Skocz do zawartości

Reaktywacja - kolejne kroki?


Rekomendowane odpowiedzi

Prawa socjologiczne to prawa socjologiczne i nie ma na nich rady. Dlatego są prawami, choć tranox próbował ze mną dyskutować. Jeśli na forum jest zarejestrowanych 100, to czyta 30, a 4 pisze. Tak to wygląda.  Oczywiście, że forum się rozwija. Na 20 nowo zarejestrowanych w końcu jedna się odezwie. Ale to żmudny proces. Dyskusje w onecie dlatego się toczą, bo tam jest zarejestrowanych milion osób. Spójrzcie na strony na fb - lubi 1000, pisze 20. 

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawa socjologiczne to prawa socjologiczne i nie ma na nich rady. Dlatego są prawami, choć tranox próbował ze mną dyskutować. Jeśli na forum jest zarejestrowanych 100, to czyta 30, a 4 pisze. Tak to wygląda.  Oczywiście, że forum się rozwija. Na 20 nowo zarejestrowanych w końcu jedna się odezwie. Ale to żmudny proces. Dyskusje w onecie dlatego się toczą, bo tam jest zarejestrowanych milion osób. Spójrzcie na strony na fb - lubi 1000, pisze 20. 

Coś w tym jest ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak 8)

Robert - dobrze było by już pod koniec tygodnia zmienić działy na głównej.

Po przyjrzeniu się przyznaję, ze Daniela jest bardziej ,,przejrzysty" i pomoże w szybszej orientacji wchodzącego pierwszy raz jak i stałym bywalcom.

Tak więc po dopieszczeniu i uwzględnieniu drobnych niuansów kolegów można śmiało ,,wstawić" :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem pytać o to jeszcze przed zlotem, ale wyleciało z głowy <_<

Czy mi się wydaje, czy forum po zmianie silnika spadło w googlu dla takich fraz jak "astronomia forum", "forum astronomiczne", itp. Ręki sobie nie dam uciąć, ale niedawno sprawdzałem i było 1-2 pozycje wyżej (chyba nawet na pierwszym miejscu dla jednej z fraz)...

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek od jakiegoś czasu i zastanawiam się czy to jeszcze moje forum, czy już nie. Tworzycie konkurs dla elity astro-fotografów których na półtora tysiąca użytkowników forum jest może kilkunastu. Dyskusja toczy się między kilkoma osobami, reszta milczy. Wnioskuję że konkurs będzie rozgrywany między bardzo małą garstką forumowiczów. Fajnie, pomysł przedni, bawcie się dobrze. A co zrobimy z amatorami obserwacji wizualnych których domyślam się na forum jest więcej niż fotografów. Milczą bo nie mają się czym pochwalić?

Dziś obserwowałem galaktykę Andromedy, była wspaniała, chociaż nic poza jądrem nie widziałem, przy okazji namierzyłem też M13, gromada rozbita na pojedyncze gwiazdy tylko na obrzeżach, próbowałem zaobserwować Kwintet Stefana który podobno pod dobrym niebem świeci, nie zobaczyłem nic> :(.

Może wprowadzić nowy dział "Wizualne Obserwacje Nieba" (mogę go moderować) wtedy mam nadzieję na forum zacznie pisać więcej osób niż ta garstka która pisze codziennie kilkanaście postów na głowę.

Nie zrozumcie mnie źle, jednak odnoszę wrażenie że forum należy do garstki ludzi którzy mają lekką rękę do pisania o czymkolwiek, kiedykolwiek a cała reszta to pokorni słuchacze.

Mam nadzieję że mnie nie zlinczujecie za szczerość.

  • Like 1

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek źle to odbierasz skoro reszt milczy i to im pasuje to trudno, wizualowcy przecież mogą opisywać swoje obserwacje, spostrzeżenia na temat sprzętu i nawet wymyślić sobie konkurs - nikt za nich tego nie zrobi.

Nie wyobrażam sobie abym miał pisać o obserwacjach wizualnych skoro się na nich nie znam. 

 

Ina koniec mała uwaga do wszystkich

 

ZACZNIJCIE PISAĆ I TWORZYĆ TE FORUM A NIE 99% MILCZY A POTEM WYCHODZI ŻE GRUPA TRZECH RZĄDZI FORUM, 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne odczucie Jacek. Wiesz, nawet dziś tak trochę z boku poobserwowałem forum i dopóki JacekE się nie odezwał to była kompletna pustka. Jak na westernach, gdzie jest ujęcie na 100km jakiejś pustej przestrzeni i czasem jakiś fragment zielska wiatr przewieje. Nawet wcześniej gdzieś napisałem, że dwóch ludzi tworzy sporą część postów.

Ale do jasnej cholery kto broni innym zabierać głos? Nie chciałem o tym pisać żeby nie wyszło, że się czepiam. Jest kilkunastu modów, kto im broni ruszyć tyłki żeby rozruszać swoje poletka. Stara się Jacek, stara się Alien, coś tam próbuje Krzysiek Kida, gdzie cała reszta? Gdzie inni użytkownicy? Niech nawet opi***olą, ale niech to coś będzie.

Myślisz, że mi się to podoba? Produkuję się, poświęcam czas, proponuję różne rzeczy i dostaję komentarz od 2-3 ludzi. Dlatego ruszył mnie tekst Tranoxa (wiem, że nie miał nic złego na myśli) odnośnie propozycji videorelacji ze zlotu: "A po co?" Też się zastanawiam coraz częściej, po co.

  • Like 2

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam moderację tylko w Zlotach i spotkaniach lokalnych i w Księżycu w sumie działy w których nic się nie dzieje (oczywiście poza zlotem)

Mówię poważnie o nowym dziale "Wizualne Obserwacje Nieba" chętnie go pociągnę.

Nie będę zabierał przecież głosu w tematach o których nie mam zielonego pojęcie (astr-foto) a tego na forum nie brakuje.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku 2 Przeczytaj mój pierwszy post dotyczący Fotki miesiaca - jeśli jest strona główna zaakceptowana przez wszystkich to niech nie będzie martwa - niech coś się dzieje, są piękne foty - niech się zmieniają, niech ludzie je pokazują - zdrowo rywalizują, a gdy dokładnie opiszą - będzie to nauka dla innych, gdy będą się ,,bali" zapytać na forum zapytają na PW jak to się robi.

Jacku całe życie obserwowałem od 2 klasy liceum gdy Tata przywiózł mi pierwszego Orionka - wcześniej przez jego myśliwską lornetkę. Wiesz dobrze, że nadal jestem obserwacją wierny i potrafię odejść od przygotowanego astro setupu i gapić się w niebo aż gwiazdy zgasną.

Ale uwierz mi, u większości przychodzi moment, ze to co widza chcą uwiecznić i wszystko co może im w tym pomóc jest dobre.

To moim zdaniem wspaniała okazja (strona główna naszego FA) aby tam coś się wizualnie zmieniało i przynosiło artystyczny i poznawczy aspekt.

Dlaczego rzeczywiście tak mało ludzi pisze, dlaczego tylko chce sie nastawiać na czytanie jak poranną prasę, dlaczego aktywnie nie uczestniczy w zyciu FA ????

Przecież działów jest mnóstwo, z każdym mozna mieć pomysł i pole do popisu aby był atrakcyjny.

Jacek - proszę - przeczytaj ideę raz jeszcze - chciałem dać tym bodziec innym - moze jak to doprowadzimy do końca to i w innych działach coś sie ruszy.

Zobacz Jak pieknie o obserwacjach pisze Paweł - zobacz ilu ludzi mu za to choć jednym słowem podziekowało - 2 - 3 posty i sie zniecheci - do cholery - ruszcie dupy i rzeczywiście będzie co czytać, wiedzę i horyzonty poszerzać - uczyć się bawić.

Po to do cholery to FA zostało stworzone - Wielu ma ogromne doswiadczenie - piszę - choć to doceńcie - nie rozumiecie zapytajcie - stwórzcie dyskusję.

Ludzie ogarnijcie sie bo jest nas 1700 - niech dziesieciu coś napisze, niech z 15 o coś zapyta - przecież to nic nie kosztuje a bedzie sie z przyjemnością tu wchodziło !!!

Jesteśmy przed reorganizacja dzialów - jest pole do popisu. Nowe formy - konkursy itp. !!!! - tylko dawajcie pomysły - zgnębimy Ignisa a bedzie musiał to zrobic.

Gdy rozmawia 2 ludzi tam jest ze 4 rózne zdania - dlaczego ich niema tutaj ????

Prosze przemyslcie to !!!!

Bo jak nieraz piszemy na PW z kilkoma kolegami to wszystkiego się odechciewa - a teraz Jacku Ty - tak zaangażowany w sprawy FA człowiek.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek formalny: Może tą dyskusję przenieść tu? http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2946-reaktywacja-kolejne-kroki/

W swoim planie w tamtym temacie uwzględniłem fajny zwarty dział o obserwacjach astronomicznych. Może Jacek2 z KrzyśkiemK ogarnęli by dobrze tą część?

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako wizualowiec ...jestem za, a Twoją Jacku deklarację biorę na poważnie!

Konkurs  fotograficzny.. jest taką wisienką na torcie, zdjęcia foto są  okrasą forum! A kunszt i praca włożona w ich zrobienie  musi być nagrodzona! To nie jest to, że czepiamy się astro-foto jak  tonący brzytwy. Wychodzimy tylko na przeciw pewnym zaopatrywaniom estetycznym w celu zwiększenia popularności FA. Astrofotografia to dziadzina sztuki - pewna wizualizacja naszego hobby, jak niegdyś freski i obrazy  w katedrach pokazywały wiernym "percepcyjne" wyobrażenie Boga. Astronomia ma wiele twarzy a astrofotografia jest bardzo malownicza!   :) 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek2 i wlasnie o to chodzi azeby rozruszac to towarzystwo!!! Niech beda relacje z obserwacji szkice itd...

 

powodzenia.

 

 

(kurde zgubilem polskie fonty!!!)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakończyłem reorganizację struktury, po cześci skorzystałem z Waszych uwag a po części wprowadziłem własne pomysły!

Proszę o ewentualne uwagi!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Proszę o ewentualne uwagi!

Cholerka - byłem właśnie w trakcie wstawiania tutka Pawła i przez chwilę zgłupłem - ale znalazłem Szkołę astrofo. - więc chyba nie jest źle - jest całkiem OK ;)

Zredukuj tylko te cholerne Popularne tagi - strasznie ich dużo i robią wydłużenie z dziurą po ich lewej stronie :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem ;D

8)  - Super 8)  No to teraz obiecana wczoraj - Fotka miesiąca ;) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2976-fotka-miesi%C4%85ca/page-5

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"Moja przygoda z astronomią amatorską" - trochę tematów z astronomii ogólnej (kwazary, czarne dziury, wielkość Wszechświata, itp), trochę pytań o sprzęt, pytanie o oprogramowanie, trochę nadające się do działu "Uczymy się nieba", itp ;)

 

 

No :)  - poczekajmy na głosy innych - Proszę Macie pole do popisu - podyskutujcie - dla mnie na 100 - 94 ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK  moderatorzy globalni mogą poprzenosić tematy i porozdzielać..mają takie uprawnienia....Potem ten zbędny dział skasuje i ewentualnie nadam tytuły działów zaproponowane przez "Globalnych" ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekajmy na wypowiedzi - Niech Wszyscy mają coś do powiedzenia w tej konkretnej kwestii - poczekamy na za i przeciw. 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK  moderatorzy globalni mogą poprzenosić tematy i porozdzielać..mają takie uprawnienia....Potem ten zbędny dział skasuje i ewentualnie nadam tytuły działów zaproponowane przez "Globalnych" ;D

 

To lepiej niech przedstawią jakieś propozycje działów, żeby krzyku nie było za wielkiego o działy. Widzę, że trochę już uporządkowano.

Ale np. "egzoplanety" to raczej się powinno przenieść do "astronomii ogólnej" - przecież żadnych relacji z obserwacji planet pozasłonecznych nie będzie (chyba, ze ktoś użyje odpowiednich filtrów ;) ).

 

Dział "Księżyc" w obserwacjach często dubluje się z "Ksieżycem" w astrofotografii - ludzie wstawiają sobie fotki tu i tu.

Lepiej byłoby ustalić - w obserwacjach wstawiać same relacje i zdjęcia z opisem powierzchni (mórz, gór, kraterów itp). Zwykłe zdjęcia lądowałyby w astrofotografii.

 

Dział "tranzyty" jest nieptrzebny, bo takich zjawisk jest za mało - o tranzytach Wenus mamy 2 tematy i więcej nie będzie, o Merkurym będzie temat za 3 lata, ew. ktoś się pojawi ze wspomnianiami o tranzycie z 2003 i 2008 (którego u nas nie było). Chyba, zebysmy zagrzebywali się w historię - i pisali o tranzytach sprzet 100 i więcej lat. W każdym razie to 5-6 tematów nie przekroczy.

Lepiej przenieść te tematy do zaćmień i zmienić nazwe tamtego działu na "zaćmienia i tranzyty".

 

Nie wiem czy potrzebny jest dział astronomia dla początkujacych. "Pierwszy teleskop" dubluje się ze "sprzęt astronomiczny - teleskopy".  "Szkołę astrofotografii" lepiej przenieść do działu "astrofotografia". Większy kłopot z "moją przygodą z astronomią amatorską" - ale poszczególne tematy by mozna było dopasować do różnych już istniejących działów 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 sprawy :)

 

1. Oj, ta nieszczęsna "Moja przygoda z astronomią amatorską" została, a zniknęło "Uczymy się nieba" gdzie mogłyby znaleźć się często głupie dla niektórych pytania ale dla początkujących ważne, typu: "Wczoraj patrzyłem przez lornetkę, co to za gwiazda na wschodzie? Od jakich obiektów zacząć? Itp.

To tak na stałe czy przejściowy stan?

 

2. Odnośnie dyskusji o układzie strony głównej, o tej - http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2976-fotka-miesi%C4%85ca/page-5#entry42871

Nie daje mi spokoju mocna przewaga fotek, powiększona jeszcze o baner konkursowy i w przyszłości widoczną na głównej fotkę roku. Trzeba na to popatrzeć szerzej. Nie możemy dopuścić, żeby pierwsze wrażenie po wejściu na główną było "FA = Forum Astrofotograficzne". W dodatku jeśli chcemy, żeby inne działy też się rozwijały to muszą mieć promocję na głównej. Np Krzysztof K robi akcję obserwacji jakiejś zmiennej to aż się prosi żeby efekt tych starań (pewnie w postaci aktualizowanej krzywej jasności) znalazł się na głównej. Ktoś wejdzie na FA i zobaczy, że tu się foci, tu się obserwuje, tu się nawet robi coś naukowego w miarę możliwości. Trzeba to zaplanować już od A do Z. Wymiary banerów, ich usytuowanie, ilość, żeby była równowaga i nie było niespodzianek, bo pasek boczny się za bardzo wydłużył.

 

3. Coś co widziałem na kilku forach (żadne z nich astronomiczne). Nie jestem w 100% przekonany ale podzielić się opcją można. Chodzi mi o coś na kształt rang czy wirtualnych "nagród". Coś w postaci belki bądź ikonki przy profilu. Np, ktoś wygrywa konkurs na fotkę roku i dostaje do profilu dożywotni dodatek w postaci belki (jak ranga) czy mały pucharek, mniejsza z tym.

Przykład w załączniku. Po co? Jest to jakaś forma nagrody i wskazówka dla nowych, że np dostaje radę od fociarza, który wygrał nagrodę roku więc musi się znać ;)

 

 

post-355-0-51170700-1379344667_thumb.jpg

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 sprawy :)

 

1. Oj, ta nieszczęsna "Moja przygoda z astronomią amatorską" została, a zniknęło "Uczymy się nieba" gdzie mogłyby znaleźć się często głupie dla niektórych pytania ale dla początkujących ważne, typu: "Wczoraj patrzyłem przez lornetkę, co to za gwiazda na wschodzie? Od jakich obiektów zacząć? Itp.

To tak na stałe czy przejściowy stan?

Moim skromnym zdaniem "Uczymy się nieba" powinno wrócić - umknęło mi to :-[

Albo zatytułować dział Uczymy się nieba a poddziałem uczynić Moja przygoda z astronomią amatorską

Albo dopisać do Moja przygoda z astronomią amatorską poddział Uczymy się nieba

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)