Skocz do zawartości

M46 i dwie planetarki


Rekomendowane odpowiedzi

 

28 minut temu, jolo napisał:

Bo ten rejon to mi się tak toczy po czubkach drzew w lasku obok domu. 

Las.jpg.28582db899d5f55c6b0a803274a491fe.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jolo napisał:

Hehe, lubię takie drzewka, nie będę ich psikał takim syfem :) Ale szukam sposobu na skrzypy, te dziady są niezniszczalne...

No to nie będzie tego regionu za rok - wybór należy do Ciebie ;)
Co do skrzypu to radykalna zmiana kwasowości gleby pomaga i zastosowanie co najmniej dwukrotne MCPA - czyli kwasu (4-chloro-2-metylofenoksy) octowego. Mój kolega tak zwalczył 2 lata temu na działce pod lasem. Im wcześniej na wiosnę tym lepiej.
No i gratuluję gwiezdnego mrowiska :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dwie planetarki są, ale ciekawe czy załapała się trzecia (OH 231.8+04.2 - The Calabash Nebula, czyli po swojskiemu Mgławica Tykwa).

Tak wygląda to cudo wykonane przez Hubble: https://www.spacetelescope.org/images/potw1705a/ (kiedy zjedzie się półtora ekranu w dół i kliknie "View in WorldWide Telescope:" znajdujące się pod kompasem to program sam nakieruje na cel).
A tutaj widać ją na zdjęciu DSS POSS 2 Red (widać nawet czoło tej większej niebieskiej skorupy, która w DSS 2 blue jest niewidoczna): https://archive.stsci.edu/cgi-bin/dss_search?v=poss2ukstu_red&r=7+42+16.61&d=-14+42+58.66&e=J2000&h=13&w=13&f=gif&c=none&fov=NONE&v3=

Na Twoim zdjęciu wygląda jakby coś się tam wiło, ale ciężko to stwierdzić oglądając jpg, bo może to być po prostu rozproszone światło tamtejszych słabych gwiazd, szum i wynik konwersji. Sprawdź przy okazji w swoich pełnowartościowych plikach.
Też ciekawe, że na Twoim zdjęciu nie widać gwiazdy, przy której na zdjęciu DSS jest wspomniany fragment skorupy. Kilka innych gwiazd o podobnej jasności jest widocznych (słabo, ale jednak), więc może po prostu zlała się ze światłem mgławicy i matryca zarejestrowała ten fragment jako delikatnie jaśniejszy od tła placek?

Pozdrawiam,
Wojtek

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wojtek, fajnie że znów wróciłeś do gwiezdnej kartografii i się pastwisz nad zdjęciami :) Tak to u mnie wygląda po maksymalnym wyciągnięciu - niby coś tam majaczy, ale jakbym nie wiedział że coś tam powinno być, to na pewno nie zwróciłbym na to uwagi. Potrzeba o wiele więcej materiału i raczej pod lepszym niebem. 

2017-06-20_223840.thumb.jpg.50a53d5619eb6574394fdcd7f9ec887b.jpg

A co do tej gwiazdy której u mnie nie widać, to może kwestia zakresu w którym pracuje POSS 2 Red - niestety nie znalazłem tak na szybko informacji na ten temat. Filtr L ścina stromo światło o długości fali większej od 700nm i mniejszej od 400nm. Jeśli ta gwiazda świeci głównie np w podczerwieni (jak gwiazdy węglowe), a przy okazji jest słabiutka albo odległa, to mogła się nie załapać przez filtr L.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Łukasz, za sprawdzenie. Faktycznie widać najjaśniejsze fragmenty oraz jakieś włókno na wschód od gwiazdy położonej przy północnym skraju mgławicy. Może to i niewiele, ale dla mnie te piksele są piękne (jak wszystkie które niosą jakąś informację). Trzeba pamiętać, że to bardzo młody obiekt, a odległość też niebagatelna. W każdym razie wiadomo, czego jeszcze można tam wypatrywać :)

Na tej wyżyłowanej klatce widać jakby cień tej niewidocznej wcześniej gwiazdy (czy też dwóch gwiazd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)