Skocz do zawartości

Delta Optical Extreme - BA8 w nowej odsłonie


Panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Mówiąc oryginał miałem na myśli pierwowzór serii BA8, z którego zostały zerżnięte czyli lornetki FMT Fujinona.

Trochę mnie denerwuje ciągłe powtarzanie, że BA8 to naśladownictwo Fujinona. Jakie naśladownictwo? Te lornetki inaczej wyglądają, inaczej ważą, mają nieco różne parametry ( 15x70 vs 16x70), różnie kształtują się ich wady i zalety. Fuji jest lepsza pod niektórymi względami, zaś pod innymi jest gorsza - np. ma większą aberrację chromatyczną. Ed Zarenski wszystko to świetnie sprawdził i wypunktował na Cloudy Nights. I chwała United Optics, bo dzięki nim mamy dostęp do świetnej lornety za mniej niż połowę ceny Fuji, Zaś cenę Fuji wywindowano, gdy tylko została dobrze wylansowana (patrz opinie z datami) :D

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma powodu do nerwów :) Żeby było jasne. Nie mówię tylko o podobieństwie 15x70 do 16x70 ale o podobieństwie lornetek 7x50, 10x50, 10x70 i 15x70 z serii BA8 do odpowiednich modeli Fujinona. Szczególnie jest to widoczne w przypadku modeli z obiektywami 50 mm, w której to wielkości Fujinon oferuje także wersje ogumowane. Ja przynajmniej widzę bardzo duże podobieństwo. Co do wagi. Cóż... jak widać nie wszystko udało się skopiować. Podobnie jest z jakością optyki. W BA8 jest pod tym względem bardzo dobrze ale w Fujinonie jest lepiej. W jednych modelach różnica jest mniejsza, w innych większa ale jest.

 

A czy należy wychwalać UO za ten proceder (oczywiście zakładając, że mam rację i doszło do kradzieży rozwiązań)? Nie sądzę.

 

Jeszcze słówko w temacie ceny. Nie miałem na myśli cen z naszego rynku tylko z amerykańskiego. I uważam, że BA8 15x70 z drugiej ręki za 600$ kiedy Fujinony 16x70 chodzą po około 400-500$ to ostre przegięcie :)

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jest ostre przegięcie ale Fujinony nie mają szkieł ED a Extreme "mają", jak sama nazwa na lornetce wskazuje i to właśnie podkreśla ten facet. A czy naprawdę mają czy nie to by trzeba wysłać pismo polecone z pytaniem do DO, bo na słowne pytanie Pan Damian tylko wydał bliżej nieokreślony dźwięk i przeszedł do opisywania wspaniałych obrazów jakie daje ta lornetka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, korekcja aberracji chromatycznej w centrum jest lepsza w BA8 i zastosowanie elementów ze szkła niskodyspersyjnego może mieć znaczenie. Tak więc pokreślanie tego nie jest wzięte z czapy. Jeśli weźmiesz pod uwagę obrazy Słońca, to bardziej prawdopodobnym zwycięzcą będzie BA8.

Inna sprawa, że korekcja AC to nie wszystko - jest jeszcze cała masa parametrów optycznych plus miejsce produkcji gwarantujące znacznie większą powtarzalność. Prawdę mówiąc, różnice i podobieństwa tych lornet to dużo bardziej złożony temat niż skupianie się tylko nad tym, ile jest ED w ED.

Zaś cenę Fuji wywindowano, gdy tylko została dobrze wylansowana (patrz opinie z datami) :D

Sądzisz, że tak było?

Bo nie wiem, czy głównym windowniczym ceny nie był kurs dolara (skok z kursu 1$=2zł w górę do ok. 3zł trwał stosunkowo krótko).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A czy należy wychwalać UO za ten proceder (oczywiście zakładając, że mam rację i doszło do kradzieży rozwiązań)? Nie sądzę...
Tutaj mamy porównanie obu omawianych lornet. Można jeszcze dodać różne pole własne widzenia okularów: Fuji 63,7 stopnia, DO 65,1 stopnia.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko, znam specyfikacje i wiem, że między 15x70 a 16x70 są drobne różnice. Powtórzę jeszcze raz (ale już po raz ostatni ;) ). Nie chodzi mi tylko o podobieństwo tych 2 lornetek. Mówię o podobieństwie 4 modeli z serii BA8 do całej serii FMT?. Zobacz porównanie modeli  7x50 oraz 10x50. Różnic jest jakby dużo mniej, nieprawdaż?

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..Powtórzę jeszcze raz (ale już po raz ostatni ;) ). ...

10x50. Różnic jest jakby dużo mniej, nieprawdaż?

Coś i Ty robisz się nerwowy ;)

Akurat modele 10x50 różnią się chyba najbardziej, choćby konstrukcją okularów. Nie mówiąc o jakości. Dzięki świetnej jakości FMT? SX 10x50 cała seria Fuji zyskała nie do końca zasłużoną opinię znakomitej wyższości nad wszystkimi rzekomymi "klonami".

Tylko czy seria lornetek o podobnych parametrach naprawdę zasługuję na określenie, że "została zerżnięta"? Czy Zeiss zżyna ze Swarovskiego i Minolty (albo odwrotnie) tylko dlatego, ze produkuje serie lornetek o podobnych parametrach?

Oto jest pytanie.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam... zaraz nerwowy ;)

 

Parametrami na papierze bardziej różnią się 15x i 16x70. 10x50 są już bardziej do siebie zbliżone (powtarzam - na papierze) a już 7x50 są prawie identyczne.

 

Zgadzam się co do 10x50. Model Fujinona ma w sobie coś takiego, że cała seria BA8 może się schować.

 

A czy można użyć zwrotu "została zerżnięta'? Może jest trochę ostry ale tak to widzę. I tak jak wymienione przez Ciebie firmy Zeiss czy Swarovski można posądzić o laboratoria badawcze, w których projektuje się nowe modele tak chińskiej firmy bym o to nie podejrzewał. I nie chodzi tu wyłącznie o serię BA8 (pozostając przy UO). Rzuć okiem na serię BA6. Nie przypomina Ci niczego? W sumie zawsze można powiedzieć, że to przypadek :)

  • Like 1

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A czy można użyć zwrotu "została zerżnięta'? Może jest trochę ostry ale tak to widzę. I tak jak wymienione przez Ciebie firmy Zeiss czy Swarovski można posądzić o laboratoria badawcze, w których projektuje się nowe modele tak chińskiej firmy bym o to nie podejrzewał. I nie chodzi tu wyłącznie o serię BA8 (pozostając przy UO). Rzuć okiem na serię BA6. Nie przypomina Ci niczego? W sumie zawsze można powiedzieć, że to przypadek :)

Jak już rżnąć, to lepiej ostro. Najgorsze są tępe piły :D

Zaś UO musi posiadać świetne laboratoria. Gdzieś przecież rozkręcają te Fujinony, mierzą parametry, kombinują materiały zastępcze.  ;)  Byle robili to dobrze, nie naruszali patentów itp, to będę się cieszył i wielu innych astroamatorów  ze mną >:D

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu odnoszę wrażenie, że kruszycie kopie o skróty myślowe?

Określenie serii BA8 "klonami Fujinona" przywędrowało chyba z CloudyNights i faktycznie, nie jest ono zbyt fortunne, ale jeśli je stosujemy, pamiętajmy, że to tylko skrót myślowy. I nie nakręcajmy się z tego powodu.

Nie mamy dowodów by twardo stać na stanowisku, że jakaś technologia została ukradziona. Natomiast bez wątpienia świetna seria Fujinona stanowiła wzór, który starał się doścignąć UO.

Na pewno udało im się to w przypadku obiektywów, niekoniecznie w przypadku okularów 65° wykorzystywanych w modelach 10x50 i 15x70 (choć te same szkiełka w modelu 22x85 sprawują się wyśmienicie).

 

Żeby smaczków było więcej, najpodobniejsze optycznie są lornetki najbardziej różniące się fizycznie - czyli modele 15/16x70. Natomiast z wyglądu bliźniacze 10x50 dzieli zauważalny dystans jakościowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tu niczego nie kruszy. Chyba wyraźnie widać, że zakopaliśmy nasze topory wojenne ;)

 

A wracając do różnic i podobieństw to podobno jeszcze 7x50 są bardzo do siebie zbliżone. Przynajmniej tak gdzieś słyszałem....

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tu niczego nie kruszy. Chyba wyraźnie widać, że zakopaliśmy nasze topory wojenne ;)

 

A wracając do różnic i podobieństw to podobno jeszcze 7x50 są bardzo do siebie zbliżone. Przynajmniej tak gdzieś słyszałem....

Jakie topory, jakie zakopywanie?

Tu chyba jeszcze nikt nie widział, jak posługuje się toporem prawdziwy Krasnolud!  >:D

Zaś BA8 7x50 to naprawdę świetna lornetka, podobnie zresztą jak taka sama WO. Obie starannie obmacywałem i obu optycznie nic nie brakuje. Cóż z tego, kiedy to są brzydkie cegły o małym powiększeniu i dalekim, indywidualnym ostrzeniu. Może rzeczywiście dobre nad morze, jak sama nazwa wskazuje ( TS Marine), ale czy do astronomii (bo o przyrodzie to szkoda gadać)?

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaś BA8 7x50 to naprawdę świetna lornetka, podobnie zresztą jak taka sama WO. Obie starannie obmacywałem i obu optycznie nic nie brakuje.

 

W pełni się zgadzam, podobnie perełką jest 10,5x70. Wniosek z tego płynie chyba taki, że można było lepiej zaprojektować okulary 65-stopniowe.

A co do spraw etycznych związanych z klonowaniem ;), to chyba należy kompletnie ten termin jednak odpuścić, bo rynek wyraźnie wskazuje, że to już jest osobna klasa lornetek:

 

post-61-0-83074100-1418895254_thumb.jpg

TS MX Marine (BA8)

 

post-61-0-83360800-1418895253_thumb.jpg

Lunt Magnesium

 

post-61-0-65572700-1418895256_thumb.jpg

Vortex Hurricane

 

I jak znam życie, nie wymieniłem jeszcze jakiejś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Temat bino zawsze traktowałem pomocniczo, ot taki szybki przegląd nieba. Ale nawijacie, gadacie, zachwalcie te lornetki, że i mi się udzieliło. Od dłuższego czasu rzucone ziarno rośnie i kiełkuje w mojej głowie, aby dorobić się porządnej lornetki do astro. Przejrzałem kilka tematów lornetkowych i celowałbym właśnie w tytułową dla tego postu serię DO Extreme. Dylemat mam z modelami 10,5x70 oraz 15x70. Wybrałbym ten pierwszy, jednak obserwacje będą prowadzone pod podmiejskim niebem. Czy nie popsuję sobie wrażeń tak jasnym sprzętem. Dodam, że zależałoby mi bardziej na większym polu niż powiększeniu.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podskocz do mnie dam Ci na tydzień - niestety 12 ale z ręki bez problemu na 50, a u Michała masz 15x70 zobaczysz szerzej i węziej u siebie organoleptycznie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, sferoida napisał:

Temat bino zawsze traktowałem pomocniczo, ot taki szybki przegląd nieba. Ale nawijacie, gadacie, zachwalcie te lornetki, że i mi się udzieliło. Od dłuższego czasu rzucone ziarno rośnie i kiełkuje w mojej głowie, aby dorobić się porządnej lornetki do astro.

Się porobiło...:5640dc6e20115_02Laugh:

Ja mam wersję 15x70 i to był świetny wybór w moim przypadku - co też Tobie radzę. Te 0,6 stopnia więcej w 10,5x70 to nie tak znowu dużo.

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, sferoida napisał:

Ale Jacku, chyba nie masz DO Extreme? A są lornetki i lornetki. Ja myślę o docelowej.

Chodziło mi tylko o spojrzenie w jaśniejszą z większym polem i ciemniejszą z mniejszym - jak to będzie wyglądało z Twojej domowej miejscówki dla Twoich ślepiów - co wyłowią z Twojego nieba. A konkretną firmę to już wybierzesz sam :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)