Skocz do zawartości

Dostałem teleskop . . . I ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie . . . Dostałem telesko . . . Na urodziny . . . Synta 8 na podstawie Dobsona . . . Chyba tak to się piszę . . .

Więc tak, szczerze mówiąc zawsze była we mnie jakaś ciekawość do wszechświata ale nigdy nie miałem perspektyw by ją rozwijać, aż tu nagle trach . . . Teleskop na urodziny ;)

Więc zajarany poszedłem nad morze gdzie jest najciemniej w okolicy i zacząłem szukać tych sławnych "galaktyk, mgławic, planet" co oczywiście okazało się wielkim zawodem ponieważ . . . Znalazłem jedynie Jowisz i Jego księżyce co oczywiste . . .

Szczerze mówiąc widok przez szukacz wprowadził mnie w szok . . . Wyciemniony widok pozwala dostrzec więcej gwiazd, i wyraźniej . . . Szczerze mówiąc bardziej byłem zajarany szukaczem bo fajnie było przez Niego widać . . .

Problem w tym że zobaczyłem księżyc i Jowisz . . Można powiedzieć że się wypaliłem już tym . . . Byłem kilka razy ale ile można oglądać te same obiekty . . . Przyjdę skieruje teleskop na Księżyc, Jowisz popatrzę z pół godziny i tyle . . .Więc zainstalowałem program który wyświetla mapę nieba z dowonlego miejsca na świecie, w dowolnym czasie. Poznajdywałem tam kilka galaktyk, mgławic lecz nie mogłem Ich odnaleźć na niebie . . . Znajdywałem jedynie małe punkciki które i tak wyglądały jak gwiazdy . . . Czy to już jest ten widok ? mały świecący punkcik których i tak jest milion na  niebie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to galaktyki chciałeś wyłapać? Jaki masz zasięg (jakie najsłabsze gwiazdy widzisz gołym okiem) na swojej miejscówce?

Zacznij od katalogu Messiera. Wiele obiektów z tego katalogu widać spokojnie w szukaczu więc bez problemu je odnajdziesz. Nawiguj od jasnej gwiazdy danego gwiazdozbioru, poprzez inne charakterystyczne jakie widzisz na mapce aż do celu. Do M-ek możesz też przycelować szukaczem w TO miejsce i wykonując tubą okrężne ruchy na pewno trafisz na poszukiwany obiekt.

Powodzenia :)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz jakiś atlas nieba? Ja póki nie kupiłem to tylko M31 udało mi się znaleźć- z atlasem inna bajka, star-hopping ("idziesz" od gwiazdki do gwiazdki). I ważne żebyś zaczął od łatwiejszych obiektów (jasnych eMek). No i przede wszystkim cierpliwość i czas :) będzie fajnie, zobaczysz, a na początek zamiast galaktyki proponuję abyś polował na gromady otwarte- powinny Cię bardziej zachwycić niż szare przecinki :] Powodzenia!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naucz się nieba, jak już wspomniano bez atlasu i mapek się nie obędzie 8) Na początku zacznij  od jasnych obiektów takich jak np: Plejady, M 35 w bliźniętach, M 42 w Orionie widoczna gołym okiem.

Atlas w rękę i w plener uczyć się nieba... ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich sytuacjach przypomina mi się historia sprzed lat, gdy pokazawszy pewnej osobie gwiazdę przez teleskop usłyszałem pytanie: "a dlaczego ona jest taka mała?"  :D

Ameryki nie odkryję jeśli napiszę, że najlepszym rozwiązaniem dla kolegi jest przekopanie się przez zasoby forum, szczególnie działy poświęcone obserwacjom wizualnym oraz astroszkicom, wtedy będzie wiedział czego spodziewać się obserwując niebo przez swój teleskop. A potem, jesli chęci nadal będą, pozostanie nauka gwiazdozbiorów i nieba :)

Pozwodzenia

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie coś z dziedziny, wkręcisz się bardziej. Może fazę estetyczną masz za sobą. No i określ sobie jakiś plan obserwacyjny do wykonania tak jak koledzy radzą, wyrobisz się trochę i złapiesz "świeże spojrzenie" na te kropki ;-)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci polecić lekturę Astronomii Amatorskiej. Tam na początku (zazwyczaj storny 8-9) są bardzo proste mapki konfiguracji planet, Księżyca i gwiazdozbiorów na wybrane momenty - dzięki nim szybko znajdziesz i rozpoznasz planety i gwiazdozbiory. Jak już będziesz się orientował gdzie co jest -  zaczniesz wykorzystywać informacje z innych stron np. z działu ciekawe obiekty mgławicowe czy lornetkowy obiekt miesiąca. Zaczniesz też dokonywać przeglądu poszczególnych gwiazdozbiorów na podstawie artykułów Janków: Kolwasa i Desselbergera.  Zamieszczone w gazecie wykresy pozwolą Ci na znalezienie np. księżyców Saturna, zaobserwujesz też zaćmienia księżyców Jowisza. Poczytasz o gwiazdach zmiennych i może zaobserwujesz zmiany jasności niektórych z nich. Poczytasz trochę o astrofotografii i samodzielnie wykonasz ciekawe zdjęcia. A to dopiero początek.

To co piszę to oczywiście reklama pisma ale nie piszę nic nieprawdziwego czy naciąganego. Naprawdę tworzymy tą gazetę z myślą o takich właśnie użytkownikach teleskopów czy lornetek jak Magik1714.

Piotr Brych
założyciel miesięcznika Astronomia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj powinieneś mieć jeszcze pogodę. Znajdź miejsce, gdzie  będziesz mógł popatrzeć na południe. Wieczorem będzie tam gwiazdozbiór Oriona. Pod Pasem Oriona (3 jasne gwiazdy na jednej linii) wypatrz pionowy układ słabszych gwiazd - Miecz Oriona. Masz w nim szereg pięknych obiektów z M42 na czele (Wielka Mgławica w Orionie), na jej tle sławny Trapez - układ wielokrotny gwiazd, powyżej gromadę otwartą, kilka innych gwiazd wielokrotnych. Wszystko w zasięgu teleskopu i szukacza.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Magik1714 - uzupełniając wypowiedź Janka - troszkę Ci ułatwię  :)

Około godziny 19.00 spójrz na południe - głowa troszkę w górę i zobaczysz bardzo charakterystycznie ułożone gwiazdki jak na fotce pt. Orion 1.

Następnie skieruj tam teleskop  tam gdzie się kończy strzałka nr 1 powinieneś wypatrzyć (odpowiednio dobierając okulary) takie szare cosik jak na fotce Orion.

Jak nacieszysz oko widokiem, skieruj teleskop tam gdzie pokazuje strzałka nr 2 i też powinieneś coś wypatrzyć.

Miłego odkrycia - a co zobaczyłeś to myślę, że w ramach rekompensaty nam nazwiesz i parę zdań skreślisz  ;)

post-587-137699882892_thumb.jpg

post-587-137699882911_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś o to jak widać przez telepka. A więc mimo, iż widoki są bajeczne nie spodziewaj się kolorowych obrazów jak ze zdjęć astro. Niektórzy właśnie tak wyobrażają sobie widok przez teleskop. Mówiąc prostym językiem wyszukuj mgiełek, plamek, skupisk gwiazd.

Nie zrażaj się pierwszymi niepowodzeniami. Poszukaj w okolicy jakiegoś miłośnika astronomii umów się na nocną sesję a on na pewno łopatologicznie pokaże ci o co z tym telepkiem come on.

Powodzenia.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. . .

Szczerze mówiąc widok przez szukacz wprowadził mnie w szok . . . Wyciemniony widok pozwala dostrzec więcej gwiazd, i wyraźniej . . . Szczerze mówiąc bardziej byłem zajarany szukaczem bo fajnie było przez Niego widać . ...

Szczerze mówiąc, przydałaby Ci się lornetka. Widziałbyś wygodniej,  lepiej i ładniej niż przez szukacz. Szybciej nauczyłbyś się nieba - gwiazdozbiorów, lokalizacji jaśniejszych obiektów głębokiego nieba (gromad gwiazd, mgławic, galaktyk). Lornetka ułatwia też korzystanie z teleskopu, szczególnie początkującemu. Znajdujesz chmurkę światła, celujesz teleskopem i widzisz mrowie gwiazdek np. w gromadzie kulistej. Przez lornetkę zobaczysz też to, co w teleskopie znika - rozległe gromady gwiazd, jak Hiady, ciekawe asteryzmy (przypadkowe zgrupowania gwiazd) i inne rzeczy. Błądzenie z lornetką po Drodze Mlecznej to wielka przyjemność.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kolega Magik cos nie odpisuje, chyba sie poddal i teleskop przez okno wyrzucil. ;)

Taki teleskop ma duzy potencjal aby poobserwowac niebo. Dla poczatkujacych moze lepsza lornetka albo maly teleskop, tak zeby zapoznac sie co nieco z niebem.

No i moze oczekiwania za duze: duzy teleskop, to zobacze to samo co na fotkach hubbla - co nie jest prawda...

Pozdrowienia

m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)