Skocz do zawartości

C/2009 P1 (Garradd)


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie wyszła animacja :).

Warkocz na Twoim zdjęciu wyszedł słabo ale i tak zdjęcie jest całkiem ok. Napisz jak długie były ekspozycje. Nie czuję się jeszcze ekspertem od DSS ale wg moich doświadczeń więcej komy i warkocza widać przy stackowaniu w trybie Comet Mode niz w trybie Star and Comet. 

A tu zamieszczam swoją gorącą fotkę zrobiona na wczorajszym małym grupowym wypadzie.

Spotkaliśmy się na naszej łące w składzie: Alien, Maruderr z synem, Sagi no i ja, dzięki Chłopaki za fajne spotkanie:).

Pogoda napoczątku była w miarę ok, tylko lekkie cirruski ale niestety z czasem było coraz gorzej. Udało mi sie zarejestrować 5 klatek 5 miutowych.

Ustawiłem większy gain kamery i robiłem dłuższe ekspozycje, zarejestrowało się troszke więcej niz w niedzielę, widać wyraźnie dwa warkocze i większą niż na fotkach z  niedzieli komę. Rozdzielczość 4,29 arcsec / pixel

Pozdrawiam

post-118-137699808453_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 142
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Wyszedłem dzisiaj w nocy (z achro 120/600) zobaczyć ten wielki hicior ;). Kometa łatwa do znalezienia, mieści się w 1 polu z jasną gwiazdą Enif. Sama kometa przypomina słabą nierozbitą gromadę kulistą - ot mała rozmyta okrągła plamka. Może w 12" pod ciemniejszym niebem byłoby widać lepiej, w każdym razie ok 4" teleskop trzeba mieć, aby ją dostrzec.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadziu po twoich fotkach widać że kometa coraz bliżej , ładnie ładnie.

No dzięki :)

W ciągu dwóch dni myśle że az tak nie urosła :)

To że więcej widać to czas eskpozycji. W niedzielę robiłem dwuminutowe ekspozycje. nie wiedziałem w jakim stopniu długość ekspozycji będzie miała wpływ na poruszenie komety na zarejestrowanych klatkach. Po niedzielnych testach stwierdziłem że spokojnie można wydłużyć ekspozycje no i wczoraj robiłem 5 minutowe klatki dlatego troche więcej widać. Pogoda niestety była zdecydowanie gorsza niz w niedzielę a na końcu sie całkiem popsuła, pod lepszym niebemn byłoby jeszcze troszkę lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Przypominam, że kometa nie przeszła jeszcze przez peryhelium do którego zostało jeszcze ok. 5 miesięcy (23.XII.2011). Natomiast przewidywane maksimum blasku przypada, nie na samo peryhelium a moment największego zbliżenia się do Ziemi, które nastąpi 5.03.2012 roku. Do tego czasu kometa cały czas będzie jaśnieć. Przewidywana jasność wtedy powinna wynosić ok. 6mag.  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. nareszcie dzisiaj nad ranem, okolo 2;30 mialem dobra pogode na poszukiwanie komety Garradd. znalazlem ja bez trudu przez Skyluxa przy pow.35x. wygladala jak slaba mgielka z zageszczeniem centralnym. o wiele lepiej prezentowala sie przez N150/f6 przy pow. 45x i 90x. zageszczenie centralne [jadro?] widoczne o wiele wyrazniej, jak i otoczka. niestety nie zauwazylem warkocza. okolo trzeciej zaczely nadciagac chmury. wiec dolaczam do kolegow, ktorzy juz obserwuja komete Garradd C/2009 P1. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się jeszcze raz swoim materiałem zebranym w niedzielę.

Wyrównałem tło (usunąłem winetowanie) na wszystkch klatkach i zrobiłem  animację z wyrównanych klatek.

Dołączona grafika

Dla osób które na żywo nie widzały tej komety będzie to chyba fajny przedsmak i zachęta do jej złapania :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. nareszcie dzisiaj nad ranem, okolo 2;30 mialem dobra pogode na poszukiwanie komety Garradd. znalazlem ja bez trudu przez Skyluxa przy pow.35x. wygladala jak slaba mgielka z zageszczeniem centralnym. o wiele lepiej prezentowala sie przez N150/f6 przy pow. 45x i 90x. zageszczenie centralne [jadro?] widoczne o wiele wyrazniej, jak i otoczka. niestety nie zauwazylem warkocza. okolo trzeciej zaczely nadciagac chmury. wiec dolaczam do kolegow, ktorzy juz obserwuja komete Garradd C/2009 P1. pozdrawiam.

W Skyluxie to było widać  :o ? Jak dla mnie to było słabe w 5" achro. Chyba, ze pojaśniało przez 1 dzien mocno.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

zageszczenie centralne [jadro?]

Jądro na pewno nie, przynajmniej nie to stałe. Komety to zaledwie kilkukilometrowe bryły, o bardzo małym albedo, których nie sposób dostrzec przez amatorskie teleskopy z Ziemi. My widzimy tylko efekt sublimacji zamarzniętych związków wszelkiego rodzaju. ;) To centralne zagęszczenie, niekiedy jest nazywane jądrem fotometrycznym o ile, jest ono wyraźnie oddzielone od zewnętrznej części otoczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie dołączylem do grona odkrywców  :) dokładnie przed wczoraj około północy.

Kometa okazała sie bardzo łatwa do złowienia w lornetce 20x80 była wyraźna nie do pomylenia  z czymś innym .

Następnie odpaliłem dyche i napawałem się widokiem na koniec jeszcze udało mi sie ustrzelić kometke przez szukacz 8x50 była widoczna zerkaniem .

Okolice kolejnego nowiu powinny pokazac kometę w dożo lepszym świetle wtedy odpale w lesie 16'' i spróbuję zrobić szkic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dla mnie niebiosa wczoraj były łaskawe  :D

Kometa złapana. Pięknie prezentowała się w pow. 48x (to jest to, w wyższych traciła urok).

Widoczna (ledwo) w szukaczu syncianym 9x50.

PS. obserwacje prowadziłem stojąc po kolana we mgle  ::)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można fotkę trochę wyciągnąć, ale warkocz nadal dość słaby. Większy - lepszy stack by się przydał by dało się go wyciągnąć (+ jakiś filtr wycinający zaświetlenie i poświatę). Jak się uda to zapoluję na nią za jakieś półtorej tygodnia :)

post-8-137699808515_thumb.jpg

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, a właściwie to już dzisiaj zapolowałem na nią gdy przelatywała w pobliżu gromady M15.

Prezentuję zdjęcie złozone z klatek zarejestrowanych pomiędzy 0:20 a 1:30 (w końcu udało mi sie w miarę prawidłowo złożyć zdjęcie w DSS-sie w trybie Comet mode, wcześniej miałem z tym problem).

W negatywie widać troszkę więcej dlatego tym razem taka wersja obróbki.

post-118-137699808815_thumb.jpg

post-118-137699808824_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem też animację.

To jest przemieszczenie komety w dniu 2 sierpnia pomiędzy godziną 0:20 a 1:30 CEST

Dołączona grafika

Gromada jest troche przepalona, może w wolnej chwili spróbuję podejść do obróbki tego jeszcze raz.

Dzisiaj w nocy zapowiada się pogoda, będzie można to jeszcze zobaczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję zapolować na nią w przyszłym tygodniu (dopiero...) z dwoma filtrami - na widmo odbite (np. UHC-S) i widmo emisyjne (fioletowy #47 GSO połączony z Schottem BG39) - zobaczymy czy uda się zróżnicować elementy komety :)

NGC 7094 i kometa: Comet C/2009 P1 (Garradd)

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Dzisiaj będzie jeszcze bliżej ale żeby nie stracić okazji (bo dziś mogła być kiepska pogoda) ustrzeliłem tą parkę juz wczoraj.

26 sierpnia będzie świetne zbliżenie do M71, kometa będzie prawie na tle tej gromady. Jeżeli pogoda pozwoli to na pewno na nia zapoluję. 2-go wrzesnia będzie na tle wieszaka, też zapowiada się świetny widok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nocą kometa miała schadzkę z M15  ;) Niezapomniany widok, bez problemu mieściły się obie w polu Asferyka 31mm i na styk w SW SWA 17mm.

Jak widać na mapkach Polarisa kometa ma jeszcze dla nas kilka atrakcyjnych "spotkań"- oby pogoda dopisała.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Zgadza się, też ją widziałem tej nocy. Pięknie się prezentowały z M15, mieściły się ze sporym zapasem w polu Naglera 22. Ustawiłem M15 na krawędzi pola, kometa wylądowała prawie idealnie w środku. Pole z Naglerem to u mnie 1.2 stopnia, czyli odległość kometa-M15 oceniam na 0.6 stopnia. Czas obserwacji - 22:30 UT (00:30 polskiego czasu). Oceniłem jasność na 8.2m (rozogniskowany obraz komety był lekko jaśniejszy od rozogniskowanego obrazu pobliskiej gwiazdy 8.27m), DC-6, można się było dopatrzeć delikatnego warkocza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)