Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

lukost

Moderator globalny
 • Zawartość

  2204
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  26

Ostatnia wygrana lukost w Rankingu w dniu 21 Luty

lukost posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

2841 Excellent

O lukost

 • Tytuł
  Moderator globalny/Rada Forum
 • Urodziny 19.02.1980

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Nowy Targ

Ostatnie wizyty

27609 wyświetleń profilu
 1. To kup sobie taką redukcję z gwintem. Niezależnie od możliwości zastosowania filtra 2" z długimi, szerokokątnymi okularami, wygodniej jest zmieniać okulary przy raz wkreconym filtrze dwucalowym niż każdorazowo wykręcać 1,25.
 2. Gwint znajduje się w redukcji okularowej z 2 na 1,25 cala. No chyba że w Syncie jest jakoś inaczej, ale nie mam tego tego teleskopu i nie sprawdzę.
 3. No właśnie, tym lepiej, będziesz mógł używać także z okularami w standardzie dwucalowym.
 4. Na giełdzie na Astromaniaku jest wystawiony fajny filtr Omega NPB. Bierz bez wahania, jeśli jeszcze dostępny.
 5. Na galaktyki to pomaga tylko filtr wyjazdowy, czyli zasuwamy pod ciemne niebo..
 6. Spróbuj z okularem o nieco dłuższej ogniskowej, proponuję coś koło 20 mm.
 7. Nie, przygasi je, niestety. Coś za coś.
 8. A to zależy na jaki rodzaj obiektów się nastawiasz. Jeśli zależy Ci głównie na mgławicach, kup dobry filtr UHC, który przepuści węższe spektrum promieniowania i je uwydatni.
 9. A jaki teleskop i powiększenie? bo te "większe" komety lubią niskie powerki i szersze pole widzenia.
 10. Chodzi mi po głowie jeszcze bacówka Pod Małą Rawką i obserwy na pobliskiej Przełęczy Wyżniańskiej, z tym że tam stracimy kawałek południa. Sensowne są też Pszczeliny (to już bliżej Lutowisk). Niemniej, Roztoki mają taką zaletę, że nie trza nigdzie jeździć po nocy; a gdyby nawet w ośrodku ktoś nam przeszkadzał, to ostatecznie można podjechać do Przełęczy nad Roztokami.
 11. Kręciłem się przez kilka ostatnich dni po Bieszczadach, przy okazji wypatrując sensownego ośrodka na letni minizlocik. I wiecie co? Można narzekać, że Cicha Dolina w Roztokach Górnych to swego rodzaju skansen, jeśli chodzi o standard i komfort, ale lepszych warunków dla naszych potrzeb nie znajdziemy. To po prostu najciemniejsze i najbardziej zadupiaste zadupie - i o to chodzi!
 12. Bąbel to w dużym lustrze, z filtrem i pod ciemnym niebem zobaczysz. Obserwując tym teleskopem, skup się na katalogu Messiera. A co do okularu, to dla tej apertury i ogniskowej szukaj czegoś w okolicy 9-10 mm.
 13. Spróbowałem wczoraj kolejnego podejścia do kulki z lornetką 12x56, tym razem pod bieszczadzkim niebem - jednak z podobnym skutkiem co ostatnio... za to w lornecie 25x100 widok jest smakowity.
 14. Ekhem, ten, tego, a właściwie to po jakiego grzyba potrzebny Ci ten wynalazek? no chyba że kolekcjonujesz tego typu zabytki...
 15. A to artykuł Twojego autorstwa? Bo jeśli nie, to wypada spytać autora/wydawcę o zgodę na opublikowanie....