Skocz do zawartości
miszle

Wymarzony teleskop na gwiazdkę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Nazywam się Andrzej i razem z synem Michałem zarejestrowaliśmy te konto. Dużo wcześniej czytałem postów na tym forum ale jak wiadomo nowicjusz nie jest w stanie wszystkiego sam ogarnąć. A wybór właściwego teleskopu wprowadza dużą dozę niepewności. Zbliża się gwiazdka więc myślimy naz zakupem pierwszego teleskopu, choć syn do tej pory posiadał jakieś mało profesjonalne raczej zabawkowe lupki. Sytuacja wygląda następująco:

- syn ma 12 lat i tak naprawdę nie ma żadnego doświadczenia w obsłudze

- ja jestem też zielony w temacie chociaż sporo czytałem,

- mieszkamy w miasteczku 30 tys. mieszkańców na obrzeżach w domu jednorodzinnym z potężnym balkonem 2,5 x 10 metrów jednak jest on bardzo kryty i od strony ulicy - latarni więc marne szanse na obserwacje. Z drugiej strony budynku mamy sporą działkę i ciemno ponieważ nie ma zwartej zabudowy i nie ma latarni w promieni około 100 metrów nie ma zabudowań jest ciemno a budynek kryje uliczną latarnie

- jak już zdążyłem poczytać to i tak muszę synowi w tym pomóc i się zaangażować i oczywiście to akceptuję (w dobie smartfonów jestem w stanie wszystko zaakceptować aby oderwać uwagę od tego badziewia)

- mamy sporo wyjazdów na działkę za miasto teren odludzia a więc tam obserwację jak najbardziej,

- chętnie obserwację samolotów w przelocie, gwiazd, księżyca i wszystkiego co jest dostępne (w tej cenie)

- moje trafienia po lekturze na tym forum:

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex

https://allegro.pl/teleskop-dobson-8-deluxe-delta-optical-gso-i7596129249.html?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=Y2Q4MjY1ZGItNzZiZC00NWVhLWIxNGYtODc5ZjU2NDQ3ZWE0AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=a59a9f32-0d9c-441e-8f9f-6c43ee200c20

czyli sky watcher dobson 8 pyrex lub Dobson 8 Delta Optical GSO

i teraz czy takie wybory są rozsądne i czy ten droższa Delty jest wart dołożenia 200 złotych. Zakres cenowy jest mniej więcej taki. Używane jak najbardziej ale mieszkamy przy granicy północno wschodniej także aby dojechać jest zawsze daleko :)Być może coś innego, czasu trochę mało - gwiazdka - bardzo proszę o pomoc i informację.

Pozdrawiamy

Andrzej i Michał

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witaj

Pomysł jak najbardziej dobry. Jeśli możesz wybierz wersje GSO. Możesz dać ogłoszenie, najlepiej na astromaniak.pl gdzie bardzo często są różne oferty. Może trafi Ci się GSO lub SW 8" lub nawet 10".

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
7 minut temu, miszle napisał:

(...)

(w dobie smartfonów jestem w stanie wszystko zaakceptować aby oderwać uwagę od tego badziewia)

(...)

Dzięki za ten komentarz :) Przeraża mnie jak ludzie w każdym miejscu gapią się w telefon.

Jedna porada z mojej strony -> skoro rozważacie wyjazdy, to od razu zacznij planować logistykę, tj. jak łatwo tuba wchodzi do samochodu (112cm) , na ile wygodnie będzie to nosić (23-25 kg), itd.

W szczególności, żebyś był świadomy, że faktycznie będziesz za każdym razem potrzebny choćby tylko po to, by wytaszczyć sprzęt na zewnątrz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak wiem, że muszę się zaangażować. Transport jak najbardziej wchodzi w rachubę. Wiem że to ileś tam waży ale niestety pasje wymagają poświęceń.

Jeżeli nie namierzę używanego to czy ta oferta jest korzystna w tym też cenowo:

https://allegro.pl/teleskop-dobson-8-deluxe-delta-optical-gso-i7596162220.html

Bo widzę, że one między sobą się chyba różnią, a nie jestem wstanie wyłapać różnicy

https://www.teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-8--DeLuxe-203/1200-M-CRF-(mikrofocuser-1:10,-chłodzenie-lustra,-model-680)-teleskopy-2035.html

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
16 minut temu, wessel napisał:

Tak, jest rabat.

Dobry wybór !

A ten rabat nie był przypadkiem od 200 postów ? Tak chyba gdzieś czytałem, chyba że coś mi się pomyliło.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
16 minut temu, sylwas72 napisał:

A ten rabat nie był przypadkiem od 200 postów ? Tak chyba gdzieś czytałem, chyba że coś mi się pomyliło.

Nie - wystarczy być naszym forumowiczem :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zanim kupisz 8" lub 10" Dobsona to radziłbym podjechać gdzieś i naocznie zobaczyć taki teleskop aby zaznajomić się z całą logistyką związaną z takim sprzętem. Gabaryty, możliwości transportu, sam wygląd i ewentualna obsługa techniczna np: kolimacja, zwłaszcza, że będzie to twój pierwszy teleskop. Naprawdę warto.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jednak właśnie mam problem z zobaczenie bo mieszkam prawie jedną nogą w Rosji i praktycznie wszędziej mam daleko. Zdaje sobie sprawę, że jest to wielkie ale mam miejsce zarówno w domu czy też w piwnicy, garażu pod domem tyle że tam nie ogrzewa ale temperatura raczej rzedko spada poniżej 5 stopni. Wyjście z piwnicy to praktycznie ten sam poziom co działka także zastanawiam się nad piwnicą bo obserwacje i tak na podwórzu czy też na wyjeździe to łatwo z transportem. Auta wielkie to raczej gabarytów nie powinienem mieć problemu. Natomiast ta temperatura w piwnicy mnie trochę martwi czy nie za zimno? Druga sprawa na co to się stawia stołek, stolik podpora? Dla mnie nie ma problemu nam w rodzinie za płotem bardzo nowoczesną stolarnię. Ogólnie używane też wchodzą w rachubę tyle że mam wszędziej daleko do Wawy ok 320. Jak w piwnicy to pokrowiec albo skrzynia? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, Karol_C napisał:

Miałem kiedyś taką 10-tke. Kupiłem półroczną za 1400 zł na gwarancji na Astromaniaku. Kawał dobrego sprzętu. Miałem też 2-ie ósemki Synty: zwykłą i Flexa oraz Syntę 12-tke. 12-scie cali robi różnicę tzn...moim zdaniem tutaj zaczyna się komfortowe oglądanie, ale zarówno 8 jak i 10 sprawią ogrom frajdy, i pokażą ogrom obiektów, a 12-tka to już kolubryna. Dobrze, że blisko domu masz przyzwoite warunki bo ładowanie armaty i podróż z nią mogą dobić😂 sprawdź dokładnie czego się spodziewać po niebie u Ciebie na

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przy 8-12" obserwuje się na siedząco. Tak jest najstabilniej. Powyżej raczej trochę na siedząco, trochę na stojąco.

Teleskop może stać w garaż. Pokrowiec przyda się do ochrony przed kurzem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To super, że w garażu można , mogę zrobić skrzynię ze sklejki - robię takie do drugiego hobby strzelania pneumatycznego, nakładaną z góry z cienkiej sklejki.

Więc moje wyniki:

pod domem:                                                       na działce za miastem

SQM                             20.00                                                           21.80

Brightness                     1.08                                                             0,206

Artif                              907                                                                35,3

Ratio                            5,30                                                                0.206

Bortle                      class5                                                                class3

Elevation                  123                                                                   137

Ale nie potrafię tego zinterpretować.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Patrzysz na warstwę atlas 2015? Bo ona jest "wiarygodna". Jeżeli tak to pod domem tak sobie ale na dzialce niebo marzenie :)

Ja tylko dodam odnośnie porównania GSO i Synty bo miałem oba.

GSO:

- lepsze okulary na start

- lepszy wyciąg z microfocuserem 1:10

- łożywskowanie w obu osiach

- możliwość wyważenia tuby na czopach tuby przy cięższych okularach

- wentylator do chłodzenia lustra (choć to chyba gadżet bo nigdy nie używałem, nie było potrzeby :) )

Pamiętaj też że zarówno 8" jak i 10" to dosyć światłosilne teleskopy więc w dłuższej perspektywie będą potrzebować lepszych okularów które mogą kosztować tyle co sam teleskop :)

Polecam też uzupełnić teleskop o lornetkę która bardzo pomaga w nauce nieba.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
34 minuty temu, miszle napisał:

Odnośnie zniżki dla forumowiczów otrzymałem info ze trzeba niestety mieć 200 postów  

A jednak dobrze przeczytałem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hej pomimo tego otrzymałem też rabat troszkę mniejszy i jestem i tak happy. Zamówiłem, choć szwagier doradzał żeby wziąć z elektrycznym nastawianiem jakiś inny teleskop, ale ja zdałem się na forum i wziąłem ten:

https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-8-f-6-m-crf?from=listing&q=dobson+8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
10 minut temu, miszle napisał:

Hej pomimo tego otrzymałem też rabat troszkę mniejszy i jestem i tak happy. Zamówiłem, choć szwagier doradzał żeby wziąć z elektrycznym nastawianiem jakiś inny teleskop, ale ja zdałem się na forum i wziąłem ten:

https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-8-f-6-m-crf?from=listing&q=dobson+8

Nic nie zastąpi frajdy szukanie samemu wybranego obiektu na niebie i radości z odkrycia go własnoręcznie... iście Kolumbowskie uczucie😊

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Też tak myślę. Super, że udało się coś wybrać i kupić dzięki Wam kolegom z forum. Oczywiście mam jeszcze kilka drobnych pytań a mianowicie czy można tego używać na mrozie bo idzie zima. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Godzinę temu, miszle napisał:

Też tak myślę. Super, że udało się coś wybrać i kupić dzięki Wam kolegom z forum. Oczywiście mam jeszcze kilka drobnych pytań a mianowicie czy można tego używać na mrozie bo idzie zima. 

No limit 😊 jakby się oszroniło wtórne to warto się wyposażyć w samochodową suszarkę do włosów lub zrobić podgrzewanie. Zresztą taki wynalazek może się przydać przez dużą część roku.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dobry wybór :) O mróz się nie bój. Jak masz piwnicę, gdzie jest te 5-10 stopni to wstawiaj tam teleskop po obserwacjach. Potem jednak najlepiej wstawiać do domu, ażeby wilgoć odparowała. Potem znowu go możesz trzymać w piwnicy, bo pamiętaj, że ciepłe lustro degraduje obraz i trzeba je wystudzić przed obserwacjami. Kolimacji się nie bój. Ten teleskop ją "trzyma" a i to nie fizyka kwantowa ;) 
Z czasem przydadzą się Wam okulary. Ta 30 i 9 są nawet ale przydało by się coś w granicach 13-16 mm i coś na większy power, np podczas obserwacji Księżyca - ok 6-7 mm. Śmiało używki, np docelowe ESy (ok 450-600 sztuka) ale nie jest to konieczne.

Nieba zazdroszczę. Musze jechać ok 150-180 km żeby mieć 21,8 mag ;) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nawet nie wiem co to jest kolimacja i z czym to się je. Wiem tyle, że jest :) Mogłem wybrać przesyłkę za darmo ale pojadę z młodym po ten teleskop choć mam ponad 250 kilometrów w jedną stronę. Bedzie czas aby pogadać o sprzęcie 😊😊

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 godzinę temu, orzeszek1916 napisał:

Nieba zazdroszczę. Musze jechać ok 150-180 km żeby mieć 21,8 mag ;) 

Dołączam się do zazdrosnych. Do przyzwoitego nieba około 21,5 do 21,6 mag muszę jechać od Bielska-Białej jakieś 60 km, a do 21,72 jakieś 100 km, że o lepszym nie wspomnę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Szczerze przed samą chwilą oglądałem znowu ten atlas 2015 i u mnie w zasadzie jest wszędzie powyżej 21,80 maga dochodzi do 21,91. Tylko na ulicy przy domu jest 20. A w promieniu 5 kilometrów jest już wszędzie wysoko. Może w końcu to zrekompensuje to zadp....e

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja mam 21,7 mag (dokładnie 21.65-21.7 mag) 30-40 km od domu. Pytanie, na ile ma sens, jak u mnie naginać dodatkowe 100-120 km do 21.8-21.9 mag ? Chyba, że 2-3 razy na rok wynająć domek. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Karol pewnie, że jest sens do niebo pod 21,9. Tosz to prawie idealne niebo. No i 100 km z noclegiem? Nie żartuj ;)

Miszle, przeglądam Twoją okolicę. Nie no jak piszesz, dookoła 21,8. Oby Was wciągła astronomia, bo tam aż się prosi mieć Newtona ale tak od 12" wzwyż :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Orzech,

Już lepiej jechać dwa razy na rok do Bieszczad na 3-4 dni. Jeszcze mam Ukraine nie daleko i 21.95 mag ale to niziny. Lepiej u Nas.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta