Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Nie obserwujemy przez otwarte okno, bo jest różnica temperatur. Jeżeli w pomieszczeniu będziemy mieć taką samą temperaturę jak na zewnątrz to nie powinno być problemów. Teraz mamy lato - juz na starcie różnice temperatur nie będą aż tak duże - okno było otwarte przez kilkanaście minut, a teleskop był przy oknie. Powinien tak stać dłużej, ale sie jasno robiło, więc trzeba było się trochę spieszyć ;). W każdym razie przy średnim powiększeniu (z okularem 14mm) obraz był jako taki - czasem trochę targało i rozmywało, ale dało się oglądać. W dużych powiekszeniach by było znacznie gorzej, ale tego nie potrzebowałem. A tymbardziej, że foto w ognisku głównym 1250mm będzie dość małe. Generalnie w przypadku otwartego okna im mniejsza apertura i powiększenie tym lepiej - lornetce 10x50 w ogóle nie będzie przeszkadzać, w syncie będzie wrażenie obserwacji spod wody ;).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Napisano

Dobra, dobra - winni się tłumaczą, choć jeśli chodzi o lato to masz rację, jak ściany budynku nie nagrzane a wyrównana temperatura to da się popatrzeć  :)

Ale masz na pamiątkę  :P

post-587-137699932907_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

  • 4 tygodnie później...
Napisano

Wczorajszą noc spędziłem jak rasowy astrofotograf - ani jednego spojrzenia przez okular poza alignmentem teleskopu ;) .

Ustawiłem się przed domem z moim MAKiem niedługo po północy i czekając na odpowiednie wychłodzenie, testowałem jeszcze montaż NexStar SLT, który ostatnio u mnie zawodził. Tym razem wybrałem inną metodę alignmentu i wszystko przebiegło po mojej myśli. Po przełączeniu śledzenia na Księżyc sam zdziwiłem się jak niechętnie Srebrny Glob uciekał z pola. Spędziłem w sumie 3 godziny na nocnym foceniu, a dzisiaj (już po północy, więc w zasadzie wczoraj) od rana (czyli ok. godz. 14 ;) ) zajmuję się stackowaniem i obróbką zdjęć. Można powiedzieć, że jest to mój debiut zarówno przy składaniu klatek, jak i przy obrabianiu zdjęć, więc proszę o wyrozumiałość odpowiednią dla młodego stawiającego pierwsze kroki :D.

 

Sprzęt (czy już w zasadzie setup :D ):  Celestron MAK 127/1500 na NexStar SLT + PGR Firefly

Nagrywanie w FireCapture, składanie w AutoStakkert!2, obróbka na szybko w IrfanView i Gimpie

 

I jeszcze jako bonus... : 

post-813-0-02377700-1377296052_thumb.jpg

W czasie nagrywania jednego z filmików o godz. 02:31:11 uwieczniłem przelatujące "coś" na tle Księżyca. Nadal nie wiem co to może być, więc zaznaczyłem to kółkiem i naniosłem jeszcze drogę i kierunek - przynajmniej widzicie jak wygląda sucha klatka z tego teleskopu ;) Może ktoś akurat orientuje się w przelotach mniejszych "cosiów" i pomoże mi w identyfikacji, bo interesuję się tak z czystej ciekawości :D  Moim zdaniem musi to być coś na wysokiej orbicie, bo zarówno prędkość (przelot przez całe pole widzenia trwał 1 s), jak i wielkość obiektu przy takim powiększeniu wyklucza wszystko latające nisko. Na zamieszczonej klatce nie widać akurat zbyt dobrze konturów tego czegoś, lecz według mnie był on nieco wydłużony.

 

Wracając do meritum... Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady dotyczące tego jak mogę polepszyć uzyskiwane efekty -> po to w zasadzie zdecydowałem się upublicznić te zdjęcia.

post-813-0-80454600-1377295949_thumb.jpg

post-813-0-78920000-1377295994_thumb.jpg

post-813-0-19361100-1377296020_thumb.jpg

post-813-0-03128800-1377296030_thumb.jpg

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Napisano

Dzięki za miłe słowo, to moje pierwsze kroki w obróbce :) Sam nie wiem w jakim programie najlepiej obrabiać, więc teraz użyłem tylko tych podstawowych jak Gimp, czy IrfanView. Niedługo spróbuję składać w Registaxie i w razie potrzeby będę jeszcze eksperymentował z innymi programami do ostatecznej obróbki.

Ostrość w teleskopie ustawiałem na początku focenia, kiedy nie był jeszcze w 100% wyostrzony, więc problem może właśnie z tego wynikać.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Napisano

Wstałem dziś 3:00 widno jak w dzień, to trzeba ustrzelić sprawcę, oto on

post-1304-0-11564200-1377463811_thumb.jp

BM AR-152s/760, TS SkyTee, WO 66 SD APO,  

Nagler 26mm, 31mm Ethos 8mm, 13mm, 17mm, 21mm

Kasai 9mm, Lumicon UHC 2",

Napisano

Super :)

Troszkę Ci przepalenia przygasiłem i kolorki wydobyłem ;)

post-476-0-25728900-1377465449_thumb.jpg

post-476-0-70875900-1377466269_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Napisano

No wygląda super, dzięki. :)

BM AR-152s/760, TS SkyTee, WO 66 SD APO,  

Nagler 26mm, 31mm Ethos 8mm, 13mm, 17mm, 21mm

Kasai 9mm, Lumicon UHC 2",

Napisano

To Masz jeszcze wersję B/W :)

post-476-0-24444200-1377496551_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Napisano

Zapomniałem dodać że do foto wykorzystałem telefon :)

  • Like 1

BM AR-152s/760, TS SkyTee, WO 66 SD APO,  

Nagler 26mm, 31mm Ethos 8mm, 13mm, 17mm, 21mm

Kasai 9mm, Lumicon UHC 2",

Napisano

No to mistrzostwo świata jeśli matrycą był aparacik komórki 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Napisano

Jeszcze jedno wybrałem, przepraszam że zdjęcia nie są ruszone obróbką, dziękuję Jackowi za mały retusz.

post-1304-0-02637300-1377592060_thumb.jp

BM AR-152s/760, TS SkyTee, WO 66 SD APO,  

Nagler 26mm, 31mm Ethos 8mm, 13mm, 17mm, 21mm

Kasai 9mm, Lumicon UHC 2",

Napisano

Chłopie - mistrzostwo świata - pisz tutorial dla ,,Komórkowców" jak Ty to robisz 8)

Zaopatrz się w filtr słoneczny i na Słonko ruszaj :)

post-476-0-59724600-1377595173_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

  • 2 miesiące później...
Napisano

No to wrzucam świeżo obrobione zdjęcia z 13/14 listopada. Za jakiś czas wrzucę dość sporą mozaikę tym samym setupem ale zamiast barlowa 3x użyłem gso 2,5x

 

Seeing jak widać niestety marny

Sprzęt: Newton 200/1000, Point Grey Chameleon, Filtr czerwony GSO 610nm, Barlow GSO 3x APO.

 

 

13i14.jpg

 

11i12.jpg

  • Like 5

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Napisano

Poezja dla oka 8) , zwłaszcza, że 2 dni temu nawet w lornetce ledwo cokolwiek widziałem - chmurwy, chmurwy, chmurwy ... nad morzem >:(

 

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Napisano

Zdjęcia Kuato super, rozmawialiśmy ostatnio o astro - fotografii, chyba Kolega powinien pomyśleć o montażu paraktycznym, ma talent.

Powyższe zdjęcie Adama tłumaczy, dlaczego zaniechano lądowań na Księżycu, nie ma gdzie :) , same kratery.

 

PS. Widziałem dziś Księżyc w pełni :D , czuję się jak obserwator na Wenus (chmury podobne choć dużo zimniej).

Napisano

No to wrzucam świeżo obrobione zdjęcia z 13/14 listopada. Za jakiś czas wrzucę dość sporą mozaikę tym samym setupem ale zamiast barlowa 3x użyłem gso 2,5x

 

Seeing jak widać niestety marny

Sprzęt: Newton 200/1000, Point Grey Chameleon, Filtr czerwony GSO 610nm, Barlow GSO 3x APO.

Adam ale miazga! :blink: 8)

Sprzętos:  N.Capella 16", Meade SCT8" , APO WO  61/360, L. Viki 16x80, Montos:  CGEMek, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Napisano

Dzięki Panowie :). Cieszę się, że wam się podoba :).

 

 Linki do panoramy, którą złożyłem, Składa się z 38 fotek.

 

 

Sprzęt: Newton 200/1000, Point Grey Chameleon, Filtr czerwony GSO 610nm, Barlow GSO 2,5x APO

 

Na forum załadowałem tylko resize 50%, bo reszta sporo zajmuje. Poniżej linki do resize 50, 75 i 100%.

 

 

http://adam.poa.com.pl/astrofoto/ksiezyc14.11.2013r/panorama1res50.jpg

 

http://adam.poa.com.pl/astrofoto/ksiezyc14.11.2013r/panorama1res75.jpg

 

http://adam.poa.com.pl/astrofoto/ksiezyc14.11.2013r/panorama1full.jpg

post-471-0-48613100-1384724032_thumb.jpg

  • Like 4

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Napisano

O Dzizys und Mary! ??? :blink: :blink: :blink:

Sprzętos:  N.Capella 16", Meade SCT8" , APO WO  61/360, L. Viki 16x80, Montos:  CGEMek, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

  • 2 tygodnie później...
Napisano

Moje pierwsze próby z uchwyceniem wiekszej ilośc szczegółów na księżycu. Jak widać jeszcze wiele jest do poprawy w zbieraniu i obróbce materiału.

 

Ksi%25C4%2599%25C5%25BCycowy+krajobraz+2

 

Hadley+Rille+2b.jpg

  • Like 3

tlo9.png

Napisano

Jak widać jest bardzo ładnie - Gratulacje 8)
 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Napisano

Zdjęcie Korka -> to drugie apollo 15.... Jak się "zzezuje" (sposób na zdjęcia stereoskopowe) to widać w 3D!!!! Super wygląda :)

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Napisano

Dzisiaj seeing był tragiczny więc to wszystko co udało mi się wyciągnąć ze 130 klatek. To był bardziej test przechwytywania obrazu z Live View w Canonie 40d ;)

 

post-296-0-17503300-1386523472_thumb.jpg

  • Like 1

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Napisano

Dzisiejszy księżyc przez chmury . Canon 450D +Capella

Stack 10 fotek ISO 400 i 1/250s  Registax ;)

 

Ostrość nędzna..bo przebijał się przez tumany pary :)

post-3-0-26573300-1386610212_thumb.jpg

  • Like 2

Sprzętos:  N.Capella 16", Meade SCT8" , APO WO  61/360, L. Viki 16x80, Montos:  CGEMek, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Napisano

..... Canon 450D +Capella

No ładny - tylko jakieś dane czasowo/isowe/ilościowo/programowe fotki ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Napisano

Jedna fotka ze wczoraj, a druga z Apeninami sprzed roku, jeszcze afokalnie SW 114/900 :P

 

post-296-0-13216900-1386618195_thumb.jpg

 

post-296-0-62416000-1386618225_thumb.jpg

  • Like 2

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.