Skocz do zawartości

Sesja astrofotowizualna z lekkim podtekstem erotycznym


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, wessel napisał:

Była jakaś dyskusja ? widać ..nie widać? No więc widać! Ewidentna krawędź , dwa jasne wypustki?JEST! IC 2118 zaliczona! Dalej! Dalej

Ja też w niedzielę trochę spozierałem w niebo. Do tej mgławicy jednak nawet nie probowałem podejść. Księżyc wyprzedzający schodzącego już Oriona wydawał mi się zabierać sens tej próbie. Jaka to była lornetka :5640dc6dbc8ce_01Smile:?

EDYCJA: Przepraszam, przeoczyłem - jest: 7x50.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie pierwsza klasa. Ja też się przymierzałem do tripletu w niedzielę. Montaż ustawiony, tuba wychłodzona i strzelam. Pierwsza fotka (30 sek) ok, druga ok, na trzeciej trochę mniej szczegółów. Pomyślałem , że jakaś chmurka naszła. Każda kolejna fotka coraz mniej szczegółów, więc zacząłem się zastanawiać nad przyczyną. Świecę do teleskopu LG czyste. Zerkam przez focuser a tam całe lusterko zaszronione. Dobrze, że przynajmniej Jowisza sobie wcześniej pooglądałem :)

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję udanego lornetkowania, lecz ta Wiedźmia i mnie wydaje się wątpliwa. 
Znam niebo w okolicach Broku (Mrozowa Wola), i wiem, że jest dobrze - ale przy chylącym się Orionie i Księżycu taka słabizna raczej nie wyjdzie, szczególnie w szerokim polu z mocnym blaskiem Rigela (nawet pal licho flarę, Rigel psuje adaptację!) - wiem, ile się z tą Heksą męczyłem w nie gorszej (a prawdopodobnie ciut lepszej) miejscówce w Borach Tuchoslkich.
Choć pewnie najbardziej wiążące dla mnie będzie zdanie Janka, który jak wiemy, jest wiedźminem z większym doświadczeniem.
Co do warunków i widoczności - pewnie jest już za późno na Pętlę Barnarda, niemniej - wielkość widocznego fragmentu może sporo powiedzieć o warunkach. Spróbuj przy najbliższej okazji.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Panasmaras napisał:
21 godzin temu, Panasmaras napisał:

...Choć pewnie najbardziej wiążące dla mnie będzie zdanie Janka, który jak wiemy, jest wiedźminem z większym doświadczeniem...

 

Stanisław Lem, Podróż siódma

Najgorsze było wszakże, iż obszary czasowych przesunięć coraz bardziej rosły, pojawiali się już jacyś szpakowaci, a nawet tu i ówdzie krótko ostrzyżone głowy dzieci, to jest, rozumie się, wszystkimi byłem ja sam z okresu mojego pacholęctwa...

Naraz jeden z zeszłorocznych Ijonów wpadł na świetny, jak się zdawało, pomysł, aby najstarszy spośród nas opowiedział historię swego życia; dzięki temu miało się wyjaśnić, kto ma właściwie naprawić stery. Najstarszy bowiem mieścił w swym przeszłym doświadczeniu wszystkich obecnych z różnych miesięcy, dni i lat. Jakoż zwróciliśmy się w tej sprawie do srebrnowłosego starca, który, lekko drżąc, podpierał w kącie ścianę. Zapytany, jął nam długo i szeroko opowiadać o swych dzieciach i wnukach, a potem przeszedł do podróży kosmicznych, których doświadczył bez liku  podczas dziewięćdziesięciu bodajże lat żywota. Tej, która się właśnie odbywała i była dla nas jedynie ważna, starzec nie pamiętał w ogóle, wskutek ogólnej sklerozy i podniecenia, jednakże był tak zadufany, że nie chciał się do tego za nic przyznać...

Powiadano potem, że tę historię to zmyśliłem, a co złośliwsi pozwalali sobie na insynuacje, jakobym miał skłonność do alkoholu skrzętnie ukrywaną na Ziemi, której hołduję w ciągu długich lat podróży kosmicznych... ale tacy już są ludzie: dają chętniej wiarę najbardziej nieprawdopodobnym bzdurom aniżeli autentycznym faktom, które pozwoliłem sobie tu przedstawić.

 

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)