Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop synta 10''


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników w swym pierwszym poście

Od kilkunastu miesięcy zbierałem pieniążki na pierwszy teleskop, szukając informacji jaki model wybrać . W końcu jestem już chyba zdecydowany na tytułową dziesiątkę.

Do obserwacji mam dość sporych rozmiarów taras 2,5x3,5m na piętrze (niestety wystawiony na stronę północną) ale jako że mieszkam ok 10 km od miasta więc działania w terenie nie są wielkim problemem .

Jednak jako początkujący obserwator mam kilka pytań .

Czy różnica między 8'' a 10'' jest na tyle duża, że warto wydać na nią te kilka stówek więcej ? (chodzi mi o DS-y , bo z planetami pewnie aż tak dużej różnicy nie ma)

Po zakupie teleskopu pozostanie mi jakieś 500zł ,które mógł bym przeznaczyć na dokupienie "gadżetów"

Co byście zaproponowali ?

Niewykluczone że w przyszłości będę chciał pstryknąć kilka fotek co ciekawszych obiektów . Jak z tym zadaniem poradzi sobię owa Synta ? i ewentualnie jaki aparat polecacie do tego celu ?

  • Like 1

Synta 10`` Super Plossl 25 i 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8" na start jest dobra, ponieważ do DS'ów potrzebujesz kilku filtrów które trochę kosztują. Różnica ok 400zł można spożytkować na dwa filtry:

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_111&products_id=2017&lunety=Filtr_mg%B3awicowy_UHC-S_1,25%27%27_%28Baader_2458275%29

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_111&products_id=1901&lunety=Filtr_Baader_Neodymium_Moon_&_SkyGlow_1,25_cala

 

O ile pierwszy (bądź jego ekwiwalenty) to podstawa, ponieważ bez niego nie zobaczysz aż tylu niuansów w okularze, to zastosowanie drugiego jest uzasadnione od warunków. Napisałeś, że masz do miasta 10km, ale nawet przy takiej odległości zanieczyszczenie światłem sztucznym występuje.

Co prawda dość szybko zapragniesz 10 albo nawet 12", ale na start lepiej dokupić akcesoria. To jest tak samo jak z fotografią. Body możesz wymieniać co rok, a dobry obiektyw kupujesz raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misto jest stosunkowo niewielkie, więc sądzę że wiele osób obserwuje w gorszych warunkach .

Myślę że jednak 10'' będzie dla mnie optymalna , i póki nie mam poważniejszych wydatków mogę powoli doposażać ją w niezbędne dodatki . Poza tym na rynku wtórnym jest sporo 8'' więc to oznacza że ze sprzedażą 10 nie powinno być kłopotów , i wtedy możńa pomyśleć o np 12'' ,

Pewnie przez pierwsze tygodnie i tak będę się bawił w poznawanie sprzętu ,gapienie się w księżyc, szukanie planet, albo namierzanie samolotów . Zanim dojdę do DS-ów chciałbym być chociaż średnio zaawansowany w temacie US :)

Synta 10`` Super Plossl 25 i 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przeskoczylem z 5cali na 12... i fakt, potrzeba lepszych okularow. Mialem okazje looknac przez Slawka vixa 8.8... spooora roznica jesli chodzi o kitowce.

(Sork-pisze na tablecie)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze największym problemem jest jakość okularu aby mieć jak najmniejszą dyspersję. Dzięki droższym szkłom ED fale świetlne nie są rozbijane tak bardzo. Im więcej fal świetlnych zbiega do jednego punktu w zakresie ogniska tym lepiej, ideał - aby zbiegały do jednego punktu, ale zbieganie do jednego punktu możliwe jest tylko w układzie apochromatycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misto jest stosunkowo niewielkie, więc sądzę że wiele osób obserwuje w gorszych warunkach .

 

Po przeczytaniu tego rozmarzyłem się :D  U mnie z podwórka widać łune od szklarń odalonych o 6 km w lini prostej, już 12 km w lini prostej jest o niebo lepiej. Odjeżdzając od domu 30 km z dala od większych źródeł LP mam niebo prawie bez łun. Myślę nad zmianą miejsca i powinno być jeszcze lepiej.

Tak więc, od czasu do czasu warto ruszyć w drogę. 

 

Co do okularów. Ja wielkich wymagań nie mam bo wad nie obserwuje tylko obiekty. Lepsze czyli droższe okulary warto kupić min. dla lepszej wygody (np. ER), większego pola, lepszego kontrastu i transmisji. Po za tym - nie ostrość czy aberracja jak dla mnie pomijalna. Chyba że Ty masz/będziesz miał większe wymogi.

 

Jeśli DS to kup największe lustro jakie możesz. 10" pokaże już sporo. 

Z synty nie zrobisz za bardzo zdjęć DS-ów, z planetami można powalczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie okularów jeszcze - zakup nowych polecacie z powodu kiepskiej jakości tych fabrycznych , czy też zamienniki sprawdzają się w konkretnych przypadkach (bo chyba księżyc przez fabryczny okular zobaczę ? ;) )

Po prostu chciałbym wiedzieć czy wymieniam kiepskie na bardzo dobre , czy dobre na bardzo dobre :)

Co do astrofocenia , niestety jak wertowałem temat, to dla przyzwoitych efektów trzeba wyłożyć najmniej 4 do 5 tysiący na teleskop i podstawowe akcesoria , i pewnie niewiele mniej  na aparat z osprzętem .

Zdjęcia planet robionych 10'' syntą które można znaleźć na forach mnie absolutnie satysfakcjonują ,a jeśli ktoś znalazł próby robienia zdjęć DS-ów tym sprzętem to chętnie bym oblukał jakie są efekty , choć zdaję sobie sprawę że z Dobsonem nie ma co się nastawiać na coś więcej niż rozmazane plamy :)

Synta 10`` Super Plossl 25 i 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kitowce są kiepskiej jakości. Jest to typowy entry level, więc w zasadzie każdy dokupiony będzie lepszy. Na starcie można ograniczyć się do dwóch okularów - 25mm oraz 18mm. Przy zastosowaniu barlowa 2x masz w sumie 12,5mm oraz 9mm co w sumie wystarcza na start. W mojej opinii nawet na starcie lepiej wydać na prządny okular z ED, ponieważ jest wystarczającej jakości aby prowadzić zaawansowane obserwacje wizualne, zawsze go sprzedasz niewiele taniej jako używkę, a chcąc iść w górę masz w zasadzie tylko SWAN'y od William Optics :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecanie początkującemu okularów konstrukcji Erfla (WO SWAN) do światłosilnego teleskopu (F/4.7)  to łagodnie pisząc:  nieporozumienie

 

Dziesiątka to dobry wybór, jeżeli masa i rozmiary nie będą przeszkodą lub zaskoczeniem :)

 

Masz wiele wątków, na tym i innych forach, dotyczących doboru okularów do tego konkretnego lub podobnych teleskopów.

 

Najlepiej wstrzymać się z zakupami, zacząć obserwować okularami kitowymi. Potem na spokojnie dowiedzieć się jakie konkretnie okulary i filtry będą faktycznie potrzebne oraz które modele wygenerują obraz  poprawnej jakości i dopiero wtedy dokonać świadomego wyboru. Może w okolicy jest jakaś grupa zapaleńców do której mógłbyś się przyłączyć, choćby w celu zapoznania się ze sprzętem,  poszukaj na forach anonsów grup lokalnych.

Pozdrawiam

  • Like 2

12" F/5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto również dodać, że im większy Newton (światłosiła) tym bardziej jest wymagający nie tylko pod kątem okularów, ale również warunków pogodowych. Seeing wystarczający na Syntę 8, na 12" może okazać się już kiepski. Czyli większe są szanse na to, że mniejszy Newton będzie częściej w użyciu niż duży. Nie ma róży bez kolców. Według mnie na początek lepiej kupić 8" niż 10", a kilkusetzłotową różnicę przeznaczyć chociażby na porządny okular (np. ES 14mm). 8" z dobrym okularem da lepszy efekt niż 10" z kiepskim.  A za jakiś czas ewentualnie przeskoczyć na 12", ponieważ moim zdaniem między 8" a 10" nie ma  bardzo dużej różnicy w obrazach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek nawet kitowce wystarczą, jak obcykasz teleskop to świadomie wybierzesz najpewniej z giełdy okularki lepszej jakości.

Jednak jeżeli chcesz odrazu zainwestować w lepszy okular to bym celował coś między 13-18mm.

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie na początek lepiej kupić 8" niż 10", a kilkusetzłotową różnicę przeznaczyć chociażby na porządny okular (np. ES 14mm). 8" z dobrym okularem da lepszy efekt niż 10" z kiepskim.  A za jakiś czas ewentualnie przeskoczyć na 12", ponieważ moim zdaniem między 8" a 10" nie ma  bardzo dużej różnicy w obrazach.

 

Dlatego też na początku napisałem, że warto zainwestować w 8" a róznicę w cenie wpakować a akcesoria. 400zł oszczędności przy zakupie wystarcza, żeby zaopatrzyć sie w podstawowe filtry i porządny okular (rzecz jasna używki). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecanie początkującemu okularów konstrukcji Erfla (WO SWAN) do światłosilnego teleskopu (F/4.7)  to łagodnie pisząc:  nieporozumienie

 

Dziesiątka to dobry wybór, jeżeli masa i rozmiary nie będą przeszkodą lub zaskoczeniem :)

 

Masz wiele wątków, na tym i innych forach, dotyczących doboru okularów do tego konkretnego lub podobnych teleskopów.

 

Najlepiej wstrzymać się z zakupami, zacząć obserwować okularami kitowymi. Potem na spokojnie dowiedzieć się jakie konkretnie okulary i filtry będą faktycznie potrzebne oraz które modele wygenerują obraz  poprawnej jakości i dopiero wtedy dokonać świadomego wyboru. Może w okolicy jest jakaś grupa zapaleńców do której mógłbyś się przyłączyć, choćby w celu zapoznania się ze sprzętem,  poszukaj na forach anonsów grup lokalnych.

Pozdrawiam

Oczywiście na początek chcę zobaczyć co potrafi ten teleskop , a dopiero później coś przy nim dłubać . Dlatego wszelkie opinie, propozycje , i wasze doświadczenia przydadzą mi się w odpowiednim czasie , i będę z grubsza wiedział zakup czego będzie dobrą inwestycją .

 

A nie chcę zaczynać od popularnej 8'' gdyż zapewne przy każdej obserwacji zastanawiał bym się jak by dany obiekt wyglądał gdybym jednak kupił 10'' .

Jeśli stwierdzę że koniecznie potrzebuję jakiegoś filtra czy okularu , to po prostu go kupię i póki wydanie 200zł nie wymaga ode mnie przekalkulowania budżetu domowego to chcę z tego skorzystać .

Synta 10`` Super Plossl 25 i 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie chcę zaczynać od popularnej 8'' gdyż zapewne przy każdej obserwacji zastanawiał bym się jak by dany obiekt wyglądał gdybym jednak kupił 10'' .

Jeśli stwierdzę że koniecznie potrzebuję jakiegoś filtra czy okularu , to po prostu go kupię i póki wydanie 200zł nie wymaga ode mnie przekalkulowania budżetu domowego to chcę z tego skorzystać .

To nieprawda że pomiędzy teleskopami o aperturze 8 i 10 cali różnica jest niewielka, powierzchnia zbiorcza zwierciadła 10". jest o około połowę większa - otwiera to możliwość obserwacji obiektów DS o których właściciel 8". może tylko pomarzyć lub wykonać  pod bardzo dobrym niebem dwa razy w roku. Miałem 8" - parę razy zerkałem przez 10" - obraz przez nią generowany jest bardziej zbliżony do tego z 12".

 

Pomyśl o możliwości transportu teleskopu samochodem, po pierwszym wywiezieniu sprzętu pod ciemniejsze niebo możesz się przekonać, że spod domu to nie ma sensu :)

 

Uprzedzając, okulary klasy ES lub lepsze (a takie będą "grać" w 10" F/4,7)  kosztują od 450 zł za sztukę (górnej granicy nie stwierdzono :) ), możesz szukać tańszych, ale nie będziesz zadowolony z rezultatów.

Dobrej klasy dwucalowy filtr mgławicowy do wydatek rzędu 500-1000 zł za sztukę, więc tak różowo jak piszesz  nie jest. Krąży taki dowcip: Kolega miał senny koszmar,  po jego śmierci żona sprzedała jego sprzęt obserwacyjny  po cenach jakie jej podał gdy kupował :)

 

Pozdrawiam

  • Like 2

12" F/5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wypady w teren będą po pewnym czasie koniecznością , gdyż np Wenus jeszcze przed zmrokiem zniknie mi za drzewami , Marsa też łatwo nie będzie obserwować .

  Z domu mogę oglądać obiekty jakieś 15-20 stopni ponad linią horyzontu, ale za to w przyzwoitym zaciemnieniu , więc pewnie całkiem sporo DS-ów wyłapę już spokojnie z tarasu . Ale jako że pracuję przy rozwożeniu towaru w promieniu 50km , więc już podświadomie chyba poszukuję ciekawych miejsc gdzie można by się udać na nocne harce po niebie w najlepszych możliwych warunkach

Synta 10`` Super Plossl 25 i 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Nareszcie 10`` Synta dotarła do mnie , wczoraj wczesnym wieczorem ustawiłem szukacz i pod jasnym niebem trochę poobserwowałem księżyc. Po zmroku choć warunki były bardzo słabe udało się dość łatwo znaleźć Saturna . Pomimo jasnego księżyca w pobliżu obraz był ostry , pierścienie wyraźnie widoczne , choć (zapewne przez księżyc) miał bardzo jasny żółty  kolor. Następnie używając na telefonie programu Star Chart postanowiłem namierzyć Andromede która powinna być nad północno-wschodnim niebem . Niestety, mimo użycia okularu 25mm ,brak jakiegokolwiek obiektu w pobliżu który mógł bym namierzyć szukaczem i względem niego szukać galaktyk,i sprawił że błądziłem po omacku i ostatecznie Andromeda ciągle pozostaje nieodkryta .

CDN ;)

  • Like 2

Synta 10`` Super Plossl 25 i 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Następnie używając na telefonie programu Star Chart postanowiłem namierzyć Andromede która powinna być nad północno-wschodnim niebem . Niestety, mimo użycia okularu 25mm ,brak jakiegokolwiek obiektu w pobliżu który mógł bym namierzyć szukaczem i względem niego szukać galaktyk,i sprawił że błądziłem po omacku i ostatecznie Andromeda ciągle pozostaje nieodkryta .

 

Po zmroku jest jeszcze bardzo ,,nisko" poczekaj na sierpień, zobaczysz ją w pełnej krasie i nie sama :)

Do tej pory ,,zaliczaj" inne obiekty.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie podróżując bez konkretnego celu teleskopem po niebie udało mi się na dwie gromady natrafić .Teraz żałuję że nie zatrzymałem się na nich zbyt długo , no ale nic straconego , w końcu wszechświat nie zając ;)

Mam jeszcze pytanko do bardziej doświadczonych kolegów , w zestawie dostałem Barlowa , ale próbując go użyć choćby na Saturnie czy Księżycu obrazy wychodziły bardzo słabe zwłaszcza z okularem 25 mm . Czy najtańsza z możliwych soczewek aż tak bardzo może psuć widok? , czy też znów jest to kwestia tego co przez nią oglądam i z jakim okularem jest używana ?

Synta 10`` Super Plossl 25 i 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Czy najtańsza z możliwych soczewek aż tak bardzo może psuć widok? , czy też znów jest to kwestia tego co przez nią oglądam i z jakim okularem jest używana ?

Dokładnie tak jest. Powtarzam to wielokrotnie - Barlowy (moim zdaniem) są do avikowania i to też od GSO ED. Do obserwacji spokojnie zbieraj na docelowe okulary - nic ich nie zastąpi :) Zamiast dobrego Barlowa, kup średni okular, cena będzie ta sama a obraz dużo lepszy.

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie polecić jakiś sprawdzony porządny okular do DS-ów ? Ewentualnie jak najrozsądniej rozdysponować 500-700 zł ? Póki co nie będę nic kupował, ale jakąś strategie warto obrać , lub przynajmniej wiedzieć czym się interesować na rynku używanych akcesoriów

Czy może lepiej uskładać jeszcze parę stówek i bliżej zimy kupić coś co naprawdę zrobi różnicę ?

Synta 10`` Super Plossl 25 i 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie polecić jakiś sprawdzony porządny okular do DS-ów ?

Najczęściej polecane w przystępnej cenie są ES-y 82*

Podobne dylematy rozwiązane przez Kolegów i z takim teleskopem znajdziesz w tym dziale http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/22-okulary/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmroku choć warunki były bardzo słabe udało się dość łatwo znaleźć Saturna . Pomimo jasnego księżyca w pobliżu obraz był ostry , pierścienie wyraźnie widoczne , choć (zapewne przez księżyc) miał bardzo jasny żółty  kolor.

Jasne tło nieba, jakie daje Księżyc, wbrew pozorom ułatwia obserwacje planet ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako posiadacz 10" synty (która u mnie ma nieco inne przeznaczenie ;) ) czasami kierowałem swój wzrok na planety i Księżyc. W kitowych okularach jakie były z nią dołączone pierwsze ochy i achy były głośne, ale wiadomo, że szału nie było. Po jakimś czasie w końcu dojrzałem do decyzji o zakupie nowego okularka. Wybór padł na TeleVue Plossl 11mm z przeznaczeniem głównie do planet. Mam go od trzech dni w domu i dzisiaj jeśli meteo pozwoli skieruję go na Saturna. Jestem ciekawy jego widoku, podzielę się z Kolegami wrażeniami.

Już z tego wątku wiem, że do DS potrzebne są filtry. I tu mam pytanie. Jaki polecacie filtr do obserwacji Księżyca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w ten deseń - możesz poszukać tańszych zamienników (kiedyś kupowałem bodajże BST za połowę ceny tego Oriona).

Twój teleskop jest stworzony do obserwacji DS-ów. Skorzystaj ze Stellarium i namierz kilka jasnych, kulistych Messierów - na początek proponuję 5, 10, 12, 13, 15, 22 i 92. Z galaktykami teraz bida - lato to czas gromad i mgławic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)