Skocz do zawartości

chce zobaczyc Plutona :)


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc mam problem ponieważ gdy obserwuje na niebie Plutona obraz mi się rozmazuje całkiem  a gdy obserwuje Jowisza Czy Wenus wszystko jest normalnie na początku myslałem że to Pluton tak działa na mój  teleskop ale nie bo gdy spojrzałem na Wenus wszystko normalnie działało Pluton w tamtym roku był za blisko słońca a w tym już jest dalej a ja nie wiem dlaczego nie mogę akurat tej planety oglądać proszę o pomoc

:):):):):):)

:(:(:(:(:(:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym szukasz Plutona - masz jakąś "półmetrówkę" ?  :o

Jeśli chcesz swoim sprzętem - a pewnie masz mniejszy - znaleźć Plutona, to najpierw :

1. Znajdź Urana - upewnij się że to Uran i poszukaj jednego z jaśniejszych jego księżyców - np. Titanię (+14.0 mag);

2.  Teraz poszukaj słabszego od Urana - Neptuna.  Zadanie nieco łatwiejsze. bo Tryton ma jasność +13.5 mag

3. Jeśli juz to znalazłeś, wtedy spróbuj poszukać Plutona (+14.2 mag). Wątpię jednak, czy uda Ci się zauważyć tuż przy Plutonie - Charona...

Powiem Ci tylko. że kiedy prawie 40 lat nasz Oddział PTMA w Warszawie dostał nasz największy teleskop (TN 350/1800), wtedy ja zorganizowałem wśród obserwatorów akcję "szukaj Plutona". O szczegółach nie będę pisał - powiem tylko, że może dwóch obserwatorów widziało Plutona (wtedy +13.5 mag).  Może...  bo pewności nie mam do dzisiaj...

  P.S.  - Adam61 - znasz deklinację Plutona ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na 100% był Pluton ponieważ gdy oddaliłem sobie teleskopem(bo gdy przybliżałem to mi mazało obraz) było widać duża kulę a obok niej małą więc wiedziałem że to planeta ale bo 5 min wszedłem na kompa na stellarium i na  Północy świeciał PLUTON więc myślę ze to Pluton mi tak to było dokładnie o 21.30 a późnej miałem wątpliwości co do tego Plutona więc jeszcze raz wszedłem na Stellarium i zobaczyłem koło Plutona taką gwiazdę wiec poszedłęm do pokoju i koło tej kulki(planety) była gwiazda wiec dlatego myślę ze to Pluton mi rozmazuje teleskop

:):):):):):)

:(:(:(:(:(:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na 100% był Pluton ponieważ (...) na  Północy świeciał PLUTON

  Od kiedy to Pluton świeci na północy ?  A sprawdziłeś deklinację Plutona ?

(...) to było dokładnie o 21.30  (...)

  zanim będziesz szukał Plutona - naprawdę, nie dla zgrywów - sprawdź, na jakiej wysokości o tej godzinie jest Słońce i czy wtedy można znaleźć obiekt +14 mag

(...) dlatego myślę ze to Pluton mi rozmazuje teleskop (...)

  Adam61 powinien zostać zgłoszony do nagrody Nobla  za niezwykłą obserwację...

  A ja dodam, że kiedyś, kiedy w szkole oceny uczniów zawierały się w przedziale (zazwyczaj) od 2 do 5,  za tak napisane "wypracowanie" jak to przez Adama61, w sumie - z polskiego i astronomii - można było dostać ocenę... 0  (zero).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z logika mysli powinny wygladac tak: chyba Merkury, bo przecież nie Pluton! :-)  A tak wogole to jesli poprostu sobie tylko tak zartujesz to ok trzeba sie niekiedy posmiac ale jeśli ty z tym Plutonem tak na powaznie, to jeszcze wiele nauki przed toba. Wiedzialbys ze aby ujzec te planete karlowata trzeba nie lada sprzetu i wiedzy a z ta u ciebie jest dosc kiepsko :-(. Czytaj forum, ucz sie nieba poznawaj polozenie obíektow i daj sobie spokoj z tym Plutonem.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słonce juz prawie zaszło więc pierwsza myśl Pluton a druga Merkury

  Świetnie tu kojarzy mi się powiedzenie: "gdzie Rzym, gdzie Krym"...

Sądząc po Twoich ostatnich postach w ogóle nie czytasz niektórych uwag internautów - czy uważnie przeczytałeś mój post #5  ??  Chyba nie.

  Zadam jeszcze raz pytanie:

jaką deklinację ma Pluton  i drugie:

na jakiej wysokości (względem horyzontu) był by Pluton np. w Łodzi, gdyby był na północy, czyli azymut (geograficzny) = 0 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, ze mamy już połowę roku 2012 to przepuszczalnie planeta, którą kolega widział ie była ani Plutonem, ani Merkurym, Wenus, Marsem, Jowiszem, Saturnem, Uranem czy Neptunem. Wiadomo, że ta planeta za pół roku będzie w opozycji, a ja jeszcze nie zacząłem bunkru budować... ;).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żart ponieważ

1.Pluton nie świeciał by na Północy

2.Kto by pomyślał że pluton o 21.30 to głąbem jest z astronomii

3.Pluton świeci zaraz 10min po zachodzie słońca więc ciężko go zobaczyć

4.Jaka możliwa by była gwiazda obok Plutona chyba HIP a nie Uran

5.Ja jestem bardzo żartobliwy więc jak coś pisze np o Plutonie to możecie wejść i zobaczyć co to jest a jak bym pisał że to świeci na północy a świeci tylko na południu to jest żart a gdy pisze o galaktyce czy Planetach np Mars na południu zgadza się czyli wiecie że to nei żart

:):):):):):)

:(:(:(:(:(:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentny wpływ lipcowych nawałnic można zaobserwować u kolegi  :o Słaba psychika młodego wieku  :(

Kolego Adamie61 - musisz czuć się bardzo zawiedziony, żart się nie udał - co widać w odpowiedziach forumowiczów  :-\

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na 100% był Pluton ponieważ gdy oddaliłem sobie teleskopem(bo gdy przybliżałem to mi mazało obraz) było widać duża kulę a obok niej małą więc wiedziałem że to planeta ale bo 5 min wszedłem na kompa na stellarium i na  Północy świeciał PLUTON więc myślę ze to Pluton mi tak to było dokładnie o 21.30 a późnej miałem wątpliwości co do tego Plutona więc jeszcze raz wszedłem na Stellarium i zobaczyłem koło Plutona taką gwiazdę wiec poszedłęm do pokoju i koło tej kulki(planety) była gwiazda wiec dlatego myślę ze to Pluton mi rozmazuje teleskop

kolego Adamie, po tym poście powinieneś dodać pytanie- "co źle zrobiłem?"

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko dzieciak z bujną wyobraźnią i z  odrobiną zacięcia poszukiwacza  ;)

Tematy Adama przeniosłem do odpowiedniego działu. 

Ze swej strony proszę Adama by nie kwestionował  opinii znacznie bardziej doświadczonych forumowiczów a raczej  korzystał z ich sporego  doświadczenia z uwzględnieniem szacunku jakim należy otaczać starsze i mądrzejsze osoby! 

ps. Potraktuj to jako pierwszego warna!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

To żart ponieważ (...)

2.Kto by pomyślał że pluton o 21.30 to głąbem jest z astronomii

(...)

  w swojej pracy astronomicznej, zwłaszcza na seansach w planetarium, coraz częściej spotykam się z wiedzą słuchaczy z czasów przed kopernikowskich (i to nie tylko uczniowie, nauczyciele także - jedna z nauczycielek przyznała się, że uczy geocentrycznej teorii US !).

  Dopóki wynika to z niewiedzy, to staram się wyjaśnić, jak jest naprawdę.  Mam poczucie humoru, o czym wiedzą moi znajomi z PTMA.

  Ale po tym żarcie Adama stwierdzam, że szkoda mojego czasu na odpowiadanie na posty początkujących miłośników astronomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żart ponieważ

1.Pluton nie świeciał by na Północy

2.Kto by pomyślał że pluton o 21.30 to głąbem jest z astronomii

3.Pluton świeci zaraz 10min po zachodzie słońca więc ciężko go zobaczyć

4.Jaka możliwa by była gwiazda obok Plutona chyba HIP a nie Uran

5.Ja jestem bardzo żartobliwy więc jak coś pisze np o Plutonie to możecie wejść i zobaczyć co to jest a jak bym pisał że to świeci na północy a świeci tylko na południu to jest żart a gdy pisze o galaktyce czy Planetach np Mars na południu zgadza się czyli wiecie że to nei żart

Taaaa!...Jasiu nie zauważył jak wdepnął w krowi placek i wlazł w buciorach  na salony, zostawiając brudne ślady na eleganckim,dębowym  parkiecie. Ujrzawszy  spojrzenia zdegustowanych domowników uśmiechnął się lekko zażenowany i rzekł - toż to  taki żart przecie! ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)