Skocz do zawartości

C/2009 P1 (Garradd)


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 142
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Hej

To ja też się tu podepnę

Moja pierwsza fota komety z "kurnika"

Pojedyncza klatka L 300s bez żadnych klatek kalibracyjnych

Anva

Ciemno masz koło tego "kurnika" :)

Fajna fotka.

Jakim sprzętem robiłeś to zdjęcie ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także wczoraj ją widziałem. W moim Meade UWA pięknie sie prezentowała razem z M15. Odrazu zauważyłem tą kometę, rozmyty punkcik. Natomiast w powiększeniu 90x dostrzegłem delikatny, słaby warkocz. Jest to dość łatwy obiekt.

Jeszcze w kwesti samego okularu szerokokątnego to spisuje się on świetnie. Jestem bardzo zadowolony, daję piękne obrazy, pole ogromne. Mogę szczerze go polecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zestackowaniu zdjęć z nocy 2/3 sierpnia wychodzi mi jakaś kaszana z M15 (przepalony środek), ale skoro niektórzy z Was wrzucają jednoklatkowce to i ja dla porównania z innymi wrzucam pojedyńczą klatkę 25 sekund bez guidingu, niemodyfikowanym Canonem 350D na SW200/1000.

A ze stackiem jeszcze powalczę, choć dochodze do wniosku, ze astrofoto to jednak nie dla mnie  :)

Pozdr

KK

post-61-137699809062_thumb.jpg

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo, jak mgły z depresji nie najdą to nie narzekam  :D ... akurat ostatnie 2 noce mam piękne przejrzyste niebo, droga mleczna wyraźna po sam horyzont. Pewnie dlatego, że deszcze dobrze oczyściły atmosferę :)

Maciek dawno nie oceniałem komet, ale spróbuję sobie przypomnieć  ;)

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zestackowaniu zdjęć z nocy 2/3 sierpnia wychodzi mi jakaś kaszana z M15 (przepalony środek), ale skoro niektórzy z Was wrzucają jednoklatkowce to i ja dla porównania z innymi wrzucam pojedyńczą klatkę 25 sekund bez guidingu, niemodyfikowanym Canonem 350D na SW200/1000.

A ze stackiem jeszcze powalczę, choć dochodze do wniosku, ze astrofoto to jednak nie dla mnie  :)

Pozdr

KK

Dostałem surowego stacka od Krzysztof_K, i się trochę pobawiłem oto rezultat.

post-13-137699809448_thumb.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapolowałem wczoraj na C/2009 P1 Garradd. Księżyc świecił, ale udało się znaleźć kometę obok Sadalsuud. Użyłem DSI III Pro i testowo reduktora f/3.3 przy około 40 mm (mniej niż ~55 mm dla f/3.3) - mimo to pole na DSI i tak było fatalne i winieta w rogach ;) Do sfotografowania dwa kanały - zwykły z UHC-S, oraz drugi łapiący teoretycznie emisję komety (pasma C3 i CN) wratten #47 + schott BG39 (pograniczne UV i niebieskiego). W miarę dobrze wyszedł tylko UHC-S (40 x 30 sec + 20 x 60 sec). Prowadzenie przez zewnętrzny szukaczo-guider.

* Animacja

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem po krótkiej obserwacji komety lornetką 7x50 z balkonu. Warunki słabe - jasny Księżyc i wiszące cirrusy, ale jednak kometa widoczna zerkaniem. W tych warunkach wydała mi się bardzo podobna do M27, ale nieco mniejsza i słabsza. Wg mnie wciąż ok. 8mag, średnica najjaśniejszej części to jakieś 3-4'. Załączam zrzut z SMP pola widzenia lornetki z dzisiejszym zasięgiem gwiazdowym podrasowany a'la szkic :)

post-42-13769980981_thumb.jpg

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed pełnią Księżyca warunki do obserwacji tej komety były znacznie lepsze a i położenie blisko M15 było na tyle bliskie, że kometa była widoczna w polu widzenia okularu 2". Wtedy to udało mi się ja odnaleźć. Oczywiście pomógł mi bardzo AstroJaWil i horyzont w nim wykonany. Teraz chyba najlepsze warunki powinny być na koniec sierpnia gdy kometa znajdzie się w okolicy M71 a potem 02.września w asteryzmie "Wieszak" Wszystko to można ustawić sobie już w mapkach AJW, do których serdecznie zachęcam. Dla tych, którzy mają odmienne zdanie na temat tego programu i wolą np. "Stelarium" podaję poniżej skrypt komety.

[Garradd]

name = C/2009 P1 (Garradd)

parent = Sun

radius = 10

oblateness = 0.0

halo = true

color = 1.0,1.0,1.0

tex_halo = star16x16.png

tex_map = nomap.png

coord_func = comet_orbit

orbit_TimeAtPericenter = 2455919.1863

orbit_PericenterDistance = 1.550778

orbit_Eccentricity = 1.000901

orbit_ArgOfPericenter = 90.7398

orbit_AscendingNode = 325.9957

orbit_Inclination = 106.1893

lighting = false

albedo = 1

orbit_visualization_period = 365.25

Nevton 200x1000 na EQ 5

Nevton 114x 900 z wytrawionymi lustrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Tafig - doceniam Twój wysiłek włożony w wygenerowanie skryptu (o ile sam go wygenerowałeś), ale aktualne wersje stellarium posiadają już aktualizację danych m.in. komet z poziomu programu.

Bardzo bym prosił o ograniczenie wklejania skryptów do tego programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nowe wersje mają już aktualizację automatyczną. Chodziło mi raczej o jedną ze starszych wersji pracującą pod UBUNTU. Tego nie dodałem. Sorry. Testuję program linuksowski pod względem właśnie współpracy z programami astronomicznymi.Pozdrawiam!

Nevton 200x1000 na EQ 5

Nevton 114x 900 z wytrawionymi lustrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Wczoraj miałem wreszcie okazję, ponownie obserwować kometę. Niestety warunki nie rozpieszczały. Zasięg zaledwie 5,5mag w zenicie. Niestety "tropikalne" powietrze i +24* w nocy na wiele nie pozwoliły. Na odstrzał poszła tylko kometa i Delta Cefeusza. Przy czym obserwacja komety była nie kompletna, szału można było dostać z komarami. Jasność C/2009 P1 udało mi się ocenić na ok. 7,7mag przy czym kometa wydawała mi się mniejsza niż ostatnim razem, co za pewne było wynikiem marnych warunków. Dodatkowo kometa znajdowała się w pobliżu jasnych gwiazd, które również skutecznie uniemożliwiały obserwację szczegółów przy powiększeniu 10x.

P.S. W lornetce kometa już ładnie się prezentuje w jednym polu z M71. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

O komecie nieco ucichło. Przejrzałem jej drogę na niebie i najbliższe efektowne zbliżenie do jasnego DSa nastąpi dopiero w nocy 2/3 lutego 2012. Kometa będzie (?) wciąż bardzo jasna, ale warunki do obserwacji nie będą idealne - Księżyc po pierwszej kwadrze wysoko na niebie. Wybranką będzie kulka M92 w Herkulesie, a zbliżenie będzie mniejsze niż 1st.

post-42-137699811386_thumb.jpg

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris - Kometa maksimum blasku ma wciąż przed sobą. 23.08 kometa przeszła 1.3905 AU od Ziemi. Aktualnie znajduje się ona w odległości nieco ponad 2AU od Słońca, przy czym odległość ta wciąż się zmniejsza. Przypominam, że peryhelium C/2009 P1 przypada na 23 grudnia b.r. odległośc komety od Słońca wyniesie wtedy 1.55 AU. Od tego momentu kometa zacznie oddalać się od Słońca, ale zacznie również ponownie zbliżać się do Ziemi. Zbliżenie to nastąpi 5.03.2012. Nasza bohaterka wtedy zbliży się do naszej planety na odległość ok. 1.26 AU.

Dzięki takiemu a nie innemu ułożeniu orbity, będziemy mieli okazję ją obserwować przez tak długi okres czasu. Przy czym kometa, może pojaśnieć jeszcze ok. 1mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)