Skocz do zawartości

Fotki Księżyca


Rekomendowane odpowiedzi

Ostrość to podstawa nawet na pojedynczej klatce. A jak będziesz miał więcej to masz więcej materiału do przebrania i wybrania tych najostrzejszych. Choć aż 200 lustrzanką to nie musisz robić.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Też se strzeliłem jednego :) przez ED 120/900 f/7.5 i Canona 350D na montażu paralaktycznym z prowadzeniem.

Zdjęcie niestety przez delikatne chmury rozmydlające obraz, ale zawsze.

 

Pełen kadr.

post-3220-0-16057100-1402188729_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdankiem troszkę za długi czas albo ISO za wysokie bo jest troszku prześwietlony - poza tym było by naprawdę OK :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pod domkiem sobie tak patrzyłem : Mars, Saturn, Księżyc - i sobie strzeliłem ostatniego :)

 

Iso 100

czasz 1/200s

GSO 12" - w ognisku.

attachicon.gifDSC_0966.JPG

Nienajgorzej, ale mogłeś całego w kadrze zmieścić :).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdankiem troszkę za długi czas albo ISO za wysokie bo jest troszku prześwietlony - poza tym było by naprawdę OK :)

Hm, u mnie nie jest prześwietlony, mimo że mam monitor bardzo jasny. Wrażenie prześwietlenia może wynikać z mniejszej rozpiętości tonalnej niektórych matryc.

Jak oglądam zdjęcia w pracy na tanim i dość mocno wyeksploatowanym monitorze, to niektóre są bardzo ciemne, a z drugiej strony mają często przepalenia w najjaśniejszych miejscach. Również "karty" które robię dla gwiazd wielokrotnych z moich obserwacji wyglądają tam do d. - są bardzo ciemne, a jaśniejsze lecz mniej kontrastowe szczegóły są niewidoczne. Za to na wydrukach wszystko wychodzi prawidłowo. Dlatego będę się trzymał tego, co widać u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam porównanie z fotkami powyżej i Kaprala poniżej (spójrz ile szczegółów się zarejestrowało). Twoja jest bardzo jasna a na prawej krawędzi wręcz biała. 24" Samsung -SyncMaster - b. dobrze skalibrowany i dość ,,świeży". Karta to 1GB Geforce.

Ale tak jak napisałem to moje skromne zdanie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak uczciwie to mam problem z ostrzeniem. Cykam fotkę i powiększam w aparacie żeby sprawdzić jak wyszło - później korekty. Maska by się przydała? Tylko na tak bliski obiekt to też się nada?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jednak tu jest mały problem bo nie ocenisz prawidłowo na ekraniku lustrzanki. Można maską na gwieździe ustawić ostrość i powinno być ok.

Najlepiej ocenisz ostrość gdy zrzuty robisz na laptoczka.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc z 06.06. W dwóch wersjach. Niestety miałem lekkie problemy z ostrością - na jednym góra księżyca jest nieostra a na drugim dół :) Myślałem żeby je w PS jakoś skleić ale na razie mi się to nie udało. 

Swoją drogą jest mi ktoś w stanie wytłumaczyć czemu na całym księżycu nie ma takiej samej ostrości ? Czy to po prostu teleskop nie poradził sobie z równomiernym wyostrzeniem na cały Księżyc?

Przyznam że łapanie ostrości jest dla mnie nieco uciążliwe - mój Pentax nie ma nawet podglądu na żywo także ostrzenie odbywa się z użyciem wizjera i późniejszej analizie zdjęcia już na wyświetlaczu. Znacie może jakieś sposoby na ostrzenie na Księżycu? Coś jak maska bahtinova do gwiazd?

 

Oba zdjęcia Pentax k100d + Celestron Nexstar 5SE

Stack 35/50, 1/180s

post-3200-0-39102400-1402470927_thumb.jp

 

Stack 40/50, 1/125s

post-3200-0-04282000-1402470975_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ,,sklejenia" to możesz spróbować programem do mozaiki iMerge lub Microsoft Image Composite Editor - tutki są tutaj.

Jeśli chodzi o ostrzenie to masa Bachtinova - wyostrzysz na gwiazdce i powinno być OK. A swoja drogą to troszkę dziwny ten brak ostrości w całym kadrze bo zapas jest spory... Tylko kolimacja mi przychodzi do głowy - czyli jej brak. No ewentualnie jakieś błędy przy stackowaniu...

Co do kolimacji to robiłem ja tak http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2771-kolimacja-sct/?hl=%2Bkolimacja+%2Bstc

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wolnej chwili sprawdzę czy uda się którymś z tych programów. 

A co do kolimacji to jak ostatnio sprawdzałem to było dobrze - przy następnej sposobności jeszcze to będę musiał sprawdzić. Też mnie ten efekt dziwił - to nie błędy ze stackowania bo pojedyncze zdjęcie też miało taką ostrość - pół ostre a pół mocno rozjechane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. ............ to nie błędy ze stackowania bo pojedyncze zdjęcie też miało taką ostrość - pół ostre a pół mocno rozjechane. 

No to jak nic kolimacja....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie - sprawdzę w takim razie kolimację - może od ostatniego testu coś się rozkolimowało faktycznie chociaż teleskop nie był od tego czasu narażony na zbytnie wstrząsy itp. 

A co do maski Hartmanna to na pewno wypróbuje - szczególnie że wydaje się prostsza do wykonania niż Bahtinova.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze to o czym tranox napisał wcześniej- może jest nieosiowość przy mocowaniu aparatu, jakaś złączka czy coś, albo ugięcia - przy dłuższej ogniskowej nawet nieduże odchylenie może powodować takie efekty. Popróbuj choćby na zdjęciach dziennych, gdy łatwiej ustawić ostrość, czy problem z wyostrzeniem też jest widoczny i czy kierunek nieostrości zmienia się przy różnym ustawieniu aparatu w wyciągu.

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ,,sklejenia" to możesz spróbować programem do mozaiki iMerge lub Microsoft Image Composite Editor - tutki są tutaj.

Jeśli chodzi o ostrzenie to masa Bachtinova - wyostrzysz na gwiazdce i powinno być OK. A swoja drogą to troszkę dziwny ten brak ostrości w całym kadrze bo zapas jest spory... Tylko kolimacja mi przychodzi do głowy - czyli jej brak. No ewentualnie jakieś błędy przy stackowaniu...

Co do kolimacji to robiłem ja tak http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2771-kolimacja-sct/?hl=%2Bkolimacja+%2Bstc

    Jacek jak zwykle na straży i spieszy z poradami i pomocą 8)

"Tutki" Aliena jak zwykle treściwe i przejrzyste,nic dodać nic ująć.Od siebie dodam że program Microsoft ICE aby poprawnie działał w win7 x64 potrzebuje zainstalowania następujących aplikacji

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=13523

oraz jeszcze tą

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=5555

Wiem że to dziwne,bo ten drugi link jest do x86,ale tak radzą w komentarzach i na forach Microsoftu.W starszych wersjach windy wystarczy zainstalować sam program i wszystko hula :)

Program przydatny nie tylko w astro,a do tego prosty że hej :D

Pozdrawiam :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc z dzisiaj, godzina 01.15.
Stack najlepszych 20 klatek z kilkudziesięciu.
ISO 320 czas 1/250 s. Fotka przez okno, czego się robić nie powinno,no ale... icon_wink.gif

 

post-2836-0-61185000-1403097861_thumb.jp

  • Like 2

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Mam pytanie do Was. Czy ktoś próbował podchodzić do tematu sfotografowania libracji? Tu link do takiej próby, ale poza faktem, że jest udana i widać librację, to jednak nie można się pokusić o identyfikację kraterów na brzegu tarczy.

http://apod.nasa.gov/apod/ap991108.html

Mi chodzi coś takiego po głowie, bo w zasadzie nawet bardzo prostym zestawem można by uzyskać bardzo ciekawy efekt. Oczywiście temat wymaga pewnej dozy cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)