Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

 

48 minut temu, Laura napisał:

tak tak, śledzę pogodę :) mam nadzieję, że się uda :) Dzięki :)

Obserwuj wątek, jeśli mieszkasz na stałe w Śremie to masz blisko, jak będziemy na miejscu i wpadniecie to dzieciaki na widok z teleskopu się też załapią :) 

Kometę zobaczysz też ze Śremu. Patrz w kierunku Poznania.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, wczoraj warunki były bardzo fajne, szkoda, że nie dojechałem, następnym razem nie odpuszczę : ) 
Fajny wpis na AN!

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, wczoraj warunki były bardzo fajne, szkoda, że nie dojechałem, następnym razem nie odpuszczę : ) 
Fajny wpis na AN!

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też żałuję ale bałem się że zasnę za kierownicą. A po drodze z Poznania są dwie drogi między lasami gdzie zwierzyny jest tyle, że jadę jak przez pole minowe. 

W piątek z tego co widzę ma być ładnie.

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super relacja @polaris.

Jako, że urlopuję na pograniczu Lubelszczyzny i Podkarpacia do Sulejewa niestety w tym tygodniu wybrać się nie mogę, ale, jako, że tu niebo jeszcze czarniejsze, a małżonka przy pakowaniu udawała, że nie zauważyła, iż pół bagażnika zajmuje Taurus, to też udało mi się zrobić 2 nocki obserwacyjne. 

Kometa prezentuje się pięknie, choć bardziej podoba mi się w lornetce 8x42 niż w Taurusie, bo tam nawet w Hyperionie asferyku 31 ogon jej nieco obcina, a to jej nie służy. Za to przy użyciu solidniejszego powiekszenia (300) mogłem przyjrzeć się dokładniej głowie komety.

Gdy mi się już kometa nieco przejadła, przerzuciłem się na Saturna i Jowisza.

Na koniec nieco DS-ów, ostatnio mam fazę na gromady kuliste, więc skakałem po nich puki lustro wtórne nie zarosiło się na amen.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Black Star napisał:

Też żałuję ale bałem się że zasnę za kierownicą. A po drodze z Poznania są dwie drogi między lasami gdzie zwierzyny jest tyle, że jadę jak przez pole minowe. 

W piątek z tego co widzę ma być ładnie.

Zdecydowanie, uważajcie szczególnie na prostej drodze między Żabinkiem, a Mosiną. Te kilka km prostej drogi kusi, aby dodać gazu, jednak ja tam jadę max 50km/h. W zasadzie za każdym razem jak jadę tą drogą to jest jakaś zwierzyna (i to wcale nie jakaś mała). Widziałem na tym odcinku juz wypadki śmiertelne.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, dexter77 napisał:

Zdecydowanie, uważajcie szczególnie na prostej drodze między Żabinkiem, a Mosiną. Te kilka km prostej drogi kusi, aby dodać gazu, jednak ja tam jadę max 50km/h. W zasadzie za każdym razem jak jadę tą drogą to jest jakaś zwierzyna (i to wcale nie jakaś mała). Widziałem na tym odcinku juz wypadki śmiertelne.

Zgadzam się z @dexter77 że trzeba uważać. Ostatnio jak jechałem przez las wyskoczyły mi dwie sarny. Ostro wyhamowalem i tuba teleskopu przesuneła się do przodu uderzając w moje siedzenie. Na szczęście jechałem 50km/h a i tak odczułem skutki hamowania. Praktycznie jak jade przez las  to co chwilę mijam jakieś koty, lisy i sarny. Jedzcie ostrożnie.

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Thomas napisał:

Zgadzam się z @dexter77 że trzeba uważać. Ostatnio jak jechałem przez las wyskoczyły mi dwie sarny. Ostro wyhamowalem i tuba teleskopu przesuneła się do przodu uderzając w moje siedzenie. Na szczęście jechałem 50km/h a i tak odczułem skutki hamowania. Praktycznie jak jade przez las  to co chwilę mijam jakieś koty, lisy i sarny. Jedzcie ostrożnie.

No to miałeś działo wycelowane w plecy :) Ja ostatnio wożę tubę prostopadle na tylnym siedzeniu właśnie z tego powodu - w razie gwałtownego hamowania nie chciałbym takiego pocisku w kręgosłup.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dexter77 napisał:

No to miałeś działo wycelowane w plecy :) Ja ostatnio wożę tubę prostopadle na tylnym siedzeniu właśnie z tego powodu - w razie gwałtownego hamowania nie chciałbym takiego pocisku w kręgosłup.

Można tak to ująć. ?

Jednak zdecydowanie lepiej mi tuba wchodzi do samochodu jak wloze ja wzdłuż niż w poprzek. Będę musiał czymś wypełnić (moze styropian) lukę między tubą  a siedzeniem kierowcy. Wtedy przy ostrym hamowaniu nie powinna się przesunąć.?

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproszony dzięki życzliwości @dexter77, chętnie do Was dołączę przy najbliższej okazji :) Bez teleskopu, bo przymierzam się do jego kupna (wstępnie rozważam GSO 8" lub Mak 127). Idąc za dobrą radą, chciałbym skorzystać z uprzejmości innych miłośników nocnego nieba, żeby przekonać się co naprawdę będzie dla mnie odpowiednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Cygnus napisał:

Zaproszony dzięki życzliwości @dexter77, chętnie do Was dołączę przy najbliższej okazji :) Bez teleskopu, bo przymierzam się do jego kupna (wstępnie rozważam GSO 8" lub Mak 127). Idąc za dobrą radą, chciałbym skorzystać z uprzejmości innych miłośników nocnego nieba, żeby przekonać się co naprawdę będzie dla mnie odpowiednie.

Co prawda Maka obecnie w naszej grupie nikt nie ma, ale GSO 8", 10" a nawet Synta 10" Flex się znajdzie :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro ma być okno i w sobotę. W sobotę niestety mnie nie ma, jadę odwiedzić rodziców, ale jeśli jutro się wypogodzi to chyba skoczę. 

  • Like 2

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Black Star napisał:

Zapowiada się ładne okno na dzisiaj. Planuje ktoś wypad?

Jeśli tylko jakiś szczęśliwy posiadacz teleskopu zdecyduje się tam dzisiaj pojechać, to na pewno dołączę, żeby przez ten teleskop chwilkę łypnąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości dexter77 chciałbym również "wprosić" się razem ze znajomym na najbliższe spotkanie. Nie mam telepa ale przymierzam się do kupna GSO 10".

pozdrawiam

Leszek

18" Pablitus F/4.2, APM XWA 9 mm 100, ES 12 mm 92, APM XWA 20 mm, Maxvision 30 mm 82, Lumicon UHC 2", Svbony OIII 7nm 2", Bushnell Nitro 10x42, bino Denkmeier Big Easy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę koło 23 jeśli się nic nie zepsuje na niebie. Wszyscy chętni mile widziani oczywiście.

Edytowane przez Black Star
  • Like 1

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również przyjadę ze znajomym. Powinniśmy się wyrobić na 23:00 przy kapliczce. Do zobaczenia :)

18" Pablitus F/4.2, APM XWA 9 mm 100, ES 12 mm 92, APM XWA 20 mm, Maxvision 30 mm 82, Lumicon UHC 2", Svbony OIII 7nm 2", Bushnell Nitro 10x42, bino Denkmeier Big Easy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)