Skocz do zawartości
statek

Nasz forumowy kolega odkrył supernową !!!

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, wessel napisał:

Też, ale nie tylko :) ale ponieważ kolega nie upowaznił mnie do ujawniania odkrywcy no to sam rozumiesz :)

Oczywiście, rozumiem.

Na marginesie. Kontaktował się ze mną ostatnio nasz wspólny znajmy z południowo-wschodniej części naszego kraju w sprawie możliwego odkrycia, co ciekawe odkrytego dopiero teraz na zdjęciach sprzed 2 lat. Sprawa jest ciekawa. Zobaczymy, co z tego wyniknie. Warto przeglądać nawet stare zdjęcia :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gratulacje Piotrze ! Faktycznie Szymek kontaktował się ze mną w tej sprawie tydzień temu. Nie znalazłem takiego zgłoszenia w żadnej z dostępnych mi baz danych zmiennych i nowych. Zasugerowałem, że moim zdaniem zgłosić to można do CBAT jako PNV (possible nova) lub TCP, czyli inna nieznana zmienna typu "transient". Tak czy inaczej poszło do CBAT i bardzo dobrze. Jeszcze raz gratuluję.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
55 minut temu, Esku1RES napisał:

Gratulacje Piotrze ! Faktycznie Szymek kontaktował się ze mną w tej sprawie tydzień temu. Nie znalazłem takiego zgłoszenia w żadnej z dostępnych mi baz danych zmiennych i nowych. Zasugerowałem, że moim zdaniem zgłosić to można do CBAT jako PNV (possible nova) lub TCP, czyli inna nieznana zmienna typu "transient". Tak czy inaczej poszło do CBAT i bardzo dobrze. Jeszcze raz gratuluję.

Dziękuję,

Przepraszam za nadinterpretację, PSN i PNV brzmiały dla mnie tożsamo :D. Błąd nowicjusza

Mam nadzieję, że zła klasyfikacja nie zaważy na ocenie raportu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
31 minut temu, Krzysztof_K napisał:

Dzieje się... i bardzo dobrze. :) 

Gratuluje i za obu kolegów trzymam kciuki :)

pozdrawiam

16 minut temu, Hagen napisał:

To będzie hit nie tylko tego forum!!! Pozdrawiam odkrywcę!!!

Dzięki!

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To wyjątkowo ciekawa obserwacja, ale to raczej nie jest supernowa. Zmiany jasności supernowej zachodzą (około maksimum) znacznie wolniej:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e0/Comparative_supernova_type_light_curves.png

Jak widać na linkowanym wykresie, w przypadku supernowej spodziewać się można zmian, których amplituda nie przekracza 1 mag na dobę. Tempo spadku jasności po wybuchu jest jeszcze kilkukrotnie mniejsze.

Podejrzewałem, że mogło to być znacznie ciekawsze zjawisko - "poświata" po błysku gamma. Tyle, że z informacji które udało mi się odnaleźć, tego dnia (28 X 2014) zarejestrowano jeden błysk gamma, ale po pierwsze nastąpił on około południa naszego czasu, a po drugie zlokalizowany był w zupełnie innej części nieba.

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zgadzam się i powiedziałbym, że wręcz na pewno nie jest to supernowa. Analizując zdjęcia, które dostałem jakiś czas temu od Szymona znalazłem w tym miejscu ( 06 39 45.51 +09 20 21.9 ) gwiazdę 16.1 mag, która prawdopodobnie zaliczyła tak spektakularny rozbłysk. Druga sprawa to host dla SN. Nie bardzo wiem w której galaktyce miałaby rzeczona SN wybuchnąć ("w okolicy" nie ma żadnej), bo przecież nie w naszej (tylko +12 mag ?).

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Najświeższe informacje na temat AT2016hpv. Oprócz znacznego pojaśnienia do 16.2 mag istotną informacją jest prognoza typu z obserwacji wykonanej przez satelitę Gaia. Mówi ona, że AT2016hpv to najprawdopodobniej supernowa typu Ia. Na pokładzie satelity znajdują spektrofotometry niskiej rozdzielczości. Wyniki obserwacji są danymi wejściowymi algorytmu GS-TEC. Pozwala on na prognozowanie typu supernowej z całkiem niezłą dokładnością. Jego twórcy podają, że dla obiektów jaśniejszych niż 18 mag trafność prognozowania dla supernowych typu I jest lepsza niż 80%.

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
40 minut temu, cyberboss napisał:

Świetnie! Jak długo trwa proces weryfikacji?

Po pierwsze, weryfikację pojawienia się obiektu przeprowadzają inni obserwatorzy/obserwatoria. Wykonują fotometrię i astrometrię i zgłaszają to do TNS lub http://www.rochesterastronomy.org/snimages/ . Zwykle po kilku dniach są już jakieś obserwacje. Najważniejsza jest jednak obserwacja spektroskopowa. Ona bowiem ostatecznie potwierdza typ supernowej i jej miejsce/odległość (przesunięcie ku czerwieni). Do tego potrzebna jest już duża apertura i nie wszystkie obserwatoria taką spektroskopię mogą wykonać. Jesteśmy zatem zdani na to, czy jakiś większy ośrodek weźmie na rozkład naszą podejrzaną. Może to się stać po 1-2 dniach, 2 tygodniach albo i wcale (tak było z moją AT 2016hpv).

Wszystkim ślicznie dziękuję za miłe słowa.

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cieszy, że nasze forum żyje takimi wydarzeniami!!! Gratulacje dla odkrywcy i chcemy wiecej!!! Pozdrawiam!!! 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Próbowałem Jarkowi podkraść supernową ale tak parszywy mam seeing, ze nie dało rady, no i setupek nie ten :( Nadal jest jego :)

5906882d40310_SupJar.thumb.jpg.c20e4aa58914e04fd992001aabbdf916.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
8 godzin temu, Jacek E. napisał:

Próbowałem Jarkowi podkraść supernową ale tak parszywy mam seeing, ze nie dało rady :( Nadal jest jego :)

Jacku, prawie Ci się udało :) Jak się dobrze w powiększeniu przyjrzeć, to coś tam lekko widać. Pewnie też i sam jpeg zmasakrował szczegóły. W oryginalnym pliku pewnie lepiej można byłoby ją zidentyfikować. Ale jest nadzieja, bo już wczoraj opublikowany został ATEL dla tej PSN. Obserwację wykonano w ESO (La Silla) na 3,6 metrowym teleskopie NTT (New Technology Telescope). Nie dało się jeszcze dokonać identyfikacji typu supernowej. Adnotacja brzmi: "Blue featureless continuum, the transient is located on the spiral arm of a galaxy at z~0.021 and it is likely a young SN". Jest więc nadzieja, że powinna pojaśnieć.

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta