Skocz do zawartości

"W" jak ...Kasjopeja


Grzesiek

Rekomendowane odpowiedzi

 

..

Panie, Panowie, przed Wami NGC 7789! Mając lornetkę z ok. 4o pola, oraz ? Cassiopeiae w nim, trudno przeoczyć ten piękny klaster. Rozmiar tej gromady, to ok. 25? i pierwsze wrażenie, to duża mgiełka jaśniejąca nieco ku centrum.

R

NGC 7789 to inaczej Róża Karoliny lub Biała Róża, jak nazwał tę gromadę William Herschel  na cześć swojej siostry, odkrywczyni gromady.

Też bardzo lubię na nią patrzeć. Pod ciemnym niebem naprawdę robi wrażenie.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemna relacja. Ja również chcę wrócić do Kasjopei w tym roku.

Jak rozumiem w Pocket Sky Atlas nie ma nic więcej zaznaczonego poza NGC 7790 ? Pytam bo warto poświęcić chwilę i spróbować wyłapać jej liczne towarzystwo. Tuż przy niej, świeci nie wiele słabiej jej sąsiadka 7788 a zaraz dalej, widać również całkiem wyraznie gromadę King 12. Pomiędzy nimi, przy uważnej obserwacji można wypatrzeć bardzo malutkie gromadki Harvard 21 oraz Frolov 1. Uprzedzam od razu, że ta dwójka to straszne maleństwa! Przed NG-cami z kolei leży Berkeley 58 ale jest za pewne najtrudniejszy z całej szóstki. Nie dostrzegłem jej jako jedynej rok temu w 15/70 i po nią także chcę między innymi wrócić. Wszystkie obiekty są bardzo blisko siebie i mieszczą się z dużym zapasem w polu ponad 4 stopni. Za wyjątkiem Frolov 1 leżą w zasadzie w jednej linii. Mam nadzieję, że Berk również jest do wyłapania. Obstawiam bardzo słabą plamkę światła. W teleskopie 12 cali, zanotowałem, że widać go od razu jako pojaśnienie ze słabo wyskakującymi gwiazdkami.
To moje króciutkie notatki. Krótkie bo tamte obserwy były skupione ku telepowi.

"Co do gromad, to nie mogłem oprzeć się chęci spojrzenia tam lornetką. To było spojrzenie tylko z ręki, leżąc na masce samochodu ale widać było w SM 15/70 obydwie NGC oraz Kinga..a może i coś więcej ?"

"Skierowałem także SM 15/70 przykręconego do żurawia na szereg gromad otwartych niedaleko bety Cas. i okazało się że widoczne są wszystkie oprócz Berka 58. Obydwie NGC są wyrazne, Frolov 1 chodz mikroskopijny także oczywisty za to Harvard 21 był już bardzo słaby ale jednak był. Kinga 12 było widać podobnie wyraznie jak NGC a na wprost świecił jakby najjaśniejszy składnik. Zachęcam do próby wyłapania tych gromad także w 10/50. Ciekawe ile z nich udało by się dostrzec."

Pisząc "obydwie NGC" oczywiście mam na myśli 7790 i 7788.

Co do NGC 136 myślę, że powodem porażki zwyczajnie jest jej jasność wizualna. Jeśli dobrze widzę wynosi ona 11.5mag. więc to już raczej zbyt mało jak na gromadę otwartą by była dostrzegalna w 15/70. Całkiem nie daleko za to jest NGC 189, która wydaje się już być w zasięgu. W teleskopie jest ona wyraznie jaśniejsza i obfitsza.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz fajny opis.

A czy w rysunku nr 1 nie wkradł się "czeski błąd" i czy nie powinno być NGC 7789 zamiast NGC 7798 ?

  • Like 2
TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Damian P. napisał:

Jak rozumiem w Pocket Sky Atlas nie ma nic więcej zaznaczonego poza NGC 7790 ? 

Tak, w tym rejonie nie ma niczego więcej w PSA. Choć atlas jest świetny, to czasami mi brakuje czegoś jeszcze dokładniejszego. Chyba wydrukuję ten: http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html

6 godzin temu, Gayos napisał:

Grzegorz fajny opis.

A czy w rysunku nr 1 nie wkradł się "czeski błąd" i czy nie powinno być NGC 7789 zamiast NGC 7798 ?

Pewnie że tak. Za dużo tych cyferek :confused: Poprawiłbym, ale chyba nie mogę już edytować tego posta...?

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On nie jest czasem przeznaczony do druku na A3? Ja mam wydrukowaną pierwszą wersję tego atlasu http://www.deepskywatch.com/deepsky-atlas-release1.html Jest dopasowany do A4. Gwiazdy zaznaczone do 9.5 mag. Fajny atlasik. Lubie sobie nad nim posiedzieć i wpisywać ręcznie wartości mag i rozmiar dla poszczególnych obiektów i przy okazji uzupełniam go o brakujące gromady otwarte z nieuwzględnionych katalogów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, robert_sz napisał:

On nie jest czasem przeznaczony do druku na A3? Ja mam wydrukowaną pierwszą wersję tego atlasu http://www.deepskywatch.com/deepsky-atlas-release1.html Jest dopasowany do A4. Gwiazdy zaznaczone do 9.5 mag. Fajny atlasik. Lubie sobie nad nim posiedzieć i wpisywać ręcznie wartości mag i rozmiar dla poszczególnych obiektów i przy okazji uzupełniam go o brakujące gromady otwarte z nieuwzględnionych katalogów.

 

Tak. Jest też wersja na A3 i o tej myślę.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się przymierzam do drukowania tego atlasu ale jak jest pogoda to każdy widzi i nie spieszy mi się. Właśnie martwiło mnie to, że to format A3 i na próbę wydrukowałem na A4 i moim zdaniem jest znośnie. Nieco niektóry gwiazdy bliskie siebie mogą się zlać ale ogólnie jest dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)