Skocz do zawartości

Lornetka na początek


Ferb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Rozpoczynam swoją przygodę z niebem ;) Jestem w tym jeszcze zielony, ale robię co mogę. Otóż chciałbym zacząc obserwacje nieba, ale nie posiadam żadnego sprzętu. Mój ojciec jest myśliwym i  ma lornetke 9x63. Co ewentualnie mógłbym nią obserwowac? Czy w ogóle nadaje się do tego?

P.S. Na razie o astronomii wiem tyle, ile dowiedziałem się na lekcjach fizyki i geografii w szkole, czy mógłby mi ktoś pomóc, powiedziec od czego zacząc, jaką książke przeczytac. Jestem strasznie ciekaw, od zawsze fascynowało mnie to u góry, ale dopiero teraz (w wieku 16 lat...)  zabieram się do tego. Do tego dochodzi fakt, że ludzkośc tak mało o tym wie, to jeszcze bardziej mnie motywuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9x63 pokaże Ci MNÓSTWO obiektów na niebie. Dokup do niej porządny statyw z adapterem lornetkowym, skombinuj krzesełko i leżaczek.

Jest nieco literatury lornetkowej, ale większość anglojęzycznej. Poszukaj tematów lornetkowych na forach, może skuś się na zakup miesięcznika Astronomia Amatorska (http://www.astronomia-amatorska.pl) :)

Na początek lektura co można zobaczyć w lornetce:

http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=153

http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=157

http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=176

http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=178

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Kolega ma już 9/63 tak więc 10/50 jest mu nie potrzebna , w tym momencie warto się skupić na szukaniu czegoś co nas interesuje , na początek polecam gogle sky map w telefonie z androidem chyba każdy takowy posiada , mnie bardzo pomaga a jestem nowicjuszem również....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące później...

No to zgodnie z ,,łaskawym" syndromem nowego sprzętu astro gwiazdek jeszcze z tydzień nie zobaczysz  ;)

Kolego igazwro - tu masz to cacko  :) http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=24803

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz coś naprawdę dobrego to tu masz super sprzęt, polecam też sprzedawcę :

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=2069.msg22177#msg22177

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zaczynam swoją przygodę z astronomią i mam zamiar kupić na początek małą "ręczną" lornetkę :)

Igni - Kolega chce na początek  ;) Ta jest bajer ale to już lornetowy ,,Pablitus"  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zaczynam swoją przygodę z astronomią i mam zamiar kupić na początek małą "ręczną" lornetkę :) Chodzi mi głównie o to, żeby nadawała się do nauki nieba. Myślicie, że lornetka Nikon Action VII 8x40 będzie ok?

Stosunek jakość-cena jest dobry. Za taką sumę nie dostaniesz nic lepszego. Lornetka ma duże pole widzenia (ponad 8 stopni. To bardzo dobrze do nauki. Mały jest odstęp źrenicy - jeśli nosisz okulary, może być problem. Jeśli masz możliwość, obejrzyj ją w sklepie i przymierz się. Lornetka to bardzo "osobisty" sprzęt, powinna pasować do twarzy i rąk. Z drugiej strony, lornetki znanych firm, o średnich parametrach, pasują niemal każdemu.  Podsumowując, nie jest to zły wybór i pod dobrym niebem powinieneś sporo widzieć. Poza tym, taka lornetka sprawdzi się także jako turystyczna czy ptasiarska.

Jeśli jednak możesz dysponować większą kwotą, do astro polecane są 10x50. Ta, co nabyl Andrew22zz, jest fajna.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba "napisała"....

Robert - Ty już dzisiaj nic nie pisz - ja też  :) :) :P

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz zostałem zbity z tropu....Też jestem nowy i zielony że hohoho :)....Choć troszke literatury dzieki JackowiErbel już poczytałem i obeznałem się z niebem dzięki Stellarium + własne obserwacje koło miejsca zamieszania za co baaaardzo Jacku Ci dziękuje :). No i kiedy poczytałem sobie to i owo na necie o tym jaką lornetke wybrać na początek i już miałem kupic Nikona Action 10x50 EX VII, wchodze na forum i widze coś o lornetkach 9x63, czy coś w tym stylu....I teraz zgłupiałem...Którą wkońcu wybrać mam budżet max 650 zł . Przyznam że NIKONA miałem już w rękach, a właściwie od tygodnia dzień w dzień wchodze do Media Markt i ją sobie macam i oglądam. Generalnie wizualnie podoba mi się strasznie :). Ale jakiego najlepiej dokonać zakupu by nie żałować. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

" To wyobraźnia przeciera szlaki rozumowi"

NIKON ACTION EX 10x50 + duuużo zapału :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

też jestem tutaj nowy i miałem ten sam problem jaką lornetkę na początek wybrać. Trz tygodnie przeglądania internetu, czytanie opinii i .... w końcu wybrałem Delta Optical 10x56. Też chodziłem do sklepu i trzymałem jedną tzn Nikona i moją Deltę :) wypadło na Deltę tak mi się wydawało, że lepiej przez nią widać, nie wiem jak Nikon w nocy ale Delta jest zaje.... przedwczoraj Saturna widziałem pięknie, teraz czekam na dobrą pogodę, żeby zobaczyć coś więcej. W przyszłym miesiącu planuję kupić teleskop i znowu problem mam 2 opcje Synta 8 albo 10, w sumie to na 10 może zabraknąć kasy i nie wiem czy kupić 8 czy czekać. Tak czy inaczej jak dozbierasz do Delty to nie będziesz chyba żałował ale o Nikonie też nie czytałem złej opinii. Delta podobno zbiera więcej światła tak czytałem i daje większą jasność też wyczytałem gdzieś w testach.

Pozdrawiam

Godzio

Powód edycji - ortografia i literówki

Delta Optical Titanium 10x56, Orion 8",Lidletka 10x50 BK-7 Auriol,Nikon D7100
/war-maz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... w końcu wybrałem Delta Optical 10x56. Też chodziłem do sklepu i trzymałem jedną tzn Nikona i moją delte :)

... W przyszłym miesiącu planuje kupić teleskop i znowu problem mam 2 opcje Synta 8 albo 10, w sumie to na 10 może zabraknąć kasy i nie wiem czy kupić 8 czy czekać. Tak czy inaczej jak dozbietasz do Delty to nie będziesz chyba żałował ale o nikonie też nie czytałem złej opinii. delta podobno zbiera więcej światła tak czytałem i daje większą jasność też wyczytałem gdzieś w testach...

Trudno, by większe szkło / lustro nie zbierało więcej światła do oka :) No, chyba, że jakość byłaby całkiem denna, ale to nie ten przypadek. Lornetka 10x56 ma też większą źrenicę wyjściową - krążek światła wychodzący z lornetki do oka (5,6 mm średnicy) w porównaniu do 10x50 (tu 5 mm). W ciemności, gdy Twoja źrenica oka rozszerzu się całkowicie (do ok. 7 mm u młodych ludzi), z większej lornetki otrzymasz światło na większą powierzchnię siatkówi - obraz jest jaśniejszy i zobaczysz więcej szczegółów przy takim samym powiększeniu.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie chcesz spróbować z giełdy - ja kupiłem za identyczną cenę w super stanie, a ta na taką wygląda - około 180 zł zostaje Ci w portfelu  ;) http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=24803

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimar, na twoim miejscu bym jednak spróbował. Najpierw poproś sprzedającego o dokładny opis, który doprecyzuje to, co widać na zdjęciach. Możesz umówić się na transakcję z zastrzeżeniem możliwości zwrotu lornetki, jeśli ta nie będzie spełniała twoich wymagań. A pozostałe 180zł będziesz mógł spożytkować kupując lepszy statyw.

EDIT: nasz kolega Łukasz (Łukasz83) jest z okolic Łodzi. Poproś go o pomoc w tej sprawie - może znalazłby czas na obejrzenie tej lornetki?

A biorąc pod uwagę, że i on i parę osób ze Szczecina jedzie na zlot do Zatomia, są przesłanki, że cała operacja mogłaby się udać bez narażania lornetki na podróż roztrzęsionymi furgonami pocztowymi/kurierskimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024