Skocz do zawartości

Morasko ? wyprawa poszukiwawcza 07-08.09.2013 r.


Rekomendowane odpowiedzi

Morasko to najbardziej znany w Polsce obszar na którym doszło do spadku deszczu meteorytów. Pierwszy meteoryt na tym terenie znaleziono w 1914 roku, kiedy to niemiecki żołnierz budujący umocnienia wojskowe w okolicach wsi Morasko koło Poznania wydobył z ziemi bryłę żelaza o masie 77,5 kilogramów. Okazało się, że jest to meteoryt żelazny, oktaedryt gruboziarnisty.
W rejonie Morasko zidentyfikowano potem kilka zagłębień (niektóre wypełnionych wodą), których badania wykazały, że mogą to być kratery meteorytowe. Jest ich tam 7. Największy z kraterów ma prawie 100 metrów średnicy. W 1976 roku objęto je ochroną prawną. Stosunkowo niedawno poza rezerwatem zidentyfikowano co najmniej 2 inne zagłębienia, które również podejrzewa się o meteorytowe pochodzenie.
Szacuje się, że Morasko spadł około 5-6 tysięcy lat temu.

 

krater.JPG

 

Teren rezerwatu jest oczywiście chroniony, ale w jego pobliżu nie brakuje poszukiwaczy szukających szczęścia.  Już kilka lat temu przyszła mi do głowy myśl, żeby też się tam wybrać. Postanowiłem to zrealizować w tym roku. Bo jeśli nie spróbuję, to kiedyś mogę tego żałować.

Późną wiosną umówiłem się na wspólną wyprawę z poznańskim poszukiwaczem meteorytów, jednym z najbardziej skutecznych. Nie dysponowałem żadnym wykrywaczem, więc przygotowania wymagały nieco czasu. Wstępnie umówiliśmy się na wrzesień. I ten czas właśnie nadszedł.

Uzbrojony w wykrywacz Garrett ACE 250 i kilka innych niezbędnych rzeczy, w piątek 6 września ruszyłem w kierunku Poznania. Pierwszym celem był Zatom i kilka godzin wśród zlotowiczów pod smolistym niebem, ale główny cel był inny i wczesnym rankiem 7 września ruszyłem w dalszą podróż.

Pogoda dopisała, było słonecznie i ciepło,? czasem zbyt ciepło. 2 dni przeczesywania terenu, dziesiątki, a może setki wykopanych dołków, mnóstwo gwoździ, śrub i innych metali i ?. jedna nadzieja, znaleziona już pierwszego dnia bryłka, która mogła okazać się tym po co tu przyjechałem.

 

poszukiwania.JPG

 

surowy.jpg

 

Podobno statystycznie rzecz biorąc, znalezienie jednego meteorytu Morasko przypada na 3 dni szukania. Czyżby mi już pierwszego dnia sprzyjało ponadprzeciętne szczęście, które burzy tę statystykę?

Niemiłosiernie zmęczony, w ponad 300-kilometrową drogę powrotną ruszyłem w niedzielę tuż przed godziną 15-tą. Nie ukrywam, że wiozłem ze sobą sporo emocji, szczególnie związanych ze znalezioną w sobotę bryłką.
Następnego dnia przystąpiłem do oczyszczania znaleziska. Kilkanaście minut intensywnej pracy i oto efekt:

 

morasko1.JPG

 

Wygląd wskazuje, że może to być meteoryt. Ale nie będę na 100% pewny, jeśli nie zbadam okazu dokładniej. Postanowiłem więc zeszlifować fragment jego powierzchni, wypolerować i wytrawić roztworem kwasu azotowego. Niestety bryłka okazała się dość mocno zwietrzała i chcę to jeszcze skonsultować z kimś bardzo doświadczonym, ale wiele wskazuje na to, że to faktycznie jest meteoryt? ponad 70-gramowe Morasko? moje pierwsze w życiu :) 

 

morasko2.JPG
 

  • Like 7

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztofie, odkryłeś prawdopodobną bryłkę Moraska już pierwszego dnia, podczas gdy statystycznie do odkrycia dochodzi 3 dnia poszukiwań? Aż ciśnie mi się na usta porównanie do Twojego udziału w projekcie Sungrazing Comets, kiedy to jako New User dokonałeś tego, co największym odkrywcom zajmowało nawet 2 lata - odkryłeś swoją pierwszą kometę muskającą Słońce.

Historia lubi się powtarzać, więc kto wie, może właśnie w tym przypadku to zrobiła? Szczerze Ci tego życzę i trzymam kciuki za Twoje znalezisko.

  • Like 2

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mam po prostu szczęście :)

 

Daję temu znalezisku 90% szans, że jest autentyczne, ale potrzebuję 100%. Jednak nawet jeśli nie jest, to warto było jechać, chociażby po to, by się przekonać ile trudu trzeba włożyć w takie poszukiwania. Lubię wyzwania, a to było kolejne z nich :)

  • Like 1

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość swatażył

Krzyśku wszystkiego najlepszego Tobie życzę ale żeby to był meteoryt to na moje nie fachowe oko wygląda że faktycznie nie jest, z garretem ace to sie na moniaki raczej chodzi, nic tym wiecej nie wykryjesz badzmy realistami, no oprócz łusek :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteoryty żelazne dają sygnał czystego żelaza, a z tym akurat Garrett nie ma problemów i na Morasko wiele meteorytów znaleziono właśnie Garrettem. Ważniejszą sprawą jest tu wielkość cewki, a co za tym idzie głębokość penetracji terenu. Z resztą w niedzielę spotkałem na polu 3 osoby związane z poznańskim uniwersytetem i jedna z nich również miała Garretta :)

Gorzej by było, gdybym wybierał się na Pułtusk, tam potrzeba innych wykrywaczy, bo Garrett nie reaguje na kamienie.
 

  • Like 1

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaś ja poczekam na rozwój sytuacji tak jak Krzysztof, a tak przy okazji powodzenia w poszukiwaniach meteorytów dla Was wszystkich wiem ile czasu trudu kosztuje taka wyprawa, czy nawet dojście na odpowiednie pole, że coś tam spadło. a właściwie wraca się z puszką zardzewiałą i kilkoma gwoździami, mówiąc to zawsze coś jak nic. Ale nadzieja wygasa ostatnia, więc wiem, co piszę i o czym bo sam poszukuję meteorów na nocnym niebie zaś meteorów na polach. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą wróciłem z Obserwatorium Astronomicznego we Fromborku, gdzie bryłka znaleziona przeze mnie na polach Morasko została przejrzana pod mikroskopem przez osobę, która o meteorytach wie chyba wszystko :).

Werdykt:? tak, to METEORYT!

W przekroju meteorytu dostrzeżono cohenit i plessyt, a także linie Neumanna, które powstają w kryształach kamacytu pod wpływem wysokiego ciśnienia.

Znalezisko potwierdzone i nie ma cienia wątpliwości   :)

 

Pozdrawiam
KK

  • Like 4

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ingerowałem bardziej we wnętrze meteorytu i wygląda tak jak na zdjęciach z pierwszego posta. Gdybym zdecydował się na jego przecięcie to pewnie nie miałbym żadnych trudności z jego identyfikacją, ale chciałem zachować go w miarę możliwości w całości. Odsłonięte okienko wskazuje duży stopień zwietrzenia, gdyby zeszlifować jeszcze więcej, to prawdopodobnie dotarłbym do ?zdrowego? żelaza, ale raczej nie będę tego robił. Przynajmniej na razie.
Teraz, gdy już jestem pewien, że to meteoryt, wypoleruję powierzchnię jeszcze raz, dokładniej i zakonserwuję bryłkę. Wtedy postaram się zrobić jeszcze jakieś fotki. A dziś mogę pokazać jeszcze takie dwie:
 

post-53-0-04438700-1379835886_thumb.jpg

post-53-0-14693100-1379835899_thumb.jpg

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, hej Morasko do Moraska na wyprawę rzecz jasna, a więc Krzysztofie ja jako osoba, która lubi meteoryty, mając swoją kolekcję składam Tobie najlepsze gratulacje, oby jak naj więcej tego typu i nie tylko tego typu meteorytów znajdowałeś, bo wiem, że tak jak i ja lubisz te kosmiczne kamienie. Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja Ci za bardzo nie podpowiem, bo z wykrywaczami nie miałem wcześniej do czynienia i to nie mój ?konik?, ale znawcy tematu często wymieniają Rutusa Proxima i wykrywacze marki Whites. Ja jednak nie nastawiam się na częste wyprawy, może pojadę tam jeszcze raz - wiosną, dlatego nie mierzyłem w droższe urządzenia. I chyba udowodniłem, że nawet takim "pospolitym" wykrywaczem można znaleźć meteoryt żelazny, jeśli się wie gdzie szukać. ;)

 

Na Pułtusk się nie wybieram, a na Morasko Garrett mi wystarcza.

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam czysto techniczne pytanie, skoro ten wykrywacz który miał Krzysiek nie jest najlepszy, bo ktoś się negatywnie rozpisał na jego temat, to czym w takim razie szukać? 

Podejrzewam, że na to pytanie odpowiedział by Ci kolega KENNY. Przypuszczam, że coś tam w temacie może wiedzieć. :P

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie i tak ważniejszy jest użytkownik, jego wiedza, świadomość. W obserwacjach jest tak samo. Nie problem kupić pro-elo-mega-hiper sprzęt jak właściciel nie będzie w stanie go wykorzystać ;)

Obstawiam w ciemno, że mnóstwo ludzi ze znacznie lepszymi wykrywaczami po Morasko biegało bez efektu ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie podpowiem, ponieważ nigdy nie szukałem meteorytów, raczej chodzę z ustawioną dyskryminacją na coins więc każdy meteoryt przeoczę, ale temat coraz bardziej mnie interesuje :D

MOJA GALERIA :  https://www.astrobin.com/users/kenny/
NEQ-6 SYN SCAN, TS TRIPLET APO 90/600, TS 80/330, ZWO ASI120MM-S, ZWO ASI 2600MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Obstawiam w ciemno, że mnóstwo ludzi ze znacznie lepszymi wykrywaczami po Morasko biegało bez efektu ;)

 

Masz rację, na forum Meteorytomania wyczytałem, że niektórzy całe Morasko przeczesali wzdłuż i wszerz i nic nie znaleźli.

Może nie szukali tam gdzie trzeba :)

 

PS. Swój okaz oczyściłem dokładniej i wyszlifowałem głębiej okienko by dostać się do niezwietrzałego żelaza, jak znajdę trochę czasu by je wytrawić to wstawię jakieś aktualne zdjęcia.

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)