Skocz do zawartości

Przywitanie na forum i relacja z pierwszego spojrzenia na niebo


klusynek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum. To jest mój pierwszy temat więc wypadałoby się przywitać z mojej strony. Jestem całkowicie zielony w sprawach astronomii, jednak postanowiłem rozpocząć przygodę z nocnym niebem. Na początek zaopatrzyłem się w lornetkę Nikon Action VII 10x50 CF i wczoraj był mój pierwszy raz z niebem sam na sam  8) Mieszkam w niewielkim miasteczku i tak około 24 jest dosyć ciemno, co skłoniło mnie do szukania hobby w tym kierunku.

Jak na pierwsze spojrzenie w niebo przez jakikolwiek przyrząd optyczny mówię stanowcze  wow :o Niebo nie było rewelacyjne ale i tak liczba gwiazd i ich widoczność powalająca. Próbowałem coś spojrzeć z popularnych M-ek no i niestety tutaj było widać że jestem zielony. Przy pomocy programu Stellarium udało mi się zobaczyć Żłobek, rozpoznać większe gwiazdy, Saturna, zaznajomić się wstępnie z układem nieba i konstelacjami. Mimo iż wczorajsza obserwacja była tylko balkonowa i widziałem wschodnie niebo jestem pod dużym wrażeniem ogromu tego, co można zobaczyć. Czekam z niecierpliwość na lepsze noce, wybrać się w teren i może coś więcej z katalogu Messiera.

Nikon Action VII 10x50 CF, Stellarium i dużo chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Faktycznie, możliwości są ogromne. Jak już oswoisz się z niebem, wyłowisz jaśniejsze obiekty, pewnie poczujesz głód ciemniejszego nieba - pojedziesz pod takie i wtedy przeżyjesz kolejny szok :)

Cóż, pozostaje tylko życzyć wytrwałości i czystego, ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakończyłem dzisiejsze spotkanie z nocnym niebem  :) Po kolejnym poznawaniu konstelacji, przyglądaniu się Saturnowi, Spice i tym podobnym jasnym gwiazdom naszła mnie ochota na coś więcej, dlatego skierowałem swój wzrok na M31 czyli gwiazdozbiór Andromedę. Naprawdę musiałem się naszukać jej dłuższa chwilę, chociaż jest ona najlepiej widoczną galaktyką. I tutaj moje pytanie. W Stellarium pokazuje mi ją jako wielką, wyraźna galaktykę, natomiast ja widziałem ją jako mgiełkę. Jaka może być przyczyna takiej rzeczy? Niebo nie było wczoraj idealne, jednak myślałem że będę mógł dostrzec ją wyraźniej. 

Nikon Action VII 10x50 CF, Stellarium i dużo chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba najgorszy czas na Andromedę. Jest bardzo nisko i do tego Księżyc świeci. Musisz poczekać do jesieni ;) W tej chwili popoluj na M-ki w Wielkiej Niedźwiedzicy, spróbuj Tripletu w Lwie, M-ek w Pannie, kulek w Herkulesie. Musisz poczekać jednak aż Księżyc przestanie przeszkadzać czyli tak do majówki.

A potem... potem czeka cię uczta Strzelca  :D

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klusynek,

galaktyki przez w sumie niewielką lornetkę to hardcore. Ciesz się, że z miasta (choćby niewielkiego) dostrzegłeś M31 o tej porze roku. Poluj na jasne gromady otwarte, to najbardziej wdzięczne cele, z galaktykami zaczekaj na bezksiężycowe noce poza miastem, przy idealnie przejrzystym powietrzu. Nawet wtedy będą one zwiewnymi "duszkami" (M31 sporym "duchem").

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za porady i faktycznie spróbuję czegoś bardziej wdzięcznego ;D Przy kolejnej okazji zapoluję na zaproponowane obiekty i może uda się wyjechać poza miasto pod ciemniejsze niebo  8)

Nikon Action VII 10x50 CF, Stellarium i dużo chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejny raz znalazłem chwilę aby spojrzeć w niebo. Zaznajomiłem się bliżej z Wolarzem, Koroną Północy i troszkę pojąłem co to znaczy jasna noc. Faktycznie księżyc ma kolosalne znaczenie na obserwacje, a że teraz znajduje się niemalże w pełni to widać to doskonale. Parę chwil poświęciłem też samemu łysemu i nie sądziłem że dojrzę tyle szczegółów, jak bardzo jego powierzchnia jest nieregularna oraz jak bardzo widać ślady po uderzeniach na nim.  :o Dopiero jak to zobaczyłem uderzyło mnie, jacy jesteśmy mali. Ogólnie, jak patrzę w niebo, mam jakiś lęk. Ogrom tego wszystkiego przytłacza, ale mam nadzieję że to to minie i przerodzi się w bardzo ciekawe hobby. :P Nie pozostaje nic innego jak zasięgnąć lektury i wypatrywać ciemnego nieba  8)

Nikon Action VII 10x50 CF, Stellarium i dużo chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwujesz "z ręki", czy unieruchamiasz jakoś lornetkę? Szczegóły powierzchni Księżyca wymagają tego koniecznie . Ze statywu można zobaczyć duuużo więcej.  :o

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pozostaje nic innego jak zasięgnąć lektury i wypatrywać ciemnego nieba  8)

Zaopatrz się w mapki nieba http://astropolis.pl/topic/27228-atlas-nieba-dla-pocztkujcych/ + tabelę z pliku PDF tabelawimmera (załącznik) + statyw jak napisał Janko i wiele obiektów do odkrycia przed Tobą  ;)

14142_.pdf

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapki nieba wydrukowałem już i studiuję  ;) Do tego zamówiłem i czekam na dostawę w formie książkowej. A obserwacje prowadzę "z reki". Niedawno kupiłem pierwszy sprzęt astronomiczny jakim jest lornetka i chcę zobaczyć jak bardzo mnie to pochłonie  :P Jeżeli mój zapał nie okaże się słomiany to pomyśle nad statywem albo nawet i czymś większym  :D

Nikon Action VII 10x50 CF, Stellarium i dużo chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet podparcie o coś przygodnego wiele daje. Wysoki płot, niska gałąź lub pień drzewa, dach samochodu, łokcie oparte o poręcze przy siedzeniu na leżaku czy foteliku też dobrze działają.  8)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Właśnie wróciłem z krótkiego przypatrywania się niebu już z atlasem w ręku  ;D Kontynuacja zapoznawania się z konstelacjami, tym razem Panna, Psy Gończe i Mała Niedźwiedzica. Ponieważ Księżyc był nisko nad horyzontem postanowiłem poszukać coś z M-ek i wzrok skierowałem na gromadę M3, gdyż leży w poznawanym przeze mnie "terenie". I tutaj sukces, udało się  8) Druga "moja" M-ka zaraz po Galaktyce Andromedy. Niestety dzisiaj nie mam już więcej czasu ale kolejnym razem zapoluje na łatwe obiekty w Wielkiej Niedźwiedzicy.  :D

Nikon Action VII 10x50 CF, Stellarium i dużo chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd.

W takim razie proponuję M13 w Herkulesie. Wczoraj miałem ładną pogodę i gromada była bardzo dobrze widoczna.

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Ostatni mój wpis już był jakiś czas temu z braku czasu na obserwacje oraz z kompletnego braku pogody. Jednakże dzisiaj już jest troszkę lepiej więc postanowiłem kontynuować zapoznawanie się z niebem. Jako cel obrałem Łabędzia oraz niekompletnego Orła, niestety nie widziałem go całego :( Do tego doszła próba dojrzenia niewielkich gwiazdozbiorów towarzyszących jakimi są Strzała oraz Lisek, ale niekoniecznie był to dobry pomysł ;D

Oczywiście spróbowałem coś ustrzelić z tamtejszych Em-ek:

M39 - widziana dobrze, odnaleziona bez problemu

M29 - tutaj już nie było tak dobrze, zauważona chociaż nie bez problemów i wytężania wzroku. Jakbym nie wiedział gdzie jest dokładnie, raczej bym nie zauważył.

M11- niestety nie widać, za nisko horyzontu

Niestety dzisiejsza obserwacja nie była zbyt długa, chociaż i tak się cieszę z M-ek  8) Jednakże przeszkadza mi jedna rzecz. Nie znam na tyle nieba i używam programu Stellarium na balkonie podczas obserwacji i strasznie razi mnie od laptopa i wzrok musi się przyzwyczajać. Ma też atlasy nieba w formie papierowej, ale chyba za bardzo amatorem jestem aby ich używać bo się najzwyczajniej gubię na niebie. No nic pozostaje wyczekiwać ładnej pogody, korzystać z każdej sprzyjającej chwili mi w końcu ruszyć tyłek gdzieś za miasto  ;D

Nikon Action VII 10x50 CF, Stellarium i dużo chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowując się do obserwacji warto sobie "rozrysować' gwiazdozbiór, zaznaczając najjaśniejsze gwiazdy, najlepiej także zaznaczając te czerwone (znaczy, pomarańczowe). Potem wrysowujesz obiekty, które są w zasięgu sprzętu.

Świecący laptop w czasie obserwacji świetnie przeszkadza i w ogóle "psuje nastrój", przynajmniej u mnie  >:(.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Przygotowując się do obserwacji warto sobie "rozrysować' gwiazdozbiór, zaznaczając najjaśniejsze gwiazdy, najlepiej także zaznaczając te czerwone (znaczy, pomarańczowe). Potem wrysowujesz obiekty, które są w zasięgu sprzętu.

Świecący laptop w czasie obserwacji świetnie przeszkadza i w ogóle "psuje nastrój", przynajmniej u mnie  >:(.

Popieram w 100% :) . Mam tę samą metodę ze szkicowaniem sobie w notatniku położenia obiektów, przynajmniej pobieżnie, gdyż nie ma sensu kopiowania map. Metoda ma świetny efekt dydaktyczny. Zazwyczaj po zaznaczeniu sobie w notatkach interesującego mnie obiektu mam go już w pamięci i raczej nie zerkam na notatki podczas obserwacji. 

 

/G.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...
W dniu 7.05.2013 o 01:04, klusynek napisał:

Witam wszystkich.

Ostatni mój wpis już był jakiś czas temu z braku czasu na obserwacje oraz z kompletnego braku pogody. Jednakże dzisiaj już jest troszkę lepiej więc postanowiłem kontynuować zapoznawanie się z niebem. Jako cel obrałem Łabędzia oraz niekompletnego Orła, niestety nie widziałem go całego ? Do tego doszła próba dojrzenia niewielkich gwiazdozbiorów towarzyszących jakimi są Strzała oraz Lisek, ale niekoniecznie był to dobry pomysł ;D

Oczywiście spróbowałem coś ustrzelić z tamtejszych Em-ek:

M39 - widziana dobrze, odnaleziona bez problemu

M29 - tutaj już nie było tak dobrze, zauważona chociaż nie bez problemów i wytężania wzroku. Jakbym nie wiedział gdzie jest dokładnie, raczej bym nie zauważył.

M11- niestety nie widać, za nisko horyzontu

Niestety dzisiejsza obserwacja nie była zbyt długa, chociaż i tak się cieszę z M-ek  ? Jednakże przeszkadza mi jedna rzecz. Nie znam na tyle nieba i używam programu Stellarium na balkonie podczas obserwacji i strasznie razi mnie od laptopa i wzrok musi się przyzwyczajać. Ma też atlasy nieba w formie papierowej, ale chyba za bardzo amatorem jestem aby ich używać bo się najzwyczajniej gubię na niebie. No nic pozostaje wyczekiwać ładnej pogody, korzystać z każdej sprzyjającej chwili mi w końcu ruszyć tyłek gdzieś za miasto  ;D

Proponuję wszystkim początkującym poznawać niebo zaczynając od gwiazdozbioru, w którym akurat przebywa jasna planeta (Jowisz, Wenus, Mars czy Saturn. W dalszej kolejności przejść do kolejnych konstelacji, które otaczają gwiazdozbiór, od którego zaczęliśmy naszą przygodę z poznawaniem nieba.

.  

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)