Skocz do zawartości

Kometarna zabawa, czyli: Jaka to kometa?


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

Gość MaciekM

Ależ Wy lecicie z tymi zagadkami  :o A kto Wam zakupy robi do domu??

I może moderator mógłby już wyłuskiwać te komety do osobnego wątku?

Powoli wyłuskuje komety. ;) Za jakiś czas pojawi się wątek w dziale kometarnym. :)

P.S. To już moja druga skucha.  ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 533
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Powoli wyłuskuje komety. ;) Za jakiś czas pojawi się wątek w dziale kometarnym. :)

Maciek zaprojektuj wątek tak, by można było szybko przejrzeć spis wszystkich odgadniętych komet, by ich nie powtarzać w kolejnych zagadkach. W wątku konkursowym z czasem stanie się to niemożliwe.

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteście na dobrej drodze...

Jak wymienicie wszystkie historyczne komety, których opisy i rysunki mam w dawnych książkach, na pewno traficie i na tę właściwą...  :D

A dodam ,że jedna z dwóch wyżej wymienionych miała być celem mojej zagadki, ale się rozmyśliłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w oczekiwaniu na poprawną odpowiedź, coś z dawnej literatury, czyli - co to jest kometa:

?Abryz Komety z astronomiczney y Astrologiczney uwagi pod meridianem krakowskim od dnia 29 Grudnia Roku 1680 aże do pierwszych dni Lutego 1681  wyrachowany?  (UJ, 1681r):

  ?...Kometa jest wapor gorący y suchy, tłusty y lepki mocą gwiazd z Ziemie wyciągnieny aż pod Sphere Ognia wyniesiony y tamże zapalony bieg swoy oraz z trzecią powietrza krainą w koło Ziemie odprawujący..

  Autora tej definicji poszukajcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C/1680 V1, Kometa Kircha :D

  tę kometę wymieniła już Anka - ale to nie ta kometa. Cytat nie ma nic wspólnego z kometą-zagadką (to było by za proste).

A teraz nie spadnijcie z krzeseł - zapewne niektórzy z Was tę kometę mogli widzieć na własne oczy...  :o :o

  P.S. Jak tylko dałem ilustrację, której nie znalazłem w internecie (może jest ? - nie wiem) - od razu są większe emocje...  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Hermes... Świetna zagadka!

Mógłbyś powiedzieć skąd pochodzi owa grafika? Chyba muszę z Tobą pogadać o książkach jakie posiadasz.  8)

---

Igniś! Gratulacje!  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną z takich książek jest Cammille'a Flammariona "Astronomie populaire" (z 1890 roku) - ale nie z nej jest ta ilustracja.

A niżej (chyba) znana historia, nawiązująca do komety Halley'a:

Mark Twain urodził się 30.11.1835 roku, zaledwie dwa tygodnie po przejściu przez peryhelium Komety Halley'a. Na rok przed ponownym zbliżeniem komety do Słońca, Twain oświadczył, że umrze w 1910 roku, argumentując:

"...Przyszedłem na świat w 1835 roku wraz z kometą Halley'a. W przyszłym roku znów będzie ona widoczna i spodziewam się, że odejdę wraz z nią. Gdyby tak się nie stało, przeżyłbym największe rozczarowanie swego życia. Wszechmogący niewątpliwie powiedział: Te dwa nieobliczalne wybryki natury przyszły razem i razem odejdą..."

    Zapewne wtedy, gdy o Komecie Halley'a było już głośno, a Mark Twain przeczytał w jakiejś gazecie swój nekrolog - nieco zdenerwowany zadzwonił  (lub zadepeszował) do redakcji: "Wiadomość o mojej śmierci jest mocno przesadzona".

    Kometa Halley'a przeszła przez peryhelium 20.04.1910 roku, a dzień później zmarł Mark Twain.

23 kwietnia 1910  "New York Times" informując o śmierci Twaina, przytoczył to niezwykłe zestawienie dat w 1835 i 1910 roku:  urodzin i śmierci Twaina, oraz przejść przez peryhelium komety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie ma odpowiedzi na to dodatkowe pytanie - kiedy tak obserwowano Kometę Halley'a, sam wyjaśnię:  ;)

  19 maja 1910 roku Kometa Halley'a przeszła między Ziemią a Słońcem (próbowano dostrzec jądro Komety na tle Słońca, ale bez sukcesu). Zjawisko to miało miejsce rano 19 maja (koniunkcja o 4h 09m UT), elongacja tylko 0.04 stopnia.

  A ponieważ odległość Komety (od Ziemi) wynosiła zaledwie 24 mln. km, więc najprawdopodobniej także 19 maja Ziemia znalazła się w warkoczu Komety.  :o

  Oczywiście znaleźli się oszuści, którzy wykorzystali to do naciągania naiwnych i sprzedawali maski przeciwgazowe albo specjalne "pigułki kometarne" (w warkoczu wykryto m. in. cyjanowodór).

  W dniach 18-20 maja warkocz miał - dla obserwatorów na Ziemi - imponującą długość: przekraczała 100 stopni  :o  Ta ilustracja przedstawiała właśnie widok warkocza podczas tych wyjątkowych dni.

  (A na zakończenie dodam, że moim źródłem wielu informacji o kometach, oprócz kilkunastu książek astronomicznych, jest także tak krytykowana ostatnio "Urania"... :P )

  P.S. dodaję: zdjęcie Komety z 40 stopniowym warkoczem i planetą Wenus (ta Wenus na rysunku mogła naprowadzić na właściwą odpowiedź !) oraz grafikę z "Guide'a" z momentu przejścia Komety przed Słońcem:

post-300-137699821047_thumb.jpg

post-300-137699821062_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem pojęcia, że w 1910 r. Kometa Halleya osiągnęła tak imponujące rozmiary. Powyższe zdjęcie z Wenus jest powszechnie znane, ale nawet nie przypomina komety z ryciny przedstawionej przez Hermesa jako zagadka, a nigdy też nie natrafiłem na nią w żadnym dostępnym mi źródle.

Choć tematyka komet nie jest mi obca, to nie odgadłbym tej zagadki.

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024