Skocz do zawartości
MichalKaczan

Obiekt Tygodnia 22.03.2020 NGC 3226 i 3227

Rekomendowane odpowiedzi

Spróbowałem, choć warunki pozostawiały sporo do życzenia. Struktury spiralnej w 3227 za cholerę nie byłem w stanie wyzerkać, natomiast po dłuższym wpatrywaniu się można było dostrzec, że galaktyki praktycznie się stykają (Pentax 7 mm, pow. nieco ponad 2O0x). Nie do końca byłem w stanie wyodrębnić ten łukowaty "łącznik" widoczny na fotach, a raczej galaktyczne halo/otoczka engieca 3227 wydawało się dotykać sąsiadki.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Udało się dziś parkę dostrzec w 13". Używałem ES 24mm (x70 i ŹW 4.8mm) oraz ES 14mm (x120 i ŹW 2.8mm). Dwie blisko siebie galaktyki. Jedna podłużna i druga okrągła. Jasne jądra. Ani struktury spiralnej ani łącznika nie wypatrzyłem. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Widywałem i widuje tą parę zawsze kiedy tylko szperam w Lwim cielsku. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pamiętam, że odnalazłem je dość łatwo w refraktorze 150 mm na "takim sobie" niebie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Teleskop 30cm pod bardzo przejrzystym i dość ciemnym niebem SQM-L 21.08 mag/s2 pokazał ubiegłej nocy galaktyki bardzo ładnie. Jasne jądra, stykające się otoczki różniące się wielkością, ale nie  ukazujące żadnych dalszych szczegółów. Używałem okularu XW10 (150x). 

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 godziny temu, Szarlej napisał:

Jasne jądra, stykające się otoczki różniące się wielkością, ale nie  ukazujące żadnych dalszych szczegółów. Używałem okularu XW10 (150x). 

Czyli to co u mnie w czternastce przy słabszych warunkach.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Wczoraj przyglądałem się tym galaktykom długi czas w teleskopie 12", w powiększeniach 60, 107 i 319 razy. Ta większa, NGC 3227, przeszła pewną ewolucję w przeciągu, jakim ją obserwowałem, a było to może nawet z pół godziny. Głównie dlatego, że na niebo niespodziewanie wdarły się jakieś obłoki, przypominające jasne plamy dymu, leniwie snując się od wschodu na zachód. Tak więc NGC 3227 początkowo odsłoniła tylko owalne podłużne halo, jednak z czasem owal przestał być owalem i kształt stał się jakiś nieokreślony. Sąsiadka właściwie się nie zmieniała poza jasnością, w każdym razie nie zwracałem nań większej uwagi. Ale pod koniec obserwacji NGC 3227 jakby znów się zmieniła. Wielokrotnie miałem silne wrażenie, że za jądrem, po przeciwnej stronie od eliptycznej N3226, pojawia się pojaśnienie, jakby chmurka. To dostrzegłem głównie w okularze 4,7mm i powiększeniu 319 razy, jednak po powrocie do 14mm, nadal miałem podobne wrażenie. Możliwe, że to była po prostu część halo. Oprócz tej pary, w jej bliskim sąsiedztwie świeciła dość łatwo NGC 3222 i nieco dalej, dość słaba NGC 3213, lecz po tak długim czasie wyskakiwała stosunkowo łatwo. Warunki były średnie, niebo rozjaśnione, łuna od Włodawy na południowym wschodzie mocno odbijała światło. No i chmury krążyły.

Edytowane przez Damian P.
  • Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
53 minuty temu, Damian P. napisał:

Ale pod koniec obserwacji NGC 3227 jakby znów się zmieniła. Wielokrotnie miałem silne wrażenie, że za jądrem, po przeciwnej stronie od eliptycznej N3226, pojawia się pojaśnienie, jakby chmurka. To dostrzegłem głównie w okularze 4,7mm i powiększeniu 319 razy, jednak po powrocie do 14mm, nadal miałem podobne wrażenie. Możliwe, że to była po prostu część halo.

Świetna obserwacja Damian! Zdecydowanie trzeba jej dać trochę czasu. Mówisz o stronie przeciwnej od tej, którą zaznaczyłem żółtym kółkiem?

beznazwy.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dokładnie, to wrażenie chmurki było po przeciwnej stronie jądra niż żółte kółko. Może to była najjaśniejsza część tego halo. Niestety już nie pamiętam, czy to było zaraz za jądrem, czy może dalej, blisko tej gwiazdki, gdzie zakręca te "dodatkowe halo". Jeszcze tam skieruję teleskop, zwłaszcza, że nalot jest banalny.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ok, z tego co pamiętam to ze strony, o której mówisz widziałem cętkowanie na tle halo. Ale powiem szczerze, że tę stronę potraktowałem trochę po macoszemu, a skupiłem się na tej poprzeczce. Też tam wrócę, może jeszcze warun dopisze.

A wogóle to fajnie, że możemy wymienić się spostrzeżeniami i myślę tu o wszyskich udzielających się. O to właśnie chodzi w cyklu OT ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta