Skocz do zawartości

Który z filtrów na początki przygody z mgławicami?


Rekomendowane odpowiedzi

Wyczuwam niechęć do "teorii", pod którą chyba kryje się zwyczajne zrozumienie działania filtrów i świecenia mgławic. Różne mgławice różnie świecą, podobnie jak filtry różnią się zakresami przepuszczanego światła. Jedno musi pasować do drugiego. Nie trzeba koniecznie wszystkiego doświadczać empirycznie, lepiej najpierw zrozumieć i dopiero wtedy się zdecydować. Nagle wszystko przestaje być tajemniczo-mistyczne, a staje się oczywiste.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok, przepraszam za nieobecność, miałem kupę różnych wydarzeń, przez które nie miałem czasu odpisać (wyjazdy, choroby).

Widziałem, że kilka osób pytało o finał poszukiwań:
Po pierwszych dyskusjach o różnicach między rodzajami filtrów mgławicowych, stwierdziłem, że UHC będzie najlepszy w moim przypadku i jego też zamówiłem (byłem też w gorącej wodzie kąpany 😛). Wtedy liczba odpowiedzi wzrosła, podlinkowaliście mi też dodatkowe artykuły, zainteresowałem się tym całym blokowaniem światła i porównywałem różne filtry (polecam stronę: SearchLight).

No i koniec końców UHC zwróciłem nawet bez odpakowywania, a zamówiłem tak jak polecaliście Orion UltraBlock.
Wydawał się najlepszy w ten strefie cenowej, no i jest powszechnie lubiany.

Jeszcze raz dzięki wszystkim za poświęcony czas i pomoc!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem i szkicowałem ostatnio z wykorzystaniem Oriona UB: Lagunę, Trójlistną, Omegę i Orła. Co tu wiele pisać, ten filtr jest wydajny i pomimo tego, że w moich warunkach nie ma nawet mowy o adaptacji wzroku jestem mile zaskoczony widokami.

Pozdrawiam Jarek 

  • Like 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, felcia97 napisał:

Jeżeli oczywiście będziesz miał ochotę i wolę, to podziel się z nami wrażeniami z zastosowania filtra w bezpośredniej twojej obserwacji czyli filtr plus telep. Pozdrawiam 


Wczoraj miałem pierwszy raz czyste i piękne niebo i okazję, żeby popróbować, jednak natknąłem się na zupełnie inny problem 😞, który próbuję jakoś obecnie rozwiązać.
Całość opisałem pod tym linkiem: Problem z Kołem Filtrowym. Jak już się z tym uporam i będę mógł poprawnie używać całej mojej konfiguracji to chętnie napiszę o wrażeniach z nowego filtra 🙂.

Jeszcze raz dzięki wszystkim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie , tylko zastanawiam się czemu kupiłeś 1,25" ? Krótko ogniskowe szerokokątne okulary 70-100* są 2".Takie właśnie okulary,stosuje się do obserwacji szerokich pół i mgławic....

Zresztą było to dokładnie omówione w tym wątku....

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Erik68 napisał:

Wszystko fajnie , tylko zastanawiam się czemu kupiłeś 1,25" ? Krótko ogniskowe szerokokątne okulary 70-100* są 2".Takie właśnie okulary,stosuje się do obserwacji szerokich pół i mgławic....

Zresztą było to dokładnie omówione w tym wątku....

Drogi Eryku (udaje że nie wiem jak masz na imię). Skończmy z edukowaniem i skupmy się na tym co lubimy, czyli na szkicowaniu i podziwianiu nocnego nieba. Bo jak widzimy "cieszmy się kochać ..., tak szybko..." Wiesz o co mi chodzi 🧐

Edytowane przez megrez23
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podlinkować maga ciekawy wątek z sąsiedniego forum: https://astropolis.pl/topic/81016-obserwacje-dużych-mgławic-w-szerokim-polu-widzenia/

Wczoraj po raz kolejny próbowałem wypatrzyć pacmana bez filtrów w SCT 8 no i nic z tego. Generalnie mglawice emisyjne na podmiejskim niebie  bez filtrów są chyba niemożliwe wizualnie. Trzeba poszukać lepszej miejscówki, na poważnie przygotować się do obserwacji ewentualnie zainwestować w ten sławny noktowizor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod niebem 6,2mag(SQM 20.80mag/arcsec) widziałem pacmana ,w lornetce Fujinon 10x50,bez filtrów,jako majaczącą mgiełkę. I całkiem wyraźnie w ref. 152/760 pow.19x i 25x.(bez filtrów)

Edytowane przez Erik68
  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam apki Stellarium na telefonie i wczoraj próbowałem spojrzeć na mgławice używając moich sprzętów. Zza mojego domu mam dosyć "wąski" pas nieba (las tuż za domem), ale zobaczyłem na apce, że w moim pasie były M31 i C20. 

Wydaje mi się, że udało mi się nakierować na M31, ale tak jak inne gwiazdy były fajne i ostre, to ona była taką jakby "nieostrą mgiełką". Trochę się zdziwiłem, bo kiedyś bez użycia filtrów pamiętam nakierowałem tam teleskop i widać było ją lepiej.
Czy zdarza się, że pomimo teoretycznie dobrego nieba, dana mgławica może być "zamazana"? Poczytałem w necie, że np. lepiej widać ją o innej porze roku. Może to było problemem? C20 również nie ujrzalem, nawet jako zamazanej mgiełki.

Macie jakieś godne polecenia obiekty z użyciem Orion UB? Może następnym razem wybiorę się gdzieś z dala od domu i będzie w czym wybierać. Może macie jakieś ulubione?

Edytowane przez qlak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry, może z wyjątkiem typowych anty LP jak np. CLS nie są stosowane do galaktyk. Orion UB poprawia kontrast mgławic emisyjnych. 

Spróbuj spojrzeć na wschodniego Veila  (NGC6995) czy też "Miotłę wiedźmy" (NGC6960) w Łabędziu.

Tam widać pożytek z tego filtra 🙂

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)