Skocz do zawartości

Pomoc z wyborem lornetki na start [Budżet +/- 1200zł]


Airoe

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. 

Tak jak w temacie proszę o pomoc z wyborem lornetki na początek swojej przygody z nauką nieba do około 1200zł. Czytałem dość dużo tematów na forum ale im więcej czytam tym bardziej nie wiem jaką lornetkę wybrać mimo to, że ogólnie jedna miała dobre opinie i już byłem na nią zdecydowany to zawsze udało mi się znaleźć jakąś opinię gdzie wypadała dużo gorzej od innych. Dodam, że mam dość sporą wadę wzroku bo są to okolice -7.

Jedyną styczność jaką do tej pory miałem z lornetkami to Sotem 10x50, którą kiedyś dziadek kupił na targu oraz przy okazji udało mi się popatrzeć przez DO Optical Titanium 10x56. Całkiem przyjemnie mi się patrzy przez obie lornetki ale było czuć, że Optical titanium jest po prostu lepszy. Miałem okazję obserwować niebo głownie nad miastem ale już wiem, że na start raczej interesowała by mnie lornetka o większych parametrach typu ~12x/56 - 16x56.  Patrząc na księżyć przez 10x56 mam wrażenie, że jeszcze chciałbym się do niego odrobinę zbliżyć ale nie wiem czy na start chcę aby ograniczała mnie waga lornetki (Raz na jakiś czas chciałbym ją zabrać do plecaka np w góry dlatego raczej z tej listy odpadną lornetki 15x70).

Lornetki, którymi się zainsteresowałem przez ten czas to:

  • Nikon EX 12x50
  • Omegon Hunter 12x56
  • Nikon EX 16x50 
  • Ecotone WP2 10x50
  • DO SkyGuide 15x70 
  • DO Extreme 15x70 tutaj zakup musiałbym odłożyć na przyszły rok lub gdy trafi się jakaś okazja. 

Do każdej z tych lornetek prędzej czy później na pewno dokupiłbym statyw. Która z tych lornetek byłaby najlepsza w stosunku do ceny?  Ew czy możecie polecić jakieś inne? Budżet oczywiście mogę zwiększyć tylko tak jak wyżej będzie to wymagało odłożenia zakupu lub poczekania na jakąś promocje 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Airoe napisał:

Cześć wszystkim. 

Tak jak w temacie proszę o pomoc z wyborem lornetki na początek swojej przygody z nauką nieba do około 1200zł. Czytałem dość dużo tematów na forum ale im więcej czytam tym bardziej nie wiem jaką lornetkę wybrać mimo to, że ogólnie jedna miała dobre opinie i już byłem na nią zdecydowany to zawsze udało mi się znaleźć jakąś opinię gdzie wypadała dużo gorzej od innych. Dodam, że mam dość sporą wadę wzroku bo są to okolice -7.

Jedyną styczność jaką do tej pory miałem z lornetkami to Sotem 10x50, którą kiedyś dziadek kupił na targu oraz przy okazji udało mi się popatrzeć przez DO Optical Titanium 10x56. Całkiem przyjemnie mi się patrzy przez obie lornetki ale było czuć, że Optical titanium jest po prostu lepszy. Miałem okazję obserwować niebo głownie nad miastem ale już wiem, że na start raczej interesowała by mnie lornetka o większych parametrach typu ~12x/56 - 16x56.  Patrząc na księżyć przez 10x56 mam wrażenie, że jeszcze chciałbym się do niego odrobinę zbliżyć ale nie wiem czy na start chcę aby ograniczała mnie waga lornetki (Raz na jakiś czas chciałbym ją zabrać do plecaka np w góry dlatego raczej z tej listy odpadną lornetki 15x70).

Lornetki, którymi się zainsteresowałem przez ten czas to:

  • Nikon EX 12x50
  • Omegon Hunter 12x56
  • Nikon EX 16x50 
  • Ecotone WP2 10x50
  • DO SkyGuide 15x70 
  • DO Extreme 15x70 tutaj zakup musiałbym odłożyć na przyszły rok lub gdy trafi się jakaś okazja. 

Do każdej z tych lornetek prędzej czy później na pewno dokupiłbym statyw. Która z tych lornetek byłaby najlepsza w stosunku do ceny?  Ew czy możecie polecić jakieś inne? Budżet oczywiście mogę zwiększyć tylko tak jak wyżej będzie to wymagało odłożenia zakupu lub poczekania na jakąś promocje 😅

Przy takiej wadzie wzroku odradzam nikona 12x50 - mała odległość źrenicy wyjściowej byłaby przeszkodą w komfortowych obserwacjach, gdyby trzeba je było przeprowadzać w okularach.

Nikon 16x50 też się do obserwacji nocnych słabo nadaje - daje zbyt ciemny obraz.

O omegonie i ecotone się nie wypowiem, bo nie miałem ich w łapach.

SkyGuide byłby dobrym wyborem, a DO Extreme jeszcze lepszym. Ale jeśli lornetka ma służyć nie tylko do obserwacji nieba, to celowałbym w model DO Extreme 10x50.

Z tańszych mogę doradzić nikona action 10x50. To już dość przyzwoita lornetka i sprawdzi się zarówno w obserwacjach dziennych, jak i nocnych. Do tego jakiś niedrogi statyw i można zacząć przygodę z obiektami nocnego nieba.

  • Thanks 1

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Delta Skyguide 15x70, a jeśli się nie śpieszy to Delta Extreme 15x70. Ewentualnie TS Marine 15x70 albo inny klon z serii BA8.

  • Like 1
  • Thanks 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli do astro twym jedynym sprzetem ma byc lornetka  to ja szedłbym w 15x70 jak piszą koledzy wyzej , jest na Olx Skyguide za 850 zł , z tym,że w tym wypdku statyw trzeba kupic w zasadzie odrazu i wziac go pod uwagę w budzecie , wtedy do plecaka kupic coś mniejszego i moze słabszej jakości chyba ,że zalezy Ci na super obrazie również za dnia bo jesli tylko tak o na spacery to uwazam moze być nawet BPC 7x35 czy tam budzetowo tez DO discovery , miałem DO Discovery 10x50 i choc to wiadomo ,żaden top produkt to jest to zupełnie normalna przyzwoita lornetka . Widzę ,że jesteś ze Szczecina , jak chcesz mam na stanie to ruskie 7x35 , nie na sprzedaż ,ale mozesz wpasc sobie luknąć przez nią .

Jeśli jednak jedna lornetka do obu zastosowań to wtedy 10x50 , da się trochę obserwować nią niebo bez statywu ,a wieksze niz w 15x70 pole moze byc pomocne w orientacji na niebie i nauce. 

A do ksiezyca lornetką i tak się wiele nie zblizysz czy to x10 czy x15 , do ksiezyca czy planet kupic kiedys prosty teleskop np znany i lubiany SW90/900

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za odpowiedzi 🙂

Delta Extreme/TS 15x70 będą miały dużą przewagę nad SkyGuidem 15x70? Bez problemu jestem w stanie na nią poczekać jeśli warto.

Chciałbym jeszcze poznać opinie na temat Omegona oraz kamakury, miał ktoś z nimi styczność?

Myślałem jeszcze czy nie warto zacząć z mniejszą lornetką (W tym przypadku nikon 10x50 tak jak Pertynaks radził) i na spokojnie uzbierać na jakąś mocniejszą z serii BA8 tak jak Paweł radzi wyżej.

Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Airoe napisał:

Hej, dzięki za odpowiedzi 🙂

Delta Extreme/TS 15x70 będą miały dużą przewagę nad SkyGuidem 15x70? Bez problemu jestem w stanie na nią poczekać jeśli warto.

Chciałbym jeszcze poznać opinie na temat Omegona oraz kamakury, miał ktoś z nimi styczność?

Myślałem jeszcze czy nie warto zacząć z mniejszą lornetką (W tym przypadku nikon 10x50 tak jak Pertynaks radził) i na spokojnie uzbierać na jakąś mocniejszą z serii BA8 tak jak Paweł radzi wyżej.

Co myślicie?

Kamakura to w zasadzie ta sama jakość obrazu co Nikon Ex, zapewne czytałeś już porównanie na astornocach. Omegon Brightsky to BA8. WIele lornetek z serii BA8 różni się tylko logo i ceną. Nie sądzę, aby była w nich większa różnica w dawanych obrazach. Swojego czasu miałem TS Marine i Delta Extreme 15x70. Obrazy te same, a różnica w cenie wyraźna 😉 

Delta Extreme będzie lepsza niż SkyGuide jeśli chodzi o jakość i estetykę obrazu. Do tego nieco inna budowa, bardziej pancerna i cięższa jest Extreme. W zestawie dostaniesz też adapter na statyw (z tego co pamiętam SkyGuide nie ma). Extreme ma też gwinty na filtry, kiedyś była wypuszczona seria SkyGuide również z gwintami, ale obecna już ich nie posiada.

Długo miałem dwie lornetki: 10x50 i 15x70, które służyły mi z powodzeniem, ale do astro. Dobrze się uzupełniały. Jednak na wycieczki lepiej chyba coś mniejszego i lżejszego. Z mojej strony lornetki to 99% astro, więc nawet jeśli raz na rok wezmę na spacer cięższą 10x50 to mi to nie przeszkadza.

Jeśli główne zastosowanie to astro to bierz 15x70, z 10x50 będziesz miał niedosyt, szczególnie jeśli zapragniesz zobaczyć coś więcej. Co innego jeśli jesteś świadomy tego co oferuje 10x50, czyli bardzo szerokie pola i skanowanie nieba bez większych detali.

  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem SkyGuida 15x70 przez 2 lata, ogólnie dobra lornetka. Mam wadę -5 i obserwowałem w niej bez okularów.

W porównaniu do BA8 ma większy astygmatyzm i bardziej widoczną aberrację chromatyczną. W BA8 kolory gwiazd są bardziej nasycone i punktowe. 

Niemniej jednak SkyGuida wspominam dobrze, zwłaszcza jego całkiem przyjemną wagę jak na parametry 15x70. Jako pierwsza lornetka to dobra propozycja.  Jak Cię wciągnie to z czasem można sprzedać i kupić BA8 🙂 

  • Like 1

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej lornetki nie kupisz to nie pokaże ci ona księżyca tak jak byś chciał, do tego jak wspomniano lepszy będzie w przyszłości jakiś refraktor. Skoro oglądasz z miasta, to 15x70 i tak nie pokaże swoich możliwości i musisz raczej przemyśleć na jak długie wycieczki był byś w stanie ją zabierać. Najważniejsze jak często masz zamiar z lornetką podróżować i jakie masz do tego predyspozycje. Ja osobiście nie wziął bym nic większego niż *x42 na wędrówki ale inna osoba załaduje plecak, 20x80 w rękę i do przodu. Z drugiej strony, jak rzadko obserwujesz i raz na jakiś czas  chciał byś mieć super widoki z górskich szczytów to przemęczenie się raz czy dwa razy w roku z dużą lornetką na szlaku nie było by takie złe... Prócz wymienionych firm z 15x70 masz też Oriona Resolux, miałem 7x50 i uważam że to bardzo dobra lornetka ( swoją drogą waży 1,5 kg i byłem z nią na 13 godzinnej wędrówce po górach, męczarnia dla mnie tym bardziej że mam problem z kręgosłupem, ale da się.. ). Druga sprawa jak chcesz większe powiększenia niż ~ 8 to statyw niezbędny więc jest to kolejna rzecz do noszenia. Sam musisz sobie odpowiedzieć gdzie będziesz najczęściej obserwował... 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Setaarius napisał:

Rozważ jeszcze trochę ciemniejszą i o niedużym polu, ale kompaktową i dość dobrą według mnie, również pod względem ceny Pentax SP 20x60 WP

To jak oglądanie przez dziurkę od klucza. Omijaj ją szerokim łukiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Aras napisał:

To jak oglądanie przez dziurkę od klucza. Omijaj ją szerokim łukiem.

Ja ją bardzo lubię, jest świetna do DS, a pole ponad 2 stopnie w większości przypadków wystarczające na niebie.

Edytowane przez Setaarius
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Airoe napisał:

Patrząc na księżyć przez 10x56 mam wrażenie, że jeszcze chciałbym się do niego odrobinę zbliżyć ale nie wiem czy na start chcę aby ograniczała mnie waga lornetki (Raz na jakiś czas chciałbym ją zabrać do plecaka np w góry dlatego raczej z tej listy odpadną lornetki 15x70).

Ja również do astro polecam 15x70, to bardzo uniwersalne parametry jak na lornetkę astronomiczną. Wprawdzie to sprzęt typowo do DSów, niemniej jednak sam lubię popatrzyć na Księżyc w szerokim polu i małym (jak na US) powiększeniu. Za niewielkie pieniądze możesz też dokupić folię ND5 i zrobić filtry do obserwacji Słońca. W 15x ładnie widać większe plamy włącznie z półcieniami. Na wycieczkę w góry to najlepiej jakaś lekka i poręczna dachówka np. 8x42 albo 10x50. Centralne ustawianie ostrości też będzie wygodniejsze, chociaż BA8 mają dużą głębię ostrości i nie trzeba jej tak często regulować.

12 godzin temu, Airoe napisał:

Delta Extreme/TS 15x70 będą miały dużą przewagę nad SkyGuidem 15x70? Bez problemu jestem w stanie na nią poczekać jeśli warto.

Obserwowałem przez Tento 10x50 (to chyba to samo, co Twoja Sotem), SkyGuide i Extreme. Przeskok jakościowy z Tento na SkyGuide jest większy niż ze SkyGuide na Extreme. Z różnic pomiędzy SkyGuide, a Extreme/TS:
- W Extreme jest nieco jaśniej
- AFOV w Extreme jest nieco większe
- Extreme chyba też daje nieznacznie większe powiększenie niż SG
- Extreme daje wyraźnie lepszą punktowość gwiazd, nasycenie koloru uważam że w SG jest całkiem dobre
- Extreme pozwala wyłuskać więcej detalu na DSach.
- Extreme jest bardziej wrażliwa na LP, na mgławicach warto użyć węższego filtra żeby je wyciąć, dość mocno też łapie odblaski i duszki
- Jak zaczynałem obserwacje Extreme, to trochę mi przeszkadzały rozjechane gwiazdy przy diafragmie. W SG też są rozjechane, ale jakoś mniej się to rzucało w oczy

Co do aberracji chromatycznej, to nie powiedziałbym, że w Extreme jest ona mniejsza, raczej jest... inna. W obu trzeba dobrze ustawić oko, żeby patrzeć osiowo zwłaszcza przy obserwacji Księżyca, bo w niektórych przypadkach (kwestia fazy, jasności tła itd.) Extreme też potrafi zalać zółcią spory obszar tarczy. Ogólnie z Księżycem w tych dwóch lornetkach mam mieszane uczucia, bo obraz w Extreme jest bardziej klarowny i przyjemniejszy w odbiorze, ale z kolei trzeba bardziej kombinować z ustawieniem w polu widzenia żeby uniknąć odblasków.

 

  • Like 1

Lornetki: BGSz 2,3x40, DO Chase 10x50 ED, DO Extreme 15x70 ED | Statyw: Slik PRO 700DX
Teleskop: SW Mak 127/1500 + Bino | Montaże: ALT-AZ5, EXOS-2 OnStep

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Po dokładnym przemyśleniu zdecyduję się na lornetkę w okolicach +/- 10x50. A w przyszłości trochę wiekszą 15x70 -> lub teleskop.

Wracając do lornetki 10x50.

Wytypowałem sobie 2: (Delta Optical Extreme 10x50 ED lub trochę tańsza Nikon Action EX 10x50 CF.)+ statyw oczywiście 

Ostatecznie bardziej skłaniam się do Delta Optical Extreme 10x50 ED (lecz jeszcze trochę poczytam 😅). Myślę, że na start przy tym, że wiem mniej więcej co oferuję lornetka 10x50 będzie to idealne połaczenie do nauki nieba (60%-80%) oraz wędrówek (20%-40%).

Dzięki wszystkim za pomoc. Gdy tylko jedną z nich wybiorę (a może inną kto wie) postaram się zrobić jakąś mini recenzję od osoby totalnie zielonej w tym temacie 🙂 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem długo zarówno Nikona Ex jak i Deltę Extreme. Gdybym dziś stał przed tym samym wyborem co Ty wybrałbym Nikona. Delta owszem jest dobra, ale nie jest idealna, szczególnie model 10x50. Ostrość na skraju jest bardzo kiepska i to się rzuca od razu w dzień i w nocy. W Nikonie jest podobnie, ale cena jednak 2x mniejsza. Do tego waga i poręczność, extreme jest już sporym gabarytem. Przeskok jakościowy z Nikona do Extreme nie jest aż tak odczuwalny. Z mojej strony dopiero przejście na APM było mocno zauważalne, tutaj już blisko jej do Fujinona.

Tak jak pisałem, kupiłbym Nikona (lekki i poręczny, centralne ustawianie ostrości, w teren bardzo fajna), a z czasem w razie potrzeby zrobić przeskok od razu na APM lub Fujinon. Model Extreme bym chyba pominął 😉 

ps. Nie stawiałbym wyboru albo lornetka albo teleskop, bo to zupełnie inne sprzęty, które się nie zastąpią, co najwyżej uzupełnią. Lornetka 15x70 to już mobilny przyrząd do obserwacji nieba, który jest gotowy do działania w kilka sekund i pozwoli dostrzec pewien detal na DSach - takie skanowanie, gdy nie masz czasu na zabawę w teleskopy 😉 Wtedy wjeżdza lornetka, 30 min obserwacji i do domu 🙂 Idealne też podczas wakacyjnych wyjazdów 🙂

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)