Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Taaak... No więc dla mnie początek wczorajszych obserwacji nie był najbardziej udany, bo zapodziałem gdzieś czołówkę, a rozkładanie mojego zaplątanego kablami montażu z latarką w zębach jest mocno... niekomfortowe. W ogóle to przyjechałem na miejsce gdy @polaris i @Acidtea już przeczesywali niebo swoimi dobsonikami, bo po przejechaniu jakichś 2km musiałem wracać po zasilacz, który ładowałem do końca i prawie o nim zapomniałem, wściekając się, że nigdzie nie mogę znaleźć czołówki . Na miejscu okazało się też, że zapomniałem adaptera 2" z gwintem SCT (którego prawie nigdy nie używam, więc nie mam go w "podręcznym" zestawie), ale tym razem chciałem wpiąć w niego moją 2" kątówkę z ED80, żeby przetestować nowy zakup - 2" filtr OIII. Wszystko jakby się sprzysięgło przeciwko moim planom obserwacyjnym, a dodam jeszcze, że prawie przejechałem lisa w drodze na folwark 😮

Niemniej jednak wszystko to zrekompensował widok Saturna i Jowisza 😀 No i udało mi się przetestować filtr dzięki uprzejmości polarisa na jego sprzęcie (m.in. pierwszy raz zobaczyłem "na żywo" Crescenta). Tak więc warto było powalczyć trochę z przeciwnościami, no i mam nadzieję, że wyczerpałem też limit pecha co najmniej na kilka najbliższych miesięcy 😉

  • Like 2

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, taffik napisał:

Taaak... No więc dla mnie początek wczorajszych obserwacji nie był najbardziej udany, bo zapodziałem gdzieś czołówkę, a rozkładanie mojego zaplątanego kablami montażu z latarką w zębach jest mocno... niekomfortowe. W ogóle to przyjechałem na miejsce gdy @polaris i @Acidtea już przeczesywali niebo swoimi dobsonikami, bo po przejechaniu jakichś 2km musiałem wracać po zasilacz, który ładowałem do końca i prawie o nim zapomniałem, wściekając się, że nigdzie nie mogę znaleźć czołówki . Na miejscu okazało się też, że zapomniałem adaptera 2" z gwintem SCT (którego prawie nigdy nie używam, więc nie mam go w "podręcznym" zestawie), ale tym razem chciałem wpiąć w niego moją 2" kątówkę z ED80, żeby przetestować nowy zakup - 2" filtr OIII. Wszystko jakby się sprzysięgło przeciwko moim planom obserwacyjnym, a dodam jeszcze, że prawie przejechałem lisa w drodze na folwark 😮

Niemniej jednak wszystko to zrekompensował widok Saturna i Jowisza 😀 No i udało mi się przetestować filtr dzięki uprzejmości polarisa na jego sprzęcie (m.in. pierwszy raz zobaczyłem "na żywo" Crescenta). Tak więc warto było powalczyć trochę z przeciwnościami, no i mam nadzieję, że wyczerpałem też limit pecha co najmniej na kilka najbliższych miesięcy 😉

A wystarczyło wziąć lornetkę... 😁

  • Like 2
  • Haha 1

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro rano planuję zapolować na kometę Nishimura, ktoś chce dołączyć? Chyba ostatnia okazja 🙂 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Jutro rano planuję zapolować na kometę Nishimura

Myślałem o tym, ale zarywanie wszesnego ranka na takie pierdnięcie komara słabo się kalkuluje. To nie NEOWISE.

  • Thanks 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, taffik napisał:

bo zapodziałem gdzieś czołówkę

Jakiś czas temu znalazłem na Folwarku czołówkę. To zapewnie nie jest Twoja, ale nikt się po nią nie zgłosił. Jeśli nadal nikt się nie zgłosi to mogę Ci pożyczyć 🙂 

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, polaris napisał:

Myślałem o tym, ale zarywanie wszesnego ranka na takie pierdnięcie komara słabo się kalkuluje. To nie NEOWISE.

Niby tak, ale kolega mnie zainspirował, więc planuję spróbować z pobliskiego pola. Zobaczymy co z tego wyjdzie, raz na rok mogę się poświęcić 😉 

IMG_9479.jpeg

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję dziś wpaść, piątek z bezchmurną pogodą i niezbyt przeszkadzającym Księżycem nie często się zdarza 😉 

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też planuję dojechać - mam czołówkę 😉. Dzięki za propozycję @polaris  Ze znalezionych na folwarku rzeczy to pewnie mógłbyś cały setup postawić, a ostatnio coś nawet pisałeś o częściach samochodowych 😀

Będę 21-21.30 (na 99%)

  • Like 1

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za wspólne obserwacje. Tym razem udało mi się przetestować filtr, miałem w zasadzie wszystko oprócz maski Bahtinova 😉 Więc tak, nie spodziewałem się zobaczyć czegokolwiek z filtrem OIII 7nm w ED80 i tu zaskoczenia nie było - równie dobrze zamiast filtra mógłbym wstawić zakrętkę od słoika. Niestety w SCT 8" też strasznie ciemno, wychodzi na to, że do wizuala jakbym się chciał pobawić, to tylko z moją Syntą 10"... No, ale filtr kupiony głównie pod foto. Wczoraj zrobiłem kilka fotek próbnie, głównie 3-5minutowych (bez maski Bahtinova i bez guidingu). Jedno z nich zamieszczam (próbuję zamieścić). Dla mnie nic tylko ósmy pasażer Nostromo 😮

Do następnego razu!

Review_jpeg_7576.thumb.jpg.8fe80c507cf073c2d91208423c15fcc5.jpg

  • Like 5

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, taffik napisał:

Jedno z nich zamieszczam

No proszę, będziecie mieli o czym gadać z @piotrfie

Notatka z dwóch ostatnich sesji: Panta rhei i mniej panta rhei, czyli dwie sesje wrześniowe

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PiotrMXX napisał:

Cześć

Czy jutro rano ktoś się wybiera na folwark złapać kometę? Dzisiaj z mojej lokalizacji nie udało mi się jej zobaczyć.

Już chyba za późno na jej obserwacje z naszej lokalizacji, okienko się zamknęło. O 5 robi się jasno, a kometa bardzo nisko - na poziomie gwiazdy Regulus.

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.09.2023 o 09:08, taffik napisał:

No, ale filtr kupiony głównie pod foto. Wczoraj zrobiłem kilka fotek próbnie, głównie 3-5minutowych (bez maski Bahtinova i bez guidingu).

Fajny ten tlen z Veila, choć guiding byłby pożądany, bo gwiazdki troszkę jakby eliptyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam grupę.

Znajdzie się tam miejsce w polu dla jeszcze jednej osoby?

Póki co jestem dopiero początkujący w temacie i nie mam jeszcze teleskopu. Chciałbym podpatrzeć na początek czym warto się zainteresować, co kupić.

Dobór sprzętu są tak rozległy że ciężko coś wybrać tak "na oko". Łatwiej byłoby mi gdybym mógł zerknąć jak to wygląda w praktyce.

Dysponuje na razie bezlusterkowcem z dwoma obiektywami, co może być przydatne do astrografii.

Jestem naprawdę zaskoczony że znalazłem Waszą grupę, w dodatku blisko mojego miejsca zamieszkania - Kościan.

Pozdrawiam serdecznie

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piotrfie napisał:

Fajny ten tlen z Veila, choć guiding byłby pożądany, bo gwiazdki troszkę jakby eliptyczne.

Taa... To było na szybko "z biodra" strzelane zdjęcie 😉

Review_jpeg_7576.thumb.jpg.ea6863694b77a223b8becc93332ea440.jpg

Poniżej pojedyncza klatka z wczorajszej sesji z przydomowego ogródka w Plewiskach - już z prowadzeniem i z ostrością regulowaną maską Bahtinova. Gwiazdki OK, tylko niebo nie takie...

NGC6960_300s_20230909_0004.thumb.jpg.b02006644e52b2953a7af30a924559f4.jpg

2 godziny temu, Tomek S. napisał:

Witam grupę.

Znajdzie się tam miejsce w polu dla jeszcze jednej osoby?

Ja pytałem o to samo kilka miesięcy temu 😀 Pole jest duże i nikt nikogo nie przegania (jeszcze...) 😉

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, taffik napisał:

niebo nie takie...

Ja na balkonie mam gorsze 😉 (niedaleko stadionu).

Plewiska to nie Bieszczady, ale w narrowbandzie przy odpowiednio długim czasie powinno być całkiem nieźle.

Skoro tlen tak wygląda, to wodór będzie jeszcze lepszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)