzi

Oklejone płozy. Śliskie toto jak mokry lód, pięknie jeździ po teflonie :)

Przeglądam i przeglądam strony na forum.... A TU taki teleskop!  Nawet nie wiem jakich słów użyć ;-).

Ja dopiero raczkuję - 1309Eq2 od jakiś 60 dni (3-4 dobre noce).

Będę śledził. No i zazdroszczę :-)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

No piknie to Panie Kolego zaczyna wyglądać 8)

Czekam na ,,rośnięcie" konstrukcji ku niebu :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiesz się Kusiu masz 80 dni na skończenie! O:-) Zobaczysz jakie wzbudzi zainteresowanie, ludzie będą z nim w Zatomiu zdjęcia robić!

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko łapię czas to przy nim robię. Mam nadzieję jutro skończyć górną klatkę ;)

Kółko kolimacyjne zrobiłem starym sposobem Indian mazurskich- wydruk na białej naklejce + nożyczki. Spisała się przy Columbusie 12" to i tutaj da radę.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się Twoja konstrukcja, Wygląda bardzo profesjonalnie.

Mój LB16" jest po przejściach i zapowiada się że też będę musiał zbudować coś podobnego. Czy projekty CNC skasowałeś ? czy przyjmujesz ewentualne zlecenia na wycinkę? :)

Pozdrawiam i wytrwałości


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uznanie.

Ile jest z tym pracy to wie tylko ten, kto coś takiego robił. Wszystko wydaje się bardzo proste- kilka elementów ze sklejki, trochę śrub itp. Tymczasem jest to żmudna i czasami niewdzięczna robota.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

....  i czasami niewdzięczna robota.

 

AAA tu się z Kolegą nie zgodzę !!!  Wdzięczna - bo otworzy niezapomniane widoki (przy pogodnym niebie)  8)  i oko będzie cieszył taki piękny  mebelek (w chmurwne dni) ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wygląda na to, że wystartujemy z "szesnastkami" prawie jednocześnie, zapewne w marcu. Jak pomyślę o Sekstecie, Septecie, kilku(nastu) planetarnych Abellach i takich tam podobnych to aż łapska mi się trzesą ;D O ile tylko pogoda dopisze to relacji z obserwacji nie zabraknie.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Konkretny sprzęt,a Ty piszesz że nie chce Ci się obserwować,gdybym ja miał takie cudo.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj teleskop zaliczył pierwsze światło.

Niebo zamglone, zasięg jakieś 3,5-4mag, dymy z kominów, miejscówka w mieście pod latarnią. Gorszego miejsca do obserwacji nie było ale do złapania ostrości na kilku obiektach nadaje się jak najbardziej.

Okazało się, że łapię ostrość wszystkimi okularami jakie posiadam (długie Erfle, LVW, Ortho, plossle Vixena i jakiś noname).

Teleskop pracuje dosyć ciężko ale najważniejsze że płynnie i bez zacięć - coś między Syntą a Meade LB. Gasi drgania jak mój stary Columbus - tutaj mógłbym nieco poprawić ale wiąże to się z kosztami wyprodukowania nowego dobsona więc dam sobie spokój, jest OK.

Wiatrak chłodzący lustro umieściłem w silikonowej wkładce tłumiącej drgania i właściwie zapomniałem że jest ;) Pracując na 9V lustro schłodził w 1,5 godz o różnicę prawie 25*C umożliwiając obserwacje okularami długo i średnio ogniskowymi, po dalszych 30min bez problemu mogłem używać okularu 10mm dającego powiększenie 182x.

Kolimacja prosta, bez problemu rozdzieliłem Kastor-a okularem 30mm przy powiększeniu 59x.

 

Teraz trzeba tylko przyciąć aluminiowe rurki, może uszyć sukienkę i jechać na zlot w Zatomiu :D

  • Like 7

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Piotrze 8)

W Zatomiu zrobimy chrzciny :D  - jakaś nazwa już ustalona ?? może konkurs ?? ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Miałem wiele chwil zwątpienia. Najgorszy jest brak warsztatu, bo ATM w domowych warunkach to droga przez ciernie... Nie wiem jak Pan Janusz Wiland swoje fastrony w pokoju produkuje :D

Co do nazwy to miała być Virgo, ale chyba za ciężki teleskop jak na pannę ;)

Coś wymyślimy i szampana rozbijemy o płozę.

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulację Piotrze -jak pisałem Zatomiarze będą sobie z nim zdjęcia robić!

Nazwij..."Porrima" bo ta gwiazda znajduje się w Ciekawym miejscu  w pewnym gwiazdozbiorze >:D :P

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Teleskop dostał aluminiowe rurki i nazwę CYKLOP*

*- bo ma jedno oko ;)

No pikne, smukłe, zgrabne 8)

A klejnij je karbonikiem :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
piotrkusiu

Możesz coś więcej napisać o powłoce ? Nie czuje się specjalistą w powłokach malarskich jeśli chodzi o drewno. Jakoś nie mam zaufania do drewnianych konstrukcji poddanych wilgoci. Jednak chyba wszystkie konstrukcje Dobsonów ATM są chyba z drewna, czy nie ma obawy że sklejka zacznie z czasem "puchnąc" , powłoka pękać i za chwile przyjdą korniki :) 

 

Planuje odświeżyć swojego LB16" - zamienić blachę na coś innego, zmienić ogólnie całą konstrukcję, ale waham się nad wyborem tworzywa. Drewno - bo tanie ? a co np z PMMA, czy węglowymi płytami ? cena oczywiście znacznie wyższa, ale wpływ wilgoci zerowy...

 

A dodatkowe moje pytanie, to czy masz tak spasowany układ, że nie musisz robić za każdym razem kolimacji ? czy mimo wszystko zawsze jest coś do podkręcenia ? 

 

No dobra, jeszcze jedno pytanie :) czy sprawdzałeś rozwiązanie z SW - gdzie są tylko 3 pałąki ? 6, to 6 - sztywniejsze - bez gadania, ale czy 3 nie wystarczyłyby ? 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)