Skocz do zawartości

SW 14"


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem na Maniaku, że Srajuoczer wypuszcza nową syntę 14" Dobs

356mm/1700mm f4.7 i teraz uwaga: ładują w nie kellnery "Super"  ;D maskara (tak jest przynajmniej w specyfikacji)

Waga 18,5kg  dobs oraz 26kg tuba co daje ok 45kg.

Znając SW waga wzrośnie do 50kg z akcesoriami.

http://skywatcher-india.com/dob_14inch_collapssible.htm

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Słyszałem o niej już kilka miesięcy wcześniej, że ma być. Okularami nie ma co się tak przejmować, zestawowe i tak na ogół idą do wymiany. A ogólnie to dobrze,ze będzie u nas rynku coś pomiędzy 12" a 16".

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ogólnie to dobrze,ze będzie u nas rynku coś pomiędzy 12" a 16".

Ja bym to nazwał ciut inaczej: dobrze, że będzie coś powyżej 12", w cenie bardziej osiągalnej dla przecietnego człowieka od ciut za drogich LB ;)  W każdym razie taki teleskopik może być fajną zabawką, qrcze takie info może nieźle namieszać w głowie, a już myślałem, że wiem czego chcę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... sprzęt wybitnie stacjonarny, obowiązkowy wózek lub kółka z blokadami.

To już spory kawałek lustra. Choć jeszcze w granicach udźwigu średnio silnego mężczyzny.

Na pewno plusem będzie ta składana tuba na wysięgnikach teleskopowych. W konstrukcjach trusowych typu LB jest to masakryczne składanie i  ciągłą kolimacja. Tu mamy f-4,7 tu musi być wręcz idealnie..a już znośnie do wizuala sam wiem ile problemów było z kolimacją LB f5..

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozsuwana 12 mieściła mi się do focusa kombi....tuba wchodziła na długości bagażnika a montaż stał sobie obok....

A 14 na pewno nie wejdzie, nawet po zsunięciu będzie dłuższa i ciężko bez rozkładania foteli będzie ja upchnąć nawet do kombiaka

W tym momencie LB jest lepszy bo dolna część tuby wchodzi mi do bagażnika razem z montażem a górna leży sobie obok.

Co do kolimacji to po przeróbkach mój LB trzyma ja bez żadnych problemów....już kilkanaście razy był rozkręcany i nadal jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko patent na składanego dobsa co by do Matiza wlazł i będzie OK.

Patent taki istnieje, kiedyś nawet go rozrysowałem na AF ;) Rysunki od tego czasu zaginęły wraz z którymś bezpowrotnie utraconym twardzielem, ale to nic wielkiego. Myślę, że w Nissanie Primerze nie będę miał tego problemu z Dobsem, ale jakby co- służę radą. Rodom- mógłbyś przy okazji podać wymiary bagażnika w Focusie? Primera chyba więkciejsza  8)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiu, ręce zacieram jak to czytam. Na pewno wejdzie do Primery[ nie ważne jak].

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, spoko, jeszcze trochę musze popracować po tej mojej przeprowadzce, za dużo mnie wszystko kosztowało, żeby szaleć ;) Do tego nadal nie mam jakiejś do końca wypracowanej koncepcji: raz mnie kręci w stronę dużego refraktora, raz - SC, a teraz znów ten SW 14 - siama nie wiem cio chcem ;) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym przesiadka.

Z 8" powiadają na 12"

to z 10" na 14"  ;)

Heh właśnie że nie to tosamo nie będzie aby uzyskac ten sam efekt z 10" trzeba przeskoczyc na 15" a przeskok z 10" na 14" pozostawi pewien niedosyt ale w tej cenie i tak teleskop kuszący.

Narazie to tylko gdybanie poczekajmy na rozwój sprawy do pierwszych cen u polskich dystrybutorów .

Niepokoi mnie jeszcze wielkośc LW (70mm) czy czsem nie za małe przy F/4,7 w czternastu calach i sposób mocowania spandexu dla obserwujących pod kiepskim niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh właśnie że nie to tosamo nie będzie aby uzyskac ten sam efekt z 10" trzeba przeskoczyc na 15" a przeskok z 10" na 14" pozostawi pewien niedosyt ale w tej cenie i tak teleskop kuszący.

Ech ten cal nie będzie grał jakiejś extra roli, nawet przy dość ciemnym niebie. Tzn. różnica między 14 a 15" nie będzie jakoś specjalnie widoczna.

Chyba, że chciałeś napisać: 16", oo to trochę inna sprawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie 10" to największa rura jaką mogę w 1 kawałku przewieść na tylnym siedzeniu w poprzek. Dobs sobie stoi na przednim siedzeniu :)

Wszystko co większe już musi być rozkładane - myślę że bezpieczniej jest transportować i składać coś takiego niż LB, szczególnie jak ktoś jest niegramotny.

W delcie stwierdzili, że planują wprowadzić toto do sprzedaży w tym roku.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Przy tej cenie to lepiej trochę poczekać i kupić ten http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p43_GSO-Dobson-406-1800mm---Gitterrohr-Truss-Bauweise.html

Ciekawe jaka będzie cena w polskich sklepach.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy odnoszę dobre wrażenie, że "czternastka" SW będzie miała firmowo rozkręcanego dobsona?

Ze zdjęcia na firstlightoptics.com tak by wynikało...

Jesli tak, to teoretycznie nie miałbym problemów z załadowaniem tego teleskopu nawet do mojej Xsary - tuba może iść w poprzek bagażnika , a dobson w paru osobnych płytach wejdzie praktycznie wszędzie...

Co do ceny... Pewnie ukształtuje się na poziomie 6-6,5 tys.zł - cóż, niemało, ale na pewno bardziej do przełknięcia niż 10-11 tys. za LB16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Panasmarasie :) Dobs jest łożyskowany i rozkręcany - tak mi odpisano ze sklepu. Tuba po złożeniu ma niecały metr wiec jest mniejsza niż standardowa synta 8" czy 10". Do dobsa wystarczyłoby uszyć porządną torbę z przegródkami coby się nie rysowały o siebie elementy, pasek na ramię i w pole :) Nie miałbym problemu z przewiezieniem tego Matizem + 1 osoba  :P

Co do ceny... prawie 100% więcej niż koszt 12" to pomyłka, no chyba że policzyli sobie extra za tego dobsa składanego.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dumamy nad ceną to obstawiam minimum 5k a końcowo u dystrybutora w okolicy 6k tak już niestety jest że po wyżej 12" cenka rośnie nie przyzwoicie .Wystarczy wziąśc pod uwagę ceny lb ka za każdy kolejny cal powyżej 12" dopłacamy 1,5k .

Sam pomysł z ogromnym rozkładanym dobsem jest jak najbardziej porządany.

Pożyjemy zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Wszystko fajnie, ale za ok 1100zł (1890?) więcej i mamy GSO 16??, który nie dość że ma większą aperturę, to jeszcze lustra o większej sprawności. Dodatkowo Dobson jest niższy, więc nie ma konieczności rozkręcania, żeby wszedł do bagażnika. Dla mnie wybór jest prosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024