Skocz do zawartości
Krzysztof_K

Biuletyn obserwatorów gwiazd zmiennych PROXIMA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 
W imieniu Zespołu redakcyjnego biuletynu PROXIMA pragnę poinformować, że z sieci można już pobrać nowy numer naszego kwartalnika:

Wprowadziliśmy trochę zmian i dlatego chcielibyśmy poznać opinie naszych Czytelników. Dlatego będziemy wdzięczni za uwagi, szczególnie te krytyczne, najlepiej na email: proxima@astronomica.pl .

proxima17.jpg

Przypominam, że PROXIMA wydawana jest wyłącznie w wersji elektronicznej w formacie PDF. Wcześniejsze numery można pobrać ze strony: http://www.astronomica.pl/proxima.html 

Biuletyn posiada także profil na portalu facebook.com

Pozdrawiam

• Like 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Super biuletyn,ulepszona grafika i kolorowe podstrony i dużo ciekawych informacji jestem bardzo zadowolony nie ma co,aby tak dalej się biuletyn rozwijał i żeby przyciągał więcej obserwatorów gwiazd zmiennych  :D

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W ostatnim numerze Biuletyn Proximy wydaniu 17 numerze,który przeczytałem ciekawy w nim artykuł opisany przez autora Tomasza Krzyta o ciekawej gwiazdy zmiennej mirydzie NP HER. Wczoraj o 21.19 UT skierowałem teleskop na tą gwiazdę i rzeczywiście jej barwa jest bardzo czerwona oceniając ją na 10 mag  :D  Polecam wszystkich do obserwacji tego czerwonego olbrzyma  ;)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Witam. 
Z przyjemnością informuję, że pojawił się czwarty w tym roku numer biuletynu PROXIMA.
Link do kwartalnika poniżej:

Tematem przewodnim obecnego numeru są gwiazdy masywne. Publikujemy pierwszą z trzech części obszernego opracowania Ryszarda Biernikowicza, który zainspirowany artykułem prof. Nathana Smith’a z Steward Observatory (University of Arizona, USA), prezentuje nam obecny stan wiedzy o bardzo masywnych gwiazdach, utracie masy oraz ich ostatecznym losie.
Ponadto chcielibyśmy zachęcić do obserwacji układu epsilon Aurigae oraz spojrzenia na ciekawą zmienną HZ Herculis.
A to nie wszystko co przygotowaliśmy dla naszych Czytelników, nie będę jednak zdradzał więcej szczegółów, przeczytajcie sami :)

proxima18_fa.jpg

Przypominam, że PROXIMA wydawana jest wyłącznie w wersji elektronicznej w formacie PDF. Wcześniejsze numery można pobrać ze strony: http://www.astronomica.pl/proxima.html

Pozdrawiam
Krzysztof
  • Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W imieniu Zespołu Proximy serdecznie zapraszam do lektury pierwszego w tym roku numeru naszego biuletynu. Oprócz ciekawych tematów pragnę zwrócić uwagę na konkurs, który ogłaszamy wraz z Towarzystwem Obserwatorów Słońca.

Reszty nie będę zdradzał, przekonajcie się sami :)

proxima19.jpg

Pozdrawiam
Krzysztof
  • Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Witam.
Nadszedł czas na kolejną odsłonę biuletynu Proxima. Dziś w sieci pojawił się drugi w tym roku, a dwudziesty od początku, numer naszego kwartalnika.
Aż 70 stron, z czego znaczna część poświęcona obserwacjom Słońca, w tym rozstrzygnięcie pierwszego etapu Słonecznego Konkursu.

Zapraszam do lektury! :)

proxima20.jpg

Pozdrawiam
Krzysztof  Kida
  • Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hej ciekawe wieści z gwiazd zmiennych 5+  :D  Już mam wszystkie numery zapisane na kompie hi..hi.. Bardzo mnie zaciekawił artykuł o gwieździe zmiennej półregularnej Y Canum Venaticorum,na pewno będę ją obserwował  ;)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zachęcamy naszych czytelników do skorzystania z wygodnego trybu czytania pełnoekranowego i dwustronnego na ekranie monitora. Wystarczy wcisnąć najpierw ikonkę ze strzałką (czerwone zaznaczenie) i zaraz po tym ikonkę dwukolumnową (niebieskie zaznaczenie), które znajdują się na dole prawie każdej strony biuletynu.

Dzięki temu nie tylko o wiele łatwiej można czytać , ale także szybko nawigować pomiędzy stronami (wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy w obrębie strony aby przejść dalej , lub lewym przyciskiem aby się cofnąć o jedną stronę). Przyciskiem ESC na klawiaturze można szybko przejść do standardowego widoku czytnika Adobe Reader.

post-53-0-54136400-1430485700.jpg

post-53-0-69227300-1430485711_thumb.jpg

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No i jest! Lipcowy numer biuletynu Proxima jest już dostępny! A w nim 58 stron ciekawych tematów dla miłośników gwiazd oraz rozstrzygnięcie drugiego etapu Słonecznego konkursu. Przekonajcie się sami :)
W imieniu całego Zespołu serdecznie zapraszam do lektury!

Link: http://astronomica.pl/proxima.html

proxima21.jpg

http://www.facebook.com/pages/Proxima/253077781413353

Pozdrawiam
Krzysztof  Kida

• Like 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Krzysztof - Czy to coś z moim dostawcą Internetu czy jakaś awaria strony pobierania ??

Po kliknięciu uruchamia się okno pobierania PDFka i... albo nie widać postępu pobierania, albo staje w połowie, nie wyświetlając żadnej strony albo czysta nowa karta :-[

Dodatkowo teraz komunikat : ,,Ten dokument PDF może nie wyświetlać się poprawnie" i propozycja otwarcia w innym programie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przygotowania do seminarium na ostatniej prostej. To już w najbliższą sobotę. Zapowiada się całkiem spora impreza. Już wiemy, że z tego powodu opóźni się nieco wydanie kolejnego numeru naszego biuletynu. Mam jednak nadzieję, że wybaczą nam to nasi czytelnicy, a także uczestnicy słonecznego konkursu.
Ale w międzyczasie uruchomiliśmy nową stronę Proximy, przeprowadziliśmy tam też numery archiwalne. Zapraszamy :)

www.proxima.org.pl

Edytowane przez Krzysztof_K
  • Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cieszę się, że sie podoba. Strona z założenia miała być prosta i pomocna przede wszystkim początkującym obserwatorom gw. zmiennych. Z czasem będzie się tam pojawiało coraz więcej informacji, mamy nawet kilka pomysłów :)

pozdrawiam

KK

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z lekkim opóźnieniem wydajemy październikowy numer biuletynu Proxima, ale jego sprawcą było seminarium astronomiczne „Gwiazdy zmienne”, które odbyło się 24 października w Malborku. W numerze tym publikujemy krótką relację z wydarzenia i kilka zdjęć.
A tematem głównym tego wydania jest „zabójca supernowych”.  O tym kto lub co nim jest mogą przekonać nasi czytelnicy, jeśli zdecydują się na pobranie naszego biuletynu pod nowym adresem:

http://proxima.org.pl

Serdecznie zapraszam do lektury!

proxima22.thumb.jpg.d318d018f181ea9d28d5

Przypominamy, że biuletyn posiada także profil na portalu facebook.com
http://www.facebook.com/pages/Proxima/253077781413353

Pozdrawiam
Krzysztof  Kida

Edytowane przez Krzysztof_K
  • Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Świetna publikacja. Zachęciła mnie do powtotu do obserwacji gwiazd zmiennych. Po kilku latach zerknąłem na stronę AAWSO i w poradniku do obserwacji wizualnych uderzyła mnie tylko jedna metoda określania jasności - interpolacyjna. A co z resztą metod opisanych kiedyś w poradniku PTMA? Mam wrażenie, że jakoś spłycono zagadnienie.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Świetna publikacja. Zachęciła mnie do powtotu do obserwacji gwiazd zmiennych. Po kilku latach zerknąłem na stronę AAWSO i w poradniku do obserwacji wizualnych uderzyła mnie tylko jedna metoda określania jasności - interpolacyjna. A co z resztą metod opisanych kiedyś w poradniku PTMA? Mam wrażenie, że jakoś spłycono zagadnienie.

Jeśli chodzi o aavso i ich.... Albo tak. Jako aavso zależy im na standardzie. Więc "uczą" jednej metody. I to chyba tylko jedyny powód.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Rozumiem... Nie chcę tu ciągnąc mojego offtop - więc pewnie w jakimś nowym wątku zapytam o preferowane metody oceny jasności gwiazd zmiennych obecnie używane przez obserwatorów...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

"Zabójcy supernowych" spod znaku ASAS-SN prawie od razu zauważyli artykuł o nich w ostatniej Proximie. Pozwoliłem sobie przetłumaczyć ...

"Wielki artykuł o ASAS-SN w Proximie - biuletynie polskich obserwatorów gwiazd zmiennych. Czyż każdy porządny astronom nie czyta po polsku?"

I jest wskazany odnośnik do PDF'a nr 22 na stronie ASAS-SN.

O_proximie_w_asassn.jpg

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gratuluję pierwszego tegorocznego wydania :)

Jednocześnie chciałem przypomnieć czytelnikom Biuletynu Proxima, że macie bezpośredni dostęp do strony klikając na głównej FA w Banerek :)

56575b42e2ac8_Nowaproxima.jpg.b52d7ebb7e

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bardzo ciekawy tegoroczny biuletyn,dużo nowinek,dużo ciekawych informacji z gwiazd zmiennych,jestem zadowolony. Nie które sobie drukuję z wykresami gwiazdy zmienne tylko najciekawsze artykuły i bardzo interesujące :5640dc6e20115_02Laugh: Astropozdrówka 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta