Skocz do zawartości

Kolejna kometa w zasięgu lornetek!!!


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Odkryta przed tygodniem kometa C/2013 V3 (Nevski), która już oddala się od Słońca (a przez peryhelium przeszła w odległości około 1.4 AU, więc niezbyt blisko) od kilku dni, wbrew prognozom bardzo gwałtownie jaśnieje. Podczas odkrycia jej jasność wynosiła około 14-15 mag, ja widziałem ją 9 listopada, kiedy oceniłem ją na 13.5 mag, dwa dni później jej jasność oceniano na około 11 mag, dziś pojawiają się obserwacje wskazujące, że jej jasność sięga już 9 mag!

 

Kometa świeci teraz w Raku, jednak za kilka dni przejdzie do Lwa. Ze względu, że zachowuje się wbrew prognozom, trudno cokolwiek powiedzieć o jej przyszłej jasności. Tak czy siak, polując na poranne komety, warto pamiętać i o tej.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dorwaliśmy ją wczoreaj z Markiem, nieco powyżej Ety Leonis.

W lornetce udało się ją wyzerkać, ale niczego szczególnego nie wyłapałem poza bladym, sporym pojaśnieniem o niewielkiej jasności powierzchniowej.

W dziesięciocalowym teleskopie była znacznie wyraźniejsza. Mieliśmy wrażenie, że oprócz samej głowy było widać krótki, ale szeroki warkocz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może, przy tej okazji lekki off-top - skoro i Maras nie tylko lornetkuje w tym wątku lecz i "telepie" komety ;)

pytanie do autora wątku - Piotrka:

Ila naprawdę (jak wiele) jest teraz, jesienią, i zazwyczaj, komet jednoczesnie na Polskim niebie, nawet tych ledwo widocznych (dla wyczynowców),

o których nam zapewne nie piszesz - ale jednak nie zgadywanych "na siłę".

Pytam o te możliwe do wyłapania Twoim Piotrku teleskopem. Bodajże 13 calowym Newtonem, jak nie to sprostój jakim; niemniej chodzi 

mi o nie mały już teleskop.

 

Może sobie taki w końcu kupię

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle na naszym niebie znajduje się kilka komet, które da się takim teleskopem bez wielkiego trudu złapać.

Aktualnie mamy 4 komety, które w takim teleskopie widać bez trudu (oczywiście na ciemnym niebie):

 

C/2013 R1 (Lovejoy) - 5 mag

C/2012 X1 (LINEAR) -  9 mag

C/2013 V3 (Nevski)  - 10 mag

154P/Brewington      - 10 mag

 

oraz 4 komety, które widać, ale już raczej z trudem:

C/2011 J2 (LINEAR)  - 13 mag

C/2010 S1 (LINEAR) - 13 mag

290P/Jager               -  14 mag

C/2012 F6 (Lemmon) - 14 mag

 

Niedługo dołączy do nich jeszcze C/2012 K1 (PANSTARRS), która ma jasność 13 mag, ale jeszcze świeci nad ranem trochę za nisko, aby ją dostrzec.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorwaliśmy ją wczoreaj z Markiem, nieco powyżej Ety Leonis.

W lornetce udało się ją wyzerkać, ale niczego szczególnego nie wyłapałem poza bladym, sporym pojaśnieniem o niewielkiej jasności powierzchniowej.

W dziesięciocalowym teleskopie była znacznie wyraźniejsza. Mieliśmy wrażenie, że oprócz samej głowy było widać krótki, ale szeroki warkocz.

Ja próbowałem kilka dni temu, ale achromatem 5", i to na niebie podmiejskim - nic nie było widać.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C/2013 R1 (Lovejoy) - 5 mag

C/2012 X1 (LINEAR) -  9 mag

C/2013 V3 (Nevski)  - 10 mag

154P/Brewington      - 10 mag

oraz 4 komety, które widać, ale już raczej z trudem:

C/2011 J2 (LINEAR)  - 13 mag

C/2010 S1 (LINEAR) - 13 mag

290P/Jager               -  14 mag

C/2012 F6 (Lemmon) - 14 mag

Niedługo dołączy do nich jeszcze C/2012 K1 (PANSTARRS), która ma jasność 13 mag, ale jeszcze świeci nad ranem trochę za nisko, aby ją dostrzec.

 

 

Dziekuję. To jest tylko stan na teraz i jasności względne. Oczywiście daje pogląd na sprawę. Około 10 sztuk :)

A jak to bywa z kometami tak "bezwzględnie" i w skali ostatnich powiedzmy 10 lat.

Jak maksymalnie jasne bezwzględnie bywały te komety (na tyle na ile da się to oszacować/interpretować).

I drugie pytanie. Ile średnicy miało największe jądro z tych co w ostatnich 10 latach się "ujawniły".

Pozdrawiam

p.s.

Jesteśmy jak najbardziej w temacie bo te najpotężniejsze to najlepsze, potencjalnie, jadło dla lorneciarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ekologu,

Dziekuję. To jest tylko stan na teraz i jasności względne. Oczywiście daje pogląd na sprawę. Około 10 sztuk :)

A jak to bywa z kometami tak "bezwzględnie" i w skali ostatnich powiedzmy 10 lat.

Jak maksymalnie jasne bezwzględnie bywały te komety (na tyle na ile da się to oszacować/interpretować).

I drugie pytanie. Ile średnicy miało największe jądro z tych co w ostatnich 10 latach się "ujawniły".

Pozdrawiam

p.s.

Jesteśmy jak najbardziej w temacie bo te najpotężniejsze to najlepsze, potencjalnie, jadło dla lorneciarzy.

 

Co masz na myśli, kiedy piszesz o jasnościach "względnych" i "bezwzględnych"? Z chęcią odpowiem na Twoje pytanie, ale muszę najpierw wiedzieć dokładnie o co pytasz ;) Czy chodzi Ci o jasności absolutne komet (jasności, kiedy znajdują się one w odległości 1 AU od Ziemi i 1 AU od Słońca)?

Co do rozmiarów jąder komet, to na to pytanie Ci nie mogę odpowiedzieć, bo tego zwykle nie wiemy. Standardowo wyznacza się jedynie rozmiary jąder komet okresowych, kiedy znajdują się one daleko od Słońca i są nieaktywne, a i te szacunki są obarczone sporą niepewnością.

 

Warto jednak pamiętać, że od rozmiaru komety (jądra) znacznie ważniejsza jest jej orbita. Cóż z tego, że jądro komety 29P/Schwassmann-Wachmann jest bardzo duże, skoro nie zbliża się ona do Słońca na mniej niż 5.7 AU i nawet kiedy wybuchnie, jest słabsza od 10 mag?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś miał pogodę rano i problemy z odszukaniem to najprostsza mapka pokazuje tak :)

post-476-0-71514500-1387054154_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)