Skocz do zawartości

Albireo


Rekomendowane odpowiedzi

No nie wiem czy nowy właściciel choć w połowie wykorzsta jego potencjał, widziałem kilka jego prac i muszę przyznać że jego processing to lekka żenada ale chłopak się stara.

A fotka zacna, pamiętam jak Ignis się zachwycał tą parką na jednym ze spotkań na Słonecznej

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Processingiem można sporo zyskać, ale instrument też jest ważny. Takim lusterkiem będzie można zbierać fotony kilogramami :) A Albireo to pierwsza gwiazda podwójna jaką obserwowałem - przez lornetkę Tento 10x50 z pokoju leżąc na parapecie na plecach, sam już nie pamiętam jak dawno temu :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic konkretnego nie znalazłem o możliwości fizycznych więzów Albireo A i B (STFA 43). WDS informuje tylko o tym temacie poruszonym przez R. F. Griffina w artykule zamieszczonym w The Journal of the Royal Astronomical Society of Canada" (JRASC). Po prawie godzinie udało mi się go odszukać, jest na stronie szóstej w pliku, który można pobrać z >tej< strony (pagina 208). Sam go jeszcze nie czytałem więc nie wiem, co tam jest napisane.

Z kolei na hubblesite.org chyba dość lekko podeszli do tematu i wprost palnęli, że gwiazdy są powiązanie grawitacyjnie i przypisali im kategorię "binary star" (pojęcie w przeciwieństwie do "double star" zarezerwowane dla prawdziwych - fizycznych - układów gwiazd).

 

Ta ciemniejsza parka z prawej dolnej strony to OL 217. Ciemna, ale to może być fajne, lecz nie przesadnie duże wyzwanie dla refraktorka 80 mm. :)

U góry po lewej, na godzinie około 22:30 (może 22:40 :) ) od Albireo widać jeszcze jedną podwójną, ES 485. Separacja 2.2", ale na zdjęciu doskonale widać wydłużenie.

 

Ostatnio na Albireo patrzyłem z cztery-pięć lat temu przez lornetkę 20x80. Może w tym roku sobie ją przypomnę.

 

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy nowy właściciel choć w połowie wykorzsta jego potencjał, widziałem kilka jego prac i muszę przyznać że jego processing to lekka żenada ale chłopak się stara.

A fotka zacna, pamiętam jak Ignis się zachwycał tą parką na jednym ze spotkań na Słonecznej

Każdy kiedyś zaczynał.

Żenada by była jak chlopak po latach obróbki robilby te same błędy.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie wyglądają :) teraz do kompletu ,,cykniesz" je bez spajków - i wreszcie będą wyglądały jak gwiazdy (bez wąsików) - już czuję na sobie złowrogi oddech Newtonowców :D

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wczoraj - jak na złość - będąc na kolejnym grillu (staję się nałogowcem ;) ) w towarzystwie, w przerwie miedzy chmurami wyciągnąłem z komórki refraktorek i wyszukałem kompanom Albireo, zadając banalne pytanie: "Co widzicie w okularze?"

Odpowiedzi pojawiały się całkiem zabawne -  a to, że widać dwie kolorowe gwiazdki, jedna jest duża, a jedna mała, że z jednej gwiazdy widocznej "gołym"okiem w teleskopie robi się dwie. Odczyt barw składników także był nieżle rozstrzelony. Składnik A był zarówno żółty, pomarańczowy, ale też wpadający w odcień zielonego. Składniik B postrzegany był zazwyczaj trafnie, jako odcień niebieskiego. :) Miło jest słuchać jak laicy zaczynają spierać się o barwę gwiazd! Sympatycznie jest połączyć rozrywkę z astronomią, i widzieć rozdziawione gęby kolegów, którzy drapiąc się po głowie zaczynają toczyć batalię, który prawidłowo widzi barwy składników. A ja wtedy rozstrzygam spór... ;) A propos - także już nie pamiętam kiedy i gdzie po raz pierwszy spojrzałem na beta Cygni. Było to może...na pewno w poprzednim wieku ;) :D

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postrzeganie barw jest bardzo subiektywne, więc każdy na swój sposób może mieć rację. Tym bardziej, że swój wpływ mają tutaj także elementy optyczne teleskopu i okularu (o kątówce nie mówiąc). Odcień zielonego to najpewniej złudzenie spowodowane bliskością niebieskiej gwiazdy (to zjawisko ma nawet swoją nazwę, ale w tej chwili jej nie pamiętam).

 

Prawdziwe są widma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie wyglądają :) teraz do kompletu ,,cykniesz" je bez spajków - i wreszcie będą wyglądały jak gwiazdy (bez wąsików) - już czuję na sobie złowrogi oddech Newtonowców :D

No raczej, za nami stoi cała ekipa z obsługi Hubble'a, zaraz skierują go na Ustkę i się okaże jaki Newton chowa się na Twoim podwórku :D

  • Like 3

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej, za nami stoi cała ekipa z obsługi Hubble'a, zaraz skierują go na Ustkę i się okaże jaki Newton chowa się na Twoim podwórku :D

No właśnie przez obrazy z tego Hubble'a są największe problemy u początkujących lukaczy nieba ;)

Gdzie kolory, gdzie ta wielkość, gdzie wąsiki ??? :D

Kiedyś w ,,odległej galaktyce" go i ich nie było i człowiek cieszył się jak głupi jak cokolwiek znanego na niebie znalazł i WSZYSTKO było piękne 8)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Patryk - tak, idę sprawdzić soczewki :) Na razie specjaliści z monachijskiej manufaktury przy nich grzebią :)

 

he he, nie wiedziałem, że jolo jest Chińczykiem ;)

Heh, no właśnie :) Starałem sobie przypomnieć co z czego jest w tym teleskopie, i chińskie są dovetaile na pewno. I pająk, ale pająk był wyczerniony przez Pablita, więc nie wiem czy to się liczy :)

 

Pięknie wyglądają :) teraz do kompletu ,,cykniesz" je bez spajków - i wreszcie będą wyglądały jak gwiazdy (bez wąsików) - już czuję na sobie złowrogi oddech Newtonowców :D

Taki mam właśnie plan na pierwsze światło :D

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newtony ponad wszystko.

Ta.. następny entuzjasta 

__________________

* patrz stopka :D

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nie, jeśli już to naturalne będą - dokleję sobie krzyżyk z drucików przed soczewką :)

Trwalej będzie kropelką na soczewce 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus małe kółko w środku dla obstrukcji. I powstanie nowy gatunek - tryplet newtona.

A wracając do tematu.. Ciekawe jak Albireo się zaprezentują w tej nowatorskiej konstrukcji ^-^

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Przyznam, że obróbka takich obiektów, wbrew pozorom, do najłatwiejszych nie należy. Pozazdrościłem Łukaszowi i też chciałem umieścić Albireo w swojej kolekcji. Oczywiście daleko mi do Jego warsztatu, ale jak mi wyszło tak mam:

Albireo.jpg

P.S. Parametry podam niezwłocznie, gdy na drugim kompie zliczę klatki ;) 

 

  • Like 8

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, sferoida napisał:

P.S. Parametry podam niezwłocznie, gdy na drugim kompie zliczę klatki ;) 

 

Ta informacja uratowała Ci życie! Pamiętasz, że pewien Pan nie lubi nieopisanych fotek.

  • Like 2

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko jest możliwość Mizara i Albireo nigdy nie pomijam w obserwacjach, piękne pary! Lorneta TS 15x70 Marine ładnie je rozdziela a widok naprawdę przedni! Pozdrawiam wszystkich astrofociarzy a szczególnie Radka "sferoidę" którego miałem okazję poznać osobiście!!! Ciemnego nieba!!!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, szdom1 napisał:

Ta informacja uratowała Ci życie! Pamiętasz, że pewien Pan nie lubi nieopisanych fotek.

Nielubi N N-ów - bo to jego zdaniem olewanie oglądających ease

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram Jacka E, może nie olewają (dosłownie) oglądających (przeglądających) ale nie przywiązują wagi do pomocy innym (każde opisane zdjęcie czy filmy służy jako pomoc naukowa w tym temacie), a wstawienie parametrów sprzętu i ekspozycji nie jest tak bardzo praco i czasochłonne dlatego zawsze będę za Jackiem E.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowany wpisem kolegi "sferoida", wczoraj spróbowałem uchwycić również Albireo. Musiałem się spieszyć, bo Księżyc szybko rozjaśniał niebo . Zdjęciu jakościowo daleko do prac kolegów powyżej, ale (jak zawsze) jest opis ;)

 

albereo_www_astrofotka_pl_forum.jpg

 

Program: Deep Sky Stacker, Corel Paint Shop Pro

 

  • Like 3

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)